برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی

تعداد بازدید 6623 دفعه

بهترین برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور کارشناسی ارشد زبان در این مطلب توضیح داده شده است. با توجه به شرایط هر داوطلب برنامه ریزی سه ماهه ارشد زبان برای او متفاوت خواهد بود که در ادامه توضیح داده شده است.

 

برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی
برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته زبان انگلیسی

 

برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی

دلیل اینکه مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مجموعه زبان انگلیسی مطلب برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی را آماده کرد است این است که از میان داوطلبانی که برای کنکور ارشد خود را آماده می کنند، بسیاری هستند که حتی از سه ماه مانده به کنکور (به طور حدودی) مطالعه خود را شروع می کنند اما قادر هستند که به خوبی با داوطلبان دیگری که از تابستان یا پاییز شروع به مطالعه کرده اند، رقابت کنند و در بعضی موارد حتی نتیجه ای بهتر از نتایج آن دسته در کنکور کسب کنند. رمز اصلی این موفقیت چیست؟

مسلما در حوزه رشته زبان انگلیسی دارا بودن دانش زبان عمومی بالا اولین پیش شرط کسب موفقیت در کنکور ارشد است. داوطلبانی هستند که به رشته زبان علاقه مند هستند اما رشته کارشناسی آن ها متفاوت بوده است. این دسته از داوطلبان به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول افرادی هستند به شکل جدی تری علاقه خود را دنبال کرده اند و تا حدی وارد حیطه آموزش یا ترجمه شده اند و تجربه ای کسب کرده اند. این افراد به لزوم دارا بودن دانش نظری در حوزه کاری خود پی برده اند، دانش زبان عمومی قابل قبول و همچنین انگیزه بالایی برای کسب موفقیت دارند. آینده این افراد (حتی اگر هنوز تجربه تدریس یا ترجمه نداشته اند اما سطح زبان عمومی خوبی دارند) در این رشته روشن است و با داشتن یک برنامه و زمان بندی منسجم و منظم و پشتکار و تلاش مورد نیاز قادر هستند با دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در رشته زبان تحصیل کرده اند، رقابت کنند. دسته دوم افرادی هستند که هنوز علاقه آن ها به این رشته به صورت بالفعل نمایان نشده است و عمدتا سطح زبان بالایی ندارند. به این دسته از داوطلبان پیشنهاد می کنم که حداقل به مدت یک سال را صرف تقویت زبان عمومی خود کنند و پس از گذراندن این دوره و رساندن خود به سطح قابل قبول در کنکور ارشد شرکت کنند.
اما مطمئنا دانشجویان کارشناسی رشته زبان را نباید دست کم گرفت! در واقع، این داوطلبان نه باید خودشان را دست کم بگیرند و نه مغرور به سطح علمی خود بشوند. این دسته از داوطلبان می توانند با یک برنامه سبک تر و در عوض عمیق تر به دانش جامعی در دو بخش عمومی و تخصصی برسند و با توجه به پایه قوی در دروس تخصصی با سرعت بیشتری گام های برنامه را گذرانده و به مرحله تست زنی برسند.

اولین نکته ای که به عنوان یکی از شروط موفقیت معرفی کردیم سطح دانش زبان عمومی بود. اما شرط دیگری که بسیار مهم و حائز اهمیت است، توانایی تنظیم یک برنامه زمانی برای انجام تک تک مراحل مطالعه است. مراحل مطالعه به این ترتیب هستند:

  1. مرحله مطالعه مفهومی: در این مرحله میتوان کتاب های رفرنس یا جزوه قابل اطمینانی را مطالعه کرد. این مرحله برای داوطلبانی که در طول دوره کارشناسی کتاب های مرجع را مطالعه کرده اند، به یک مرور اجمالی محدود می شود.
  2. مرحله مطالعه کتاب های تست: این مرحله بهتر است (در صورت داشتن زمان کافی) در دو مرحله انجام گیرد. در این مرحله درسنامه های کتاب مطالعه می شود و تست ها به صورت آموزشی زده  می شوند.
  3. مرحله امادگی نهایی: در این مرحله سوالات کنکور های سالهای قبل بررسی و تحلیل می شوند.

بدیهی است این زمان بندی برای داوطلبان حتی به صورت تقریبی و غیر دقیق، کاری سخت و استرس زا خواهد بود.

نکته سومی که در شرایط زمان محدود اهمیت دو چندان پیدا می کند توجه به اولویت ها در مطالعه منابع درسی است. برای مثال داوطلب ارشد گرایش ادبیات انگلیسی در این زمان محدود، در صورتی که تابحال مطالعه ای در درس تاریخ ادبیات نداشته است، به هیچ وجه نباید مطالعه این درس حجیم را شروع کند. داوطلب گرایش مترجمی با زمان محدود مطالعه درس مهارت های ترجمه را باید اولویت آخر خود قرار دهد. و یا داوطلب گرایش آموزش زبان باید بداند که در درس زبان شناسی فصول متعددی هستند که در بهترین حالت تنها یک سوال از آن ها در کنکور می آید. و یا در صورتی که پایه ریاضی شخص ضعیف است، مطالعه بخش هایی از فصل داده های آماری که فرمول ها و محاسبات ریاضی دارد، الزامی نیست. به طور کلی، شناخت و آگاهی از چنین مواردی به شما کمک خواهد کرد تا به شکل بهینه تری در این مدت مطالعه کنید و بخش های کم اهمیت تر را به قیمت مطالعه بیشتر و عمیق تر بخش های پراهمیت رها کنید.

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته زبان انگلیسی

صفحه اینستاگرام موسسه 3گام

 

 

اما آیا در این مدت محدود می توانیم به رتبه های دو رقمی و دانشگاه های تاپ تهران یا شهرهای بزرگ دست پیدا کنیم؟
من این سوال را در هر یک از گرایش ها به صورت جدا پاسخ می دهم.

 

برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی - نحوه موفقیت در زمان محدود

برای این که با یک برنامه ریزی سه ماهه برای کنکور ارشد زبان  بتوانید موفق باشید با توجه به گرایش انتخابی پیشنهادات زیر را جدی بگیرید!
 گرایش آموزش: با توجه به ظرفیت بالای پذیرش دانشگاه ها در مقطع ارشد در این گرایش،با فرض سطح زبان عمومی نسبتا خوب، اگر حداقل 5 ساعت در روز مطالعه مفید داشته باشید و اشکالات خود را رفع کنید چنین امکانی وجود دارد. دو مورد از دانشجویان گرایش آموزش در سال اخیر بودند که با وجود اینکه دی ماه شروع به مطالعه کردند، اما با تلاش و پشتکار و مطالعه با کیفیت به رتبه های 72 و 96 رسیدند. 
گرایش مترجمی: با توجه به اینکه اکثر دانشجویان کارشناسی زبان در این گرایش تحصیل کرده اند و همچنین ظرفیت محدود دانشگاه ها، قبول شدن در دانشگاه های دولتی روزانه یا شبانه نیازمند سطح زبان عمومی بالا در وهله اول و زمان مطالعه بیشتری در روز می باشد. اما این حرف به این معنا نیست که قبولی در دانشگاه های دولتی در این گرایش غیر ممکن است! در این گرایش نیز یکی از داوطلبان بنده از دی ماه شروع به مطالعه کردند و نهایتا به رتبه 27 این گرایش دست پیدا کردند.

 گرایش ادبیات: با توجه به حجم و دشواری دروس تخصصی این گرایش، توصیه می شود اگر دانشجوی تغییر رشته ای هستید، و علاقه مند هستید که در دانشگاه دولتی قوی قبول شوید، به این گرایش فکر نکنید! مگر این که واقعا علاقه مند به این گرایش باشید و هدفتان کنکور سال 1400 نباشد. اما دانشجویان کارشناسی ادبیات مطمئنا می توانند با یک برنامه منظم به سطح دانش کافی هم در بخش زبان عمومی و هم در بخش تخصصی برسند.

در نهایت می توان ادعا کرد که در صورت دارا بودن سطح زبان قابل قبول، قبول شدن در دانشگاه های دولتی در گرایش آموزش و حتی گرایش های مترجمی و ادبیات امکان پذیر است. بدیهی است اگر بخواهید در دانشگاه های دولتی تهران قبول شوید، باید به نسبت تلاش خود را هم بیشتر کنید و در این مدتباید مطالعه برای کنور اولین اولویت زندگی تان باشد.
موفق و پیروز باشید

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته زبان انگلیسی

سایر بخش های مجموعه زبان انگلیسی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc