معرفی کارشناسی ارشد سینما

در این مطلب به معرفی کارشناسی ارشد سینما با کد دفترچه ارشد 1357 ( کد ضریب2) می پردازیم. معرفی کارشناسی ارشد رشته سینما شامل: دروس و ضرایب دروس ارشد سینما، ظرفیت دانشگاه های ارائه دهنده و چارت دروس مقطع ارشد می باشد.

 

معرفی کارشناسی ارشد سینما
معرفی کارشناسی ارشد سینما

 

 

معرفی کارشناسی ارشد سینما

امروزه سینما حامل پیامی است که مخاطب عام دارد و از آنجا که این رسانه در دنیا رشد و گسترش فراوان یافته است و این مهم در انتقال گسترده مفاهیم انسانی بسیار موثر است لذا ایجاد دوره ی کارشناسی ارشد که بتواند افرادی لایق و کارآمد را در این زمینه پرورش دهد ضروری به نظر می رسد. با توسعه و تداوم برگزاری چنین دوره های آموزشی می توان ضمن تعمیم آموزش های مرتبط با سینما بانفوذ بی رویه فرهنگ بیگانه مقابله مستمر کرد تقریبا کلیه مباحثی که در واحدهای درسی دوره کارشناسی ارشد سینما مطرح می شود به مفاهیم ذاتی این رسانه و کاربرد فنون آن مربوط می شود منظر به عرصه وسیع فعالیت این رسانه در زمینه های علمی، آموزشی و فرهنگی و نیز به علت ارتباط تنگاتنگ این هنر با سایر هنرها، این رشته می تواند در شکوفائی ادبیات و هنر غنی کشور که سابقه درخشانی دارد نقش تعیین کننده ای داشته باشد هنر سینما با امکان بالقوه ای که دارد در خدمت امور آموزشی، علمی، فرهنگی، تبلیغاتی و اقتصادی و خبری و... می باشد. با توجه به این توانایی رسانه فیلم می تواند در بسیاری از زمینه ها به ویژه در امر تعلیم و تربیت و همچنین درک بسیاری از مفاهیم پیچیده انسانی موثر باشد. و از این طریق در ارتقا سطح فرهنگ، دانش و هنر جامعه نقش بسزایی داشته باشد. دوره کارشناسی ارشد سینما می تواند نقش موثر در رسیدن به این هدف دارا باشد. فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ارشد سینما علاوه بر حضور موثر در بازار کار خصوصی و صنایع فیلم سازی، می توانند در فعالیت های حرفه ای، آموزشی و مشاوره در بخش های مختلف دولتی نیز شرکت نمایند. ضمنا باتوجه به نیاز روز افزون جامعه به نیروی کارآمد در زمینه های آموزش هنری و به ویژه تدریس مباحث سینما فارغ التحصیلان این رشته توانایی تعلیم اصول نظری و عملی سینما در مقاطع تحصیلی کارشناسی و پایین تر را خواهند داشت.

رشته سینما یکی از 7 رشته موجود در کد رشته امتحانی 1357 کنکور کارشناسی ارشد سراسری است که مجموعه هنرهای نمایشی و سینما نام دارد. فارغ التحصیلان رشته ارشد سینما کارگردان سینما، منتقد و مدرس دانشگاه و مدارس می شوند. پس علاقمندان به کارگردانی در سینما باید رشته سینما را انتخاب نمایند. با هر لیسانسی می ‌توانید در کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما شرکت نمایید و معمولاً بیشترین درصد پذیرفته شدگان نهایی رشته سینما و سایر رشته های هنری، کارشناسی غیرمرتبط دارند. متقاضیان می بایست به ضرایب دروس هر رشته گرایش که در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد درج شده توجه نموده و بر اساس آن برنامه ریزی خود را انجام دهند تا به نتیجه مطلوب یعنی قبولی در کنکور ارشد دست یابند ولی از دروس عمومی نیز نباید غافل شوند. کنکور سینما امتحان عملی ندارد و یکی از دلایل پذیرفته شدگان رشته های غیرهنری در این رشته این مساله است و همین مساله باعث به وجود آمدن این شایعه که قرار است آزمون عملی برای رشته سینما ایجاد کنند هر ساله وجود دارد که تا کنون عملی نشده است. برای بسیاری از داوطلبان و حتی علاقه مندان به رشته سینما این سوال وجود دارد که آیا ادامه تحصیل دانشگاهی و آکادمیک کمکی به رسیدن آنها به اهداف و آرزوهای خود در این رشته می کند و یا خیر. پاسخ این سوال را باید در هدف داوطلب و انتظاری که از دانشگاه و تحصیل این رشته دارد یافت. اگر هدف داوطلب این باشد که با 2 یا 3 سال خواندن دروس ارشد بلافاصله وارد دنیای حرفه ‌ای سینما شود، دچار اشتباه شده است چراکه این انتظار با تحصیل در دانشگاه و صرفا گرفتن مدرک کارشناسی ارشد سینما میسر نیست ولی نکته مثبت اینجاست که قرار گیری در فضای آکادمیک و فضایی که همه دانشجویان دغدغه تقریبا یکسانی با شما دارند باعث می شود گام هایی که در این مسیر طی خواهید کرد با علاقه و کمک بیشتری همراه شود و به قول معروف بستر ورود به کار کردن در حیطه سینما در دانشگاه و فضای آن (نه محیط آکادمیک آن) وجود دارد و اینکه هر دانشجو به چه مقدار از این فرصت استفاده کند بستگی به تلاش و استعداد خود دارد. رشته سینما یک رشته گروهی است که بر خلاف اکثر رشته های هنری نیاز به کار گروهی و ارتباط با دیگر فعالان این رشته دارد و مزیت دانشگاه این است که به نحو مطلوبی این محیط را فراهم می کند و اگر فردی با علاقه وارد محیط دانشگاهی سینما شود از دانشگاه می تواند به عنوان کاتالیزور برای رسیدن به جایگاهی که برای خود متصور است استفاده کند . داوطلبان کنکور ارشد سینما باید کد رشته 1357 را انتخاب نمایند. این کد رشته دارای 7 رشته است و هر رشته ای ضرایب خاصی دارد و برای هر رشته ای فقط باید به درس هایی پاسخ داد که در آن رشته ضریب دارند. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی از یک جلسه مشاوره رایگان با مشاور تخصصی کنکور ارشد مجموعه هنرهای نمایشی و سینما استفاده کنید.

 

 

معرفی کارشناسی ارشد سینما - دروس و ضرایب دروس کنکور ارشد سینما

 دفترچه سوالات هنرهای نمایشی و سینما کد 1357، 11 درس دارد که برای ارشد سینما باید به 4 درس: زبان عمومی و تخصصی، فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان، مبانی نظری سینما، بررسی و نقد آثار سینمایی پاسخ دهید. برای مشاهده بهترین منابع کارشناسی ارشد سینما روی لینک کلیک کنید.

 

 

جدول عناوین دروس و ضرایب آن ها در کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما

درس

ضریب در کنکور ارشد سینما

زبان عمومی و تخصصی

2

 فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان

2

 مبانی نظری سینما

3

 بررسی و نقد آثار سینمایی

3

 

 

معرفی کارشناسی ارشد سینما - ظرفیت پذیرش دانشگاه های ارائه دهنده ارشد سینما

ظرفیت پذیرش دانشگاه های ارائه دهنده ارشد سینما در این رشته بر اساس کنکور سال 1398 به شرح زیر است.

 

 

جدول ظرفیت پذیرش دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد رشته سینما

دانشگاه های پذیرنده ارشد سینما

ظرفیت

روزانه دانشگاه تهران

3

روزانه دانشگاه هنر

15

روزانه دانشگاه تربیت مدرس

10

نوبت دوم دانشگاه تهران

3

پردیس دانشگاه هنر

15

پردیس دانشگاه تربیت مدرس

6

غیرانتفاعی دانشگاه سوره تهران

20

غیرانتفاعی دانشگاه سپهر اصفهان

20

غیرانتفاعی دانشگاه کمال الملک نوشهر

20

 

 

معرفی کارشناسی ارشد سینما - چارت و سرفصل دروس ارشد سینما

چارت و سرفصل دروس ارشد سینما شامل دروس الزامی و اختیاری را در جداول زیر مشاهده می کنید.

 

 

جدول چارت و سرفصل دروس الزامی کارشناسی ارشد رشته سینما 

نام درس ارشد سینما

تعداد واحد

کامپیوتر و سینما

2

سینمای امروز جهان

2

مبانی نقد و تحلیل فیلم

2

روش تحقیق در هنرها

2

مبانی نقد و تحلیل فیلمنامه

2

کارگاه فیلم سازی پیشرفته 1

3

کارگاه فیلم سازی پیشرفته 2

3

تحول بیان سینمایی

2

سینما و سایر هنرها

2

جامعه شناسی سینما

2

مدیریت اقتصادی در سینما

2

 

 

 

جدول چارت و سرفصل دروس اختیاری کارشناسی ارشد رشته سینما 

نام درس ارشد سینما

تعداد واحد

آشنایی با آرا متفکران در باب هنر

2

مقاله و سمینار

2

نقد و تحلیل تصویر

2

تاریخ هنر و معماری اسلامی

2

شناخت مکاتب ادبیات جهانی

2

آشنایی با اصول درام نویسی

2

آشنایی بامتون ادبیات فارسی

2

 

 

سوالات متداول:

منابع کنکور ارشد سینما را از کجا تهیه کنیم؟

اگر به دنبال بهترین منابع کنکور ارشد سینما هستید، حتما سری به مطلب بهترین منابع کارشناسی ارشد رشته سینما 1400 - منابع سطح بندی شده کنکور ارشد سینما در سایت 3گام بزنید.

همچنین اگر میخواهید کتابها و منابع کنکور ارشد سینما را درب منزل تحویل بگیرید، سری به فروشگاه آنلاین کتاب 3گام بزنید.

از کجا اطلاعات لازم درباره ارشد سینما را به دست بیاورم؟

اگر میخواهید حتما در کنکور ارشد سینما قبول شوید و اطلاعات لازمی هم درباره ارشد سینما به دست بیاورید. یک جلسه رایگان مشاوره تخصصی ارشد سینما را از دست ندهید.

دروس و ضرایب دروس کنکور ارشد سینما چیست؟

درس

ضریب در کنکور ارشد سینما

زبان عمومی و تخصصی

2

 فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان

2

 مبانی نظری سینما

3

 بررسی و نقد آثار سینمایی

3

 

سایر بخش های مجموعه هنرهای نمایشی و سینما

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  Mhsa Gh‏ - 02/2/29

  سلام آیا ارشد سینما هم آزمون عملی داره؟!

 • تصویر فرد

  Mhsa Gh‏ - 02/2/29

  سلام آیا ارشد سینما هم آزمون عملی دارع؟!

 • تصویر فرد

  زهره اکبری اصل‏ - 01/12/21

  سلام و وقت بخیر خدمت شما مطالب مفیدی بود فقط با کارشناسی غیر مرتبط میتوان وارد کارشناسی ارشد سینما دانشگاه هنر شد ؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/12/22

  سلام خدمت مشا بله مانعی نداره میتونید شرکت کنید برای ارشد سینما

 • تصویر فرد

  نويد روشنفکر‏ - 01/12/1

  رشته ی کارگردانی کجاست؟ داخل سایت پیداش نمی کنم داخل سایت های دیگه چارت با چارت اینجا تفاوت داشت

 • تصویر فرد

  محسن زیدی‏ - 01/6/15

  خدا خیرتون بده. مطلب بسیار خوب و کامل بود.

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/19

  سلام خدمت شما خوشحالیم استفاده کردین 

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

انتخاب رشته ارشد هنرهای نمایشی و سینما