بازار کار ارشد مدیریت

تعداد بازدید 25 دفعه

بازار کار ارشد مدیریت را اینجا مشاهده می کنید. آگاهی از موقعیت های شغلی کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت برای کسانی که می خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند ضروری می باشد. در این مطلب به بررسی ماهیت رشته مدیریت، مهارت های رشته مدیریت، بازار کار ارشد مدیریت بازرگانی، بازار کار ارشد مدیریت دولتی، بازار کار ارشد مدیریت صنعتی، بازار کار ارشد مدیریت مالی و ... به صورت گسترده پرداخته شده است.

بازار کار ارشد مدیریت
بازار کار ارشد مدیریت

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته مدیریت

 

بازار کار ارشد مدیریت - ماهیت رشته مدیریت

برای اینکه با بازار کار رشته های مدیریتی آشنا شویم در ابتدا می بایست درباره ماهیت این رشته و اینکه چه کمکی به حل مسائل سازمان ها و جوامع بشری می تواند بکند را مورد بررسی قرار می دهیم. رشته مدیریت یکی از رشته های مهم در جوامع امروزی می باشد. مدیریت را می توان در ابعاد و حوزه های مختلف به کار گرفت و حداکثر استفاده را از مواد اولیه، نیروی انسانی و زمان صرف شده برد. در واقع مدیریت علم به کار گیری همه ملزومات برای رسیدن به کارکردها و عملکردهای بهتر می باشد. از این رو رشته مدیریت چه در دنیا و چه در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است.

هدف از اصلی رشته مدیریت این است که مدیران بتوانند در درجه اول از خود و سپس از کارمندان عملکرد بالایی به دست بیاورند. محیط کار حرفه ای و کارمندان توانمند و مدیران توانا رمز موفقیت یک سازمان بزرگ و یا کوچک هستند. در واقع مدیریت علم به کارگیری داده های برای رشسیدن به بهینه ترین خروجی ها می باشد.

لذا متناسب با نیاز جوامع به رشته مدیریت در سال های اخیر، بازار کار رشته مدیریت نیز توسعه و گستردگی زیادی پیدا کرده است که هر فرد متناسب با علاقه خود می تواند به یک، دو یا چند گرایش ارشد رشته مدیریت علاقه داشته باشد. البته صرف علاقه کافی نیست بلکه افرادی که در رشته های مدیریتی به تحصیل می پردازند باید حائز مهارت های و توانایی هایی باشند تا بتوانند جذب بازار کار ارشد مدیریت شوند. در ادامه به تعدادی از این مهارت های مدیریتی خواهیم پرداخت.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

بازار کار ارشد مدیریت مهارت های رشته مدیریت

رشته مدیریت از جمله رشته های سخت و به ویژه پرچالش در محیط کار می باشد لذا مدیران برای اینکه بتوانند با این چالش ها مواجه شوند و به درستی آن ها را حل و فصل کنند می بایست از مهارت هایی برخوردار باشند که در پایین به لیست این مهارت ها پرداخته می شود:

  1. مهارت های ارتباطی و خدمات به مشتریان: در این مهارت مدیر می بایست با همکاران و در برخی زمینه ها با مشتریان در تعامل و تماس باشد تا بتواند بر جریان امور مدیریت کند.
  2. مهارت های رهبری: مدیران در اکثر مواقع در راس کار هر صنعتی قرار دارند و باید بتوانند کارمندان و کارکنان را راهنمایی و ارزیابی نمایند.
  3. مهارت های تحلیلی: یک مدیر کارا و توانا در مواقعی ممکن است که وظیفه تحلیل و نگه داشتن حجم زیادی از داده ها را بر عهده داشته باشد تا بتواند اهداف و مراحل بعدی را در پروژه های مختلف مورد ارزیابی قرار دهد.

حالا یک فرد با داشتن این مهارت های مدیریتی می تواند در یکی از شاخه های مدیریت به تحصیل و سپس کار بپردازد. در ادامه به بازار کار گرایش های مختلف مجموعه مدیریت پرداخته می شود.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته مدیریت

 

بازار کار ارشد مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی از رشته های پرطرفدار چه در ایران و چه در کشورهای مختلف جهان می باشد. این رشته گستردگی بازار کار خوبی نیز برخوردار است که می تواند طیف وسیعی از فارغ التحصیلان جویای کار را پوشش دهد. در واقع یک فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی می بایست به سنجش تقاضای موجود در بازار و چگونگی برآورده کردن و رفع این نیازها بپردازد و گاهی پا را از این نیز فراتر گذاشته و در بازار به نیازسازی می پردازد و با استمداد از تفکر خلاق، در ایجاد بازار جدید و ارائه خدمات متنوع و تازه، ابداع روشهای جدید در عرضه و توزیع و بازاریابی، به عنوان یک کارآفرین به ایفای نقش می پردازد.

مدیریت بازرگانی دارای گرایش های مختلفی نظیر: بازاریابی، بازرگانی بین الملل، تجارت الکترونیکی، مدیریت استراتژیک، بازرگانی داخلی و کارآفرینی است که هر کدام از این گرایش های به نیازهای یک بخش از سازمان یا جامعه می پردازد. در حقیقت دانش آموختگان مقطع ارشد در مدیریت بازرگانی می بایست قادر باشند تا سیستم های فروش و بازاریابی را برای کالاهای موجود طراحی کنند همچنین برای محصولات در چرخه سیستم های دولتی و خصوصی به ایجاد بازار جدید بپردازد.

لذا وزارت بازرگانی، ادارات دولتی، واحدهای تولیدی بزرگ و هر واحد دیگر صنفی که نیازمند مدیر بازاریابی و فروش باشند می توانند از مراکز جذب دانش آموختگان ارشد مدیریت بازرگانی باشند.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

بازار کار ارشد مدیریت دولتی

بازار کار ارشد مدیریت دولتی هم دارای وسعت و تنوع مخصوص به خود می باشد. از نظر رشته مدیریت دولتی دانش آموختگان مقطع ارشد این رشته می بایست دارای توانمندی هایی برنامه ریزی و اجرای آن، سازماندهی کردن کارکنان، تعیین عملیات استخدامی پرسنل  و نظارت و رهبری آن ها باشند تا بتوانند در بازار کار این رشته موفق باشند. در بیشتر مواقع فارغ التحصیلان مدیریت دولتی در سازمان های دولتی و خدمات عمومی مشغول به کار می گردند. در واقع فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت دولتی، می‌توانند مشاغلی از قبیل: کارشناس اداری، کارشناس امور کارکنان، کارشناس آموزش، کارشناس تشکیلات و روش ها، طبقه ‌بندی مشاغل، مدیریت سیستم حقوق و دستمزد، برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و ... را در سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارت‌خانه‌ ها، سازمان های دولتی و  خصوصی و شهرداری ها را عهده‌ دار شوند.

لذا متناسب با نیاز جامعه به مدیران دولتی این رشته نیز دارای گرایش هایی نظیر توسعه منابع انسانی، بودجه و مالی عمومی، طراحی سازمان های دولتی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت تحول، مدیریت پیشرفت و توسعه شهری و روستایی و مدیریت رفتار سازمانی می باشد.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته مدیریت

 

بازار کار ارشد مدیریت صنعتی

فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی در مقطع ارشد وظیفه هدایت واحدهای صنفی گوناگون و افزایش راندمان کاری این واحدها را بر عهده دارند. لازمه این وظیفه نیز داشتن شناخت از مسائل مالی و رفتارهای نیروهای سازمان های می باشد.

شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی که صنایع کوچک و بزرگ ما گرفتار مشکلات فراوان می شوند نبود مدیران صنعتی در راس این واحدها در کشور می باشد. کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی دارای سه بعد اصلی فنی و تکنیکی، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی می باشد که بعد فنی و تکنیکی در دروس تحقیق در عملیات و کنترل پروژه، بعد مالی در درس هایی مانند حسابداری صنعتی و بعد رفتاری و اجتماعی در دروس رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی و تئوری های مدیریت مورد توجه قرار می گیرد؛ البته برخی از دروس این گرایش مانند مدیریت تولید و عملیات به هر سه این ابعاد می ‌پردازد. فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی در بازار کار دارای رقابتی محسوس با فارغ التحصیلان مهندسی صنابع هستند و می توانند در قسمت های مدیریت تولید، اداره حفاظت فنی و قسمت کنترل کیفیت کالا مشغول بکار شوند. باید توجه داشت که در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند. اما رشته مدیریت صنعتی بر دو بعد مالی و رفتاری صنایع بیشتر تاکید می کند. این مدیران آموزش دیده توانایی فعالیت در امور مربوط به مدیریت و کنترل پروژه را دارند و با تسلط بر نرم افزار های این رشته می توانند بازار کار بسیار جذابی داشته باشند.

متناسب با این نیازهای جامعه به رشته مدیریت صنعتی این رشته دارای گرایش هایی نظیر تحقیق در عملیات، مدیریت عملکرد، تولید و عملیات، مدیریت کیفیت و بهره وری، مدیریت زنجیره تامین و مدیریت پروژه می باشد که هر کدام از این گرایش ها به بخشی از نیاز جامعه پاسخ می دهد.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

بازار کار ارشد مدیریت مالی

با توجه به روند رو به رشد تجارت جهانی و اقتصاد در حال توسعه کشورها و معاملات و همکاری های تجاری بین جوامع، اهمیت نظام های مالی و روش های سرمایه گذاری بر هیچ کس و هیچ جامعه ای پوشیده نیست. به همین منظور می بایست مدیران توانمند مالی در واحدهای مالی و تجاری حضور داشته باشند.

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت مالی در حوزه های مختلفی همچون سرمایه گذاری و بانکداری، بیمه و مدیریت ریسک و مهندسی مالی (ارایه روشهای نوین مالی) تامین مالی و اعتباری و ... می توانند در مشاغل مرتبط سازمانی از جمله معاونت مالی (در مفهوم جدید آن) و معاونت سرمایه گذاری و تامین مالی اعتبارات مالی در بانکها و ارزیابی اقتصادی پروژه ها و شرکت های سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار و غیره مشغول بکار شوند. این رشته در حال حاضر دارای آینده شغلی بسیار مناسبی می باشد و اقبال زیادی به این رشته وجود داشته است.

لذا سازمان های بورس و اوراق بهادار، وزارت بازرگانی، بانک ها و موسسات اعتباری و سازمان های اقتصادی بزرگ از بزرگترین مراکز جذب دانش آموختگان رشته مدیریت مالی در مقطع ارشد می باشند.

 

بازار کار ارشد مدیریت منابع انسانی

رشته مدیریت منابع انسانی نیز از گستردگی و تنوع زیادی برخوردار است. در حقیقت هدف از رشته مدیریت منابع انسانی آشنایی دانش آموختگان این رشته با مبانی و امور منابع انسانی در سازمان ها می باشد. نیروی انسانی هر سازمان در واقع موتور محرکه آن سازمان می باشد لذا در راستای توجه به نیروی انسانی در سازمان ها، رشته مدیریت منابع انسانی می بایست به کلیه امور مربوط به انسان ها و افراد در این سازمان ها بپردازد. نقش نیروی انسانی در سازمان ها به گونه ای است که از آن ها تحت عنوان سرمایه های انسانی سازمان یاد می شود. این رشته در سازمان ها به حقوق و دستمزد نیروی انسانی، آموزش، ارزیابی عملکرد، کارمندیابی و استخدام و ایمنی و بهداشت می پردازد.

لذا متناسب با نیازهای فوق رشته مدیریت منابع انسانی دارای گرایش هایی نظیر مدیریت منابع انسانی اسلامی، مدیریت منابع انسانی بین الملل، مدیریت عملکرد و بهره برداری منابع انسانی و مدیریت استراتژیک منابع انسانی برای برآورده کردن آن نیازها می باشد.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته مدیریت

سایر بخش های مجموعه مدیریت

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc