بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99

اطلاع از بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99، اطلاعات مفیدی را در رابطه با سطح سوالات و سرفصل های دروس کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 در اختیارتان قرار می دهد.

بودجه بندی و تحلیل سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99
بودجه بندی و تحلیل سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99

بودجه بندی کنکور ارشد مهندسی شیمی به صورت درس به درس ضروری است. به طور کلی با توجه به افزایش زمان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی از سال گذشته و ثابت ماندن تعداد سوال های هر درس در کنکور ارشد مهندسی شیمی همانطور که به داوطلبان عزیز گوشزد شده بود سوالات مفهومی و یا مسایل با کمی حل های طولانی تر و متفاوت تر در برخی دروس مطرح شد که این امر به ضرر داوطلبانی که اصرار بر حفظ سرفصل بندی­ ها و سوالات مطرح شده سنوات قبل داشتن شد.

البته به طور کلی سوال های غلط بسیار زیاد در اکثر دروس کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 را نیز می توان دلیلی بر سخت تر شدن این کنکور شمرد. البته گویا از دو سال گذشته سوال های غلط عضو جدا نشدنی کنکور ارشد مهندسی شیمی شده اند و در این مدت مدام این قضیه توسط مشاوران دپارتمان مهندسی شیمی موسسه 3گام به داوطلبان عزیز گوشزد شده. در ذیل به طور اختصاصی تحلیلی کلی و نسبتا جامع از دروس تخصصی ارایه خواهد شد

 

 

تحلیل درس به درس سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99

در این مطلب به تفکیک تحلیل هریک از درس های کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را در اختیار داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی قرار می دهیم. داوطلبان عزیز می توانند با استفاده از این تحلیل و بودجه بندی ها دقیق ترین تخمین ارشد مهندسی شیمی را داشته باشند.

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات انتقال حرارت

راجع به درس انتقال حرارت در کنکور ارشد مهندسی شیمی، سرفصل های کلی کمی با تغییرات همراه بوده و از مبحث انتقال حرارت هدایتی که هر سال تعداد زیادی سوال از آن مطرح می شد،  تنها یک سوال به صورت مستقیم به چشم می خورد.

همچنین در مبحث انتقال حرارت ناپایا دو تست مطرح شده است، در صورتی که در مجموع  ده سال اخیر کنکور ارشد مهندسی شیمی مجموعا دو تست مطرح شده بود. میزان مباحث و سوال های مطرحی از قسمت هایی که تا به حال بسیار کم مورد سوال بوده در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی افزایش یافته و گویا طراح علاقه بسیار زیادی به مختصات استوانه ای آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 داشت.

مبحث تشعشع و مبدل ها نیز بیش از سال پیش مورد توجه قرار گرفته بود. علاوه بر وجود یکی دو سوال غلط  در این درس مسائل حل های به نسبت طولانی تری داشتند و زمانبر بودند. همچنین شکل ها و نمودارها چه به صورت ضمنی و چه عینا مورد سوال قرار گرفته بودند که خب داوطلبان عزیز کنکور ارشد مهندسی شیمی  99موسسه سه گام دلیل اصرار ما بر به خاطر سپردن این نمودار ها رو متوجه شدند در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی امسال.

در ادامه جدول بودجه بندی درس انتقال حرارت کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات انتقال حرارت

انتقال حرارت هدایتی

1

پره ها

1

انتقال حرارت جابجایی اجباری

4

جابجایی طبیعی

1

جوشش و چگالش

2

مبدل های حرارتی

2

تشعشع

2

انتقال حرارت ناپایا

2

 
 

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات ترمودینامیک

در درس ترمودینامیک کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 بیشتر سوال ها مربوط به روابط و در واقع اثبات یا رسیدن به فرم معادله حاکم بر مسئله بود و توازن در مسایل با حل کوتاه و یا طولانی حفظ شده بود. مباحث مربوط به تعادل فازها و روابط ترمودینامیکی بیشتر از سال های پیش مورد توجه قرار گرفته و قانون اول و دوم ترمودینامیک برخلاف سنوات قبل مجموعا فقط سه سوال مطرح شده است. مبحث محلول های کنکور ارشد مهندسی شیمی همانند سنوات قبل بخش عمده سوالات ترمودینامیک کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را به خود اختصاص داده است. به طور کلی  سوالات عمدتا  محاسباتی اما نیازمند مفاهیم در خلل حل خود بوده اند.

در ادامه جدول بودجه بندی ترمودینامیک کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات ترمودینامیک

محلول ها و مخلوط ها

9

خواص مواد خالص و بررسی معادلات حالت

1

قانون دوم ترمودینامیک و آنتروپی

1

روابط ترمودینامیکی

3

تعادل واکنش های شیمیایی

1

تعادل فاز ها

3

قانون اول ترمودینامیک

2

کل

20

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات مکانیک سیالات

می توان گفت در این درس کمترین تغییرات در روند طراحی سوال کنکور ارشد مهندسی شیمی وجود داشته و حتی به طور کلی سطح سوالات بسیار پایین تر از سنوات گذشته بوده ودشواری بخصوصی وجود نداشته؛ حتی سوالات محاسباتی و وقتگیر هم بسیار کاهش یافته است و سوالات عمدتا مفهومی بوده است.

 

 

در ادامه جدول بودجه بندی مکانیک سیالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات مکانیک سیالات

استاتیک سیالات

4

خواص سیالات

1

معادله اولر و برنولی

3

بستر های پرشده

1

توربو ماشین ها

2

سینماتیک سیالات

1

چریان لزج

2

روش دیفرانسیلی

1

کل

15

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات کنترل فرایند

اگر سوالات غلط نسبتا زیاد در درس کنترل فرآیند را کنار بگذاریم، مباحث و سوالات مطرح شده تفاوتی با سنوات قبل نداشته و در همه سطوح سوالات پراکندگی مناسب داشتند و سوالات در هر سه سطح آسان متوسط و دشوار به میزان معقولی مطرح شده اند. البته مسائل مربوط به نمودار های جعبه ای کمی دشوار تر مطرح شده اند که نیاز به دقت و تمرکز بالاتری برای حل داشتند. البته با استفاده از روش های تستی قابل حل بوده اند.

 

در ادامه جدول بودجه بندی کنترل فرآیند کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات کنترل فرآیند

سیستم های کنترلی و اجزا آنها

5

تحلیل و مدلسازی فرایند های خطی

3

پایداری

2

تجزیه و تحلیل پاسخ فرکانسی سیستم ها

5

کل

15

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات عملیات واحد و انتقال جرم

در درس انتقال جرم و عملیات واحد کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 سوالات عمدتا مفهومی بوده و در واقع شاید بیش از 80 درصد سوالات مفهومی و یا نیاز به تجسم نمودار ها و اشکال این دروس بوده که هر ساله اصرار بر به خاطر سپردن این مباحث در دپارتمان مهندسی شیمی 3گام و البته با روش های مناسب خود بوده و قطعا این عزیزان در زمان کم و به راحتی درصدهای مناسبی را از این دروس کسب کرده اند. البته سوال های غلط نیز در این قسمت به چشم می خورد.

در انتقال جرم فصل اول یعنی مفاهیم انتقال جرم و مکانیزم های آن بسیار مورد توجه بوده و عمده سوالات این درس را در کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 به خود اختصاص داده است. تقریبا با کمی اغماض می توان گفت انتقال جرم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 تنها از سه فصل مطرح شده که تاکنون بی سابقه بوده است. درعملیات واحد همچون سنوات گذشته عمده سوالات مربوط به عملیات واحد 1 بوده و فصل تقطیر بیشترین سوالات را به خود اختصاص داده که عمدتا مربوط به خطوط عملیاتی بوده است.

 

 

در ادامه جدول بودجه بندی انتقال جرم کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات انتقال جرم

ضرایب انتقال جرم

2

مفاهیم اولیه و مکانیزم های انتقال جرم

5

انتقال جرم بین دو فاز

1

کل

8

 

در ادامه جدول بودجه بندی عملیات واحد کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات عملیات واحد

تقطیر

5

استخراج مایع-مایع

2

خشک کردن

2

استخراج از جامدات

1

تبخیر

1

مرطوب سازی

1

کل

12

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات سینتیک و طراحی راکتور

سطح سوالات در درس طراحی راکتور کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 از سال 98 پایین تر بوده و حتی تعدادی سوال مشابه سنوات گذشته و حتی تکراری بیان شده که با مطالعه مناسب داوطلبان به راحتی  درصد بسیار خوبی از این درس می توانستند بدست آورند.

فصل تفسیر نتایج حاصل از راکتور های ناپیوسته که هر ساله بیشترین تعداد تست را به خود اختصاص می دهد، امسال حتی بیش از پیش و دقیقا نیمی از سوالات طراحی راکتور کنکور ارشد مهندسی شیمی را به آن اختصاص داده شده و از فصل اثرات دما و فشار هیچ تستی مطرح نشده است.

 

در ادامه جدول بودجه بندی سینتیک و طراحی رآکتور کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات سینتیک و طراحی رآکتور

تفسیر نتایج حاصل از راکتور های  ناپیوسته

10

طرح راکتور برای واکنش های منفرد

3

طرح راکتور برای واکنش های چند گانه

2

کل

15

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - تحلیل سوالات ریاضیات

اگر ریاضیات را به دو بخش کاربردی و عددی تقسیم کنیم، می توان گفت بخش کاربردی تغییرات نسبتا زیادی از نظر مباحث مطرحی داشته که البته می توان گفت نسبتا دشوار مطرح شده است. در بخش عددی به طور کلی سوالات روتین و بسیار ساده بیان شده بودند اما متاسفانه سوال غلط یا نبود جواب صحیح در گزینه های تعدادی از سوالات چالش اصلی این درس در کنکور ارشد مهندسی شیمی 99 بوده است.

در ادامه جدول بودجه بندی ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 را می بینید.

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99 - جدول بودجه بندی سوالات ریاضیات

فرمولاسیون و مدلسازی

3

مادله دیفرانسیل پاره ای

5

حل معادله دیفرانسیل با سری های توانی

2

حل معادله غیر خطی

4

حل معادلات دیفرانسیل معمولی(IVP)

2

حل معادلات خطی

1

انتگرال گیری عددی

2

میان یابی

1

کل

20

 

 

جمع بندی بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 99

به طور کلی کنکور 99 را نمی توان دشوار دانست بلکه کمی غیر استاندارد و مملو از اشتباهات مطرح شده بود. که باعث دشواری و به هم ریختگی برخی داوطلبان که از لحاظ روانی آماده نشده بودند در این کنکور شده بود.

همچنین اگر مطالب تحلیل آزمون 98 و اشاره به برخی روند های مطالعه بخصوص در دروسی مثل انتقال حرارت در سایت 3گام مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید که بسیاری از این موارد هشدار داده شده بود و به صورت تخصصی و با جزئیات در جلسات مشاوره گفته شده است.

با آرزوی موفقیت و رتبه های برتر همچون سنوات گذشته برای داوطلبان عزیز دپارتمان مهندسی شیمی موسسه 3گام کنکور سال 99 و همچنین برای داوطلبانی که خود را برای کنکور 1400 آماده می کنند. امید است داوطلبان جدید با مطالعه و تحقیق و مشورت مناسب، راه درست، تکنیک ها و روش های مناسب همراه با یک برنامه ریزی درست و مدون برای موفقیت خودتون انتخاب کنید تا به نتیجه زحماتی که قرار هست در طی این راه داشته باشید را دست پیدا کنند.

در پایان از آقای رشیدی و خانم کریمی ، اعضای دپارتمان مهندسی شیمی موسسه 3گام که درگردآوری این مطالب ارزشمند به بنده کمک کردن تشکر می کنم.

 

 

سوالات متداول:

سرفصل های کنکور ارشد مهندسی شیمی 1400 چیست؟

مشاوران تخصصی کنکور ارشد مهندسی شیمی 3گام اطلاعات جامع و کاملی را درباره سرفصل های کنکور ارشد مهندسی شیمی گردآوری کرده اند و شما می توانید با مراجعه به مطلب سرفصل های کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در سایت 3گام از سرفصل های کنکور ارشد مهندسی شیمی مطلع شوید.

رتبه های قبولی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی چقدر است؟

برخی از رتبه ها و محل قبولی داوطلبان مهندسی شیمی در آزمون کارشناسی ارشد 98 و سال های گذشته را در لینک رتبه ها و محل قبولی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

می توانید ببینید. اطلاعات رتبه و محل قبولی داوطلبان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در سال گذشته، برای این که شما شرایط قبولی خود را در انتخاب رشته و آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 98 ارزیابی کنید بسیار اهمیت داد.

برنامه مطالعاتی کنکور ارشد مهندسی شیمی چگونه است؟

بهترین برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در مطلب برنامه ریزی سه ماهه کنکور ارشد مهندسی شیمی توضیح داده شده است. با توجه به شرایط هر داوطلب برنامه ریزی سه ماهه ارشد مهندسی شیمی برای او متفاوت خواهد بود.

سایر بخش های مهندسی شیمی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  elahe‏ - 99/6/11

  در این قسمت اتاق فکر که لینکشو گذاشتین بررسی کردم ولی سوال هیچکس پاسخ داده نشده صرفا عده ای سوال بی جواب مطرح کردن فکر کردم در این قسمت پاسخگو هستین .ممنون

 • تصویر فرد

  elahe‏ - 99/6/11

  سلام خسته نباشید یه نظرتون با این درصدها امکان قبولی در کدام یک از دانشگاههای تهران را دارم
  حرارت ٤٣
  ترمو ٣٠
  سیالات و کنترل ٤.٣٣
  جرم ٦٣.٥
  راکتور ٣٠
  ریاضی ٢٥
  زبان سفید
  در رابطه با کنکور به نظرم تحلیلاتون کاملا درسته ولی خود من هم خیلی وقت کم اوردم طوری که اصلا سیلات و کنترل نرسیدم نگاه کنم و هم به خاطر ماسک و گرما بعد از حرارت و جرم و ترمو که اول زدم دچار سر گیجه شدم و اصلا تمرکز نداشتم و همین باعث شد نتونم اونجوری که می خوام درسا رو بزنم ..کنکور امسال علاوه بر سوالای عجیب شرایط محیطیه سختیم داشت که باعث شد خیلیا مثل من خراب کنن

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در رشته مهندسی شیمی