بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران

بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران کدام است، این سوال یکی از سوالات متداول داوطلبان کنکور ارشد مهندسی عمران است. بهترین گرایش کارشناسی ارشد عمران بسته به هدف داوطلبان ممکن است متفاوت باشد که در این مطلب سعی شده از جنبه های مختلف به این سوال پاسخ داده شود، مثلا بهترین گرایش ارشد عمران برای بازارکار یا بهترین گرایش ارشد عمران برای اپلای و مهاجرت، که سوال اکثر داوطلبان است.

 

بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران

یکی از سوالات متداول که در زمان انتخاب رشته ذهن داوطلبان را درگیر می کند این پرسش است که (( بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران )) چیست ؟ اما بهتر است پرسید بهترین گرایش ارشد عمران برای هر شخص کدام است؟ چرا که بسته به هدف و استعداد هر شخص ممکن است بهترین گرایش عمران متناسب با آن فرد تغییر کند. همانطور که می دانید مهندسی عمران حوزه های کاری زیادی را در بر می گیرید. به طور مثال ورود به کار اجرا، دفتر فنی،  به عنوان طراح و محاسب، ناظر و کنترل پروژه و ... و این که شما علاقه مند به حضور در کدام یک از بخش های کاری صنعت ساختمان هستید تعیین کننده گرایش متناسب با شما خواهد بود. در صورت تمایل برای انتخاب بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران متناسب با شرایط خود می توانید از طریق لینک زیر رایگان ثبت کنید.

 

 

بهترین منابع ارشد عمران را در سایت 3گام مطالعه کنید.

 

به طور کلی انتخاب بهترین گرایش کارشناسی ارشد عمران نیازمند پاسخگویی به سوالات زیر می باشد :

 1. جایگاه این رشته در بازار کار کجاست ؟
 2. آیا به این گرایش علاقه مند هستم ؟
 3. شرایط این گرایش برای تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور به چه صورت است ؟
 4. دروس ارشد این گرایش چیست ؟
 5. ظرفیت دانشگاه ها چقدر است ؟ خواندن مطلب رتبه ها و ظرفیت دانشگاه های کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای داوطلبان این رشته ضروری است.
 6. در صورت تمایل به ادامه تحصیل در کشور، کدام یک از دانشگاه های کشور در مقطع دکتری پذیرای دانشجو می باشد ؟
 7. کدام یک از ارگان های دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی در این زمینه فعالیت دارند ؟
 8. آیا فضا برای ایده پردازی و کارآفرینی در این گرایش وجود دارد ؟
 9. (برای خانم ها ) این گرایش چه محدودیت هایی دارد ؟
 10. میانگین حقوق شغل مورد نظر چقدر است ؟
 11. مهارت های مورد نیاز برای گرایش مورد نظر ( اعم از نرم افزار های لازم ، دوره های لازم ، کتب لازم و ... ) چه چیز هایی می باشد ؟
 12. آیا امکان ارتقا  شغلی در گرایش مورد نظر وجود دارد ؟

در ادامه مطلب این موارد را برای معرفی بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران در شرایط مختلف بررسی می کنیم. داوطلبان باید توجه داشته باشند که ملاک بهترین برای آن ها چیست؟ مثلا بازار کار گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران یا متناسب بودن با ویژه گی های جسمی و یا اپلای و مهاجرت.

 

بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای خانم ها

اولین نکته در مورد بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای خانم ها این است که ورود به صنعت ساختمان برای مهندسین خانم بسیار دشوارتر از مهندسین آقا می باشد. معمولا حضور بانوان کمتر در عرصه اجرا دیده شده و تا حدودی می توان گفت اجازه دیده شدن به آن ها داده نمی شود! یکی از فضاهای کاری مناسب برای بانوان ، کار در دفتر فنی می باشد. یعنی هم به عنوان طراح و هم به عنوان مسئول کنترل پروژه که نیاز به ارتباط با محیط کارگاه در آن کمتر است. می توان گفت برای خانم ها در صورت علاقه بهترین گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران، می تواند مدیریت ساخت و  محیط زیست باشد. اگر هم علاقه مند به طراحی هستند ، بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای آن ها سازه و زلزله خواهد بود. برای انتخاب بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران باید به نیاز باز کار هم توجه کرد . برای انتخاب بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران متناسب با شرایط خود می توانید از طریق لینک زیر رایگان ثبت کنید و از یک جلسه مشاوره با مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی عمران موسسه 3گام استفاده کنید.

 

بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای اپلای و مهاجرت 

خیلی از داوطلبان کنکور عمران به دنبال بهترین گرایش کارشناسی ارشد مهندسی عمران برای اپلای و مهاجرت هستند و می خواهند بدانند بهترین گرایش ارشد عمران در خارج از کشور کدام است. باید گفت برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند بر اساس زمینه خاص کشور مورد تحصیل مجموعه ای از بهترین گرایش ها  وجود دارد. همانطور که مجموعه از بهترین گرایش ها برای کسانی که قصد ورود به بازار کار را دارند ، موجود است. مهم ترین المان برای انتخاب گرایش برای اپلای و همینطور انجام کار علمی و پژوهشی برای مقاله دادن و قوی کردن رزومه تحصیلی ، انتخاب مقصد می باشد . در قدم اول باید کشور مد نظر را انتخاب کنید و به بررسی دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست بپردازید. و اما جست و جوی شما باید منتهی به لیستی از کار های علمی و پژوهشی و زمینه های تحصیلی اساتید دانشکده مد نظر باشد. به طور مثال در دانشگاه تورنتو کانادا، اکثر اساتید دانشکده عمران و محیط زیست بر روی موضوعاتی همچون حمل و نقل ، محیط زیست و توسعه پایدار و مدیریت منابع آب کار پژهشی کرده اند ، به تبع دانشجو هایی برای پذیرش در مقطع دکترا می توانند در این دانشگاه تحصیل کنند که هم رزومه تحصیلی و علمی قوی در این حوزه و هم علاقه مند به چالش در این گرایش باشند. مثال دیگه ای که میشه زد کشور هلند می باشد که در حوزه ی سازه های هیدرولیکی ، مدیریت منابع آب و سازه های دریایی  پذیرش بیشتری داشته است .

پس اگر بخواهیم جمع بندی مناسبی برای انتخاب یک رشته برای اپلای و مهاجرت تحصیلی به کشور های دیگر داشته باشیم ، باید این 5 گام را همیشه در نظر بگیریم :

 1. همیشه علاقه مهم ترین معیار ما باشد .
 2.  انتخاب مقصد  مرتبط با زمینه مورد علاقه خود  و یا اگر علاقه خاصی نداریم ، مقصد مورد علاقه خود را انتخاب کنیم .
 3. بررسی زمینه تحقیقات علمی اساتید دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
 4. امکان سنجی پتانسیل انجام کار علمی در گرایش مد نظر
 5.  مطالعه دروس گرایش مورد نظر برای آشنایی بیشتر (معمولا افراد نگاه مناسبی به دروس گرایش کارشناسی ارشد ندارند و بعدها پشیمان می شوند.)

توصیه می شود برای آگاهی از این موارد با افراد خبره در هر رشته صحبت به عمل آورید. ما در موسسه مشاوره و برنامه ریزی 3گام این امکان را فراهم آورده تا هر شخص اطلاعات مورد نیاز خود در مورد بهترین گرایش کارشناسی ارشد عمران  متناسب با توانایی هایش را از مشاوران تخصصی بدست آورد. برای شناخت بهترین گرایش بهتر است اول به شناخت توانایی ها و علایق خود بپردازیم .

 

سایر بخش های مجموعه مهندسی عمران

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  امیرمهدی‏ - 00/8/8

  سلام مهندس خسته نباشی
  من مهندسی عمران دانشگاه گیلان قبول شدم به نظرتون سطح علمیش چطوره خودم برا رشتم و شنیدم گروه عمرانش هشتم ایرانه میخواستم نظرتون رو بدونم خیلی ممنونم

 • تصویر فرد

  غلامی‏ - 00/7/28

  سلام
  من ارشد دانشگاه اراک شبانه گرایش زلزله قبول شدم، و هم اینکه آزاد اراک گرایش مدیریت ساخت قبول شدم.
  به نظرتون کدوم بهتره

 • تصویر فرد

  میلاد‏ - 00/2/14

  سلام. برای قبولی در گرایش ژئوتکنیک دانشگاه شیراز چه رتبه تقریبا باید داشته باشم؟ و اینکه دانشگاه شیراز برتره یا صنعتی شیراز؟

 • تصویر فرد

  حسین بیات‏ - 99/12/28

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  میخاستم بدونم که در کنکور ارشد عمران ۱۴۰۰ استفاده از ماشین حساب مجاز است؟؟

 • تصویر فرد

  علیرضا نورهاشمی‏ - 00/2/27

  سلام و عرض ادب . امیدوارم حالتون خوب باشه . خیر استفاده از ماشین حساب در هیچ یک از آزمون های کارشناسی ارشد مجاز نمی باشد . موفق باشید 

 • تصویر فرد

  ریگی‏ - 99/12/10

  سلام
  فوق عمران سازه از دانشگاه بین المللی چابهار دارم خواستم بپرسم دکتری عمران سازه ادامه
  تحصیل بدهم یا مدیریت ساخت کدوم بهتر است

 • تصویر فرد

  میلاد‏ - 99/10/13

  سلام و وقت بخیر من کارشناسی عمران دارم میخواستم ارشد شرکت کنم دو به شک هستم بین دوتا گرایش یکی مدیریت و ساخت هستش دیگری گرایش محیط زیست هستش بنظر شما کدوم یکی آینده بهتری داره و بیشتر بدردم میخوره، و اینکه برای انتخاب این دو گرایش چه معدلم باید داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  روح الله‏ - 99/7/8

  سلام شرایط تحصیلی برای اتباع خارجی در گرایش های عمران کدام دانشگاه ها بهتر است؟
  و هزینه شون چیقدره؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - 99/4/30

  سلام مهندس خسه نباشید
  بنده کارشناسی عمران اجرایی دارم و می خوام ارشد امتحان بدم و اینکه علاقم به ژئوتکنیک نسبت به گرایش های دیگه مثله زلزله، سازه دارم و اینکه کار های اجرایی و نظارت بیشتر دوس دارم و کار هم می کنم تا محاسبه می خواستم نظرتون بدونم و راهنماییم کنین در باره گرایش ژئوتکنیک و اینکه هدفی که دارم دروسه؟ سپاسگزارم

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 98/12/12

  سلام مهندس .من کارشناسی عمران اجرایی دارم ولی علاقه خیلی زیادی به تدریس دارم به نظرتون بهترین گرایش در ارشد برای هیات علمی شدن کدومه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • تصویر فرد

  آقای مهری‏ - 99/4/12

  سلام مهندس 
  سوال بسیار خوبی پرسیدی 
  گرایش های مدیریت ساخت و سیستم ساختمان های هوشمند که به تازگی مطرح شده جای بسیار برای کار و هیئت علمی شدن داره . 

 • تصویر فرد

  Fatm‏ - 98/10/2

  سلام لیسانس عمران دارم و میخوام کنکور ارشد بدم ولی هنوز تو انتخاب گرایشم مشکل دارم قصدم هم اینه که بورس بگیرم به نظرتون بهترین گرایش برای گرفتن بورس و کار در خارج از کشور برای خانم ها کدومه؟

 • تصویر فرد

  آقای مهری‏ - 98/10/11

  سلام خانم مهندس
  ببینید وقتی برنامه شما قبولی در ارشد هست پس فکر کردن به این موضوع بی مورد هست و زمانش نیست . اما بسته به مقصد تحصیلی ، یک سری موضوعات اهمیت پیدا میکنند . به صورت کلی باید کشور مورد نظر انتخاب کنید و دپارتمانش چک کنید . ما محتوای مربوط را داخل سایت قرار دادیم حتما مطالعه کنید . به طور کلی گرایش های محیط زیست ، مدیریت ساخت ، منابع آب و حمل و نقل میتونه گرایش های مد نظر شما باشه . 

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

انتخاب رشته ارشد مهندسی عمران