گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر برای انتخاب رشته داوطلبان این رشته مهم می باشد. معرفی گرایش های مهندسی کامپیوتر در مقطع ارشد نظیر مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی و رباتیکز، معماری سیستم های کامپیوتری، مهندسی الگوریتم و محاسبات، گرایش شبکه و گرایش رایانش امن در این مطلب آمده است.

 

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

در مقطع کارشناسی ارشد، رشته مهندسی کامپیوتر دارای شش گرایش زیر است؛ داوطلبان برای آشنایی با بازار کار این گرایش ها می توانند به مطلب بازار کار گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنند.

1- گرایش مهندسی نرم‌افزار

2-  گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز

3- گرایش معماری سیستم های کامپیوتری

4- گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

5-  گرایش شبکه

6-  گرایش رایانش امن (امنیت)

 

 

گرایش مهندسی نرم‌افزار در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر: 

در گرایش نرم‌افزار در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان با سیستم‌ های عامل پیشرفته، بانک های اطلاعاتی، برنامه ‌نویسی پیشرفته و تحت WEB، الگوریتم‌ های پردازش موازی و ... آشنا می ‌شوند.
این گرایش در کنار گرایش الگوریتم و محاسبات از گرایش‌ هایی است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی از گرایش نرم افزار می‌ توانند بطور مستقیم و بدون نیاز به گذراندن واحدهای جبرانی به تحصیل در آن بپردازند. تفاوت این دو گرایش در ظرفیت دانشگاه ها در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و ضریب دروس تخصصی نرم افزار در کنکور کارشناسی ارشد است. به این صورت که این دروس در گرایش مهندسی نرم افزاربا ضریب ۲ اعمال می ‌شوند حال آنکه در گرایش الگوریتم و محاسبات ضریب ۳ منظور می‌شود. تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد مطلبی است که به این موضوع پرداخته است. در نتیجه دانشجویانی که تسلط کامل ‌تری به دروس نرم افزاری دارند برای تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار می‌ بایست نسبت به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش الگوریتم و محاسبات را دارند، دارای توانایی های ریاضی و کامپیوتر پایه بیشتری باشند. بهترین منابع ارشد کامپیوتر هم در راستای پاسخ به نیاز داوطلبان در سایت 3گام آماده شده است. با توجه به دروسی که در این گرایش از گرایش‌ های کارشناسی ارشد، ارائه می‌شوند دانشجو می ‌تواند توانایی های متفاوتی را کسب کند که در زیر به آن ها اشاره می‌ شود:


* طراحی و پیاده سازی پایگاه داده‌‌ها

با توجه به آنچه که یک کارشناس مهندسی نرم افزار در طول تحصیل فرا می‌ گیرد، یک کارشناس ارشد قدرت طراحی و پیاده سازی پایگاه های داده پیچیده تر و دقیق تر با حداقل خطا و همرنگ‌تر با سیستم های روز دنیا را دارا خواهد شد.


* مهندسی نرم افزار

به خودی خود معقوله بسیار پیچیده ای در مورد روش‌های مدیریت، طراحی، پیاده سازی و نگهداری برنامه‌ها و پروژه‌های نرم افزاری است و کارشناس ارشد، قدرت کنترل تمام موارد بالا را در برنامه های عظیم نرم افزاری خواهد آموخت.


* سیستم های عامل

دانشجویان کارشناسی در طول تحصیل خود به طور تئوری و غیر سنگینی با سیستم‌ های عامل و زیر و بم های آنها آشنا می ‌شوند حال آنکه کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار تا جایی پیش می‌رود که بتواند یک سیستم عامل مستقل و جدید و در عین حال شایسته را پیاده سازی کند.


* اتوماسیون اداری

اتوماتیک کردن روند فعالیت‌های یک اداره موسسه یا سازمان به وسیله کامپیوتر.


* برنامه نویسی همروند

به وجود آوردن همزمان چند برنامه در کامپیوتر و مدیریت آنها.


* الگوریتم‌های موازی

شکستن الگوریتم ‌ها به قسمت هایی که می توانند به صورت همزمان توسط چند پردازنده انجام شوند به منظور افزایش سرعت اجرای الگوریتم.


* طراحی و ساخت کامپایلرها

بر خلاف کارشناسان نرم افزار که نسبت به کامپایلرها شناخت پیدا می‌کنند، کارشناسان ارشد، قدرت طراحی و ساخت این قسمت مهم از دنیای تولید نرم افزار را خواهند آموخت.


* شبیه سازی و گرافیک کامپیوتری

شبیه سازی و گرافیک کامپیوتری هم در معقوله مهندسی نرم افزار طبقه بندی شده و کارشناس ارشد از آموزش‌های قدرتمندی جهت انجام آن ها بهره خواهد برد.

 

 

گرایش شبکه های کامپیوتری در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

این گرایش در سرتاسر دنیا زیررشته ای از گرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می‌ شود و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی تری نسبت به دیگر گرایش‌ های فن آوری اطلاعات دارد. متخصین شبکه های کامپیوتری قادر خواهند با توانایی های برگرفته از تحصیلات خود در این زمینه فعالیت های گوناگونی را انجام داده و در حرفه های متفاوت و متنوعی مشغول به خدمت رسانی شوند. از جمله این دانش‌های کاربردی این گرایش می ‌توان به موارد مهمی همچون طراحی و پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی شبکه اشاره کرد. امنیت در شبکه های کامپیوتری از دیگر مباحثی است که در قالب تعلیمات مرتبط با این گرایش قرار می‌ گیرد. مهندسان گرایش شبکه های کامپیوتری همچنین قادر خواهند بود با مهندسان گرایش های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیت‌ هایشان، همکاری کنند. ساختن برنامه های تحت شبکه اینترینت جهانی یا web و پیاده سازی سیستم‌ های توزیع شده (مانند پایگاه داده های توزیع شده یا سیستم عامل های توزیع شده) از دیگر فعالیت‌ هایی است که به کارشناسان محصل در این گرایش آموزش داده می‌ شود. این گرایش از سال 1396 به بعد در کنکور کارشناسی ارشد، از گروه مهندسی فناوری اطلاعات به گروه مهندسی کامپیوتر افزوده شد.

 

گرایش رایانش امن در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

با توجه به افزایش وابستگی به تکنولوژِی اطلاعات و ارتباطات دردولت الکترونیک و خطراتی که دراستفاده از آن با آن ها مواجه هستیم مانند برنامه های مخرب ویروسها، حمله نفوذ گران و سارقان، حملات Dos و DDos و … نیاز به متخصصانی که بتوانند جلوی اینگونه خطرات را بگیرند و یا در صورت بروز سیستم ها را سریعاً ریکاوری کنند بسیار احساس می شود. بنا بر گزارش Gartner بین رشته های کامپیوتر این رشته بیشترین رشد را در سال ۲۰۰۵ داشته است که خود گواهی بر اهمیت و ضرورت امنیت اطلاعات در شرکت ها و سازمان ها می باشد. این گرایش از سال 1396 به بعد، از گروه مهندسی فناوری اطلاعات به رشته مهندسی کامپیوتر افزوده شد.

 

بازار کار رشته رایانش امن

۱- تولید محصولات نرم افزاری و سخت افزاری مانند:

- دیوار آتش ( fire walls )

- سیستم های کنترل نفوذ ( Honey pots )

- سیستم های تشخیص نفوذ ( IDS & IPS )

- سیستم های پالایش ( Filters)

2- فراهم سازی امنیت لازم برای تراکنش ‌های مالی بانک ‌ها

۳- فعالیت در مراکز داده و شرکت‌ های ارائه دهنده خدمات اینترنت برای تامین امنیت سرورها

 

گرایش هوش مصنوعی در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر:

هوش مصنوعی یکی از گرایش ­های مهندسی کامپیوتر است که در حال حاضر در مقاطع ارشد و دکتری امکان تحصیل در این رشته وجود دارد. به طور کلی می­ توان گفت در هوش مصنوعی سعی بر این است سیستم­ هایی تولید شود که بتوانند مانند انسان ­ها فکر کنند و توانایی یادگیری و تصمیم ­گیری داشته باشند. در این رشته تکنیک ­های مختلفی جهت دستیابی به چنین سیستم­ هایی تدریس می­ شود.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز به سیستم­ های هوشمند، رشته هوش مصنوعی در بازار کار، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که در حال حاضر در بازار کار فرصت­ های شغلی زیادی برای آن موجود است، حوزه داده کاوی است. طراحی و تولید سیستم­ هایی که توانایی یادگیری داشته باشند نیز یکی دیگر از حوزه­ های پرکاربرد و بحث­ های داغ این رشته در بازار کار است.

هوش مصنوعی یکی از موضوعات مورد توجه دانشگاه­ های بزرگ جهان نیز می ­باشد. تقریبا می­توان گفت تمام دانشگاه­ های بزرگ دارای آزمایشگاه­ های مجهز و بزرگ برای دانشمندان و دانشجویانی هستند که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می ­کنند. از این رو می­توان گفت این رشته، بهترین فرصت ­ها را برای ادامه تحصیل در دانشگاه ­های بزرگ نیز به شما می­دهد.  

به طور کلی تحصیل در این رشته در مقطع ارشد، علاوه بر اینکه بر علم و توانایی ­های دانشجویان می­افزاید، فرصت­ های شغلی و تحصیلی بسیار خوبی نیز برای افراد به وجود می ­آورد؛ کیفیت فرصت­ های به دست آمده، وابستگی کاملی به میزان توانایی­ های علمی و عملی افراد دارد.


* یادگیری ماشین

روش هایی که کامپیوتر را قادر میسازد عملی شبیه به یادگیری و تجربه را در حین انجام مکرر یک عمل انجام دهند یعنی با توجه به اعمالی که دفعات قبل انجام داده و بررسی نتایج آن ها سعی کند در دفعات بعدی اعمالی بهتر و مطلوب تر و با خطای کمتر انجام دهد .


* شبکه های عصبی

روش جدید حل مسائل هوش مصنوعی بوسیله شبکه ای از واحدهای متصل به هم که هر کدام قابلیت پردازش داده ها ، ارتباط با نورون های دیگر و همچنین ایجاد تغییرات در مشخصات شبکه را دارند و این اعمال را در جهت بهینه سازی عملکرد شبکه انجام می دهند. شبکه های عصبی معمولا در مسائلی نظیر بهینه سازی ، تخمین توابع ، کنترل و ... کاربرد دارند.


* پردازش تکاملی

شاخه ای جدید از هوش مصنوعی که با در نظر گرفتن یک یا چند جواب اولیه برای یک مساله بوجود آوردن جواب های جدید از جواب های موجود و انتخاب جواب های بهتر سعی می کند یک جوابی می کند یک جوابی نسبتا بهینه برای مسأله بدست آورد.


* رباتیک

طراحی ربات های کامپیوتری (مکانیکی یا نرم افزاری) برای انجام وظیفه ای خواص برای هوشمند ساختن ربات ها از آلگوریتم های هوش مصنوعی مانند یادگیری، پردازش تصاویر، تشخیص گفتار و ... استفاده می شود.


* منطق فازی

تعمیمی است ازمنطق کلاسیک که در آن بجای دو مقدار درست و غلط، درجه درستی داریم که میتواند یین عدد صفرو یک باشد.

 

پردازش زبان طبیعی :

قسمتی از هوش مصنوعی که به پردازش متون زبان های طبیعی می پردازد تا معنای آن ها را استخراج کند .


* سیستم های خبره

سیستم هایی که بوسیله جمع آوری داده ها و قوانین در یک زمینه خاص می توانند درآن زمینه مانند یک فرد خبره و متخصص عمل کند (نمونه ربات های جراح)


* محاسبات نمادین

انجام محاسبات ریاضی به صورت نمادین نه عددی. یعنی اگر ۲ به توان ۲ چهار می شود این الگوریتم های هوش مصنوعی قدرت تعمیم آن به x به توان ۲ را دارند و در نهایت به جای عدد جوابی وابسته به نماد برمی گردانند مثل x ضربدر x.

 

 

گرایش معماری سیستم های کامپیوتر در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر: 

در این گرایش دانشجویان با معماری‌ های پیشرفته کامپیوتر و ابر رایانه ‌ها شبکه‌ های کامپیوتری گسترده، پردازش تصویر و طراحی سیستم ‌های تحمل ‌پذیر خطا و ... آشنا می‌ شوند.
گرایش معماری کامپیوتر در رشته مهندسی کامپیوتر تنها گرایشی است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی از گرایش سخت افزار می ‌توانند بطور مستقیم و بدون نیاز به گذراندن واحدهای جبرانی به تحصیل در آن بپردازند. لازمه این امر موفقیت در کنکور سراسری کاشناسی ارشد و به اتمام رساندن تحصیل در گرایش فوق الذکر است. با توجه به دروسی که در این گرایش از گرایش های کارشناسی ارشد، ارائه می‌ شوند دانشجو می ‌تواند توانایی‌ های متفاوتی را کسب کند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌ شود:


* طراحی و ساخت مدارهای دیجیتال

به عنوان مثال می ‌توان به اکثر قریب به اتفاق مدارهای منطقی، سیستم‌ های دیجیتال، بردهای تبلیغاتی، سیستم‌ های کنترل دیجیتال در اکثر وسایل امروزی، سیستم ‌های موبایل و ... اشاره کرد که یک دانشجوی کوشای گرایش معماری توانایی طراحی و ساخت آن ها را در پایان دوره تحصیلی خود خواهد داشت.


* معماری کامپیوتر

نحوه طراحی و ساخت کامپیوترها و مدارهای کامپیوتری به وسیله اجزای ساده منطقی از دیگر توانمندی‌ های این دانشجویان خواهد بود.


* طراحی و ساخت مدارهای واسط

نحوه ساخت مدارهایی که بتوانند کامپیوترها و سیستم ‌های کامپیوتری متفاوت را (از جمله میکروپروسسورها ، میکروکنترلر ها و ... ) به یکدیگر متصل کنند. سیستم‌ های کامپیوتری با کاربردهای خاص (مانند مودم و ...) نیز از این دسته مدارها شناخته می ‌شوند.


* طراحی و ساخت سیستم‌های بلادرنگ

سیستم‌ های کامپیوتری که در حین انجام چند عمل مختلف، ضمانت می ‌کنند اعمال خاصی در زمان‌های مشخص یا به تعداد مشخصی انجام خواهند شد.


* کنترل

برای مثال سیستم‌ هایی که دما را کنترل می ‌کنند. در این سیستم ورودی ‌ها می ‌توانند شدت کار دستگاه ‌های خنک کننده و یا گرم کننده و خروجی هم می ‌تواند دمای محیط باشد.


* میکروکنترل‌ها وسیستم های تعبیه شده

سیستم‌ هایی که در آنها یک یا چند پردازشگر کامپیوتری یا میکروکنترلر تعبیه شده تا اعمال سیستم و قسمت ‌های مختلف آن را کنترل کنند.


* VLSI

که همان درس VLSI ای است که کارشناسان رشته کامپیوتر در طول تحصیل خود گذرانده‌اند با این تفاوت که به صورت عمیق‌تر و لایه‌ای ‌تری به آن پرداخته شده تا با دانستن fabrication دقیق مدارهای مجتمع در مقیاس بزرگ، یک کارشناس ارشد گرایش معماری توانایی طراحی دقیق یک چنین سیستم و مداری را جهت تولید، داشته باشد.


* انتقال داده

دانشجوی کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر، علاوه بر شناخت کافی از روش‌های انتقال داده و اطلاعات به سیستم‌ های کامپیوتری و دیجیتال قادر خواهد بود. سیستم های بدیع و تازه ای را طراحی و پیاده سازی کند (که لازمه آن داشتن توانایی بسیار بالا در شناخت لایه های طراحی یک سیستم انتقال داده است).

 

 

گرایش الگوریتم ها و محاسبات در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر: 

در این گرایش که یک گرایش جدید است، دانشجویان با الگوریتم‌ های توزیعی و پیشرفته، ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و ... آشنا می‌شوند.
گرایش الگوریتم ها و محاسبات، جدیدترین گرایش رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد می‌ باشد که از چند سال گذشته به فهرست گرایش‌ های رشته مهندسی کامپیوتر اضافه شده است. در این گرایش دانشجویان (علی الخصوص کارشناسان گرایش نرم افزار) با توجه به ضرایب دروس نخصصی نرم افزار خود پذیرفته شده و به ادامه تحصیل خواهند پرداخت. در این گرایش بیشتر جنبه‌ی الگوریتمیک و وابسته به محاسبات دانشجویان نرم افزاری مورد توجه و تقویت قرار خواهد گرفت. میزان پذیرفته شدگان در این گرایش از همه گرایش‌ها کمتر است ولی قبولی در این گرایش به دلیل توجه داوطلبان به دیگر گرایش ‌های شناخته شده این رشته ، برای دانشجویان با پیش زمینه نرم افزار آسان ‌تر است. در طول تحصیل در این گرایش دانشجویان در زمینه‌ های زیر تعلیم داده شده یا تقویت خواهند شد:


* طراحی الگوریتم ها

روش‌های طراحی الگوریتم که در دوره کارشناسی به دانشجویان تا حدودی آموزش داده شده است، در این گرایش به صورت پیشرفته و پیچیده‌تری جهت طراحی الگوریتم‌های قدرتمندتر و بهینه‌تر آموزش داده می‌شود.


* ساختمان داده ها

ساختارهای داده‌ای که در طول دوره کارشناسی آموزش داده شده، ساده‌ترین نوع ساختارها بوده‌اند. حال آن‌که در این گرایش کارشناسی ارشد، ساختارهای پیچیده‌تر و نوین‌تری آموزش داده می‌شود تا برنامه نویسان را قدرتمندتر و مدرن تر از قبل جهت اجرای خواسته های نرم افزاری آماده کند.


* ساختمان های گسسته

مجموعه تمام ساختمان‌های منطقی و عددی در قالب ریاضیات آموزش داده می‌شود تا با به کارگیری آن‌ها در الگوریتم‌های محاسباتی و برنامه نویسی بهترین بازدهی حاصل شود.


* نظریه محاسبات

این مبحث پس از آشنایی دانشجویان با نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها مطرح می‌شود. در این مبحث مدل‌ها و روش‌های مختلف محاسبات مورد مطالعه قرار می‌گیرد. همچنین محدودیت‌های محاسبات به ویژه در الگوریتم‌های کامپیوتری مورد مطالعه قرار می‌گیرد. راه حل‌هایی برای مسائلی که حتی با پیشرفته‌ترین سیستم‌ها هم مدت زمانی طولانی برای اجرای الگوریتمشان نیاز است، در این مبحث ارائه می‌شود.


* نظریه گراف

بررسی بسیار پیچیده‌تر گراف‌ها و کاربردهاشان نسبت به آنچه در دوره کارشناسی ارائه شده است.


* نظریه بازی ها

نظریه بازی هادر این گرایش مطرح می‌شود و هدف آن بررسی الگوریتم‌هایی است که مانع رسیدن به یک نتیجه خاص و چگونگی چیره شدن بر آن، است.

 

سایر بخش های مجموعه مهندسی کامپیوتر

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  منیره کریمی‏ - 01/11/6

  سلام وقت بخیر.من لیسانس مترجمی زبان دارم و یک سال هست که فرانت اند کار میکنم.کدوم یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر را پیشنهاد میکنید که هم راستا و مرتبط با فعالیت کاریم باشه؟

 • تصویر فرد

  آسیه کرامتی‏ - 01/7/27

  سلام. دبیرستانم کامپیوترم بودم.دارم کارشناسی نرم افزار میخونم..میتونم برای کارشناسی ارشد رشته های پزشکی برم

 • تصویر فرد

  مهران‏ - 00/7/22

  سلام کارشناسی ارشد نرم افزار دارم می خوام کارشناسی ارشد الکترونیک ادامه تحصیل بدم ایا می تونم

 • تصویر فرد

  علوم کامپیوتر‏ - 00/7/4

  سلام من علوم کامپیوتر خوندم میتونم که مهندسی کامپیوتر برای ارشد بخونم؟

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 00/6/9

  سلام من کارشناسی نرم افزار کامپیوتر خوندم می خواستم ارشد رو گرافیک بخونم ولی بین گرایش های مهندسی نرم افزار ندیدم میشه کمی توضیح بدین تا بهتر انتخاب گرایشمو انجام بدم ممنون.

 • تصویر فرد

  زهرا ترابی‏ - 00/6/7

  سلام من لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم میتونم ارشد معماری داخلی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  الهه‏ - 00/6/3

  سلام وقت بخیر بنده کارشناسی مهندسی کامپیوتر خوندم ..برای ارشد چه رشته ای میتونم بخونم ک برنامه نویسی نداشته باشه؟چون برنامه نویسیم ضعیفه و علاقه ای هم ندارم..ایا گرایش هوش مصنوعی یا امنیت یا آی تی برنامه نویسی دارن؟ ممنون میشم کمکم کنید

 • تصویر فرد

  یوسفی‏ - 00/5/29

  سلام وقت بخیر لیسانس تربیت بدنی خوندم آیا برای ارشد می تونم مهندسی کامپیوتر شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  Kimiya‏ - 00/5/28

  سلام وقت بخیر
  من کارشناسیم یه رشته غیر مرتبط است؛ دبیرستانم انسانی بوده
  به نظرتون ارشد امکان قبول شدن دارم؟
  و در دوره ارشد واحدهای جبرانی میتونه اون دوره کارشناسی رو جبران بکنه؟
  و چون کارشناسیم کامپیوتر نبوده به نظرتون واسه دکتری میتونم اپلای بکنم؟

 • تصویر فرد

  فاطمه اسمعیلو‏ - 00/5/25

  سلام من ارشد نرم افزار دانشگاه ازاد خوندم میخوام دوبار کنکور ارشد بدم و هدفم روزانه تهران نرم افزار یا هوش مصنوعی هست . بااینکه مدرک ارشد دارم امکانش هس دوباره بخونم؟

 • تصویر فرد

  Q‏ - 00/5/17

  من میخواستم بدونم که از چه مهندسیای دیگه ای میشه کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر داد..؟؟
  از علوم کامپیوتر و برق میشه رفت؟
  من تازه ازمون دادم احتمال اینکه خانواده نذارن که برم مهندسی کامپیوتر هست

 • تصویر فرد

  ahmadi‏ - 99/11/23

  سلام لیسانس کامپیوتر دارم میخوام ارشد روانشناسی بخونم ایا واسه استخدامی اموزش و پرورش میتونم با شرکت کنم با این وضعیت

 • تصویر فرد

  متین‏ - 99/10/29

  باسلام خدمت شما آیا اگه شخصی لیسانس رشته ای داشته باشه و برای ارشد بیاد یکی از گرایش های کامپیوترا بخونه متل نرم افزار آیا با محدودیت شغلی روبه رو نمیشه برا استخدام شدن هر چند شاخه ها مهندسی کامپیوتر بیش ترش کارآفرینیه ولی خب بنوه برا استخدام‌میگم

 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 99/10/3

  سلام من لیسانس زبان انگلیسی دارم.
  ایا میتونم واسه فوق لیسانس مهندسی نرم افزار بخونم؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/10/29

  سلام. بله.

 • تصویر فرد

  افسانه‏ - 99/9/3

  سلام ببخشید من کارشناسی نرم افزار میخونم میتونم ارشد پرستاری بخونم؟یا اصولا با کارشناسی نرم افزار میشه پا گذاشت به ارشد یکی از رشته های علوم پزشکی؟

 • تصویر فرد

  MARAL ABAZARI‏ - 99/9/2

  واقعا سایت خیلی عالی هست. اما کاش قابلیت ثبت نام بدون شماره تلفن رو هم داشت

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/9/23

  سلام. شماره تلفن برای تماس مشاوره رایگان گرفته میشه.

 • تصویر فرد

  سینا‏ - 99/8/24

  سلام
  منی که پرستاری می خونم می تونم ارشد نرم افزار بدم ؟
  اگه امکانش هست ایا باید اول طرحمو برم بعد ارشد کامپیوتر بدم یا مستقیم میشه

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/9/23

  سلام. بله. باید مدرکتون داده شده باشه.

 • تصویر فرد

  مارال‏ - 99/8/19

  سلام من کارشناسی مهندسی کامپیوتر دارم میتونم ارشد it. بخونم

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/9/23

  سلام. بله.

 • تصویر فرد

  امیررضا‏ - 99/7/25

  سلام من کارشناسی علوم کامپیوتر میخونم برای مقطع فوق لیسانس میتونم مهندسی کامپیوتر بخونم ؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/8/10

  سلام. بله.

 • تصویر فرد

  مونا‏ - 99/7/3

  سلام من رشتم علوم کامپیوتره ارشد میتونم روانشناسی بخونم

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/8/10

  سلام. بله.

 • تصویر فرد

  یگانه قلی پور‏ - 99/6/27

  از چه رشته های دیگه ای میشه گرایش هوش مصنوعی رو خوند؟ مثلا از علوم کامپیوتر میشه هوش مصنوعی خوند؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/8/10

  سلام. هوش مصنوعی یکی از گرایشای مهندسی کامپیوتر

 • تصویر فرد

  مهشید قاضی‏ - 99/6/16

  سلام ببخشید من دارم وارد دانشگاه میشم و علاقم به کامپیوتره ولی بین علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر گیر کردم.و از طرفی علاقه ی زیادی به امنیت شبکه دارم و میخوام کارشناسیم رو در این حوزه ادامه بدم.آیا رشته ی علوم کامپیوتر گرایش امنیت رو داره یا اصلا چیزی درباره ی امنیت توش اموزش داده میشه؟و میشه لطفا بگید که در مقطع ارشد در رشته ی مهندسی کامپیوتر ایا بحثی از امنیت هست یا حتما باید در مقطع کارشناسی ادامه داد؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/9/23

  سلام. یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر امنیت شبکه است.

 • تصویر فرد

  الناز‏ - 99/4/16

  سلام من کارشناسی مهندسی شهرسازی دارم میخواستم بدونم میتونم ارشد بدون کنکور رشته کامپیوتر بخونم؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/5/28

  سلام. بعضی از دانشگاه ها و موسسات این امکان رو دارن.

 • تصویر فرد

  K‏ - 99/3/14

  سلام وقتتون بخیر...میخواستم بدونم چرا راجبه گرایش قرآن کاوی رایانشی و بیوانفورماتیک صحبتی نکردید؟میشه اطلاعاتی راجبه این رشته ها بهم بدید؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/5/28

  سلام. باشه حتما توی سایت قرار میدیم.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 99/3/11

  سلام وقت بخیر.برای اپلای کردن در مقطع دکترا ارشد نرم افزار بهتره هوش مصنوعی؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/5/28

  سلام. جفتشون خوبه ولی هوش مصنوعی بهتره.

 • تصویر فرد

  عیسی‏ - 99/2/24

  کارشناسی کامپیوتر بودم می‌خوام تغییر رشته بدم ارشد ریاضی بخونم امکانش هست

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/2/28

  سلام. بله.

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/2/12

  سلام
  دارم کارشناسی مهندسی مواد میگیرم رشته دبیرستانمم ریاضی بوده
  میشه ارشد مهندسی کامپیوتر بخونم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/2/13

  سلام خدمت شما بله با هر مدرک لیسانسی می تونید ارشد کامپیوتر شرکت کنید  

 • تصویر فرد

  ظهیر حسین ابتدی‏ - 99/1/25

  در ادامه سئوال قبلی اصلا ارشد الکترونیک سیستم های دیجیتال خوندن با توجه به سختی زیاد رشته برق تو یک دانشگاه تاپ و مسلط بودن به زبان های برنامه نویسی کامپیوتر میتونه به من تو قبولی در ارشد کامپیوتر برای گرایش هوش مصنوعی کمک کنه باتوجه به اینکه برق رشته مادر کامپیوتره ؟ اصلا ارشد الکترونیک و ارشد هوش مصنوعی رو همزمان داشتن میتونه به من کمک کنه که یک مهندس خوب تو صنعت بشم ؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/2/28

  برنامه نویسی توی کنکور ارشد کامپیوتر تاثیری نداره ولی خب برق ارتباط نزدیکی رو با کامپیوتر داره.

 • تصویر فرد

  ظهیر حسین ابتدی‏ - 99/1/25

  من ارشد روزانه سیستم های دیجیتال تو یک دانشگاه خوب میخونم و زبان های برنامه نویسی کامپیوترو بلدم .ایا امکان داره که حین تموم کردن ترم اخر برقم ، بیام و کنکور ارشد کامپیوتر برای قبولی درهوش مصنوعی رو بدم؟ اصلا اجازه خوندن دوباره ارشد روزانه رو به من میدن؟و اگه میدن من باید بیام ارشد برقمو کامل بگیرم و سال بعدش کنکور کامپیوترو بدم، یا نه حین خوندن ترم اخر برقم بیام کنکور ارشد کامپیوترو بدم و اگه قبول شدم پاییز میتونم ارشد کامپیوترو بخونم هر چند که تابستونش تازه ارشد برقمو گرفتم . واینکه سیستم های دیجیتال خوندن و مسلط بودن به زبان های برنامه نویسی و کلا یه دانشجوی درسخون ارشد برق بودن تو یه دانشگاه تاپ میتونه به من تو قبولیم برای کنکور ارشد کامپیوتر حتی تو یه دانشگاه یخورده پایین تر شهرستان مثل بوعلی همدان کمک کنه یا نه ؟ جوری که بتونم اگه بشه بلافاصله بعد از تموم کردن ارشد برقم بیام ارشد کامپیوتر بخونم.

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/2/28

  سلام. شما یک بار حق استفاده از دانشگاه روزانه رو دارید. برق بیشترین نزدیکی رو با کامیپوتر داره.

 • تصویر فرد

  محسن‏ - 98/11/1

  سلام من کارشناسی فناوری اطلاعات میخونم میخام ارشد شرکت کنم کدوم گرایش بازار کار و درامد بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 99/2/28

  سلام. برای فناوری اطلاعات گرایش های فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک و مدیریت سیستم های اطلاعاتی مناسب ترن. ولی بستگی به حوزه کاری داره که علاقه مند هستن.

 • تصویر فرد

  ستاره‏ - 98/9/28

  سلام من رشتم انسانی هست وعلاقم به کامپیوتر.چه جوری میتونم توی دانشگاه کامپیوتر بخونم متاسفانه دانشگاه ازاد هم نمیتونم برم

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/10/28

  سلام. باید رشته دبیرستان تون رو به ریاضی فیزیک و یا فنی کامپیوتر تغیر بدید. میتونید لیسانس یه رشته انسانی بخونید و برای ارشد کامپیوتر رو انتخاب کنید.

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - 98/9/26

  سلام میخواستم ببینم از رشته علوم کامپیوتر برای ارشد میشه راینش امن یا هوش مصنوعی رو خوند؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/10/28

  سلام. رایانش امن و هوش مصنوعی مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر هستند.

 • تصویر فرد

  میلاد‏ - 98/9/11

  سلام.من الان دارم مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر میخونم..میخواستم بدونم میتونم کنکور کارشناسی ارشد رو برم امنیت شرکت کنم؟ایا این تکنولوژی نرم افزار همون مهندسی کامپیوتره؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/10/28

  سلام. بله می تونید برای ارشد امنیت رو شرکت کنید. مهندسی کامپیوتر شاخه های زیادی داره که هر کدوم با دیگری متفاوته.

 • تصویر فرد

  Mnz‏ - 98/9/7

  سلام خسته نباشید
  از بین گرایشای رایانش امن و هوش مصنوعی کدوم درآمدزایی بهتری دارن و بازارکارش بهتره؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/9/9

  سلام. هر دو بازارکار خوبی دارند. 

 • تصویر فرد

  S..T‏ - 98/6/31

  سلام روزتون بخیر من ساله بعد کنکور ریاضی دارم میخواستم بدونم اگر مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار رو انتخاب کنم برای ارشد میتونم گرافیک کامپیوتری بخونم ؟ و در ضمن میشه قبل از ارشد از طریق بورسیه گرافیک کامپیوتری رو تو کشوره دیگه ای بخونم ؟؟🌷 یا به نظر شما بهتره که کنکور هنر بدم و از طریق هنر، هنر دیجیتالیِ گرافیک کامپیوتری بخونم؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/8/14

  سلام. گرایشی به اسم گرافیک کامپیوتری توی رشته مهندسی کامپیوتر وجود نداره. 

 • تصویر فرد

  S..T‏ - 98/6/28

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوالی داشتم رشته ی کامپیوتر به انیمیشن هم ربط داره ؟ میشه تو این زمینه راهنماییم کنید لطفا 🙏

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/8/14

  سلام. شما میتونین تز کارشناسی ارشدتون رو سمت انیمیشن ببرین. 

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 98/6/12

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید چطوری میتوان لیسانس شبکه گرفت ؟
  مگه شبکه زیر شاخه کامپیوتر نیست ؟
  یه سوال دیگه هم که داشتم اینه که من کنکور ارشد شرکت کردم واز یه دانشگاه دولتی برای رشته شبکه قبول شدم .یه سری درسهایی رو هم زیر نظر اساتید پاس کردم ولی من از لحاظ عملی خیلی خوب نیستم .نه برنامه نویس خوب بلدم و نه کارهای عملی دیگه .فقط پایان نامه ام مونده .برا پایان نامه از بیرون کمک گرفتم ولی مثل اینکه دانشگاه اجازه دفاع رو نمیده .موندم باید چیکار کنم .البته ناگفته نماند که خیلی اتفاقات دیگر هم تو دانشگاه برای من افتاده .یعنی واقعیتش احساس میکنم من قبول شدنم تو دانشگاه شانسی بوده و همه دارن برا من فیلم بازی میکنن.به راهنمایی و مشاوره با دانشجویان ارشد شبکه نیاز دارم اگه امکانش هست ؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/26

  سلام. لیسانس شبکه وجود نداره. از الان تلاش کنید و سطح علمی و عملی خودتون رو بالا ببرید. میتونین با دوستان و هم کلاسی های دانشگاه خودتون تبادل نظر کنید.

 • تصویر فرد

  mn‏ - 98/5/7

  سلام من در کنکور تجربی شرکت کردم و میدانم که رتبه ام جوری خواهد شد که میتوانم دانشگاه دولتی برم به جز سه رشته اول,اما باتوجه به گرایش های رشته تجربی و بازار کار کم و شرایط موفقیت بد در آنها فعلا تصمیم گرفتم که به رشته مهندسی کامپیوتر آزاد خوراسگون یا مهندسی معماری آزاد نجف آباد برم چون کنکور تجربی دادم نمیتونم مهندسی دولتی برم,به نظر شما این تصمیم عاقلانه است,و با این کار میشه قدم های بزرگ برادرم؟یا در رشته تجربی دانشگاه روزانه بروم؟؟و اینکه از طریق مهندسی آزاد با معدل خوب در دانشگاه و قبولی در ارشد یک دانشگاه خوب و در کنار آن کسب مهارت های لازم,میشه در شرکت های بزرگ مثل بازار,ایرانسل یا همراه اول کار کرد و استخدام شد؟و یا بورس تحصیلی بشوم؟لطفا راهنمایی های لازم را در این باره به من بکنید ممنون.

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. توی رشته مهندسی کامپیوتر تقریبا میشه گفت بیکار نمیمونین و جاهایی که نام بردین رو با کسب تجریه توی رشته مهندسی کامپیوتر میتونین کار کنین. در مورد رشته تجربی و بازار کارش توی این دوره اطلاعی ندارم.

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 98/3/29

  من لیسانس شبکه های کامپیوتری گرفتم میتونم رشته رایانش امن رو برای فوق لیسانس انتخاب کنم ؟؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  میتونین کنکور کامپیوتر شرکت کنید و زیر گرایش سوم رو سرمایه گذاری کنید.

 • تصویر فرد

  خدیجه‏ - 97/9/24

  سلام . هر رشته همون کتابهایی را که گزاشتید بخونن کافیه؟بیشتر کتابامون جزو کتابایی که معرفی کردید نبودن

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/10/6

  سلام کتاب های معرفی شده کتاب هایی هستن که رتبه های برتر استفاده کرده اند و نسبت به کتاب های دیگر کامل تر هستند

 • تصویر فرد

  beniz‏ - 97/9/21

  سلام من کارشناسی حسابداری خوندم ومیخوام رشته ای بردارم که بتونم خودم برنامه مثلا برنامه حسابداری بسازم, و سایت وبرنامه بازی بسازم امانمیدونم کدوم رشته رو باید انتخاب کنم خ ممنونم اگه ج بدهید

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/12/7

  سلام برای این کار شما می توانید یکی از زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید و مسلط شوید

 • تصویر فرد

  خاکپور‏ - 97/6/28

  سلام و عرض ادب
  ببخشید من فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم و ارشد معماری کامپیوتر از مهندسی کامپیوتر را قبول شدم حالا میخواهم تغییر رشته بدم و ارشد فناوری اطلاعات گرایش شبکه های کامپیوتری را بخونم آیا امکان دارد و اگر میشود راه حلش چیست؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. اگه ارشد رو در مقطع روزانه درس خوندید دیگه نمیتونین برای ایتی هم در مقطع روزانه درس بخونین ولی بقیه مقاطع مثل شبانه رو میتونید.

 • تصویر فرد

  سمانه‏ - 97/6/19

  سلام.
  من ارشد کشاورزی هستم.میتونم ارشد کامپیوتر یا IT شرکت کنم؟میدونم مسیر خیلیی سختیو انتخاب کردم ولی باید سخت تلاش کنم.چون روزانه خوندم آیا میتونم بازم سراسری بخونم یا باید دانشگاه آزاد شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/7/8

  سلام بله می توانید

 • تصویر فرد

  یعقوب‏ - 97/6/18

  سلام و خسته نباشید
  من تو کارشناسی مهندسی نرم افزار خوندم در ارشد میتونم رشته های دیگه بخونم؟ چه رشته هایی میتونم بخونم؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/7/8

  سلام بله می توانید در ارشد تغییر رشته بدهید به رشته ای که می خواهید

 • تصویر فرد

  م شمس‏ - 97/4/20

  سلام امكان اصلاحيه براي مهندسي كامپيوتر هست؟ من ليسانس آي تي دارم به خاطر شبكه ارشد كامپيوتر زدم الان شبكه تو دفترچه آزاد نيست تكليف چي هست؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. میتونید از دانشگاه ازاد سوال کنید.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/4/2

  سلام . لطفا جواب بدید
  من کارشناسی آی تی خوندم و برای ارشد میخواستم شبکه بخونم برای همین چون تو دفترچه شبکه زیر مجموعه کامپیوتر بود امتحان کنکور کامپیوتر دادم ولی الان دفترچه آزادکه اومده همچنان گرایش شبکه زیر مجموعه ای تی و من نمیتونم با این تفاسیر انتخاب رشته کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تکلیف من چی میشه ! مگه طبق دفترچه شبکه زیر مجموعه کامپیوتر نبوده !!

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/4/3

  سلام احتمالا باید اصلاحیه داده بشه شما از طریق سایت دانشگاه آزاد azmoon.org پیگیری کنید 

 • تصویر فرد

  شجاعی‏ - 97/3/13

  سلام
  الکترونیک دیجیتال با مهندسی کامپیوتر چه تفاوتی دارد؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. خیلی. کلا فضای مباحث فرق داره.

 • تصویر فرد

  sep‏ - 97/3/12

  سلام ایا در انتخاب رشته ارشد میتوان هر دو رشته ی هوش و نرم افزار رو در صورت مجاز بودن انتخاب کرد؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  بله این امکان وجود دارد

 • تصویر فرد

  مرضیه سیفی‏ - 97/3/7

  سلام
  من کارشناسی مهندسی شیمی خوندم،میتونم ارشد کامپیوتر شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبان 1 3گام‏ - 97/3/7

  سلام.بله در ارشد امکان تغییر رشته است.

 • تصویر فرد

  سعیده‏ - 97/2/17

  سلام.من کارشناسی نرم افزار از دانشگاه فنی دارم میخوام کنکور ارشد 98 شرکت کنم. بین نرم افزار و هوش کدوم بهتره؟
  میدونم هر کدومو که انتخاب کنم دانشگاهی که میخوامو قبول میشم. ضعیف نیستم ولی خودم به انیمیشن سازی و کارای گرافیکی و وب علاقه دارم تا ربات، اما تعریف آینده هوش با تحصیل در خارج برای دکترا رو زیاد شنیدم.
  کدوم واقعا؟؟ نرم افزار یا هوش؟؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  توصیه می کنم در مورد زمینه های پژوهشی در هر یک از این دو گرایش تحقیق کنید و بعد بر اساس علاقه انتخاب کنید، چون در مقطع ارشد کار شما بیشتر پژوهشی است

 • تصویر فرد

  امیرعلی فیروز‏ - 97/1/15

  سلام
  ببخشید من 34 سالم هست کارشناسی شبکه های کامپیوتری خوندم آیا می تونم برای ارشد امنیت ادامه بدم؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام بله می توانید در کنکور کامپیوتر شرکت کنید و گرایش امنیت ادامه بدید

 • تصویر فرد

  ایمان برزگری ‏ - 97/1/3

  اقا رشته data scientist کدوم گرایش میشه تو دانشگاه های ایران ؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام Data science یکی از شاخه های پژوهشی در گرایش نرم افزار یا رشته IT هست که می توانید به عنوان فیلد پژوهشی انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  امیرعلی‏ - 96/12/26

  سلام خسته نباشید ببخشید من لیسانس فناوری شبکه کامپیوتری دارم برای ارشد شبکه ادامه بدم یا معماری کامپیوتر؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام با توجه به علاقه ی خودتان در زمینه های پژوهشی این دو گرایش انتخاب کنید، چرا که در مقطع ارشد کار شما بیشتر پژوهشی است

 • تصویر فرد

  جعفر‏ - 96/11/17

  سلام من دارم کارشناسی الکترونیک میخونم ایا امکانش هست کنکور ارشد رو کامپیوتر بدم و نرم افزار موفق بشم ؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام بله با انتخاب درست منابع و برنامه ریزی دقیق می توانید

 • تصویر فرد

  آهو‏ - 96/11/13

  سلام خسته نباشید. به نظرتون من بعد از گذروندن دوره کارشناسی کامپیوتر کدوم گرایش رو برم که تو ایران آینده خوبی داشته باشه مخصوصا برای یه خانم چون اصلا علاقه ندارم خارج از کشور ادامه تحصیل بدم.

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام توصیه میکنم که در مورد فیلد های تحقیقاتی هر گرایش تحقیق کنید و بر اساس علاقه انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  سعیده‏ - 96/11/10

  سلام.خسته نباشید. میخواستم از مشاورتون استفاده کنم ولی تو مرحله ثبت نام از کلمه عبور که باید حداکثر14 کاراکتر باشه اشکال میگیره درصورتی که طبق همین من اطلاعات وارد میکنم. ثبت نام انجام نمیشه.... میشه منو راهنمایی کنید؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. با موسسه تماس بگیرید تا مشکلتون رو حل کنند.

 • تصویر فرد

  abtin‏ - 96/11/7

  سلام من کارشناسی معماری خوندم میشه ارشد نرم افزار بخونم؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام بله می توانید

 • تصویر فرد

  مهدی کاشفی‏ - 96/10/7

  سلام
  من کارشناسی صنایع هستم

  می تونم ارشد it بخونم؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام بله می توانید

 • تصویر فرد

  محمد جواد‏ - 96/9/22

  سلام
  درمورد رشته تجارت الکترونیک صحبتی نکردید که گرایش it هست
  و خوب بی ربط نیست به مهندسی کامپیوتر

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. تجارت الکترونیک زیر مجموعه فناوری اطلاعاته و یه مقداری هم خب به فضای کامپیوتر مربوط هست.

 • تصویر فرد

  ساسان حسین زاده‏ - 96/9/15

  سلام
  من ۸ سال پیش از کارشناسی نرم افزار فارغ التحصیل شدم و دوره های mcse هم گذروندم و الانم بیشتر در زمینه مجازی سازی مشغول کار هستم، برا ادامه تحصیل چی بخونم بهتره؟

 • تصویر فرد

  آقای میرزایی فرد‏ - 96/9/19

  سلام 
  بهترین کسی که می تواند به این سوال پاسخ دهد خودتان هستید باید ببینید برای چه می خواهید درس بخوانید و جه قدر می تواند بدردتان بخورد
  موفق باشید

 • تصویر فرد

  Hany‏ - 96/8/11

  کارشناسی ریاضی می خونم ،میتونم ارشد یکی از گرایش های کامپیوتر بخونم؟

 • تصویر فرد

  آقای میرزایی فرد‏ - 96/9/19

  سلام بله می توانید

 • تصویر فرد

  بهاره‏ - 96/8/10

  سلام خسته نباشید ببخشید من دوره کارشناسیم حسابداری بوده ولی برای ارشد میخوام مهندسی کامپیوتر بخونم در خارج از کشور. بنظرتون مشکلی پیش نمیاد اگر دروس پیش نیازو بگذرونم میتونم وارد این رشته بشم؟؟

 • تصویر فرد

  آقای میرزایی فرد‏ - 96/9/19

  سلام بستگی به گرایش که می خواهید بخوانید و زمینه تحقیق و درس های پیش نیازی که می خوانید دارد اما در کل مسیر سختی به نظر می رسد. موفق باشید

 • تصویر فرد

  فرید طاهری زاده‏ - 96/7/29

  با سلام.من حدود 8 سال پیش در مقطع کارشناسی نرم افزار کامپیوتر فارغ التحصیل شدم و وارد بازار کار شدم، حالا با توجه به علاقه قلبی ام به تحصیل تصمیم جدی برای ادامه تحصل تا مقطع دکتری را دارم.لطفا در مورد گرایش هوش مصنوعی و ضرایب و درسهای ارشد و دانشگاههای محل تحصل ارشد این رشته و نحوه برنامه ریزی با توجه به شاغل بودنم راهنمایی بفرمایید.
  سپاس فراوان

 • تصویر فرد

  آقای میرزایی فرد‏ - 96/9/19

  سلام 
  گرایش هوش مصنوعی گرایش بسیار مناسبی برای تحقیق و پژوهش است ضرایب و دروس کنکور و همچنین زمینه های اری ارشد تا حدودی در سایت ذکر شده است  می توانید ببینید لیست دانشگاه ها و ظرفیت ها هم هست . نحوه برنامه ریزی بر حسب هر شخص هم متفاوت است . موفق باشید 

 • تصویر فرد

  حامد‏ - 96/7/13

  سلام.من لیسانس ریاضیات و کاربردها رو دارم میگیرم در زمینه نرم افزارم مطالعات خوبی داشتم و به گرایش الگوریتم ها و محاسبات علاقه دارم. میخواستم راجب بازار کار این گرایش نسبت به بقیه بپرسم و اینکه بنظر شما با تحصیلات من ورود به این گرایش صلاحه؟ ممنون

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. اگه علاقه دارید قطعا میتونید موفق باشید. بازار کار خیلی خوبی نداره این گرایش.

 • تصویر فرد

  همراز‏ - 96/6/31

  سلام من رشته نرم افزار خوندم میتونم برا ارشد مدیریت و یا حسابداری بخونم ؟؟

 • تصویر فرد

  آقای میرزایی فرد‏ - 96/9/19

  سلام 
  بله می توانید

 • تصویر فرد

  محمدرضا احمدی‏ - 96/6/27

  سلام خسته نباشید ببخشین من چند وقته دیگه میخوام تازه وارد دانشگاه بشم برای رشته مهندسی کامپیوتر وقتی که میخوام ثبت نام اینترنتی رو انجام بدم مینویسه که قبول شده در رشته مهندسی نرم افزار ولی من دوست دارم برم فناوری اطلاعات رو بخونم میخوام بدونم آیا وقتی برای ثبت نام میرم دانشگاه انتخاب میکنم که کدوم گرایش رو بخونم یا اینکه خود دانشگاه انتخاب میکنه که من باید چی بخونم؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. شما خودتون تعین میکنید که چه رشته ای بخونین. 

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. شما خودتون تعین میکنید که چه رشته ای بخونین. 

 • تصویر فرد

  میثم ‏ - 96/5/17

  سلام ببخشید برای ورود به مقطع ارشد گرایش نرم افزار چه زبان برنامه نویسی بلد باشیم بهمون کمک میکنه؟

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام نوع زبان برنامه نویسی زیاد مهم نیست شما معمولا می توانید پروژه هایی که خواهید داشت را با هر زبانی بنویسید، اما معمولا جاوا یا پایتون پیشنهاد می شود

 • تصویر فرد

  امیرعلی‏ - 96/5/17

  سلام خسته نباشید ببخشید من لیسانس فناوری شبکه کامپیوتری دارم برای ارشد چه رشته ای خوبه ادامه بدم؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. خب بستگی به علاقتون داره.

 • تصویر فرد

  علي‏ - 96/5/16

  سلام
  من ارشد رشته IT گرايش تجارت هستم، ميخواستم در دكتري شبكه شركت كنم، آيا شانس قبولي در مصاحبه خيلي كمه؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. نه کم نیست. رزومه و توانایی هاتون خیلی تاثیرگذاره.

 • تصویر فرد

  zahra‏ - 96/5/9

  سلام وقت بخیر من دانشجوی رشته نرم افزار هستم دررشته ی خودم سردر گم هستم دقیقا نمی دونم چ زبان برنامه نویسی رو که بازار کار مناسبی دارد رو ش بیشتر کار کنم و بخونم

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/3/30

  سلام شما به مبانی برنامه نویسی مسلط باشید نوع زبان خیلی اهمیت ندارد و سینتکس زبان های مختلف را می توانید سریع یاد بگیرید اما معمولا جاوا پیشنهاد می شود

 • تصویر فرد

  sahar‏ - 96/4/31

  با سلام . ممنون از سایت خوبتون..
  لطفا میشه در مورد رشته "تولید بازی های رایانه ای" در مقطع کارشناسی ارشد یه توضیح بدید ؟ آیا این رشته برای یچه های کامپیوتر در مقطع ارشد اومده یا نه؟؟ چه دانشگاهایی؟؟ آیا کسی که لیسانس کامپیوتر گرایش نرم افزار داره میتونه ارشد این رشته رو بخونه؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. اسم این گرایش اصلا نشنیدم و به نظر وجود نداره.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/4/30

  باسلام وخسته نباشید.ببخشید من کارشناسی نرم افزارمیخونم میخواستم برای ارشد اپلای کنم برای کشورهای کانادا وامریکا.وتصمیم قطعی دارم ومیخواهم از حالا ک ترم 2 هستم مهارت های لازم ونمرات لازم روکسب کنم.میخواستم یدونم توی این رشته برای کشورهایی نظیر کانادا کدام گرایش ارشد کاربردی تر و دست وپا گیرتر است؟امنیت شبکه-هوش مصنوعی-طراحی وبسایت-برنامه نویسی

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. بیشتر از همه هوش مصنوعی

 • تصویر فرد

  حسن‏ - 96/4/17

  من كارشناسي نرم افزار دارم ميتونم ارشد طراحي داخلي بخونم؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/4/20

  سلام بله میتونید

 • تصویر فرد

  Mahyar‏ - 96/4/15

  سلام
  من کارشناسی رو حسابداری خوندم الان میخوام برای ارشد کامیپوتر بخونم همچین چیزی میشه ؟ اگه کسی اطلاعی داره جامع برام توضیح بده ممنون میشم

 • تصویر فرد

  خانم شماعیان‏ - 97/12/12

  سلام بله در کنکور ارشد می توانید تغییر رشته بدهید 

 • تصویر فرد

  سمانه‏ - 96/4/3

  با سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی نرم افزارم .برای ارشدم میتونم گرافیک کامپیوتری بخونم بدون ازمون/؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. دانشگاه ازاد ممکنه.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/3/19

  سلام.من کارشناسی علوم کامپیوتر بودم تو مباحث برنامه نویسی ضعیف هستم برای ارشد اگر هوش مصنوعی انتخاب کنم به مشکل نمیخورم ،علاقه ب برنامه نویسی ندارم چون اصولی یادنگرفتم.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. نه به مشکل نمی خورید.

 • تصویر فرد

  ثنا‏ - 96/3/16

  روز بخیر.
  در نظرات فرموده بودید که بزودی توضیحاتی رو در رابطه با گرایش رایانش امن قرار میدید.خواستم یاداوری کنم که در صورت امکان سریع تر اقدام کنید.ممنون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/30

  روز شما هم بخیر. باید از مطالب بخش آی تی کمک بگیرید تا بتونیم مطلب جامعی رو مختص مهندسی کامپیوتر قرار بدیم.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/3/16

  سلام
  من رتبه ام 11 هزار اومده بنظرتون غیر انتفاعی برم یا پیام نور؟ یا ازاد
  رشته ام کامپیوتره
  مدرک غیرانتفاعی معتبره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/31

  آزاد براتون بهتره چون با توجه به رتبه تون غیر انتفاعی های با سطح خیلی پایین قبول میشید.

 • تصویر فرد

  zahra‏ - 96/2/19

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من کارشناسی نرم افزار هستم به نظر تون برای ارشد هوش بخونم کاربردی تره از لحاظ بازار کار یا نرم افزار؟

 • تصویر فرد

  زهرا توفیقی‏ - 98/6/9

  سلام. هوش مصنوعی برای اپلای کردن مناسب تره ولی نرم افزار به اندازه هوش مصنوعی برای اپلای کردن مناسب نیست. نرم افزار برای داخل کشور از هوش مصنوعی مناسب تره. 

 • تصویر فرد

  مجتبی داوری مقدم‏ - 96/2/15

  سلام با توجه یه اینکه درکنکور 96 تغییراتی در گرایش ها داده شده و به احتمال زیاد در کنکور 97 هر دوگروه کامپیوتر و ای تی یکی میشن از بین همه گرایش ها کدوم یکی از همه بهتر است؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/6/2

  سلام. هوش و نرم افزار و شبکه بهترین ها هستند که هر کس با توجه به علاقه سراغ یکیشون میاد. ضمنا آی تی و تجارت الکترونیک با کامپیوتر ادغام نمی شن.

 • تصویر فرد

  احسان عباسپور‏ - 96/2/11

  سلام من کارشناسی ریاضی دارم براارشد میخوام برم کامپیوتر کدوم گرایش بازار کار بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/12

  هوش و نرم افزار و شبکه و امنیت

 • تصویر فرد

  مندس‏ - 96/2/7

  سلام من کارشناس تکنولوژی نرم افزارم, فردا هم کنکور ارشد دارم دعا کنید....

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/10

  موفق و خوش شانس باشید.

 • تصویر فرد

  شیما‏ - 96/2/7

  کدوم یکی از اين گرایش ها برای ادامه دکترا خارج از ايران شرایط بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/10

  سلام. هوش مصنوعی شرایط خیلی خوبی داره.

 • تصویر فرد

  ali‏ - 96/2/3

  وقتتون بخیر و خسته نباشید
  واسه ارشد ایا امکان تغییر رشته از ادبیات انگلیسی به نرم افزار هست ؟ یجورایی تغییر از علوم انسانی به مهندسیه .
  ایا ممکنه ؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/2/3

  سلام بله هست
  و موفقیتتون بستگی داره به علاقه و پیش زمینه ای که نسبت به مباحث دارید
  همچنین تایم مطالعه و منابعی که برای مطالعه انتخاب می کنید

 • تصویر فرد

  a.m‏ - 96/2/1

  سلام من کارشناسی علوم تربیتی دارم و میخوام برای سال آینده رتبه ی زیر 10 بیارم گرایش ها رو نمیدونستم ممنونم از مطالب خوبتون a.m

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/2

  موفق باشید.

 • تصویر فرد

  پونه چراغی‏ - 96/1/28

  ممنون از اطلاعات جامع
  من دشته کارشناسیم نرم افزاره و قصد دارم‌تا سال اینده برای قبولی توی دانشگاه سراسری خوب خودمو اماده کنم.ولی نمیدونم کدوم گرایش را انتخاب کنم.
  میشه راهنماییم کنید رشته ای که بازار کارش بهتره و مبحث شیرین تری داره و راه را برای رفتن به دکتری راحت تر میکنه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/28

  سلام. هوش مصنوعی.

 • تصویر فرد

  Shahnaz‏ - 95/12/6

  سلام
  یک سوال داشتم .من کارشناسی نرم افزارم رو 8سال پیش گرفتم حالا قصد ادامه تحصیل دارم .به ریاضی و برنامه نویسی علاقه دارم به نظرتون برای ارشد کدوم رشته را برم که بازار کار خوبی هم داشته باشه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. نرم افزار بازار کار بهتری داره.

 • تصویر فرد

  عرشیا‏ - 95/11/2

  با سلام .کنکور 96 گرایش شبکه زیر گروه مجموعه مهندسی کامپیوتر هست؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. 50 درصد پذیرش برای مهندسی کامپیوتر و 50 درصد برای IT هست.

 • تصویر فرد

  میترا‏ - 95/9/27

  با سلام خسته نباشید مناگر بخواهم برای ارشد خود رشته مهندسی پزشکی را بخوانم باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. می تونید یکی از مجموعه های مهندسی برق و یا مواد و مکانیک رو شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  داود‏ - 95/9/18

  سلام من کارشناسی ترم افزار خوندم آیا میتونم ارشد شبکه بخونم?

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 95/9/18

  سلام دوست عزیز
  برای شرکت در آزمون ارشد شما آزادید هر رشته ای که مورد علاقه تون هست انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  Nnn‏ - 95/8/20

  سلام من پایه نهم هستم میخوام مهندسی کامپیوتر بخوانم نمیدونم از کدوم رشته برم فنی بهتره یا ریاضی؟!

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/19

  سلام. ریاضی بهتره

 • تصویر فرد

  آزاد‏ - 95/8/8

  سلام
  من لیسانس و فوق لیسانس در زمینه زیست شناسی دارم. اما از قدیم علاقمند به رشته کامپیوتر بودم
  الان تصمصم گرفتم که ارشد . دکتری رو تو این زمینه ادامه بدم
  با توجه به شناخت شما از رشته ها چخ گرایشی رو پیشنهاد میکنید؟
  در حال حاضر هم کامپیوتر هنرستان تدریس میکنم با توجه به علاقم تونستم ازپسش بر بیام
  ممنون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/8/11

  سلام. نرم افزار یا هوش و در گروه IT شبکه

 • تصویر فرد

  samaneh‏ - 95/7/6

  سلام من لیسانس نرم افزار دارم برای ارشد بهتره هوش مصنوعی بخونم یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی؟ از نظر بازار کار

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/8

  سلام. هوش

 • تصویر فرد

  Yazdan Gholami‏ - 95/6/20

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید. من لیسانس ریاضی محض هستم میخواستم بپرسم می تونم در رشته ی سیستمهای هوشمند دانشگاه آزاد شرکت کنم و اینکه منابعش رو از کجا باید بپرسم؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/6/20

  سلام. لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر گروه کامپیوتر مطرح کنید.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 95/6/11

  انفورماتیک پزشکی هم هست

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/6/13

  اون وابسته به وزارت بهداشته نه وزارت علوم.

 • تصویر فرد

  behzad‏ - 95/6/1

  با سلام خسته نباشید رشته رایانش امن(امنیت اطلاعات) هیچ اشاره ای ازش نکردید؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/6/2

  سلام. به زودی درباره اش مطلب میذاریم.

 • تصویر فرد

  احسان‏ - 95/4/20

  سلام من دوره لیسانس حسابداری رو خوندم
  میخواستم بدونم الان چطور میتونم واسه معماری کامپیوتر بخونم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/24

  سلام. لطفا سوالتونو تو اتاق فکر گروه کامپیوتر مطرح بفرمایید. با تشکر

 • تصویر فرد

  سمیه‏ - 95/3/29

  سلام.بازار کارگرایش معماری سیستم های کامپیوتری برا خانم ها چطوره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/30

  لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر مطرح کنید. ممنون

 • تصویر فرد

  سیما‏ - 95/3/22

  گرایش شبکه نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟////

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/22

  گرایش بکه واسه مهندسی فناوری اطلاعات (IT) شده.

 • تصویر فرد

  نازلی‏ - 95/3/21

  سلام من لیسانس سخت افزار کامپیوتر دارم ایا ارشد میتونم گرافیک رایانه ای بخونم ممنون میشم جوابمو بدین

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/22

  سلام.
  بله می تونید. محدودیتی نداره.

 • تصویر فرد

  فاطی‏ - 95/2/18

  سلام... من میخام کامپیوتر گرایش نرم افزار بخونم.... شنیدم باید پایه ریاضی قوی داشته باشم.... خاستم بدونم تاثیر ریاضی روی این رشته چقده

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/2/18

  سلام.
  ریاضی در رتبه های خیلی خوب تاضی زیادی داره و چون همه می لنگند کسانی که ریاضی رو خوب می زنند شانس بالاتری برای قبولی دارند.

 • تصویر فرد

  فهیمه‏ - 95/2/17

  ببخشید من لیسانس سخت افزار دارم میخوام ارشد شرکت کنم ولی نمیدونم چی بخونم و توان پرداخت هزینه آزاد ندارم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/2/18

  سلام.
  در زمینه انتخاب گرایش و منابع باید سوالتون رو در اتاق فکر گروه کامپیوتر مطرح کنید.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 95/1/26

  سلام من تجربی هستم و میخوام رشته مو تغییر بدم وریاضیم ضعیفه و دوست دارم برم کامپیوتر.......چیکار کنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/1/28

  سلام.
  خب تغییر رشته بدید و کنکور ریاضی رو شرکت کنید.
  این که می گید چی کار کنید منظورتون دقیقا چیه؟!

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - 95/1/17

  سلام
  من دیپلم دارم برنامه سازی وریاضی دوس ندارم میخام
  بدونم چه گرایشی برم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/1/18

  اگر می خوای تو حیطه کامپیوتر بمونی برو رشته های IT رو بخون.

 • تصویر فرد

  مایکل‏ - 95/1/5

  سایتتون فوق العادس؛ هنوز کسراطلاعاتی پیدا نکردم توش ک بخواد داوطلبین رو سردرگم کنه. موفق باشید.
  من یک سوال جانبی هم داشتم، من داوطلب آزمون المپیاد ارشد کامپیوتر هستم، سوالم اینجاست ک برای آزمون باید درسای گرایش خاصی رو بخونم یا نه و اینکه آیا منابع تغییری میکنه یا نوچ. ممنون میشم جواب بدین

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/1/8

  سلام.
  خیلی متشکریم از تعریفتون. اگر منظورتون ورود به مراحل پایانی المپیاد با ورودی آزمون ارشد هست که دروس هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 94/12/9

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دانشجوی کارشناسی نرم افزار هستم
  میخواستم ببینم دوره ی هکر قانون مند امنیت شبکه
  بدرد من میخوره؟ هزینه و وقت بزارم ارکی نباشه
  تو بازار کار موثره؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/2

  سلام. بله موثره براتون

 • تصویر فرد

  Anonymous‏ - 94/10/12

  ببخشید واسه اطلاعات بیشتر از این گرایش ها باید به کجا مراجعه کنم ؟
  من هنوز وارد دانشگاه نشدم ولی هدفم یک رشته ی جامع و کاربردی مرتبط با کامپیوتر هست .

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/10/12

  سلام.
  می تونید توی پنل برنامه ریزی و مشاوره 3گام ثبت نام کنید و اطلاعات جامع تر درباره گرایشها رو از مشاور تخصصی بپرسید.

 • تصویر فرد

  نرم افزار‏ - 94/9/18

  سختهههههههه لامصبببببببببببب ---________---

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/9/23

  دوست گرامی
  هر مسئله ای وقتی بهش نگاه کنی ممکنه سخت و بزرگ به نظر برسه. اما وقتی اون رو به قدمهای کوچیک تقسیم کنی راحتتر پشت سر میگذاریش.
  میتونی تو این راه از مشاورای 3گام کمک بگیری. اونوقت می بینی که هیچ کاری نمیشه نداره. فقط باید روش درست رو بدونی.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت