دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس - پذیرش بدون کنکور و با کنکور

دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس به اضافه پذیرش بدون کنکور و با کنکور این رشته در اینجا آورده شده است. یکی از نیازهای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس اطلاعاتی درباره دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس، پذیرش بدون کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس، ارشد طراحی پارچه و لباس دانشگاه آزاد، و... است. در این مطلب تلاش می کنیم تا در این باره اطلاعاتی را ارائه بدهیم.

دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس
دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس

 

 

دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس

دانشگاه هایی که در مقطع ارشد برای رشته طراحی پارچه و لباس دانشجو می پذیرند، عبارتند از؛

 •  دانشگاه هنر تهران
 •  دانشگاه الزهرا
 •  دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ
 •  دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزد
 •  موسسه غیر انتفاعی امام جواد یزد
 •  موسسه غیر انتفاعی آپادانا شیراز
 • موسسه غیر انتفاعی کمال الملک نوشهر
 • موسسه غیرانتفاعی معماری و هنر پارس - تهران
 •  دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

در ضمن داوطلبان گرامی می توانند برای آشنایی بیشتر با مقطع کارشناسی ارشد، منابع و انتخاب رشته طراحی پارچه و لباس مطالب زیر را هم در سایت 3گام مطالعه کنند:

معرفی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس

بهترین منابع کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس

راهنمای انتخاب رشته ارشد طراحی پارچه و لباس

 

دانشگاه های دارای کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس - دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر در مقطع کارشناسی رشته طراحی لباس را پوشش نمی دهد و فقط تمرکز آن بر طراحی پارچه است. این موضوع در مقطع ارشد بی تاثیر نیست. با اینکه قبل تر گفته شد که مقطع ارشد تلفیقی از دو رشته پارچه و لباس است، اما دانشگاه و رویکردی که دارد می تواند بر نحوه ارائه دروس تاثیر بگذارد. برای مثال در درس هایی مانند نرم افزار یا کارگاه تخصصی به دلیل تمرکز دانشگاه هنر روی پارچه، عملا فقط طراحی پارچه تدریس می شود.

همچنین دانشگاه هنر برای دانشجویان مقطع ارشد دروس پیش نیاز در نظر گرفته که تمامی دانشجویان چه رشته مرتبط داشته باشند چه غیر مرتبط، باید بگذرانند. این دروس عموما دروس تخصصی و کارگاهی رشته طراحی پارچه است و زمان زیادی را از دانشجو می گیرند. به همین دلیل برای انتخاب رشته، دانشجو باید تمامی این نکات را در نظر داشته باشد.

 

رتبه قبولی کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس در دانشگاه هنر

دانشگاه هنر تهران یکی از بهترین دانشگاه های هنر در ایران است و غالبا افراد با رتبه های تک رقمی در مقطع ارشد و مقطع کارشناسی جذب می کند. رشته طراحی پارچه و لباس نیز از این قائده مستثنی نیست و معمولا رتبه های یک تا 6 را برای نوبت روزانه جذب می کند. به علاوه سه نفر در نوبت دوم که می توانند رتبه های 7 تا 15 باشند. البته این تعداد ورودی به صورت تخمینی است و هر سال ممکن است تغییر کند.

 

دانشگاه های دارای کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس - دانشگاه الزهرا

 دانشگاه الزهرا در مقطع کارشناسی، رشته طراحی لباس را پوشش می دهد و همانطور که گفته شد این نکته در مقطع ارشد بی تاثیر نیست. بنابراین دانشجویان در مقطع ارشد تمرکز بیشتری بر روی لباس دارند تا پارچه. لازم به ذکر است که دانشگاه الزهرا تعامل بسیار زیادی با صنعت دارد و همواره دانشجویان خود را وارد بازار کار و صنعت کرده است. علاوه بر این، این دانشگاه، اولین دانشگاهی است که رشته طراحی لباس را پوشش داد و می توان گفت در این زمینه دانشگاه مادر است. این موارد نیز می توان در حین انتخاب رشته برای داوطلبان قابل توجه باشد.

 

رتبه قبولی کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس در دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا در رشته طراحی لباس دانشگاه مادر است و در واقع یکی از بهترین ها است. رتبه های قبولی در این دانشگاه معمولا یک تا 15 برای دوره روزانه و 15 تا 20 دوره دوم است. البته این تعداد بستگی به تعداد ورودی هایی دارد که هر سال دانشگاه جذب می کند و ممکن است متغیر باشد.

 

 

دانشگاه های دارای کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس – دانشگاه های آزاد

در دانشگاه آزاد رشته طراحی پارچه و لباس در واحد های تهران-جنوب، قائم شهر، نجف آباد، و یزد تدریس می شود. داوطلبان کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس بعد از اعلام نتایج کنکور ارشد می توانند در رشته طراحی پارچه و لباس واحدهای دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنند.

ظرفیت پذیرش در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد در کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس 20 نفر است که در مجموع 80 نفر می شود.

 

دانشگاه های دارای کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس – دانشگاه های غیرانتفاعی

ظرفیت پذیرش در هر یک از دانشگاه های غیرانتفاعی در کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس 20 نفر است که در مجموع 140 نفر می شود. همچنین موسسه غیرانتفاعی معماری و هنر پارس تهران ویژه بانوان است و از میان داوطلبان خانم دانشجو می پذیرد.

 

پذیرش بدون کنکور در کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس

در ادامه شرایط پذیرش بدون کنکور طراحی پارچه و لباس را در دانشگاه های کشور بررسی می کنیم.

 

 

پذیرش دانشگاه آزاد بدون کنکور

امکان پذیرش در رشته طراحی پارچه و لباس بدون کنکور میسر نیست و فقط دانشجویان استعداد درخشان می توانند با در دست داشتن مدارک خود در کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس دانشگاه آزاد ثبت نام کنند. در دانشگاه آزاد به دانشجویانی استعداد درخشان گفته می شود که معدل کل دوره کارشناسی آن ها در رشته های علوم انسانی ۱۷ و در سایر رشته ها ۱۶ باشد.

اگر شما نیز طبق این تعریف جزء استعدادهای درخشان به شمار می شوید، برای اینکه بتوانید برای کارشناسی ارشد بدون کنکور درخواست بدهید، باید علاوه بر شرط معدل که ذکر شد، شرایط زیر را نیز داشته باشید:

 • برای رشته ای همنام با رشته کارشناسی خود درخواست ادامه تحصیل بدهید.
 • در همان سال که تحصیلات کارشناسی خود را به پایان رسانده اید، برای ادامه تحصیل بدون کنکور درخواست بدهید.
 • بدون در نظر گرفتن ترم های تابستانی و یا ترم هایی که مرخصی گرفته اید، باید کارشناسی پیوسته را حداکثر طی ۸ ترم و ناپیوسته را طی ۴ ترم به پایان برسانید، مگر در موارد خاصی که در دفترچه راهنمای ثبت نام قید شده است.
 • هیچ درسی را طی دوران تحصیلات دانشگاهی خود معادل سازی نکرده باشید.

اگر شما همه شرایط ذکر شده را دارا هستید می توانید دفترچه راهنمای ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی را از وب سایت دانشگاه آزاد دریافت کرده و برای پذیرش اقدام کنید.

اولویت دانشگاه برای پذیرش شما در روش پذیرش طراحی پارچه و لباس بدون کنکور، دانشگاه محل تحصیل کارشناسی شماست و در صورت پر بودن ظرفیت دانشگاه مذکور می توانید سایر دانشگاه ها را انتخاب نمایید.

 

پذیرش دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی بدون کنکور

اگر قصد دارید بدون کنکور برای ارشد طراحی پارچه و لباس دانشگاه های سراسری و غیرانتفاعی ثبت نام کنید باید جزء نفرات برتر ورودی خود باشید. فراگیر پیام نور نیز از دیگر دانشگاه هایی است که می توان بدون کنکور وارد آن شد، اما متأسفانه این دانشگاه برای رشته طراحی لباس پذیرش ندارد. درواقع دانشگاه پیام نور در هیچ یک از مراکز خود، حتی در مراکز بین الملل که بدون کنکور برای مقطع ارشد ثبت نام می کنند، رشته طراحی پارچه و لباس ندارد.

 

سوالات متداول:

شرایط پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بدون کنکور چیست؟

فقط در یک صورت می توانید بدون کنکور در رشته  طراحی پارچه و لباس شرکت کنید و آن هم پذیرش به صورت استعداد درخشان است. برای اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس به مطلب دانشگاه های دارای ارشد طراحی پارچه و لباس در سایت 3گام مراجعه کنید.

شرایط انتخاب رشته و قبولی در ارشد طراحی پارچه و لباس دوره نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان چیست؟

 هر داوطلب با توجه به رتبه ای که کسب کرده یا هم در دوره روزانه و هم  دوره های غیر روزانه ( شامل دانشگاه های نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان) مجاز به انتخاب رشته می شود یا فقط در دوره های غیر روزانه.

اعلام علاقه مندی به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی در کنکور کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس می تواند با خرید کارت اعتباری انجام شود.

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس تفاوت دوره های روزانه و نوبت دوم ( شبانه ) کلیه دانشگاه ها تنها در شهریه پرداختی دانشجویان است و هیچ تفاوتی از لحاظ اعتبار مدرک ، اساتید و محل برگزاری کلاس ها با یکدیگر ندارند.

بین دوره روزانه و پردیس خودگردان هم غیر از موضوع شهریه، در بعضی دانشگاه ها محل برگزاری کلاس ها متفاوت است و در بعضی دانشگاه ها تفاوت کمی در اساتید دارند. باتوجه به ادغام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد ، برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس 96 که قصد انتخاب رشته در هر دو مجموعه دانشگاه را دارند مطالعه مقالات و  طراحی پارچه و لباس را توصیه می کنیم.

رتبه قبولی کنکور ارشد طراحی پارچه و لباس در دانشگاه هنر چقدر است؟

دانشگاه هنر تهران یکی از بهترین دانشگاه های هنر در ایران است و غالبا افراد با رتبه های تک رقمی در مقطع ارشد و مقطع کارشناسی جذب می کند. رشته طراحی پارچه و لباس نیز از این قائده مستثنی نیست و معمولا رتبه های یک تا 6 را برای نوبت روزانه جذب می کند. به علاوه سه نفر در نوبت دوم که می توانند رتبه های 7 تا 15 باشند. البته این تعداد ورودی به صورت تخمینی است و هر سال ممکن است تغییر کند.

سایر بخش های طراحی پارچه و لباس

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  فریبا بیگدلی ‏ - 01/7/23

  سلام من کارشناسی طراحی لباس دارم می خوام شرکت کنم برای ارشد ولی شرایطش ندارم تو کلاس ها شرکت کنم چون شهر خودمون این رشته رو نداره و من نمی تونم شهر دیگه برم کدوم دانشگاه ها قبول می کنن فقط سر امتحان برم دانشگاه طول ترم انلاین باشه یا نه خودم بخونم

 • تصویر فرد

  معصومه علی نژاد ساری‏ - 01/6/21

  سلام وقتتون بخیر، میخواستم بپرسم با مدرک کارشناسی پرستاری میشه ارشد طراحی لباس خوند؟

 • تصویر فرد

  ریحانه‏ - 01/1/30

  سلام.من فارق التحصیلی کارشناسی ارشد رشته علوانسانی مدیریت آموزشی با معدل 17.89 هستم
  آیا من میتوانم در دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد طراحی لباس شرکت کنم چون من مربی فنی حرفه ای هستم. مدرکش رالازم دارم.

 • تصویر فرد

  عباسی‏ - 00/11/18

  سلام ، من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی طراحی لباس هستم هر ترم معدلم بالای ۱۹ و دانشجوی فعال دانشگاه هستم فقط مشکلم اینه که در دانشگاه علمی کاربردی خوندم آیا من میتونم بدون کنکور در کارشناسی ارشد شرکت کنم؟ ممنون

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت