آزمون MSRT | معرفی و بررسی آزمون MSRT

در این مطلب به بررسی کامل اینکه آزمون MSRT چیست و چه کاربردی دارد پرداخته می شود. معرفی آزمون MSRT شامل: تعداد سوالات، بخش های آزمون، ساختار آزمون اعتبار آزمون MSRT و ... می باشد.

معرفی آزمون MSRT

 برای شرکت در آزمون دکتری، داوطلبان نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارند. آزمون MSRT، آزمونی جامع برای سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان کنکور دکتری است که مورد قبول همه دانشگاه های کشور است. در این مطلب، به بررسی جامع این آزمون و منابع آن پرداخته می شود.

آزمون MSRT چیست؟

آزمون MSRT توسط معاونت دانشجویی وزارت علوم برگزار می گردد. این آزمون برای داوطلبان کنکور دکتری دانشگاه های دولتی، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد معتبر است. این آزمون ساده تر و کم هزینه تر از TOEFL و IELTS است و به طور معمول 7 تا 9 بار در سال برگزار می شود. مدت اعتبار این آزمون، دو سال است. این آزمون نمره منفی ندارد و بسته به دانشگاه مقصد، نمره 50 به بالا به عنوان نمره قبولی در نظر گرفته می شود.

مزایای آزمون MSRT

مهم ترین ویژگی های این آزمون عبارتند از:

1. هزینه پایین و مقرون به صرفه شرکت در آزمون

2. مورد تایید وزارت خانه ها و دانشگاه ها

3. عدم داشتن نمره منفی در سوالات آزمون

4. عدم وجود محدودیت برای شرکت در آزمون

5. مدت اعتبار دو ساله مدرک آزمون

اگر به دنبال مدرک زبان معتبر برای رشته های وزارت علوم هستید مطلب معرفی آزمون MHLE را مطالعه کنید.

ساختار آزمون MSRT

این آزمون به صورت تستی برگزار می شود و دارای 100 سوال است. این آزمون در زمان 75 دقیقه برگزار می شود. برای قبولی در آزمون، داوطبان باید بر روی چهار مهارت خود سرمایه گذاری کرده و اقدام به بهبود آن ها کنند. این مهارت ها به این ترتیب هستند:

بخش اول آزمون MSRT -  Listening Comprehension

بخش اول مربوط به سوالات شنیداری است. این بخش یکی از سخت ترین بخش های این آزمون است که در طی آن توانایی شنیداری داوطلب در شرایط مختلف مانند مکالمات دو نفره، بحث های علمی، صحبت های محاوره، سخنرانی های طولانی و ... سنجیده می شود. این قسمت از 30 تست تشکیل شده است و دارای مطالب کوتاه، بلند و درک مطلب شفاهی است. مدت زمان پاسخگویی بین 15 دقیقه بوده و دفترجه سوالات مجزاست.

بخش دوم آزمون MSRT Structure and Written Expression

 بخش دوم مربوط به سوالات گرامر و دستور است.  سوالات این بخش به دو دسته چهار گزینه ای و تصحیحی تقسیم می شوند. بخش اول، شامل سوالات دارای جملات ناقصی‌اند که داوطلب باید ازبین گزینه‌ها نزدیک‌ترین جواب را برگزیند اما در بخش دوم در هر جمله تعدادی کلمه مشخص شده است و از داوطلب خواسته شده تا غلط را پیدا کند و آن را تصحیح نماید. این قسمت نیز شامل 30 سوال بوده که 15 تست مربوط به Structure و 15 تست نیز مربوط بهWritten Expression  می باشد. مدت پاسخگویی 20 دقیقه می باشد.

بخش سوم آزمون MSRT - Reading Comprehension

 بخش پایانی مربوط به سوالات درک مطلب است. این بخش، از 40 تست تشکیل شده است که از چهار پارت مجزا تشکیل شده است که هرکدام به زمانی حدود 10 دقیقه نیاز دارند. اکثر متن های این ریدینگ ها از مسائل علمی تشکیل شده اند و برای پاسخگویی به آن ها باید دایره لغاتی قوی داشته باشید.

جدول سوالات و زمانبندی آزمون MSRT

عنوان بخش آزمون

تعداد سوالات

مدت زمان پاسخگویی

بخش شنیداری

30 پرسش

15 دقیقه

بخش ساختار

30 پرسش

20 دقیقه

درک مطلب و لغت

40 پرسش

40 دقیقه

 

منابع آزمون MSRT

1. کتاب504 لغت

2. کتاب لغات ضروری تافل

3. کتاب Understanding and Using English Grammar

4. کتاب زبان عمومی مدرسان شریف

5. کتاب Barron’s Essential Words for TOEFL

6. نمونه سوالات آزمون

چگونه نمره قبولی آزمون MSRT را کسب کنیم؟

با توجه به نوع سوالات طرح شده در این آزمون، دو بحث و عامل اصلی برای موفقیت در این آزمون، زمان و منابع است. نکته اول در مورد زمان است. آزمون MSRT آزمونی چهار گزینه ای است. پس باید زمان خود را در طول آزمون مدیریت کنید تا به همه قسمت های این آزمون برسید. نکته بعدی در مورد واژگان می باشد. همانطور که ذکر شد، در بخش شنیداری و درک مطلب، واژگانی علمی و محاوره ای نیز استفاده می شوند پس درک آن ها و توانایی تشخیصشان از عوامل مهم برای موفقیت در این آزمون هستند.

آزمون MSRT آزمونی برای دانشجویان دکتری است و تقریبا سطح بالایی دارد. آمادگی برای این آزمون نیاز است. این آزمون شبیه به آزمون تافل است و داوطلبان کار سختی برای قبولی در آن دارند. تنها تعداد کمی قبول می شوند. حتی گاهی درجه سختی این آزمون بیشتر از چیزیست که انتظارش را دارید.

جمع بندی معرفی آزمون MSRT

  آزمون MSRT معتبرترین آزمون داخلی بوده که متاسفانه مدرک آن جایگزین آیلتس و تافل نمی شود، اما می توان گفت که این آزمون محک خوبی برای داوطلبین دکتری است که سطح حال خود را بسنجد و برای آزمون اصلی آماده شوند.

  این آزمون، آزمونی تخصصی برای دانشجویان دکتری است. در نتیجه، اگر قصد مهاجرت ندارید و هدفتان تنها داشتن مدرک معتبر داخلیست، داشتن مدرک MSRT  بهترین گزینه است. البته که برای آمادگی و کسب نمره خوب در این آزمون، داوطلب بهتر است که نمره 6 آیلتس آکادمیک را دارا باشد.

سوالات متداول:

آیا مدرک MSRT در خارج کشور معتبر است؟

از آنجایی که آزمون MSRT در داخل کشور برگزار می شود و آزمونی داخلی است، برای کشورهای خارجی آزمون معتبری نیست. مدت اعتبار این آزمون دو سال است.

آیا بعد از ثبت‌نام در آزمون، می توانیم ثبت نام خود را لغو نمائیم ؟

امکان لغو ثبت نام وجود ندارد اما داوطلب می‌تواند تا 15 روز قبل از آزمون از طریق پنل کاربری اقدام به تغییر زمان آزمون نماید.

زمان برگزاری آزمون MSRT کی اعلام می‌شود؟

جدول زمان‌بندی برگزاری آزمون سالانه از طریق سامانه MSRT اعلام می‌شود.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت