معرفی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

در دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، دانشجویان با جدیدترین یافته های علمی و پژوهشی آشنا می شوند.

معرفی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، به ایجاد فرصت های مناسب و امکانات آموزشی ویژه برای تعلیم و تربیت این کودکان و شکوفاسازی حداکثر توانایی های ذهنی و جسمی آنان می پردازد. در این دوره با استفاده از روش های تحقیق پیشرفته و وسایل و امکانات کامپیوتری، دانشجویان با جدیدترین یافته های علمی و پژوهشی، آشنا می شوند. آشنایی متخصصین با جدیدترین یافته های علمی و پژوهشی باعث می شود که آن ها نقش موثری در جهت رفع نیازهای کشور، تحقق اهداف دانشگاه، رسیدن به استقلال فرهنگی و علمی و گسترش مرزهای دانش ایفا نمایند.

هدف این رشته کسب مهارتها و دانشهای لازم برای انجام پژوهش در زمینه های مربوط به روانشناسی، آموزش و توانبخشی کودکان استثنایی است.

بازار کار دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

بازار کار دکتری روانشناسی کودکان استثنایی در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، سازمان های آموزش و پرورش استثنایی، بهزیستی کشور، پرورش استعدادهای درخشان، بنیاد شهید و نظایر آن جهت آموزش و پرورش و توانبخشی کودکان و دانش آموزان با نیازهای ویژه می باشد.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های علوم تربیتی در تمامی گرایش ها، روانشناسی در تمامی گرایش ها، گفتار درمانی و توانبخشی (علوم پزشکی)، میتوانند در آزمون دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی شرکت کنند.

ظرفیت پذیرش روانشناسی آموزش کودکان استثنائی 98

ظرفیت پذیرش روانشناسی آموزش کودکان استثنائی در سال 98 در دوره های روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان مطابق جدول زیر می باشد:

 

2147 روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
دوره نام دانشگاه رشته تحصیلی ظرفیت پذیرش
روزانه  دانشگاه اصفهان  روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 4
روزانه  دانشگاه تهران  روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 3
روزانه  دانشگاه علامه طباطبایی- تهران روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 5
نوبت دوم دانشگاه اصفهان  روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 1
نوبت دوم دانشگاه تهران روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 2
پردیس خودگردان دانشگاه علامه طباطبایی- تهران روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 5

 

منابع دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 98

انتخاب بهترین منابع دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 98 با توجه به شرایط و زمان داوطلبان، یکی از مهم ترین بخش های آمادگی برای کنکور دکتری 98 است.

مشاوران 3 گام بر اساس هدف، شرایط و مدت زمان مطالعه داوطلب مناسب ترین منابع را معرفی می نمایند. برای اطلاع از منابع در پنل مشاوره و برنامه ریزی ما ثبت نام نمایید.

مراحل دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

 آموزش، وسیله و ابزار پشتیبانی و رفع کاستی ها و نیازهای آموزشی دانشجویان این دوره است که به دو شکل رسمی و غیر رسمی اجرا می شود. بنابراین دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی به دو مرحله تقسیم می شود.

الف: مرحله آموزشی و کارورزی

دانشجو موظف است در طول دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، مرحله آموزشی و کارورزی از زمان پذیرفته شدن، کلیه واحد های درسی پیش نیاز از دوره کارشناسی ارشد و دروس دوره دکتری را با موفقیت بگذراند و سپس در امتحان جامع شرکت کند و قبول شود. همچنین دانشجو موظف است دوره کارورزی مربوط را با موفقیت طی کند.

ب: مرحله پژوهشی

پس از موفقیت در مرحله آموزشی و کارورزی، مرحله پژوهشی به طور رسمی آغاز میگردد و دانشجو با پیشنهاد طرح رساله دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی این مرحله را آغاز میکند و پس از تصویب طرح رساله به اجرای تدوین و دفاع از آن میپردازد.

بدیهی است دانشجو می تواند در طول دوره دکتری به طور غیر رسمی به مطالعه و بررسی مقدماتی در زمینه پژوهشی مورد نظر خود بپردازد، بنابراین ثبت نام رسمی برای تدوین رساله منوط به موفقیت در مرحله آموزشی، کارورزی و امتحان جامع است.

ضرایب دروس دکتری روانشناسی وآموزش کودکان استثنایی

ضرایب دروس آزمون دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی به شرح زیر می باشد:

ضریب دروس عمومی که شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی است برابر 1 و ضریب دروس تخصصی برابر 4 است.

دروس و تعداد واحدهای دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

تعداد کل واحد های درسی دوره دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 50 واحد مطابق جدول زیر است:

 

دروس دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

تعداد واحد

درس

30

دروس اختصاصی

20

رساله

50

جمع کل

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت