بهترین منابع آزمون TOLIMO | بهترین منبع برای شروع تولیمو

بهترین منابع آزمون تولیمو برای بخش های مختلف این آزمون شامل: منابع واژگان، منابع گرامر، منابع شنیداری و منابع درک مطلب TOLIMO در این مطلب معرفی شده است.

بهترین منابع آزمون TOLIMO

امروزه بنابر دلایل متفاوتی افراد تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر علمی را دارند. به نحوی که این استقبال گسترده موجب شده است که فاکتورهای متفاوتی نیز جهت گزینش افراد ایجاد شود. از این قبیل فاکتورها جهت گزینش، مدرک زبان متقاضیان است. حال فردی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارد باید از مدرک زبان معتبر برخوردار باشد که یکی از این آزمون های معتبر، آزمون TOLIMO می باشد؛ همچنین افرادی که دارای بورسیه اعزام به خارج از کشور هستند نیز با این آزمون سروکار دارند.

آزمون TOLIMO که معمولاً در هر ماه دو بار برگزار می شود، محدودیت سنی ندارد و فرد حداقل باید دارای مدرک دیپلم باشد و این عدم محدودیت شامل تعداد دفعات شرکت در آن آزمون نیز می شود و بهتر است بدانید که می توانید در فواصل زمانی نزدیک در این آزمون شرکت کنید. مدت اعتبار این آزمون ۲ سال پس از برگزاری آن است.

حال شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که منابع آزمون TOLIMO چه کتاب هایی هستند؟ سعی می شود در ادامه متن پیش رو به بهترین منابع جهت قبولی و کسب نمره عالی در این آزمون اشاره شود. نباید این نکته را نادیده گرفته برخی منابع ممکن است با توجه به سطح علمی داوطلب از سهولت یا سختی بیشتری در حین مطالعه همراه باشند.  در نتیجه سعی می شود معرفی اجمالی نیز از هر کدام از منابع داشته باشیم؛ اما گاه برخی منابع به خاطر کیفیتی که دارند فرد را ناگزیر از مطالعه آن می کنند و با وجود سختی مطالعه آن، باید مطالعه شوند.

منابع واژگان آزمون TOLIMO 

همانند هر آزمون زبان، مهارت های متفاوتی در کسب یک نمره عالی دخیل هستند. قسمت واژگان زبان، قسمت این نیست که تنها مختص به مرحله خاصی باشد؛ یعنی آنکه شما در تک تک مراحل دیگر همانند مهارت نوشتاری، مهارت شنیداری و... باید از دایره لغات گسترده برخوردار باشید. در زیر به بهترین منابع آزمون TOLIMO در بخش واژگان اشاره می شود:

 •  (absolutely essential words 504)

این کتاب از جمله کتب معروف زبان برای تقویت قدرت واژگان در سطح متوسط است که سعی شده است شما در هر درس آن حدود ۱۲ لغت جدید و بسیار کاربردی را فرا بگیرید. شما هم می‌توانید کتب ترجمه شده آن و هم کتب به زبان اصلی آن را تهیه کنید که این مورد به سطح زبان شما بستگی دارد.

 •  (essential words for the TOEFL)

درست است که در نام این کتاب، اسم آزمون تافل مشاهده می شودولی دقت کنید که لغات در زبان، صرفا خاص یک آزمون نیستند و بسیار بدیهی است که لغات در آزمون های معتبر کاربردی مشابه داشته باشند و تنها تفاوت در میزان استفاده از لغات است که به سیاست برگزاری آزمون مربوط میشود. در نهایت اینکه این کتاب با دربرداشتن ۵۰۰ لغت ضروری آن هم در قالب متن و تمرین از جمله کتب بسیار محبوب جهت کسب نمره ای خوب در آزمون است. در این کتاب در قالب ۳۰ درس تلاش می شود تا دایره لغات شما در موضوعات مختلف بالا رود.

 •  (words you need to know 1100)

دیگر منبع بسیار محبوب و معتبر آزمون های زبان این کتاب است که برای هم آزمون های جنرال و هم آکادمیک کاربردی است. خط مشی آموزشی این کتاب به نحوی است که به طور استاندارد سعی می‌کند در طول مدت ۴۶ هفته لغات حائز اهمیت را به شما یاد دهد. ولی این بدان معنا نیست که ضرورتا شما هم باید ۴۶ هفته برای یادگیری آن زمان بگذارید بلکه ممکن است بنا بر شرایط مختلف همانند سطح زبان شما آموزش آن در مدت کمتری انجام شود.

 • (collegiate words with definitions 5000)

و اما آخرین کتابی که در این متن به منظور تقویت قسمت واژگان شما توصیه می شود، کتاب ۵۰۰۰ لغت آکادمیک است. با هدف گذاری تسلط بر لغات آکادمیک و علمی این کتاب به تألیف درآمده است. به گونه ای که با تسلط بر آن دیگر در خواندن لغات علمی به مشکل بر نمی خورید. مدت زمانی که برای تسلط بر این کتاب نیاز است طبق استاندارد مولف ۱ ماه میباشد. اما طبق توضیحات فوق این زمان می تواند برای شما و بر حسب برنامه ریزی شما متفاوت باشد که در این زمینه می توانید با مشاوران موسسه سه گام ارتباط برقرار کنید.

در پایان قسمت واژگان این نکته را یادآوری می کنم که ذکر چندین منبع به طور همزمان به این معنی نیست که در هر کتابی با لغات بسیار جدیدی روبرو هستید؛ بلکه قسمت های مختلف زبان و همچنین تألیف های مختلف آن نیز از هم پوشانی برخوردار هستند یعنی ممکن است شما با خواندن یک کتاب به بخش وسیعی از لغات کتاب دیگری مسلط شوید و تایم کمتری از شما صرف مطالعه کتاب جدید شود.

منابع گرامر آزمون تولیمو

از جمله مهارت هایی که شما خواه ناخواه باید در پی تقویت آن باشید بحث گرامر زبان شما است. تاثیر یادگیری گرامر در تمامی قسمت های زبان شما می تواند کاملاً مشهود باشد. پس انتخاب منبعی مناسب برای این منظور بسیار حائز اهمیت است. در این قسمت سعی می شود به ذکر چند نمونه از بهترین منابع گرامری زبان بپردازیم:

 •  (TOEFL test preparation kit)

شاید بتوان به جرأت گفت یکی از بهترین منابع گرامر زبان این کتاب است. تألیف این کتاب به گونه ای است که تمامی مهارت های شما را درگیر می کند. کتاب تافل کیت با در برداشتن بخش های گرامر، لیسنینگ و بخش هایی همانند درک مطلب در یادگیری شما بسیار تاثیر گذار است. در این کتاب تعداد ۹۸۰ آزمون قبلی تافل گردآوری شده است که به همراه ویس هایی که در کنار این کتاب به شما داده می ‌شود می‌تواند مهارت های شما را تقویت کند. از نقاط قوت این کتاب می‌توان به تمرین هایی اشاره کرد که در آن تهیه شده است.

 •  (grammar in use)

بی شک یکی از قوی ترین کتبی که می توان تهیه کرد کتاب گرمر این یوز میباشد. با توجه به اینکه این کتاب در سه جلد با سطوح مختلف ارائه شده است، شما می توانید با توجه به سطح علمی خود آن را به پیش ببرید. توجه داشته باشید که این کتاب به خاطر تمرین هایی که در هر درس خود قرار داده است بسیار کاربردی و آسان خوان است و تألیفی بسیار شیوا دارد.

 •  (Longman preparation course of the TOEFL)

این کتاب که با قلم دکتر رضا خیرآبادی ترجمه شده است از جمله منابعی است که به شما پیشنهاد می شود. در صورتی که با خواندن قواعد به زبان اصلی راحت نیستید می توانید با این کتاب قواعد و اصول را با ترجمهای که شده است فرا بگیرید. در این کتاب ارزشمند شاهد بخش های شنیداری، دستور زبان و گرامر، درک مطلب و بخش نوشتار خواهید بود.

در این قسمت جا دارد که تاکید شود اگر چند منبع برای شما ذکر می شود به معنای خواندن تمام آنها نیست و بهتر آن است که با توجه به توضیحاتی که داده شد کتاب مناسب سطح خود را انتخاب کنید.

منابع شنیداری آزمون تولیمو

اما در این بخش باید خود را آماده آن کنید که سعی و تلاش خود را بیشتر نمایید و اما چرا؟! قطعاً زمانی گوش شما به کلمات یک زبان و نحوه تلفظ آنها عادت می‌کند که مکرر در آن محیط با همان گویش قرار گیرید؛ پس می طلبد که شما با صرف زمانی مناسب قدرت شنیدار خود را با منابعی که ذکر می‌شود تقویت نمایید.

 •  (TOEFL test preparation kit)

اگر از متون بالا به خاطر داشته باشید، بیان شد که منابع تنها صرف یک مهارت نیستند؛ شاید در کتابی اولویت با یکی از بخش‌های زبان باشد ولی حال یا به خاطر تالیف کتاب و یا به خاطر همپوشانی مطالب، کتب با یکدیگر در ارتباط هستند. به همین خاطر است که کتاب تافل کیت علیرغم اینکه در مهارت های قبلی ذکر شد در مهارت شنیداری نیز بیان می‌شود و شما می‌توانید با گوش کردن به فایل های صوتی آن قدرت شنیداری خود را تقویت کنید.

 • TOEFL actual test

این کتاب شامل ۷ دوره از آزمون های قبلی تافل است که با پرداختن به قسمت های مختلف زبان همانند شنیدار می‌تواند به شما کمک بسزایی بکند.

منابع درک مطلب آزمون TOLIMO

با دقت در کتب و منابع فوق الذکر در میابید که تقریباً در بیش از نیمی از منابع ذکر شده قسمت درک مطلب نیز درج شده است و در کنار سایر مهارت ها نیز به آن پرداخته شده است و مهمتر آنکه این قسمت از زبان ارتباط تنگاتنگی با مسئله واژگان شما دارد پس کتاب  absolutely essential words 504و essential words for the TOEFL و کتاب Longman preparation course of the TOEFL از جمله کتبی هستند که شما بنابر توضیحات قبلی می توانید اقدام به تهیه آنها کنید.

از جمله کتب بسیار مهمی که خاص درک مطلب است می توان به کتاب TOEFL reading flash اشاره کرد که با سطح بندی سوالات در فصول مختلف سعی در تقویت درک مطلب شما دارد. در این کتاب ابتدائا موضوعات ساده همانند اشاره به جزئیات از شما خواسته می شود اما به تدریج با بالا رفتن سطح سوالات شاهد آن خواهیم بود که سوالات سبک استنتاجی به خود میگیرد.

منابع آزمون TOLIMO - جمع بندی

با مروری که بر منابع شد قطعاً دریافتید که منابع صرفاً خاص یک قسمت از مهارت زبان شما نیستند و شما می‌توانید با تسلط بر هر کدام از منابع در مهارت های دیگر نیز به تسلطی نسبی برسید.

 دقت داشته باشید که با وجود منابع زیاد زبان، تنها تعداد اندکی از منابع تأثیر عملی خود را به اثبات رسانده اند و از حالت استاندارد برخوردار هستند. نکته‌ای که شاید شما باید در انتخاب منبع خود به آن دقت کنید بحث زبان کتاب مورد مطالعه است؛ کتابی همانند کتاب لانگمن به خاطر آنکه ترجمه شده است ممکن است برای برخی از سطح راحت تر و شیواتری برخوردار باشد؛ ولی در طرف دیگر کتاب گرمر این یوز به خاطر آنکه قواعد را به زبان انگلیسی آموزش می دهد می تواند آزار دهنده و وقت گیر تلقی شود. پس با در نظر گرفتن نکات فوق منبع خود را انتخاب و شروع به مطالعه کنید.

کلیه منابع فوق الذکر را میتوانید در جدول زیر مشاهده کنید:

منابع واژگان

منابع گرامر

منابع شنیداری

منابع درک مطلب

absolutely essential words 504

TOEFL test preparation kit

TOEFL test preparation kit

TOEFL reading flash

essential words for the TOEFL

grammar in use

TOEFL actual test

 

Absolutely essential words 504

words you need to know 1100

Longman preparation course of the TOEFL

-

essential words for the TOEFL

collegiate words with definitions 5000

-

-

Longman preparation course of the TOEFL

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

سوالات متداول

 • خواندن تمامی کتاب ها چقدر زمان میبرد؟

بسته به نوع مطالعه و ساعتی که صرف آموزش خود می کنید جواب این سوال می تواند متفاوت باشد. هر چند آنکه باید مسئله سطح علمی خود را لحاظ کنید. اما در یک مقیاس کلی با در نظر گرفتن شرایط استاندارد اگر روزانه بالای ۵ الی ۶ ساعت در روز صرف مطالعه منابع کنید، تسلط شما بر منابع بین ۶ الی ۹ ماه به طول خواهد انجامید. در صورتی که سطح زبان خوب یا خوب تر دارید می توان گفت این زمان به ۵ ماه تقلیل می یابد.

 

 

 

 • با کدام منابع شروع کنم؟

در تمامی کتب سعی شده است از سطح ساده آموزش شروع و به سطح دشوار ختم شوند اما با این وجود توصیه می‌شود اگر گرامر ضعیفی دارید با کتاب های گرامر این یوز شروع کنید و در کنار آن کتاب های دیگر را بخوانید تا سایر مهارت های شما تقویت شود و ما اگر از سطح زبان خوبی برخوردار هستید می توانید با کتاب گرامر لانگمن شروع کنید و به سراغ سایر منابع بروید.

سوالات متداول:

خواندن تمامی کتاب ها چقدر زمان میبرد؟

بسته به نوع مطالعه و ساعتی که صرف آموزش خود می کنید جواب این سوال می تواند متفاوت باشد. هر چند آنکه باید مسئله سطح علمی خود را لحاظ کنید. اما در یک مقیاس کلی با در نظر گرفتن شرایط استاندارد اگر روزانه بالای ۵ الی ۶ ساعت در روز صرف مطالعه منابع کنید، تسلط شما بر منابع بین ۶ الی ۹ ماه به طول خواهد انجامید. در صورتی که سطح زبان خوب یا خوب تر دارید می توان گفت این زمان به ۵ ماه تقلیل می یابد.

با کدام منابع مطالعه ازمون تولیمو را شروع کنم؟

در تمامی کتب سعی شده است از سطح ساده آموزش شروع و به سطح دشوار ختم شوند اما با این وجود توصیه می‌شود اگر گرامر ضعیفی دارید با کتاب های گرامر این یوز شروع کنید و در کنار آن کتاب های دیگر را بخوانید تا سایر مهارت های شما تقویت شود و ما اگر از سطح زبان خوبی برخوردار هستید می توانید با کتاب گرامر لانگمن شروع کنید و به سراغ سایر منابع بروید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در TOLIMO