مشاور تخصصی کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

مشاوران تخصصی کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل 3گام، خانم معصومه گودرزی و خانم فاطمه وطن پرست می باشند.

مشاور تخصصی کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل - معصومه گودرزی

معصومه گودرزی، دارای مدرک کارشناسی رشته علوم سیاسی از دانشگاه خوارزمی و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته روابط بین الملل از دانشگاه تهران، مشاور تخصصی و مدیر دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین الملل موسسه 3گام هستند. علاقه به مسائل نظری و پژوهش در حوزه مسائل بین الملل علت انتخاب گرایش روابط بین الملل در مقطع ارشد توسط ایشان بوده است.
از نکات مهمی که مورد تاکید ایشان است زمان مناسب برای شروع فرایند مطالعه است چراکه با نزدیکی به زمان کنکور سطح استرس داوطلبان بالا میرود و مجبور به حذف منابع خواهند بود در صورتیکه با شروع به موقع داوطلب میتواند به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرد و در ایام منتهی به آزمون تنها بر نقاط قوت خود تمرکز کند و زمان خود را صرف مطالعه مطالب جدید نکند همچنین اگر در ایام کنکور مشغول دروس مقطع کارشناسی هستند برای رسیدگی به آن زمان کافی داشته باشند.
مطالعه و شروع برنامه ریزی برای کنکور ارشد در مرحله اول مستلزم داشتن هدف است. داوطلب باید به خوبی هدف خود از شرکت در مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل را بداند و حتی هدف شغلی خود را بشناسد تا بتواند در مرحله انتخاب گرایش درست عمل کند با شناخت درست از اهداف تحصیلی و شغلی میتوان نزدیک ترین گرایش برای رسیدن به اهداف را انتخاب کرد. بزرگترین مشکل داوطلبان کنکور ارشد رشته علوم سیاسی در آغاز فرایند مطالعه برای شرکت در آزمون، انتخاب منابعیست که داوطلب را به هدف خود برساند و اطمینان داشته باشد که قدم در راه درستی گذاشته است بدین ترتیب عدم اطلاع از منابع مناسب، عدم مدیریت زمان و عدم آگاهی از مدت زمان لازم برای مطالعه، اولویت بندی دروس و کتابها، عدم تسلط در برنامه ریزی اختصاصی بر مبنای میزان اهمیت هر درس در کنکور، ناآگاهی از میزان درصدهای لازم برای قبولی در دانشگاههای مختلف همگی از عوامل سردرگمی مخاطبان رشته علوم سیاسی در کنکور شده است. همچنین بر کسی پوشیده نیست که تعداد زیادی از متقاضان در هر آزمونی افرادی هستند که چندین سال تجربه شرکت در آزمون بدون دریافت نتیجه دلخواه را داشته اند و یا شاید به دلیل قرار گرفتن در فضای هیجانی هنوز قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده را ندارند لذا توصیه به این افراد این است که به جای گرفتن تصمیمات ناگهانی به آسیب شناسی و حل مسئله بپردازند و با یافتن علت اصلی مشکل به نتیجه دلخواه دست یابند.
یکی از ویژگی های جلسات مشاوره خانم گودرزی این است که در ابتدای مشاوره ها  به  ترسیم درست مسیر آزمون و معرفی منابع دقیق و جامع متناسب با هر داوطلب میپردازند و در ادامه داوطلب را با شیوه های تمرکز بر دروس، تندخوانی، شیوه های تست زنی ، کنترل استرس و حفظ روحیه آشنا میکند و داوطلبان را به 2مسیر هدایت میکند: 1-یادگیری و یادآوری دروس و منابع 2-تثبیت و تسلط دروس خوانده شده از طریق تمرکز بر حل تست. تجربه، موفقیت، فن بیان بالا از ایشان مشاوری ساخته که یک داوطلب با خیالی آسوده  بتواند صفر تا صد برنامه ریزی و روش های مطالعه خود را به وی بسپارد.
توانایی  شناسایی و رفع نقاط ضعف داوطلبان، توانمندی ایجاد انگیزه و روحیه بالا در پیگیری داوطلبان باعث شده تا مسئولیت مشاوره تخصصی گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل را در موسسه به عهده بگیرد.
 توصیه ایشان به داوطلبان داشتن یک برنامه مدون در کنار الزام به اجرای برنامه ریزی است و مطالعه خوب و برنامه ریزی همراه با عمل منجر به کسب موفقیت خواهد شد. با وجود رقابت بسیار بالا در میان داوطلبان رشته علوم سیاسی اما داوطلبان بایستی انگیزه داشته باشند و بدانند که در راهی که انتخاب کرده اند اگر تلاش کنند حتما نتیجه خواهند گرفت. 

 

مشاور تخصصی کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل - فاطمه وطن پرست مقدم

اینجانب، فاطمه وطن پرست مقدم، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روابط بین‌ الملل دانشگاه تهران هستم و یک سال سابقه مشاوره و همکاری با مجموعه‌ی ۳گام دارم. همچنین پیش از آن در مجموعه‌های دیگر برای مشاوره‌ی کنکور سراسری علوم انسانی تجربه‌ی همکاری داشته ام.

رشته کارشناسی من انسان‌شناسی (مردم شناسی) با رتبه ی 391 منطقه یک بوده که در دانشگاه تهران با معدل الف به پایان رسانده ام و رتبه ی کنکور ارشد روابط بین الملل بنده 1 بوده است. تغییر رشته در مقطع ارشد میتواند تصمیم سخت و نامطمئنی برای افراد باشد. اغلب این تصور بوجود می آید که در مقایسه با فارغ‌التحصیلان همان رشته، شانس کمی برای قبولی داوطلبان رشته‌های دیگر وجود دارد که تصور غلطی است. زمانی که داوطلب برای اولین بار با لیست منابع معرفی شده در اینترنت رو به رو میشود، احتمال دارد با نگاهی به حجم مطالب و حتی هزینه ی بالای کتب تست و... به طور کلی از حضور در کنکور ناامید شود. اما نکته ی حائز اهمیت این است که با کمترین هزینه و تعداد کتب و جزوات کمتر، بهترین نتیجه را بگیرید. چراکه اغلب افرادی که داوطلب کنکور ارشد هستند، یا مشغول به کار و یا در حال تحصیل هستند و صرفه جویی و هدر ندادن زمان در مطالعه ی کتابهای قطور، گران و غیرکاربردی بسیار مهم است. با آشنایی صحیح با منابع کامل و مفید با صرف زمان کمتر و تمرکز بیشتر بر مطالب اصلی ابزارها و مهارتهای موفقیت در آزمون را بدست می آورید.  با توجه به تجربه‌ی شخصی تغییر رشته در مقطع ارشد، برای دانشجویانی که اغلب از رشته‌های مختلف به روابط‌ بین ‌الملل و علوم سیاسی روی می‌آورند، راهکارهایی که برای خودم مفید بوده اند را نیز در مشاوره و برنامه‌ ریزی تخصصی متقاضیان اعمال می کنم.  راهکارهایی که علاوه بر موفقیت در کنکور، آمادگی لازم برای حضور در مقطع ارشد در یک رشته ی جدید را مهیا می سازد.

هدف اصلی من از فعالیت در این محیط در اختیار گذاشتن همین تجربیات و کمک به افرادی است که مثل خود من در این شرایط قرار دارند و میتوانند با راهنمایی من این مسیر را ساده تر و با دانش بیشتر طی کنند.

رشته روابط‌ بین‌ الملل یکی از گسترده ‌ترین شاخه ‌های علوم سیاسی است که علاقمندان بسیاری دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه‌های تحلیل ‌گری مسائل سیاسی، فعالیت در سازمان‌های بین المللی، حضور در حوزه آکادمیک و … فعالیت کنند. البته برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نیز فرصتهای مطالعاتی و تحصیلی مرتبط با این رشته فراوان است.

سایر بخش های علوم سیاسی و روابط بین الملل

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت