آیا زمان باقی مانده تا کنکور ارشد روانشناسی 98 برای موفقیت کافی است؟

تعداد بازدید 8484 دفعه

آیا زمان باقی مانده تا کنکور ارشد روانشناسی 98 برای موفقیت کافی است یا نه به عوامل متعددی بستگی دارد. هدف و دانشگاه مد نظر جهت ادامه تحصیل و شانس قبولی داوطلبان رشته روانشناسی و داوطلبان تغییر رشته ای از جمله عواملی ایت که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

 

زمان باقی مانده تا کنکور ارشد روانشناسی 98

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته روانشناسی

 

آیا زمان باقی مانده تا کنکور ارشد روانشناسی 98 برای موفقیت کافی است؟

تا کنکور ارشد سال 98 تنها 3 ماه باقی مانده و بسیاری از داوطلبان به دلایلی تازه مطالعه خود را شروع کرده اند. اولین سوالی که این داوطلبان درگیر آن هستند، این است که آیا من در این مدت باقی مانده به کنکور امسال می رسم یا خیر. جواب دادن به این سوال مثل این است که فردی از شما بپرسد آیا من می توانم از شهر الف به شهر ب بروم؟ مطمئنا جوابی که شما به این پرسش می دهید این است که بستگی دارد! بستگی دارد که چه زمانی حرکت کنی، با چه وسیله ای مسیر را طی کنی، و هزاران مساله دیگر که می تواند در زمان و کیفیت مسیر ما موثر باشد. برای داوطلبانی که حداقل دو ماه مطالعه قبلی داشته اند، زمان باقی مانده می تواند جهت تسلط بر مطالب، تست زنی، جمع بندی و رفع اشکال مورد توجه باشد؛ اما برای داوطلبی که تا این زمان هیچ مطالعه ای نداشته چطور؟ آیا در این بازه زمانی می توان به نتیجه رسید؟ این که آیا زمان باقی مانده تا کنکور ارشد روانشناسی 98 برای موفقیت کافی است یا نه به عوامل متعددی بستگی دارد که مشاوران ارشد رواشناسی 3گام در این مطلب به تک تک آن ها اشاره می کنند.

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

 

  • هدف و دانشگاه مد نظر جهت ادامه تحصیل

هدف شما چیست؟ یکی از فاکتورهای مهم در میزان زمان مورد نیاز جهت مطالعه دروس، هدف و دانشگاه مد نظر جهت ادامه تحصیل است. مسلما داوطلبی که قصد قبولی در دانشگاه سراسری تهران را دارد در مقایسه با داوطلبی که دانشگاه های غیردولتی (دانشگاه پیام نور، غیر انتفاعی و آزاد) را نیز در نظر دارد باید زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهد. قبولی در دانشگاه سراسری نیازمند مطالعه گسترده تر و جامع تر است؛ درحالی که برای دانشگاه های غیر سراسری امکان حذف برخی سرفصل ها وجود دارد. بنابراین با توجه به اینکه مقصد شما کجا باشد، مقدار زمانی که برای رسیدن به آن اختصاص می دهید متفاوت است. سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که اگر هدف قبولی در دانشگاه سراسری باشد، آیا در زمان باقی مانده شدنی است؟ جواب این پرسش بستگی به سطح داوطلب دارد! بنابراین دومین فاکتور تاثیرگذار، پیش زمینه داوطلب (رشته مقطع کارشناسی و میزان مطالعه تخصصی) است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته روانشناسی

 

  • شانس قبولی داوطلبان فارغ التحصیل رشته روانشناسی و داوطلبان تغییر رشته ای

برای مقایسه ی شانس قبولی داوطلبان فارغ التحصیل رشته روانشناسی و داوطلبان تغییر رشته ای، اولین مساله ای که باید در نظر داشت این است که شما در رشته روانشناسی در چه سطحی هستید. آیا یک داوطلب تغییر رشته ای هستید که تا الان هیچ کتاب تخصصی در زمینه روانشناسی مطالعه نکرده اید؟ آیا رشته شما در کارشناسی مرتبط بوده اما به دلیل اینکه زمان زیادی از فارغ التحصیلی تان گذشته است مباحث را فراموش کرده اید؟ یا اینکه سال گذشته درستان تمام شده و هنوز در فضای درس و دانشگاه هستید؟ آیا شانس قبولی داوطلبی که در دوره کارشناسی از یکی از دانشگاه های خوب تهران یا شهرستان در رشته روانشناسی فارغ التحصیل شده با داوطلبی که در رشته ای غیر از روانشناسی فارغ التحصیل شده یکسان است؟ مسلما خیر. داوطلب مرتبط و با پیش زمینه قوی نیازی به مطالعه کتاب های مرجع ندارد و با مطالعه برخی کتاب های خلاصه درسنامه می تواند به تسلط کافی برسد؛ در حالی که شروع مطالعه با کتاب های خلاصه برای داوطلبان تغییر رشته ای بسیار سخت و گاها غیرممکن است. به دلیل وجود اصطلاحات و کلید واژه های تخصصی و نداشتن اطلاعات کافی، داوطلب تغییر رشته ای ناچار به سرچ کردن هر لغت در کتاب های دیگر است که همین مساله موجب می شود زمان زیادی را از دست بدهد

شاید الان متوجه شده باشید که به سادگی نمی توان به سوال بالا جواب داد بلکه داوطلب ابتدا باید شرایط خود را به صورت واضح مشخص کند و پس از آن تصمیم بگیرد با توجه به زمان باقی مانده، سرمایه گذاری برای کنکور امسال منطقی است یا خیر. پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که تغییر رشته ای هستید و پیش زمینه قبلی از رشته روانشناسی ندارید، برای شرکت در کنکور عجله نکنید. مطالعه طولانی مدتی که شما را به هدف برساند از مطالعه فشرده ای که نتیجه دلخواهتان را به همراه نداشته باشد، بهتر است. اما در صورتی که پیش زمینه لازم را دارید، زمان را از دست ندهید و مطالعه خود را شروع کنید. داوطلبانی که قصد تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی را دارند، بهتر است از نقاط قوت و ضعف داوطلبان تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی اطلاع داشته باشند.

برای راهنمایی و مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید با ثبت نام در سیستم مشاوره و برنامه ریزی ما از یک جلسه مشاوره حضوری یا تلفنی رایگان بهره مند شوید. بدون شک راهنمایی گرفتن از مشاور تخصصی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی در این مورد می تواند به داوطلبان کمک شایانی بکند.

 

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

عضویت در کانال تلگرام تخصصی رشته روانشناسی

سایر بخش های مجموعه روانشناسی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc