معرفی جامع آزمون TOLIMO | آزمون تولیمو از ثبت نام تا قبولی

در این مطلب به بررسی کامل اینکه آزمون TOLIMO چیست و چه کاربردی دارد پرداخته می شود. معرفی آزمون تولیمو شامل: تعداد سوالات، بخش های آزمون، ساختار آزمون اعتبار آزمون تولیمو و ... می باشد.

معرفی آزمون TOLIMO

آزمون TOLIMO مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization )) به آزمون تافل ملی معروف می باشد و آزمونی برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و  بصورت ماهانه برگزار می گردد.

کاربرد مدرک TOLIMO 

شما برای تحصیل در مقطع دکترا باید در یکی از آزمون های معتبر زبان مانند TOFEL، TOLIMO یا MSRT نمره قابل قبول کسب کرده باشید. پس اگر متقاضی شرکت در آزمون دکترا باشید داشتن نمره خوب در آزمون تولیمو می تواند به قبولی شما در آزمون دکترا کمک قابل توجهی نماید.

موارد دیگر کاربرد مدرک تولیمو: الزام جهت اعزام به خارج دانشجویان شامل هزینه شخصی، بورسیه و فرصت مطالعاتی -برای دانشجویان دکتری تخصصی جهت آزمون جامع- برای داوطلبان عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جهت مصاحبه - داوطلبان استخدام در پاره ای از ارگان ها و وزارت خانه ها (مانند وزارت نفت) - مورد تایید بودن مدرک تولیمو در برخی از سفارت های خارجی همچون سفارت ایتالیا

بخش های آزمون TOLIMO 

بخش های تستی : 105 سوال – مدت زمان پاسخگویی 80 دقیقه

 

بخش اول آزمون TOLIMO : ساختار و بیان نوشتاری (Structure and Written Expression)

35 سوال شامل:

15 سوال تکمیل جمله

20 سوال شناسایی خطا

مدت زمان پاسخگویی 22 دقیقه

 

بخش دوم آزمون TOLIMO : درک مطلب شفاهی – شنیداری (Listening Comprehension)

35 سوال شامل : قسمت A گفتگوی کوتاه – 20 سوال

 قسمت B گفتگوی طولانی – 8 سوال

قسمت C سخنرانی –7  سوال

مدت زمان پاسخگویی 18 دقیقه

سؤالات بخش شنیداری (درک مطلب شفاهی) به صورت مستقل برای هر داوطلب از طریق هدست پخش خواهد شد و داوطلبان باید با توجه به متن سؤال که از هدست پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از چهار گزینه ای که در رابطه با سؤال مربوط به این بخش (درک مطلب شفاهی) است، اقدام نمایند. داوطلبان باید توجه داشته باشند، متن سوالات شنیداری فقط یکبار پخش می شود و قابل تکرار نیست، لذا لازم است تمام دقت خود را برای شنیدن صوت منتشره به کار ببندند، تا ضرری متوجه آنان نشود.

 

بخش سوم آزمون TOLIMO : خواندن و درک مطلب (Reading Comprehension)

شامل 35 سوال

 مدت زمان پاسخگویی 40 دقیقه

 

بخش تشریحی آزمون TOLIMO : نوشتاری (Writing)

شامل 1 سوال - مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه

داوطلبان باید درمدت سی دقیقه از طریق کامپیوتر به سوالات پاسخ دهند پس لازم است از مهارت تایپ با کیبورد برخوردار باشند.

نمره دهی آزمون TOLIMO

دامنه نمره کل از 310 تا 677 است. نمره بالاتر از 600 عالی، بین 525 تا 599 خوب، بین ۴80 تا 519 متوسط و کمتر از 479 ضعیف تلقی میشود.  بخش Writing نمره جداگانه دارد و نمره آن بین 1 الی 6 میباشد که در کنار نمره کل و جداگانه در کارنامه درج میشود و تاثیری در نمره کل ندارد. اگر داوطلبان به بخش نوشتاری پاسخ ندهند نمره 1 برای ایشان منظور میشود.

حد نصاب نمره قبولی آزمون TOLIMO 

آزمون تولیمو تقریبا مورد تایید تمام مراکز آموزش عالی ،پژوهشکده ها و دانشگاه ها است. تنها تفاوت بین دانشگاه ها در این زمینه ، نمره حدنصاب ورودی است. حد نصاب مورد تایید بسته به مرکز آموزشی درخواست کننده از 450 تا 600 متغیر است.

 

تفاوت آزمون MSRT  وTOLIMO  با آزمون های زیان بین المللیTOEFL  و IELTS 

همانطور که گفتیم آزمون MSRT  و آزمونTOLIMO  به آزمون های تافل ملی معروف هستند. آزمون MSRT توسط وزارت علوم و آزمون TOLIMO  توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. این آزمون ها ، آزمون هایی هستند که در آنها مهارت های دریافتی شما بررسی می شود . برخلاف آزمون های آیلتس و تافل که در این آزمون ها ، بیشتر مهارت های تولیدی شما مورد بررسی قرار میگیرد. بنابراین یکی از تفاوت های مهم آزمون های TOLIMO  وMSRT  با آزمون تافل و آیلتس این است که در این آزمون بخش speaking و writing وجود ندارد. البته در آزمون تولیمو بخش writing  وجود دارد اما همانطور که گفتیم نمره آن بصورت جداگانه محاسبه می شود. بنابراین در آزمون های MSRT  و TOLIMO بیشتر بخش reading  (درک مطلب)، listening(مهارت های شنیداری)، grammar (ساختار زبان) و vocab(واژگان) مورد ارزیابی قرار می گیرد. به همین علت آماده شدن برای آزمون های TOLIMO  وMSRT  بسیار آسان تر از آماده شدن برای آزمون های تافل و آیلتس است.

بنابراین اگر شما به مدرک زبان خود برای داخل کشور نیاز دارید ،نیازی نیست در آزمون های پرچالش و پر هزینه زبان بین المللی (تافل و آیلتس) شرکت کنید .بلکه می توانید با صرف یک زمان متعادل برای تقویت مهارت های درک مطلب ، مهارت شنیداری ، ساختار زبانی و واژگان در آزمون های TOLIMO  وMSRT  شرکت کنید و موفق شوید.

منابع پیشنهادی برای آزمون TOLIMO به ترتیب الویت

کتاب 504 لغت ضروری : کتاب 504 واژه ضروری دایره لغات شما را افزایش می دهد و شما با کلمات پر کاربرد در زبان انگلیسی آشنا خواهید شد.

کتاب واژگان ضروری تافل : مطالعه این کتاب بجز داوطلبان آزمون تافل ،به داوطلبان آزمون TOLIMO نیز توصیه می شود. بهتر است آخرین ویرایش این کتاب را برای مطالعه تهیه کنید.

کتاب 1100 لغت بارونز : این کتاب به نحوی نگارش شده که برای هر هفته تعدادی لغت در نظر گرفته است که اگر شما بر اساس الگوی کتاب پیش بروید، می توانید به راحتی ۴ روز در هفته به یادگیری واژه های جدید اختصاص دهید و ۱ روز را برای مرور کلمات در نظر بگیرید. شما با  روش  کتاب بارونز ، می توانید در طی 46 هفته تمام واؤگان کتاب را یاد بگیرید .

کتاب 5000 واژه آکادمیک : پیشنهاد می شود مطالعه این کتاب را در الویت آخر خود قرار دهید. با مطالعه این کتاب ،واژگانی که قبلا مطالعه کردید مرور می شود و واژگان جدیدی نیز به دایره لغاتتان اضافه می گردد.

 تاریخ آزمون ها و زمان ثبت نام TOLIMO

تاریخ آزمون های تولیمو به صورت فصلی (سه ماهه) پس از هماهنگی با مراکز همکاری کننده ، از طریق اطلاعیه رسمی در سایت سازمان سنجش sanjesh.org و رسانه ها منتشر می گردد. اما برای اطلاع از زمان باز شدن ثبت نام هر آزمون/مرکز باید به  توضیحات جدول زمانی که از طریق منوی سایتtolimo.sanjesh.org  قابل دسترسی است مراجعه بفرمایید.

 

برنامه زمانبندی برگزاری آزمون TOLIMO 

 

 

سوالات متداول:

اعتبار مدرک TOLIMO چقدر است؟

اعتبار مدرک تولیمو دو سال پس از برگزاری آزمون است و بعد از منقضی شدن مدرک باید مجدد در آزمون شرکت نمایید.

اگر آزمون TOLIMO قبول نشم، چه مدت بعد میتونم آزمون بدم؟

شرکت در آزمون تولیمو محدودیت زمانی و تعداد ندارد و در صورت عدم قبولی می توانید با توجه به برنامه زمان بندی آزمون ،در آزمون بعدی شرکت نمایید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در TOLIMO