بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 در این مطلب قرار گرفته است. تحلیل درس به درس سوالات دروس حقوق تجارت، حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی و جزا و آیین دادرسی کیفری ارشد حقوق به صورت مجزا و تعداد سوالات طرح شده از هر مبحث درسی در این تحلیل بررسی شده است.

بودجه بندی و تحلیل سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99
بودجه بندی و تحلیل سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99

شاید بتوان کنکور کارشناسی ارشد حقوق امسال را یکی از پراسترس ترین کنکورهای کارشناسی ارشد دانست. ازیک طرف شیوع ویروس کرونا و همه گیر بودن آن، ازسوی دیگر تعوق های مکرر برگزاری کنکور ارشد و حتی نگرانی های برگزار شدن یا نشدن آن و سرانجام حضور داوطلبان در محل های برگزاری کنکور که در بعضی از آنها به علت عدم وجود شرایط مطلوب و منحصر به آزمون، مخصوصا درشرایط فعلی، ورود استرس را بر داوطلبان به سهولت امکان پذیر کرده بود. اما به هر حال با همه این موارد، کنکور برگزار شد وداوطلبان این بار باید هم بر یادآوری مطالب تمرکز می داشتند، هم بر احتیاط های لازم و به زبان دیگر مراقبت از خود دربرابر بی احتیاطی دیگران.

همانگونه که همه ما می دانیم کنکور ارشد اقتصاد امسال درچند نوبت به تعویق افتاد که در هرنوبت تعدادی از داوطلبان با مشکلاتی مواجه شدند. مریضی، حوادث غیرمترقبه، فراموشی مطالب دراثر استرس چگونگی برگزاری کنکور ارشد حقوق 99 و ... . اما برای تعدادی ازداوطلبان هم فرصتی ایجاد شد تا ازاین تعویق برداشت مثبت کرده و خود را مسلط بر مطاب کرده و جبران مافات نمایند.

 اینگونه بود که کنکور ارشد حقوق امسال فقط رقابت بین سطح سواد و علم نبود بلکه در کنار آن رقابت بین مدیریت شرایط غیر قابل پیش بینی و همچنین نوع نگاه داوطلبان به مطالب درسی هم درمیان بود.

شاید آنهایی که به درس خواندن پرداختند و فقط به امید کسب معدل بالا و بعد ازآن قبولی در کنکور ارشد حقوق 99 در یک بازه زمانی بودند، دراین میان بسیار ضرر کردند. آن ها مدتی به درس خواندن پرداخته  و آماده بودند تا در اردیبهشت 1399 به میدان رقابت پای گذارند و برنده شوند. اما به یکباره همه معادلات نا متعادل شد.

ذهن هایی که مدت ها تربیت شده بودند که باید مطالب را طوری یاد بگیرند تا در کنکور کارشناسی ارشد حقوق اردیبهشت 1399 برنده شوند، به یکباره با تعوق کنکور ذهن آن ها هم به هم ریخت. به گونه ای که مطالب درسی را بار امانتی درخود می دیدند تا در اردیبهشت 1399 ادای دین نمایند. اما با این تعویق دیگر تحمل این امانت را نداشته و به نحوی بود که گویا حال که کنکور به تعویق افتاد، پس همه مطالب به تاریخ انقضاء خود رسیده و دیگر ازبین خواهد رفت. این همان تفکر درس خواندن برای کنکور است که متاسفانه گاهی به این چنین مشکلات برمی خورد.

اما عده ای هم درخیال خود باکی راه نداده و حتی نگران هم نبودند که کنکور ارشد حقوق 99 کی برگزار شود؛ چرا که مطالب درسی را جزء مایملک خود می دیدند و طوری آن را فرا گرفتند که هیچگاه آن را ازدست ندهند، نه برای کنکور ارشد حقوق 99 در تاریخ مشخص. آن ها می خواندند نه برای رقابت- بلکه خواندن تا فرا گیرند و در هرلحظه آماده حضور در هر کنکوری باشند.

می پذیریم که مطالب فرار هستند و نیاز به تکرار دارند. اما اگر این تکرار فقط برای کنکور ارشد حقوق 99 باشد، امری سخت خواهد بود چرا که به مانند جبری در یادگیری است. اما اگر این تکرار برای آمیخته شدن مطلب با ذهن و حافظه باشد، حال چه در کنکور خرج گردد چه در مباحثه ای صرف گردد دیگر برای فرد فرقی نخواهد داشت.

 

 

همه این مطالب گفته شد تا از کنکور کارشناسی ارشد حقوق  امسال درسی بگیریم:

« درس را به مانند سربازی بخوانید که همیشه آماده دفاع است نه فقط درزمان های اعلام جنگ و آماده باش. اینگونه دیگر هراسی از زمان کنکور و آزمایش نخواهید داشت و هر لحظه آماده اید. و دراین حالت است که با هر کم و زیادی مضطرب نخواهید شد و فقط سعی در تقویت و یادآوری خواهید داشت ».

 

تحلیل کلی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99

و اما کنکور کارشناسی ارشد حقوق سال 1399

کنکورهای حقوقی مدتی است که دیگر ازشکل نص محوری خود خارج شده و وارد میدان تحلیل گریده است. لذا تحلیل و بودجه بندی کنکور کارشناسی ارشد حقوق ضروری به نظر می رسد. شاید در سال های گذشته، فردی با خواندن نص قانون می توانست نتیجه مطلوبی کسب کند. اما امروزه دیگر صرف خواندن نص مورد قبول نیست و درکنار آن باید به تحلیل ها و مکتوبات حقوقی دیگر هم اهمیت داد.

ازسوی دیگر با توجه به گسترش رویه های قضای و همچنین مورد توجه قرار گرفتن قوانین خاص، در کنکورها نظر طراحان بر آن شده تا در کنار نص قانون، از رویه های قضایی قانونی (آراء وحدت رویه) و همچنین قوانین خاص هم سوال طرح گردد. مخصوصا سوال هایی که با قوانین عمومی شباهت دارد و ممکن است داطلب به این دوراهی برخورد کند که پاسخ سوال را باید براساس قوانین عمومی (مدنی – جزا - آیین دادرسی ها  – تجارت) بدهد یا بر اساس قانون خاص حاکم برقضیه. حتی ممکن است داوطلب نداند که براین سوال قانون خاصی حاکم است و به اشتباه براساس قوانین عمومی پاسخ دهد.

همچنین در کنکور کارشناسی ارشد حقوق امسال نکته مهمی که وجود دارد، طرح سوال به صورت یکسان از اکثریت مباحث است. درواقع طراح فقط برروی مباحث مهم تمرکز زیاد ندارد که بیشتر سوالات را از آن قسمت طرح کند. بلکه سعی برآن شده از همه موارد سوال طرح گردد و چه بسا ازمواردی که شاید بعضی داوطلبان آن را بی اهمیت بدانند.

ازسوی دیگر با گسترده شدن دکترین حقوقی در بعضی از دروس، این موضوع باید قابل توجه باشد که تا حد امکان به این دکترین حقوقی مسلط باشیم تا درصورت طرح سوال براساس نظر انهاف بتوان پاسخ داد. هرچند گاهی است ابهام پیش می آید که طراح سوال کدام دکترین را مورد نظر دارد.؟ 

اما با وجود این در بعضی دروس می توان برنظر یکی از دکترین تمرکز کرد. به طور مثال در درس آیین دادرسی مدنی نظرات دکتر شمس ملاک است. در مباحث عقود معین نظرات مرحوم دکتر کاتوزیان- در حقوق خانواده نظرات دکتر صفایی  – در جزای اختصاصی نظرات دکتر میرمحمد صادقی. بنابراین ازاین موارد نباید غافل شویم.

 

 

تحلیل درس به درس سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99

در ادامه تحلیل درس به درس کنکور کارشناسی ارشد حقوق 1399 را ارائه داده ایم. توجه داشته باشید استفاده از این اطلاعات می تواند در پیش بینی دقیق ترین تخمین رتبه ارشد حقوق به شما کمک کند.

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 : تحلیل سوالات حقوق مدنی

در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد امسال بیشترین سوالات در حقوق مدنی از مدنی 3-6-7 طرح شد و این روال امری معقول است؛ چرا که عمده ترین مباحث مربوط به مدنی 3- 4- 6-7 می باشد. البته این سوالات به صورت مفهمومی بوده و داوطلب باید هم به نص قانون و هم به تحلیل آن مسلط بوده.

تسلط بر تعریف عقود و چگونگی تشکیل آن جزء مهمترین مباحث است که اگر داوطلبی آن را بداند به راحتی به سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق پاسخ می دهد. حتی امسال طراح از بحث مساقات که بسیار کم مورد توجه داوطلبین قرار می گیرد، سوال طرح نموده و این نشان دهنده ان است که نمی توان مطلبی را در کنکور بی اهمیت دانست.

سطح سوالات مدنی در کنکور ارشد حقوق 99 متوسط بوده و اگر داوطلبی مطالعه خوبی داشته است می تواند به راحتی پاسخ دهد. مفهموم سوالات را در کتب می توان پیدا کرد و پیچیدگی خاصی ندارد. درخصوص بحث الزامات خارج ازقرارداد طراح به دوموضع اشاره کرده که درهرکتاب درسی و کمک آموزشی به ان اشاره شده است. بحث اضطرار و شرایط آن و بحث اسباب ضمان که این دو ازموضوعاتی هستند که نه تنها سوال خیز می باشند بلکه به راحتی قابل فراگیری است. البته داوطلب در بعضی سوالات باید به چند بحث مسلط باشد تا بتواند جواب صحیح را پیدا کند

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات حقوق مدنی

نام مبحث تعداد سوال
قواعد تشکیل عقود 3
رهن 1
جعاله (البته باید به عقد اجاره هم تسلط وجود داشته باشد.) 1
وقف 1
اموال 2
ارث 2
شرکت (البته تسلط بر مضاربه و حق العمل کاری هم لازم است) 1
مزارعه و مساقات 2
وصیت 1
اشخاص و محجورین 1
ضمان و مسئولیت مدنی 2
خانواده 2

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 : تحلیل سوالات حقوق تجارت

این درس همچنان نص محور بودن خود را دربیشتر سوالات حفظ کرده است، اما فراوانی سوال در کنکور کارشناسی ارشد حقوق امسال مناسب بوده است. در کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99،  از تجارت 1 ( 3  سوال ) ، تجارت 2 ( 4 سوال ) ،  تجارت 3 ( 5 سوال ) و تجارت 4 (3 سوال ) طرح شده که نص محور بوده و با خواندن صحیح قانون و درک مفهوم آن به راحتی قابل پاسخ بوده است. درس تجارت یکی از دروسی است که با تسلط بر نص قانون می توان بسیاری از سوالات را پاسخ داد. محوریت کنکور امسال هم برهمین پایه بوده است. البته نه به معنای تطابق کامل با متن قانون، بلکه به این معنا هست که با خواندن متن قانون و درک این موضوع که قانون چه می گوید و مفهموش چیست.

شاید در کنکورهای گذشته تمرکز بیشتر بر تجارت 2 و 3 بوده، اما این رویه امسال کاملا متناسب رقم خورده و تمرکز از این دو مبحث تجارت به سمت تجارت 1 و 4 روی آورده است. بنابراین اگر کسی ازبین مباحث تجارت حتی فقط تجارت 1 و 2 و یا  تجارت 3 و 4 را خوب مسلط باشد، به راحتی در کنکور کارشناسی ارشد حقوق  50 درصد می زند. بنابراین بی اهمیت بودن به هرموضوع در این درس، فرصت نتیجه خوب را می گیرد. بسیاری از داوطلبان از بحث پیچیده شرکت ها اظهار گله می کنند. همین عزیزان اگر مباحث تجارت 1-3-4 را خوب مسلط شده بودند حتی اگر هیچ سوال مربوط به شرکت ها را پاسخ نداده باشند، بازهم درصد بسیار موثری کسب می کنند

 

داوطلبان کنکور ارشد حقوق سال 99 برای مشاوره انتخاب رشته و داوطبان کنکور ارشد سال 1400 برای مشاوره و برنامه ریزی می توانند از طریق زیر در سایت ثبت نام کنند تا از یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان استفاده نمایند.

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات حقوق تجارت

نام مبحث تعداد سوال
انتقال سهام و سرمایه 1
اعلام توقف ورشکستگی 1
طلب مدنی و تجاری 1
برات  2
چک ( البته با تسلط بر مسئولیت در شرکت تضامنی) 2
تصفیه ورشکستگی 1
حق العمل کاری 1
شرکت با مسئولیت محدود 2
شرکت تضامنی 1
دفاتر تجاری و اسم تجاری 2
شرکت تعاونی 1

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 : تحلیل سوالات آیین دادرسی مدنی

درخصوص این درس مهمترین نکته توجه طراح به قوانین خاص می باشدو موضوعی که در چنددوره کنکورهای حقوقی درخصوص ایین دادرسی مدنی جایگاه مورد توجهی پیدا کرده است. در کنکور کارشناسی ارشد حقوق امسال یک سوم سوال ایین دادرسی مدنی به قانون خاص مربوط می باشد. دیگر سوالات شکل مفهموی و تحلیلی به خود گرفته است – البته سوال ساده هم دراین کنکور طرح شده . اگر داوطلبی به قوانین خاص ( که بارها مورد تاکید قرارگرفته ) و به نص قانون ایین دادرسی مدنی مسلط باشد تا 50 درصد به سوالات به راحتی پاسخ میدهد. اما درخصوص بقیه موارد نمیتوان گفت نه بسیار آسان است نه بسیار سخت. بلکه شکل مفهمومی و تحلیلی دارد.

در کنکور ارشد حقوق 99 طرح سوال ازقسمت ادله اثبات دعوی قابل توجه بوده و علاوه بر ان طرح برروی مواردی مانند طرق اعتراض و یا شیوه رسیدگی تمرکز زیادی نداشته . بلکه سعی برآن شده ازهمه قسمتهای مباحث ایین دادرسی مدنی سوال طرح شود. و این بیانگر ان است که دیگر درآزمونها نباید به دنبال قسمتهای مهم و یا سوال خیز باشیم. چرا که هرقسمت برای طراح سوال خیز است.

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات آیین دادرسی مدنی

نام مبحث تعداد سوال
حوزه قضایی و تشکیلات شعب 1
قانون نظارت بر رفتار قضات 2
دیوان عدالت اداری 1
شیوه رسیدگی دعاوی بدوی 1
ادله اثبات 3
رای غیابی 1
تجدیدنظرخواهی 1
اجرای احکام  2

 

 

بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 : تحلیل سوالات دروس جزا و آیین دادرسی کیفری

مدتی است که روال طرح سوال جزا در دروس جزای عمومی و اختصاصی با یکدیگر آمیخته شده است. درواقع اگر داوطلبی صرفا به مطالب جزای عمومی مسلط باشد، نمی تواند همه سوالات این درس را پاسخ دهد. و همچنین اگر داوطلبی صرفا به جزای اختصاصی مسلط باشد، درپاسخ گویی به سوالات جزای اختصاصی موفق نخواهد بود. به طور مثال وقتی صحبت از شروع به جرم می گردد، داوطلب باید عناصر تشکیل دهنده یک جرم را بشناسد که درپاسخ به سوال بداند آیا می تواند شروع به جرم باشد یا خیر یا اصلا عناصر مادی شروع به جرم مشمول تعریف جرم اصلی می شود یا خیر.

بنابراین برای کسب موفقیت بالا در دروس جزایی باید به همه آن مسلط بود. در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد 99 هم تعدای از سوالات ازاین قاعده مستثنی نبودند. البته سطح سوالات امسال دارای پیچیدگی نسبی بوده و برای پاسخ به آن نیاز به دقت و تسلط کافی می باشد. تعدادی از سوالات تک بعدی نبوده و داوطلب باید درپاسخ به سوال برچند موضوع مسلط بود تا بتواند پاسخ بدهد.

در کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 به جرایم رایانه ای توجه خاصی شده و تعدای ازسوالات به صورت مستقیم و غیر مستقیم ازاین موضوع طرح گردیده.جرم سیاسی- پولشویی- اعمال نفوذ برخلاف حق از دیگر قوانین خاصی هست که مورد نظر طراح سوال در کنکور امسال قرارداشته.

درسوالات جزای اختصاصی نوع سوال به نحوی بود که داوطلب می بایست برای پاسخ به آن به جرایم مندرج درگزینه ها مسلط بود تا میتوانست گزینه درست را انتخاب کند. درواقع دریک سوال سعی برآن شده که ازچند مبحث استفاده گردد.

                                               

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات درس جزای عمومی

نام مبحث تعداد سوال
شروع به جرم 2
مکاتب 1
موانع مسئولیت کیفری 2
اقدامات تامینی علیه اطفال 2
مباشرت، تسبیب، شرکت در جرم 3
تعدد و تکرار جرم 2
عفو 1
مرور زمان 1

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات جزای اختصاصی

نام مبحث تعداد سوال
قصاص 1
مسئولیت کیفری در قتل (تسلط بر معاونت و مباشرت در قتل) 1
انواع جنایات (عمد، شبه عمد، خطای محض) 1
دیه و مسئولیت پرداخت 1
کلاشی، کلاهبرداری، اخاذی 3
جرایم رایانه ای 3
اختلاس و خیانت در امانت 1
چک 1
جعل 2
اعمال نفوذ بر خلاف حق 1
افتراء و نشر اکاذیب 1
پولشویی 1
جرم سیاسی 1

 

 

جدول بودجه بندی سوالات کنکور کارشناسی ارشد حقوق 99 - جدول بودجه بندی سوالات  آیین دادرسی کیفری

نام مبحث تعداد سوال
صلاحیت ها (اعم از صلاحیت ذاتی و نحلی در مرحله تحقیقات مقدماتی و رسیدگی) 4
شیوه رسیدگی در دادگاه ها 1
اعتراض به آراء 2
اختیارات دادستان، بازپرس، دادیار 1
ایراد رد دادرس 1
شیوه رسیدگی در مرحله تجدید نظر 2

 

سوالات متداول:

بودجه بندی سوالات کنکور ارشد حقوق 99 به چه صورت است؟

مشاوران تخصصی ارشد حقوق موسسه 3گام در مطلب بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حقوق 99، جدول بودجه بندی سوالات کنکور ارشد حقوق 99 را در اختیار داوطلبان قرار داده اند.

سوالات کنکور ارشد حقوق 99 را از کجا دانلود کنم؟

در صورتیکه به دنبال دانلود مجموعه سوالات کنکور ارشد حقوق 99 و پاسخنامه آن به طور کامل و رایگان هستید، حتما سری به مطلب دانلود سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناسی ارشد حقوق 99 در سایت 3گام بزنید.

بودجه بندی ارشد حقوق خصوصی 99 به چه صورت است؟

مشاوران تخصصی ارشد حقوق موسسه 3گام در مطلب بودجه بندی، تعداد سوالات و تحلیل آزمون کارشناسی ارشد حقوق 99، جدول بودجه بندی سوالات کنکور ارشد حقوق 99 را در اختیار داوطلبان قرار داده اند.

سایر بخش های مجموعه حقوق

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    س‏ - 99/12/6

    متون فقه که مهم ترین بخش بودجه بندی ارشد حقوق هست هم نیست

  • تصویر فرد

    سید ابوالفضل موسویان‏ - 99/9/23

    سلام در تحلیل چرا دروس حقوق بین الملل, حقوق سازمان ها و حقوق اساسی و متون نیست

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت