معرفی کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

تعداد بازدید 12411 دفعه

دانش آموختگان کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)، به صورت تخصصی و آکادمیک می توانند در کنار سایر اعضای تیم جراحی قلب، در خدمت بیماران و جامعه باشند.

معرفی کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

 

کارشناسی ارشد پرفیوزن

دوره کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)، شاخه ای از علوم سلامت است که در طی آن دانشجویان با انواع بیماری های قلبی عروقی و تکنیک های بای پس قلبی ریوی و شرایط اضطراری مربوط به آن آشنا شده و با گذراندن برنامه های درسی نظری و عملی، توانمندی های لازم برای آماده سازی و بای پس قلبی ریوی بیمار را در جراحی قلب باز کسب کرده و روش های مختلف تکنولوژی گردش خون برون اندامی را متناسب با نوع اعمال جراحی و یا شرایط و وضعیت بیمار انجام دهند. ساليانه حدود 50  هزار مورد عمل جراحي قلب در كشور انجام مي شود و طبق  گزارش  سازمان  بهداشت جهاني یک سوم از علل مرگ و مير در ايران ناشي از بيماريهاي قلبي و عروقي مي باشد. در حال حاضر در کشور ما جراحی قلب، جایگاه ارزشمند و روند کارآمدی دارد. جراحان، پزشکان، متخصصین بیهوشی و پرفیوژنیست ها با دانش و تخصص خود به بهبود بیماران و پیشرفت این رشته کمک می کنند.

کمبود نیرو انسانی متخصص در زمینه پرفیوژن، موجب شکل گیری ایده طراحی دوره کارشناسی ارشد پرفیوژن شده است. انتظار می رود که با راه اندازی این رشته دانش آموختگان به صورت تخصصی و آکادمیک می توانند در کنار سایر اعضای تیم جراحی قلب در خدمت بیماران و جامعه باشند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

زمینه های فعالیت دانش آموختگان ارشد پرفیوژن

دانش آموختگان این رشته با آموزش های علمی و تجارب عملی و با استفاده از تجهیزات و فناوری های خاص گردش خون برون پیکری را در وضعیت های بالینی که نیاز به گردش خون، اکسیژن رسانی و بای پس قلبی ریوی است، برقرار می کنند. دانش آموختگان این رشته به عنوان عضو تیم درمانی در حفظ ارگان ها و اندام ها، حفظ فیزیولوژی طبیعی و دمای متناسب در اعمال جراحی قلب و اعمال مشابه همکاری دارد.

رشته هایی که برای شرکت در آزمون ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن) مجاز می باشند:

كارشناسي رشته هاي پرستاري، هوشبري واتاق عمل. در رشته تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن) داشتن حداقل ۲سال سابقه با مدرك كارشناسي در زمینه هاي باليني الزامي است.

دروس و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

تعداد کل واحدها۳۱ واحد
دروس تخصصی اجباری۲۴ واحد
دروس تخصصی اختیاری۳ واحد
پایان نامه۴ واحد

دروس تخصصی اجباری ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

کالبد شناسی و فیزیولوژی ریه ، قلب و عروق

۲

تکنولوژی گردش خون

۲

آزمایشگاه و تجهیزات تکنولوژی گردش خون

۲

مدیریت فیزیولوژیکی بای پس

۲

آسیب شناسی و بیماریهای قلب و عروق

۲

کار آموزی

۶

کارورزی

۶

جمع

۲۴

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

دروس تخصصی اختیاری ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

اصول مدیریت

۲

برنامه ریزی درسی

۱

روشها و فنون تدریس

۲

سنجش و اندازه گیری تحصیلی

۱

 
 • دانشجو باید ۳ واحد از دروس فوق را انتخاب کند.
 •  

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن) 98

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن) در آزمون ارشد 98 در دوره های روزانه و شهریه پرداز مطابق با جدول زیر می باشد:

دانشگاه عادی شهریه پرداز جمع کل
اصفهان 4 1 5
مرکز قلب شهید رجایی  9 0 9
مشهد 2 1 3
یزد 2 0 2
جمع کل 17 2 19


بازار کار کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)

بازار کار ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن) در زمینه آموزشی، مشاوره و خدماتی می باشد. در زمینه آموزشی فارغ التحصیلان این رشته می توانند طراحی و ایجاد روش های بهینه و انجام نوآوری و خلاقیت های لازم جهت آموزش دانشجویان در بخش آموزش فارغ التحصیلان را انجام دهند. همچنین بازار کار این رشته در زمینه مشاوره به عنوان همکار پزشک و در زمینه خدماتی، کار پمپ قلب در اتاق عمل قلب باز می باشد.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

شرایط پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد پرفیوژن

الف) داوطلبین دارای مدرک کارشناسی در رشته پرستاری، بیهوشی و اتاق عمل (ترجیحا قلب) مطابق با ضوابط و مقررات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با شرایط اختصاصی زیر پذیرفته می شوند.

 • برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روان شناختی
 • کسب نمره حداقل یا بالاتر در مصاحبه
 •  در شرایط مساوی اولویت با افرادی است که دارای حداقل 5 سال سابقه فعالیت در زمینه پرفیوژن باشند. لذا تجارب آن ها بررسی و امتیاز دهی می شود.

ب) شاغلین رشته پرفیوژن که دارای سابقه مداوم بالای 5 سال و مدرک کارشناسی می باشند.

 •  پرفیوژنیست هایی که دارای 5 تا 10 سال سابقه و مدرک کارشناسی می باشند، پس از انجام مصاحبه ورودی و پذیرفته شدن، آموزش نظری غیر حضوری را به مدت یک سال می گذرانند و پس از قبولی در آزمون پایان دوره مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد پرفیوژن به آنان اعطا می گردد.
 • پرفیوژنیست هایی که سابقه بیش از 10 سال و دارای مدرک کارشناسی می باشند، آموزش نظری غیر حضوری را به مدت 6 ماه می گذرانند و پس از قبولی در آزمون پایان دوره مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد پرفیوژن به آنان اعطا می گردد.

گذراندن دوره عملی فشرده Assist Divice  )  VAD   ECMO - -   IABP)  برای هر دو گروه فوق الزامی است.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  بهنام‏ - 98/12/8

  رشته های دکتری مجاز با این رشته چی اند؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc