گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی به همراه آنالیز آن ها در این مطلب آمده است. گرایش های مختلف مقطع ارشد شیمی شامل: طراحی فرایندهای صنعت نفت، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، پلیمر، صنایع گاز، ترموسینیتیک و کاتالیست و پدیده انتقال و فرآینده های جداسازی توضیح داده شده اند.

 

 

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی:

دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی عموماً­­ شامل ۳2 واحد درسی در چهار نیم‌ سال تحصیلی است که از این تعداد ۶ واحد آن به پروژه کارشناسی ارشد تعلق می‌ گیرد (بسته به نظری یا عملی بودن پروژه). معمولا 3 ترم اول به گذراندن دروس تئوری و سمینار اختصاص یافته و بین 1 تا 2 ترم صرف فعالیت های پژوهشی پایان نامه می شود. این دوره گرایش ‌های متنوعی را شامل می‌ شود که هر گرایش دروس تخصصی مربوط به خود را دارد. به طور متوسط ۱۵ واحد از دروس کارشناسی ارشد مهندسی شیمی به دروس تخصصی اختصاص دارد و سایر واحدها مربوط به دروسی است که بین تعدادی از گرایش ‌ها مشترک (سطوح پیشرفته دروس کارشناسی) می ‌باشد. در ادامه به طور مختصر با تعدای از گرایش ‌های دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی آشنا می‌ شویم. 

 

طراحی فرآیندهای صنعت نفت: 

این گرایش تقریباً کلیه گرایش ‌های مهندسی شیمی را پوشش می ‌دهد. فرآیند یعنی‌ عملکرد یا روش‌ و طریقی‌ که‌ بتوان‌ به‌ یاری‌ آن‌ ماده ‌ای‌ را از حالتی‌ به‌ حالت‌ دیگر تغییر شکل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ یعنی‌ فردی‌ که‌ روش‌ این‌ تغییر و تحول‌ را طراحی‌ کند. در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا می‌ شوند و همچنین کار کردن با نرم‌افزارهای طراحی مهندسی شیمی را فرا می‌ گیرند. یک‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، واکنش‌ های‌ خاصی‌ را از شیمیست ‌ها می ‌گیرد و با توجه‌ به‌ شرایط‌ محیطی‌، اقتصادی‌ و ... بهترین‌ روش‌ تولید مواد شیمیایی‌ و خالص‌ سازی‌ آن ها را پیدا کرده‌ و پیاده‌ می ‌کند. البته باید توجه داشت که ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی شیمی متناسب با گستردگی هر گرایش در زمان انتخاب رشته متفاوت خواهد بود لذا داوطلبان باید به آن توجه لازم را داشته باشند.

 

صنایع غذایی:

دانش تبدیل مواد غذایی به محصولات غذایی مغذی ‌تر و با طعم بهتر. طراحی‌ دستگاه‌ هایی‌ که‌ فرآیند خشک‌ کردن‌ را انجام‌ می‌ دهند و همچنین طراحی‌ دستگاه ‌های‌ استریلیزه‌، پاستوریزه‌ و منجمدکننده‌ برعهده‌ متخصصین‌ همین‌ رشته‌ است.

 

بیوتکنولوژی:

(زیست فناوری) عبارت است از کاربرد علوم مختلف در استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از موجودات زنده، قسمتی از بدن و یا فرآورده‌ های آن‌ها در اشکال طبیعی یا تغییریافته. اساس درس‌های تخصصی این رشته بر پایه علوم زیستی است. این گرایش جز گرایش‌ های جدید در مهندسی شیمی است به همین دلیل علاقه‌ مندان زیادی دارد. به‌ طور کلی هر گونه فعالیت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طریق دستکاری ژنتیکی آن‌ها در سطح مولکولی، در حوزه بیوتکنولوژی قرار می ‌گیرد.

 

پلیمر:

دانش تبدیل پلیمرهای خام (PVC,PP,PE) به پلیمرهای صنعتی (لاستیک، چسب، رنگ و ...). شیمی فیزیک پلیمرها، رئولوژی پلیمرها، خواص مکانیکی و شکل‌دهی مواد پلیمری و همچنین مکانیک کامپوزیت‌ها به صورت تخصصی در گرایش پلیمر تدریس می‌ گردند. دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ نهایتاً در یکی‌ از زمینه‌ های‌ پلیمر مثل‌ فرایند شکل‌دهی‌ پلیمر یا طراحی‌ واحدهای‌ صنعتی‌ تولید پلیمر تبحر پیدا می‌ کنند.

 

 

صنایع گاز:

دانش تبدیل گاز طبیعی به گاز قابل مصرف (شامل عملیات استخراج، پالایش، انتقال و ...).

 

ترموسینیتیک و کاتالیست:

این گرایش عمدتاً به دو شاخه‌ ی : ۱) ترمودینامیک ۲)سینتیک و کاتالیست، تقسیم می‌ شود.

شاخه ‌ی اول بیشتر به مفاهیم ترمودینامیکی همچون روابط کار، انرژی، فشار حجم، گرا و … خصوصاً در محلول ‌ها به صورت کاربردی، که در حیطه مهندسی شیمی است می ‌پردازد.

شاخه‌ ی دوم متمرکز به سه بحث عمده در زمینه‌ ی کاتالیست ‌هاست:

۱) سینتیک واکنش ‌های کاتالیستی و طراحی راکتورهای مربوطه

۲) اصول و روش‌ های ساخت کاتالیست‌ها

۳) تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کاتالیست‌ها

 

پدیده‌های انتقال و فرآیندهای جداسازی:

دروس مربوط به پدیده ­های انتقال، آشنایی با انواع فرآیندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیه‌ سازی و مدل ‌سازی فرآیندها از جمله مباحثی است که به صورت تخصصی در این گرایش مورد بررسی قرار می ‌گیرند.

 

 

مدل سازی، شبیه ‌سازی و کنترل:

آشنایی با سیستم‌ های کنترلی حاکم بر فرآیندها موضوع اصلی این گرایش می‌ باشد. کنترل مدرن و بهینه، کنترل دیجیتالی، کنترل غیر خطی و کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش می ‌باشند.

 

محیط زیست:

مسائل محیط زیستی صنایع از موضوعاتی است که اخیراً مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از آنجا که صنایع مربوط به مهندسی شیمی از جمله صنایعی هستند که تأثیر فراوانی در محیط زیست دارند لذا گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی (که در چند سال اخیر وارد این رشته شده) اهمیت ویژه‌ای می ‌یابد. مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی ‌هوازی و کنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند که در این گرایش به صورت تخصصی آموزش داده می‌ شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گرایش و بازار کار آن لطفا مطلب بازار کار مهندسی شیمی گرایش محیط زیست را در 3گام مطالعه کنید.

 

پتروشیمی:

دانش تبدیل شاخه ­ای از فرآورده ­های نفتی به فرآورده­ های غیرنفتی (پلیمرهای خام و محصولات پتروشیمی). وظیفه‌ مهندس‌ پتروشیمی،‌ طراحی‌ دستگاه‌ ها و فرآیند تولید مواد مختلف‌ از جمله‌ کودهای‌ شیمیایی‌، شوینده ‌ها، فرآورده ‌های‌ پلیمری‌ (مواد اولیه‌ پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها و الیاف‌ مصنوعی‌) و مواد شیمیایی‌ (اسیدها، حلال‌ها) از نفت‌ و برش ‌های‌ نفتی‌ است‌.

 

نانوفناوری:

اگر از دیدگاه مهندسی شیمی و شیمی به فناوری نانو نگریسته شود می‌ توان گفت رشته نانوشیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به کار می ‌رود، به عبارت دیگر در زمینه‌ های مختلفی از جمله سوخت، پلیمر، رنگ، ساخت‌وساز، پوشاک، دارو، غذا و به‌ طورکلی هرآن‌چه که به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می ‌شود، می ‌توان از مزایای این فناوری بهره جست.

 

 

صنایع شیمیایی معدنی:

دانش تبدیل مواد شیمیایی استخراج شده از معدن به محصولات شیمیایی معدنی (گچ، سیمان، کاشی، اسیدها و بازها، گازهای صنعتی و ...). فارغ­ التحصیلان این گرایش در زمینه آن دسته از صنایع شیمیایی که با مواد اولیه­ ی معدنی سر و کار دارند تربیت می­ شوند. کارخانجات و صنایع تحت پوشش این گروه طیف وسیعی از کارخانجات تولیدی شامل کارخانجات اسیدهای معدنی ، سیمان ، کاشی و سرامیک ، تولید و کاربرد مواد نانو و غشاها ... و همچنین برخی کارخانجات فرآوری مواد کانی و فلزی را در بر می­ گیرد.

طراحی فرآیند پرطرفدارترین گرایش مهندسی شیمی است: طبق نظر سنجی های انجام شده در جامعه آماری 200 نفری مهندسی شیمی، گرایش طراحی فرایند با 37 درصد، در صدر پرطرفدارترین گرایش های مهندسی شیمی می باشد.

 

اطلاعات کلی سیلابس برای گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی با توجه به سیلابس وزارت فرهنگ و آموزش عالی، دروس اصلی مهندسی شیمی را در سطح پیشرفته فرا می گیرند که در جدول زیر لیست شده است.

 

جدول دروس اصلی مهندسی شیمی با توجه به سیلابس وزارت فرهنگ و آموزش عالی

سینتیک و طرح راکتور پیشرفته

ترمودینامیک مهندسی شیمی پیشرفته

محاسبات عددی پیشرفته

مکانیک سیالات پیشرفته

انتقال حرارت پیشرفته

انتقال جرم پیشرفته

دروس اختیاری ارائه شده مربوط به هر گرایش نیز در هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد در اختیار دانشجویان محترم قرار داده می شود.

 

 

وضعیت ادامه تحصیل (در داخل کشور و خارج از کشور)

دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در دوران تحصیل عموما به جنبه ‌های نظری و بیشتر پژوهشی می پردازند و علاوه بر افزایش مراتب علمی، توانایی خود را از طریق تحقیق و پژوهش در یک مورد تخصصی تر (بر پاپه گرایش انتخاب شده)، ارتقا می دهند. برای موفقیت در مقطع ارشد شیمی داشتن دانش کافی و آگاهی از بهترین منابع ارشد مهندسی شیمی هم ضروری می باشد.

در خصوص کلیه گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی می توان گفت امکان ادامه تحصیل در داخل و خارج کشور در مقطع دکترا وجود دارد. البته پذیرش خارج کشور در برخی گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی مانند بیوتکنولوژی، مهندسی محیط زیست، نانو، پلیمر نسبت به سایر گرایش ها بیشتر است. چرا که به علت جدید بودن این گرایش ها، امکان کار بر موضوعات پژوهشی و تحقیقاتی بیشتری وجود دارد. در حالی که گرایش های طراحی فرآیند، فرآیند های جداسازی در داخل کشور بسیار مورد توجه بوده و پروژه های تحقیقاتی زیادی برای آنها تعریف شده است. در نهایت داوطلب بهتر است علاقه خود را در الویت انتخاب گرایش قرار دهد.

همچنین برای کسب اطلاعات دیگر درباره ارشد مهندسی شیمی مطلب معرفی ارشد مهندسی شیمی را در سایت 3گام بخوانید.

 

 

سایر بخش های مهندسی شیمی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  محمد جواد سیاهی‏ - 01/9/19

  سلام وقتتون بخیر یه مشاوره میخواستم من تو نیروگاه سیکل ترکیبی گازو بخار مشغول بکارم خاستم بپرسم چه گرایشی تو ارشد بخونم که مرتبط با نیروگاه سیکل ترکیبی باشه

 • تصویر فرد

  parviz‏ - 00/9/23

  سلام
  من‌ کارشناسی مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی خوندم و الان برای ارشد بین HSE و شیمی گیر افتادم در حال حاضرم ‌نیرو پیمانکاری HSEمشغول بکارم آینده کاری کدام یک بهتر هست؟
  و چجوری میشه ارشد HSE بخونم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  محی‏ - 00/7/16

  سلام ار مهندسی شیمی واسه ی ارشد میشه داروسازی خوند؟

 • تصویر فرد

  nana‏ - 00/7/8

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم کسی که مهندسی پلیمر خونده برای ارشد میتونه گرایش های مهندسی شیمی را انتخاب کنه ؟

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 00/6/12

  سلام وقتتون بخیر اگه امکانش هس گرایش های ارشد مهندسی شیمی از پرطرفدارترین + بازار کار توضیح میدین ؟ ( برای کار در پتروشیمی ها )

 • تصویر فرد

  علی احمدی‏ - 00/1/18

  سلام ... آیا با لیسانس مهندسی شیمی میشه مهندسی هسته ای شرکت کرد ؟

 • تصویر فرد

  فریده فروزانی‏ - 99/12/22

  سلام
  من کارشناسی شیمی کاربردی خواندم. اگر بررای ارشد رشته مهندسی شیمی بخوام بخونم ، سخت میشه برام یا اینکه می توانم بخونم ؟
  تشکر

 • تصویر فرد

  هدی الهیاری‏ - 99/11/12

  برای گرفتن امتیاز داروخانه باید ارشد چه رشته ای شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  نرگس‏ - 99/10/9

  سلام وقت بخیر، من لیسانس مهندسی شیمی گرفتم سال94. به مسائل مربوط به محیط زیست خیلی علاقه مندم و دوست دارم ارشد رشته خودم گرایش محیط زیست بخونم ولی نمیدونم بازار کارش توی ایران یا خارج از کشور چطوره و اینکه نمیدونم میشه برای مقطع دکتری اپلای بدم برای خارج از کشور و اینکه هزینش چقد میشه و چه گرایشایی واسه اون مقطع هست؟

 • تصویر فرد

  Parisa‏ - 99/9/12

  سلام وقت بخیر ، من کارشناسی شیمی کاربردی میتونم طراحی فرایند بخونم؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 99/8/10

  سلام کسی که مهندسی پلیمر خونده نمیتونه تو ازمون شرکت نفت و پترو شیمی و اموزش پرورش شرکت کنه؟تو همه ازمونا زده مهندسی شیمی و کلیه گرایش ها ایا مهندسی پلیمر هم جزیی از گرایش مهندسی شیمی یا واقعا این رشته تو هیچ کدوم از ازمونا کاربردی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 99/7/29

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
  ببخشید من ترم 7 کارشناسی شیمی محض هستم،میخواستم ببینم میتونم سال 1400 ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  منیره‏ - 99/7/24

  سلام لیسانس مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی دارم
  رشته HSE رو میخواستم انتخاب کنم ولی مثل این که جدیدا بخش نامه اومده که بهداشت حرفه ای گرایش HSE رو از این بعد استخدام کنن!!!! رشته شبیه سازی، مدلسازی چطور رشته ایه؟ من چی کار کنم؟

 • تصویر فرد

  الهام‏ - 99/5/21

  سلام خسته نباشید .
  چه گرایشی از مهندسی شیمی برای ادامه تحصیل دکترا خارج از کشور بهتره رتبم حدود 250 میشه ؟
  تازه کنکور ارشد دادم

 • تصویر فرد

  علی اکبر جهان آرا‏ - 99/2/22

  سلام لیسانس مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی دارم برا ادامه ارشد چه گرایشهایی برام مناسب میباشد ؟؟

 • تصویر فرد

  امیرعلی هادیان‏ - 98/12/11

  سلام من دانشجوی کارشناسی علوم ومهندسی صنایع غذایی هستم.برای ارشدمیتونم رشته مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی روانتخاب کنم یانه؟ممنون

 • تصویر فرد

  خاتون‏ - 98/8/5

  سلام .خسته نباشید
  من لیسانس مهندسی شیمی دارم.میخوام ارشد بخونم ولی نمیدونم چه رشته ای برای من مناسب هست،چطور میتونم بر حسب توانایی هام رشته ام رو انتخاب کنم؟لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/10/2

  سلام در پنلا موسسه ثبت نام کنید تا در جلسه مشاوره رایگانتون راهنمایی بشید

 • تصویر فرد

  علی امینی‏ - 98/6/22

  سلام خواهشا بگید برای ارشد مهندسی شیمی گرایش فراوری و انتقال گاز بهتره یا نانو؟

 • تصویر فرد

  Mmm‏ - 98/5/29

  سلام خسته نباشید اگه میشه راجع به گرایش کنترل فرآیند و بازارکار و امثالهم توضیح بیشتری بدید
  با تشکر.

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/6/9

  سلام در پنل موسسه ثبت نام بکنید تا طی یکجلسه مشاوره رایگانتون توضیحات رو دریافت کنید

 • تصویر فرد

  امیدخلیلی‏ - 98/4/24

  سلام.من مهندسی شیمی ارشد امتحان دادم آیا میشه HSEانتخاب کرد؟واینکه رشته ترموسینیتیک چطوره؟ممنونم

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  سلام انتخابتون بین گرایشهایی هست از مهندسی شیمی که در دفترچتون هست و از تمامشون میتونید انتخاب داشته باشیدوراجع به گرایش ترموسینتیک خب نمیشه اینجا توضیح جامع داد ولی میتونید از مشاوره رایگانتون در پنل موسسه استفاده کنید تا خیلی جامع بهتون اطلاعات ارایه بشه

 • تصویر فرد

  شیرین هوشمند‏ - 98/3/20

  سلام. من کارشناسی مهندسی صنایع شیمیایی دارم میتوانم واسه ارشد داروسازی بخونم؟

 • تصویر فرد

  Ahmad‏ - 98/3/7

  سلام.من مهندسی شیمی دارم .ارشد میتونم تو رشته مهندسی نفت ادامه تحصیل بدم؟؟؟شرایطش چیه؟؟؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  بله شرایط خاصی رو نیاز نداره نهایتا یسری دروس رو در ارشد پیشنیاز خواهید داشت

 • تصویر فرد

  N.p‏ - 98/1/28

  ببخشيد يه سوال داشتم .گرايش زيست پزشكي براي كنكور اصليه يا شناور؟

 • تصویر فرد

  ma‏ - 97/12/29

  سلام من بین گرایش فرایند و پلیمر موندم
  فکر میکنم فرایند اگه برم کاره اصلی میشه نفت از اونجام که استخدامیش الان محاله موندم چیکار کنم اگه میشه یه راهنمایی کوچیکی کنید

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  حیطه کاری در ایران اگر مد نظر داشته یاشید متفاوته اما طراحی فرایند جامع تره

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - 97/11/14

  با سلام.
  سوال بنده اینکه گرایش ارشد مهندسی شیمی پلیمر چه تفاوتی با مهندسی پلیمر داره؟
  چه تفاوتی بین دانشجوی ارشد مهندسی شیمی گرایش پلیمر و مهندس پلیمر وجود دارد در حالی که دانشجویان مهندسی پلیمر در کارشناسی بصورت تخصصی پلیمر خوانده اند؟
  ممنون میشم جواب بدید

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/11/24

  سلام
  ببینید از لحاظ بازار کار تفاوتی با هم ندارن ولی خب دانشگاه و واحد های درسی متفاوتی دارن وپیشنهاد میشه کسی که رشته مهندسی شیمی بوده از طریق کنکور همین رشته گرایش مهندسی پلیمر رو انتخاب کنه که اشنایی بیشتری با واحد های درسی داشته باشه

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  سلام خیلی تفاوتی وجود نداره از نظر کاری

 • تصویر فرد

  m‏ - 97/9/16

  باسلام رشته من من مهندسی شیمی هست و برای ارشد میخوام پلیمر بخونم به نظرتون بهتر کنکور مهندسی شیمی بدم و بعد پلیمرو انتخاب کنم یا کنکور مهندسی پلیمر بدم؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/9/17

  سلام وقت بخیر.چون شما رشتتون مهندسی شیمی بوده و با منابع کنکور مهندسی شیمی بیشتر آشنا هستین پیشنهادم اینه که کنکور مهندسی شیمی رو شرکت کنید وعلاوه بر اون اگر نظرتون عوض بشه این امکان هست که از گرایش های دیگه انتخاب رشته بکنید

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  کنکور مهندسی شیمی بهتره چون مهندسی پلیمر دروس تخصصی داره که شما پاس نکردین و همچین قبولی در اون سختر خواهد بود

 • تصویر فرد

  Sina Farrebagha‏ - 97/8/12

  سلام میشه لطفا از دانشگاه های خارجی که در مقطع ارشد پذیرش بیوتکنولوژی دارند معرفی کنید؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/9/17

  دانشگاه هایی که دپارتمان مهندسی شیمی دارن عموما پذیرش بیوتکنولوژی هم دارن مثل دانشگاه های معتبر اتریش و آلمان و کاناداو امریکا.
  به سایت دانشگاه های مدنظرتون مراجعه بکنید بطور کامل توضیح داده شده

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  اکثر دانشگاه ها در زمینه بیوتک کار میکنن

 • تصویر فرد

  معین ابرهیمی‏ - 97/8/9

  سلام میشه راهنمایی کنید، آیا فارع التحصیل ارشد HSE میتواند در آزمون استخدام رشته مهندس شیمی بدون محدودیت گرایش شرکت کند؟
  سوال دوم، برای کار در پالایشگاه نفت یا پتروشیمی شما کدام گرایش از مهندسی شیمی را پیشنهاد می کنید؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/9/17

  سلام.برای کار های عملیاتی مثل پالایشگاه یا پتروشیمی گرایش طراحی فرایند گه جامع تر هستش مناسب تره و HSE هم بازار کار خوبی داره

 • تصویر فرد

  Ela‏ - 97/6/25

  اگه واسه دارو میخواین کنکور بایو تکنولوژی و دارو سازی بدین نکنین چون اعلام نکردن ولی دیگه پذیرش دارو ندارن. فقط بایو تک دارن
  من با رتبه ی عالی مهندسی شیمی دانشگاه دولتی انتخاب رشته نکردم که دارو بخونم. موقع انتخاب رشته ازاد دیدم اصلا دارو سازی جز رشته هایی ک باید انتخاب کنیم نیست!!!! تا خود ستاد مرکزی ربتم. گفتن بله حذف شده. گفتم چرا اعلام نمیکنین چن هزار نفرو مسخره کردین
  گفت چشم منتظر بودیم شما دستور بدی

 • تصویر فرد

  Abbas.zahiri‏ - 97/5/23

  سلام
  واسه ارشد مهندسی شیمی میشه داروسازی خوند؟
  بعضیا میگن داروسازی از رشته شیمی حذف شده درسته؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/9/17

  گرایش مهندسی دارو سازی و بیوتکنولوژی کنکور جداگانه به صورت شناور دارن که میتونید شرکت کنید

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 98/5/15

  کنکور داروسازی باید بدین و خب ظرفیت پذیرش بسیار کم هستش

 • تصویر فرد

  سروش‏ - 96/11/6

  سلام هیچ راهی برا رفتن از رشته شیمی ب رشته ها ی مهندسی شیمی در ارشد وجود نداره؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/11/19

  سلام میتونید در هنگام ثبت نام مهندسی شیمی انتخاب کنید 
  و مشکل خاصی برای تغییر رشته آزمون ارشد وجود ندارد

 • تصویر فرد

  ali‏ - 96/11/5

  سلام رشته من مهندسی صنایع شیمیایی است میشه برا کنکور ارشد داروسازی بخونم

 • تصویر فرد

  سبحان‏ - 96/9/28

  سلام ,ببخشید میخواستم بدونم رشته مهندسی صنایع غذایی از گرایش های رشته مهندسی صنایع هس یا نه؟

 • تصویر فرد

  فاطمه نوتاش‏ - 96/8/21

  سلام
  پس رشته مهندسی انرژی در مجموعه مهندسی شیمی کجاست؟
  من یه مقدار اطلاعات میخوام در این زمینه

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 96/8/17

  سلام خسته نباشید
  گرایش طراحی فرآیند فقط مختص فرآیندهای نفتیه؟

 • تصویر فرد

  آقای آزاد‏ - 97/9/17

  عنوان این رشته به این صورته اما خب قابل گسترش به سایر زمینه های فرایندی هم هست

 • تصویر فرد

  davood‏ - 96/8/15

  سلام .ببخشید من ترم 3کاردانی صنایع شیمایی دانشکده انقلاب اسلامی تهران هستم .میخواستم بپرسم ایا میشه در کارشناسی ارشد گرایش شیمی
  الی و یا تجزیه و یا ...غیره رو ادامه داد..و اگر کارشناسی یکی از گرایش های نامبرده شده را گرفتم اگه بشه برای تدریس کردن در مدارس و دانشگاه ها مشکلی پیش میاد برام؟؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 96/8/6

  سلام
  بنده کارشناسی مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت دارم و میخواستم برای ارشد تغییر رشته بدم چون مهندسی نفت برای اپلای جایگاه خوبی نداره و نمیشه روش حساب کرد و میخوام برای ارشد مهندسی شیمی حالا گرایشی که برای اپلای بهتر هست رو بخونم مثل محیط زیست و بعد برای اپلای اقدام کنم
  نظر شما رومیخواستم بدونم.
  ایا اینکار درسته؟
  انگار گفتین که زیاد بازار خوبی نداره شیمی

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 96/7/22

  سلام، من کارشناسی مهندسی صنایع دارم میتونم تو کنکور ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  بارانا‏ - 96/7/19

  سلام من مارشناسی یکی از رشته ها علوم پزشکیم ولی میخواستم مهندسی ارشد شرکت کنم واسه محیط زیست یا اب . به تظرتون میتونم از پس درساش بربیام .
  ببخشید ایمیلم قدیمی شده

 • تصویر فرد

  kamran‏ - 96/7/13

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی شمی خوندم میتونم ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم گرایش طراحی فرایند میخوام بخونم

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 96/5/26

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم بهترین گرایش مهندسی شیمی در مقطع ارشد کدام هست از نظر شما و اینکه رتبه های برتر کنکور کدام گرایش را انتخاب میکنند سوال دیگه هم اینکه آیا در مقطع ارشد امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی (بدون گرایش)هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/5/28

  سلام طراحی فرآیند
  بله رشته مهندسی شیمی در ارشد وجود دارد

 • تصویر فرد

  صبا‏ - 96/5/25

  سلام..ایا داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی حذف شده؟؟

 • تصویر فرد

  maryam‏ - 96/5/19

  سلام میشه از مهندسی شیمی ارشدو بیوشیمی بالینی بخونی؟

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - 96/5/17

  با سلام یکی از بهترین زیر شاخه های رشته مهندسی شیمی میخواستم ببینم (مهندسی شیمی .نفت) هست ؟

 • تصویر فرد

  آرین‏ - 96/5/16

  سلام
  کدوم گرایش ارشد مهندسی شیمی مربوط به خوردگی فلزات میشه؟!

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - 96/5/5

  سلام دوست گرامی.ممنون از اینکه تجربیاتتونو با من در اشتراک گذاشتین و اطلاعاتتونو دادین بهم.مرسی مرسی:))

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - 96/4/29

  دوست عزیز بنده هم عاشق شیمی بوده و هستم.درسته این رشته وضعیت ادامه تحصیل ش خوبه و حتی گرفتن فاند و بورسیه واسش اسونتره.اما این رشته دیگه بازار کار خوبی
  در دنیا نداره.یه سر به فروم های خارجی بزنی
  میفهمی.من خیلی عاشق شیمی بودم بیش از انکه هرکس باشه .درسته این رشته لذت بخشه.اما چه فایده اهرش بازار کار خوبی نداره.
  عزیز حرف من رو باور نداری خودت ب فروم های خارجی آمریکا سر بزن.ا اصلا برو فروم های اپلای ایرانی سر بزن و وضعیت کار رو بپرس.
  به نظر من که عاشق شیمی بوده و هستم شیمی نخون.دلکندن از این رشته واسم سخت بود.
  جوری که هرروز بهش فکر میکردم.اما عتقلانه تصمیم بگیر

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - 96/4/25

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  من دانشجوی ترم دو کارشناسی رشته ی شیمی کاربردی هستم و امکان تغییر رشته به مهندسی شیمی واسم هست میخواستم بدونم نظر شما چیه؟
  اخه وقتی نتایج انتخاب رشته اومد خعلی حس خوبی نداشتم!و الان واقعا سردرگمم.
  از طرفی رشته شیمی به عنوان رشته ی علوم واسه اپلا بهتره و امکانش واسه اینک جزو اون ده درصدی که وارد ارشد میشن بدون کنکور هست.
  به عنوان کسی که میخواد پا تو رشته مهندسی شیمی بذاره به شدت به کمک و پیشنهاداتون نیاز دارم.
  سپاس فراوان

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - 96/4/25

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  من ترم دو کارشناسی شیمی کاربردی هستم و امکان تغییر رشته به مهندسی شیمی رو دارم.میخواستم بدونم پیشنهاد شما چیه؟
  خیلی سردرگمم متاسفانه چون رشتم ریاضی بود اولشم از نتایج انتخاب رشته خیلی حس خوبی نداشتم!
  از طرفی شیمی کاربردی به عنوان رشته ی علوم واسه اپلای بهتره و اینک واسه ارشد میشه جزو 10درصدی که بدون کنکور میرن ارشد شد.
  به عنوان کسی که بخواد قدم در رشته مهندسی شیمی بذاره پیشنهادتون چیه؟
  مرسی

 • تصویر فرد

  محمدرضا ‏ - 96/3/22

  با سلام
  من کنکورمو گرایش HSE امتحان دادم و الان میبینم توی دفترچه اصلا توی گرایش های مهندسی شیمی HSE نداره و همش محیط زیسته. لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم HSE بخونم و توی کدوم دانشگاه این گرایش هست. من رتبم 734 هست و اخرین رتبه ی مجاز 1471 هست البته توی غیر روزانه مجاز شدم. چکار کنم چطور این گرایش رو پیدا کنم . دانشگاهش مهم نیست . فقط بتونم HSE قبول شم کافیه. بنظر شما شانس قبولی دارم?

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. رشته HSE یک رشته جدا شده و رفته جزء رشته های شناور

 • تصویر فرد

  رسول ‏ - 96/3/21

  سلام ببخشید .تو دفترچه انتخاب رشته96 گرایش مهندسی شیمی جدیداومده آیا گرایش بهتری است نسبت به گرایش های فرایند, جداسازی و کاتالیست ؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. گرایش عمومی هست و بهتره در گرایشها جنبه تخصصی رو بیشتر در نظر بگیرید.

 • تصویر فرد

  Reza‏ - 96/3/21

  سلام. خدا خیرتون بده واقعا عالی هست اطلاعات...من یک سوال دارم خواهشا جواب بدید خواستم بدونم بین گرایش های فرآیند و جداسازی و کاتالیست به ترتیب برای بازار کار و سطح گرایش کدام یک اولویت دارند.ممنون میشم جواب دهید.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. فرآیند و جداسازی و کاتالیست به ترتیب

 • تصویر فرد

  مانا‏ - 96/2/25

  سلام خسته نباشید
  بین گرایش های فرآیند و جداسازی و کاتالیست و پلیمر و محیط زیست و بیوتکنولوژی از لحاظ بازار کار برای خانم ها ترتیبش رو میشه بگین کدوم بهتره؟

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 96/2/14

  گرایش مهندسی پزشکی رو لحاظ نکردید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/30

  سلام. به زودی تکمیلش می کنیم.

 • تصویر فرد

  تینا‏ - 95/12/11

  سلام من میخام ارشد داروسازی بخونم باید رتبم چند باشه؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. لطفا سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  Abbas Pa‏ - 95/12/7

  سلام خسته نباشید، ببخشید من میخاستم یک سوال بپرسم که آیا من در کارشناسی ارشد
  رشته شیمی بیشتر شانس قبولی دارم یا در رشته برق، در دانشگاه های سراسری چه روزانه و چه شبانه ؟یکم دو به شک شدم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. پذیرش برق بیشتر از مهندسی شیمیه ولی خب بستگی داره که شما درسهای کدوم مهندسی رو بیشتر پاس کرده باشید

 • تصویر فرد

  نیما‏ - 95/11/27

  با سلام.
  گرایش شیمی کاتالیست ها زیر مجموعه کدوم رشته است؟ شیمی کاربردی و محض یا مهندسی شیمی؟ از شیمی محض هم میشه رفت به این رشته؟ کدوم دانشگاه ها این گرایش رو دارند؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. مربوط به رشته ارشد مجموعه شیمی هست. بله با محض هم میشه رفت. درباهر پذیرشش هم به این لینک برید:
  https://3gaam.com/field/content/1100/%D8%B8%D8%B1%D9%81%D9%8A%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%83%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87-%D8%B4%D9%8A%D9%85%DB%8C

 • تصویر فرد

  یاسمین‏ - 95/11/18

  سلام آیا با داشتن ارشد بیوشیمی می توان مجدد در ارشد گراشهای مهندسی شیمی شرکت کرد و می توان موفق بود با وجود نداشتن لیسانس مهندسی شیمی؟در کدام گرایش بهتر است؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. بله می تونید شرکت کنید و لی موفقیتتون بستگی به تلاشتون داره.

 • تصویر فرد

  neda‏ - 95/10/20

  سلام. من الان ترم 6 مهندسی شیمی هستم و این ترم درسمو تموم میکنم. توروخدا شما دیگه جواب منو بدین.
  بین گرایش های طراحی فرآیند ، پلیمر، نانو ، پتروشیمی و داروسازی، کدوم بهترن واسه ادامه تحصیل تو مقطع ارشد؟
  فقط خواهشا همینجا جواب بدید. تو تالار گفتگو کسی جواب نمیده.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. فرآیند و پلیمر.

 • تصویر فرد

  asadi‏ - 95/10/4

  سلام دانشجوی کارشناسی صنایع شیمی هستم میخوام برای ارشد در رشته مجموعه شیمی شرکت کنم به نظر شما در رشته مهندسی شیمی گرایش داروسازی که رشته شناور هست شرکت کنم یا نه؟(مهندسی داروسازی رشته کارآمدی هست یا خیر؟)

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. بله اون رو هم شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  856‏ - 95/9/19

  سلام می خواستم بدونم گرایش محیط زیست دانشگاه شریف تا چه رتبه ای پذیرش داره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. لطفا سوالتون رو در اتاق فکر مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 95/9/5

  سلام من ترم سه مهندسی شیمی صنعتی اصفهان هستم.میخواستم راجب ادامه تحصیل در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در امریکا جویا بشم.در مقطع کارشناسی ارشد منظورمه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  سلام. لطفا به اتاق فکر گروه مراجعه کنید.

 • تصویر فرد

  mohamad‏ - 95/8/19

  از اطلاعات خیلی مچکرم...

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/19

  زنده باشید.

 • تصویر فرد

  نوید 77‏ - 95/8/9

  سلام. من الان ترم اول مهندسی شیمی هستم. خودم به شدت علاقه دارم به این رشته.بعد قبولی من همه الان سعی میکنن منصرفم کنن. میگن خیلی رشته بدیه و حیف کردی که مکانیک ورنداشتی.میخواستم بدونم نظر شما چیه در موردش؟؟؟ تغییر رشته بدم برم مکانیک؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/8/11

  سلام. نه تغییر رشته ندید.

 • تصویر فرد

  Sana‏ - 95/8/3

  سلام خسته نباشين
  من كارشناسي رشته مهندسي شيمي بودم ؛ميشه راهنمايي كنيد كه ارشد چه رشته ي برم كه بازاركارش خوبه باشه ممنون ميشم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/8/11

  سلام. تو اتاق فکر سوالتون رو مطرح کنید.

 • تصویر فرد

  f‏ - 95/7/30

  سلام خسته نباشید مطالبتون خوب بود

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/8/2

  موفق باشید.

 • تصویر فرد

  hadis‏ - 95/7/25

  سلام خسته نباشید من کارشناسی رشته مهندسی شیمی خوندم و واسه ارشد نمیدونم چ رشته ای بخونم لطفا راهنمایی کنید مرسی

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/27

  سلام. لطفا به اتاق فکر مراجعه کنید.

 • تصویر فرد

  Parisa Soltani‏ - 95/7/5

  سلام خسته نباشید من کاردانی پتروشیمی دارم الان برای کارشناسی بین رشته ی hse و صنایع شیمیایی موندم. با توجه به اینکه hse زیر گروه مدیریت و صنایع شیمیایی زیر گروه فنی مهندسی هست . اگه hse رو انتخاب کنم. میتونم ارشد دارو سازی بخونم یا نه ؟!!! ممنون میشم راهنمایی ام کنید .

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/8

  سلام. مشکلی از نظر ازمون ارشد با هر دو گرایش ندارید.

 • تصویر فرد

  صالحي‏ - 95/7/2

  با سلام
  مي خواستم بدونم از شيمي كاربردي ميتوان در كارشناسي ارشد به علوم آزمايشگاهي رفت؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/4

  سلام. می تونید برید بیوشیمی بالینی بخونید که یکی از زیر گرایشهای علوم آزمایشگاهی در مقطع ارشد هست. باید کنکور وزارت بهداشت رو در مقطع ارشد شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  نوید‏ - 95/7/1

  سلام خسته نباشید از لحاظ اقتصادی کدوم گرایش ؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/4

  سلام. لطفا سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  مرتضوی ‏ - 95/6/20

  با سلام
  من رشته صنایع شیمیایی خوندم برای کارشناسی میتونم صنایع غذایی رو ادامه بدهم یا خیر ؟

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 95/6/21

  سلام. برای وزارت علوم بله مشکلی ندارید.

 • تصویر فرد

  کوثر ‏ - 95/6/18

  هسته ای جزو گرایش های کهندسی شیمی هستش؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/20

  بله.

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 95/5/31

  از مهندسی شیمی میشود به مهندسی نفت رفت

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 95/6/1

  سلام بله

 • تصویر فرد

  محمد رضا‏ - 95/5/20

  سلام من دانشجو مهندسی نفت دانشگاه شریف هستم. مدتی است به این شک افتاده ام که به مهندسی شیمی همین دانشگاه تغییر رشته بدهم. اگه ممکن است راهنمایی کنید.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/5/24

  سلام. علیرغم گستردگی بازار کار مهندسی شیمی به خاطر تخصصی و منحصر بفرد بودن رشته مهندسی نفت همون نفت رو ادامه بدید.

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - 95/4/28

  داداش سوال بالایی رو جواب بده لطفا
  دمت گرم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/28

  سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید. اونجا به جوابهای خیلی بهتری می رسید.

 • تصویر فرد

  پویا شیخی‏ - 95/4/23

  رشته ای که بازار کارش در چند سال اینده ممکنه خوب باشه چیه؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/24

  سلام. تو مهندسی شیمی شاید کاتالیست بتونه روند رو به رشدی داشته باشه.

 • تصویر فرد

  ياسمين‏ - 95/4/22

  من مى خوام بدونم اگه كارشناسى شيمى كاربردى خونده باشى ارشد مى شه شاخه هاى مهندسى شيمى انتخاب كنى؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/23

  سلام. بله میتونید.

 • تصویر فرد

  Hamed‏ - 95/4/4

  سلام خدا قوت
  سوالم اینه که این امکان وجود داره که یک سال در دانشگاهی مثل امیر کبیر بصورت مجازی تحصیل کرد و سال بعد کنکور دادو روزانه قبول شم و درسایی ک خوندمو تطبیق بدم؟
  راه بهتری یا مشابهی اگه هست ممنون می شم راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/5

  سلام. امکان تطبیق وجود نداره.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 95/4/1

  سلام عذر میخوام برای ادامه تحصیل و پیشرفت علمی و اقتصادی بین گرایش صنایع غذایی و پلیمر و نانو کدوم بهتره؟ ممنون اکر پاسخگو باشید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/4

  سلام. پلیمر

 • تصویر فرد

  مرجان‏ - 95/4/1

  سلام بارتبه3100ایامیتونم روزانه یاشبانه قبول بشم؟کجابزنم؟چه رشته ای؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/4

  سلام. برای شمی فیزیک شانس بالایی در وزانه شهرستانها دارید.

 • تصویر فرد

  کیومرث‏ - 95/3/26

  سلام
  درمورد بیوتکنولوژی بفرمایید که تا چه رتبه ای میشه تهران قبول شد و اینکه ایندش تو ایران چطوره؟
  باتشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/26

  متاسفانه درباره این رشته اطلاعات چندان دقیقی در دست نداریم.

 • تصویر فرد

  سویل ‏ - 95/3/26

  من رتبه ی امسالم2334اومده بااین حساب که اخرین رتبه ی مجاز برای روزانه3206میباشد آیا امیدی هست که من روزانه قبول بشم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/26

  سلام. لطفا از طریق دو لینک زیر برای انتخاب رشته و احتمال قبولی استفاده بفرمایید:
  نرم افزار انتخاب رشته: final.3gaam.com
  مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته: shop.3gaam.com که وارد فروشگاه 3گام میشید. در بخش بالای سایت از نوار ابزار جستجو، انتخاب رشته رو سرچ کنید و صفحه مربوط به خرید مشاوره حضوری و تلفنی باز میشه.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  aida‏ - 95/2/11

  متاسفانه مهندسی داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی حذف شده.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/28

  بله.

 • تصویر فرد

  حسين‏ - 94/12/25

  سلام_ آماري يه ماه قبل منتشر شد كه60ميليارد دلارطي بيست سال مواد باارزش همراه با نفت بدون آنكه جداسازي صورت بكيره بربادرفته_براي جداسازي برش هاي نفتي بايد محيط زيست خوند يا جداسازي؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/12/26

  سلام.
  اصولا یه همچین کاری، کار یک تیم خواهد بود. ولی در حیطه مهندسی شیمی بیشتر مربوط به جداسازی میشه.

 • تصویر فرد

  احمد شایسته‏ - 94/12/7

  سلام،قبول شدن گرایش داروسازی رتبه چند میخواد.؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/12/8

  اصولا این گرایش تعداد پذیرش بالایی نداره و با توجه به انتخاب سایر زیر گرایشهای مهندسی شیمی تا رتبه ای زیر 50 یا حتی بعضی مواقع زیر 100 نیز قبول شده اند.

 • تصویر فرد

  sara‏ - 94/11/16

  آره. داروسازی خیلی سخته قبول شدنش. باید جز رتبه های برتر کنکور باشی. اما همیشه گفتم و میگم خواستن توانستن است. کافیه اراده و هدف مشخص داشته باشی و البته توکل. بقیه اش حله.

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 96/2/2

  موفق باشید.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 94/11/9

  سلام. ممکنه در خصوص گرایش دارو سازی بگید که اولا بازار کارش چطوره دوما برای خوندن این گرایش لازمه تو چه درسایی قوی تر باشیم. ممنونم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/11/10

  بازار کار خوبی داره ولی پذیرشش خیلی پایین و محدوده. علاوه بر دورس تخصصی مهندسی شیمی باید در دروس تئوریک شیمی آلی هم قوی باشید.

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 94/11/7

  گرایش hse مهندسی شیمی و لحاظ نکردین اطلاعات راجع به این گرایش بسیار سطحی و کم است اگر چیزی میدانید خواهشا جهت مظالعه بنوییسید
  متشکرم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/2

  سلام. ممنون بله حتما

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 94/10/26

  پس گرایش دارو سازی کو؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/10/26

  در زمینه این گرایش چه اطلاعاتی رو نیاز دارید؟

 • تصویر فرد

  کیانوش کریمی پور‏ - 94/8/15

  خیلی اطلاعات خوبیه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  خوشحالیم که استفاده کردید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت