گزیده ای از اتاق فکر اقتصاد بهداشت

ورود به اتاق فکر

معرفی کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت

تعداد بازدید 2429 دفعه

کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت، یکی از شاخه های رشته ی اقتصاد است و به صورت کلی از لحاظ مباحث، وجه تشابه بسیار زیادی با کنکور ارشد اقتصاد دارد.

معرفی کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت

کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت، یکی از شاخه های رشته ی اقتصاد است و به صورت کلی از لحاظ مباحث، وجه تشابه بسیار زیادی با کنکور ارشد اقتصاد دارد. تنها تفاوت میان کنکور ارشد اقتصاد بهداشت با کنکور ارشد اقتصاد تغییر در دیدگاه طراح سوالات است. به فرض سوالات اقتصاد خرد، شرایط بهینه سازی برای حداکثر کردن سود بنگاه را در نظر می گیرد ولی در کنکور ارشد اقتصاد بهداشت، کشش را برای خدمات بهداشتی اندازه گیری می کند. با بررسی سوالات چند سال اخیر کنکور ارشد اقتصاد بهداشت به این نتیجه می رسیم که با خواندن اقتصاد خرد و کلان در سطح ساده، می توان به سوالات این آزمون به راحتی پاسخ داد. 

برای ارتباط با مشاوران تخصصی ارشد اقتصاد بهداشت 3گام و دریافت یک جلسه مشاوره حضوری یا تلفنی رایگان در سیستم مشاوره و برنامه ریزی ما ثبت نام نمایید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

علم اقتصاد چیست؟

اقتصاد، علم تخصیص بهینه ی منابع محدود برای رفع نیاز های نا محدود است. یکی از نیاز های جوامع بشری نیاز به خدمات درمانی و بهداشتی است که باید توسط منابع موجود مرتفع شود تا به هدف اصلی اقتصاد یعنی حداکثر کردن رفاه دست پیدا کنیم.

سلامت به طور کلی به وضعیتی گفته می شود که فرد از لحاظ فیزیکی، اجتماعی و ذهنی دچار ضعف و ناتوانی نباشد.

علم اقتصاد بهداشت چیست؟

علم اقتصاد بهداشت، علمی است که توزیع مراقبت های بهداشتی را مورد مطالعه قرار می دهد. این رشته شاخه ای از علم اقتصاد است که علاقه مند به موضوعات مهم اقتصاد در زمینه های سلامت و مراقبت های بهداشتی از جمله اثربخشی، کارایی، تولید و مصرف می باشد و آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

اقتصاد بهداشت رابطه ی تخصیص منابع را در سیستم سلامت، به بازارهای خدمات بهداشتی ربط می دهد. اقتصاد بهداشت علاقه مند به هزینه ها، سود، مدیریت و اثربخشی در زمینه ی بهداشت و خدمات بهداشتی است. مطالعه ی این که چطور باید بهداشت و خدمات بهداشتی را با توجه به هزینه ها و سودهای آن، بین گروه ها و اشخاص توزیع کنیم.

اقتصاد بهداشت در مورد مسائل بیمه ای بحث می کند و بیان می کند عرضه و تقاضا برای بیمه به چه صورت باید باشد. همچنین قیمت تعادلی بیمه و میزان حمایت دولت و مقدار آن را تعیین می کند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

طبق بررسی های به عمل آمده از کارنامه های آزمون های ارشد اقتصاد بهداشت سال های گذشته نتایج زیر به دست آمده است و برای موفقیت در این آزمون باید دروس زیر را طبق اهمیت آنها مورد مطالعه قرار دهید.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت عبارت است از:

کلیه ی رشته های کارشناسی علوم پزشکی،کارشناسی علوم اقتصادی ، مدیریت،حسابداری،مدیریت خدمات درمانی و بهداشتی،جامعه شناسی، مهندسی پزشکی،کارشناسی مهندسی صنایع.

زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان رشته اقتصاد بهداشت

فارغ التحصیلان رشته اقتصاد بهداشت در زمینه های زیر می توانند فعالیت نمایند:

  1. در طراحی و ساخت پروژه های اقتصادی در حوزه ی سلامت
  2. ارائه مشاوره به مدیران بهداشتی و وزارت بهداشت برای بهبود خدمات رسانی
  3. ارزیابی بازار های سلامت و مسائل بیمه ای

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بازار کار ارشد اقتصاد بهداشت

بازار کار ارشد اقتصاد بهداشت به صورتی است که فارغ التحصيلان اين رشته مي‌ توانند، در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور و بيمارستان هاي وابسته، شبكه بهداشت و درمان كشور و حتي بخش غيردولتي خدمات بهداشتي و درماني مشغول به خدمت شوند. همچنین می توانند در زمینه های سياست گذاري، برنامه ريزي، بهبود، توسعه امور مالي و اقتصاد نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور فعالیت کنند.

ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده کنکور ارشد اقتصاد بهداشت 98

ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده کنکور ارشد اقتصاد بهداشت 98 در دوره های روزانه و شهریه پرداز، مطابق جدول زیر می باشد:

دانشگاه عادی شهریه پرداز جمع کل
ارومیه  4 0 4
اصفهان 4 2 6
ایران 4 1 5
آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران 0 10 10
تبریز 4 2 6
تهران  4 1 5
شاهد 3 1 4
شیراز 2 2 4
کرمان 5 0 5
مشهد 4 1 5
همدان 4 1 5
جمع کل 38 21 59

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc