گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مدیریت کسب و کار

ورود به اتاق فکر
 • تراز دانشگاه آزاد

  با سلام،
  من دارای لیسانس کامپیوتر هستم و تصمیم دارم برای ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد بخونم، می خواستم بدونم تراز دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و نیز تهران مرکز چنده!؟ و آیا شما برای دانشگاه آزاد هم برنامه ریزی دارید یا خیر.

 • عالیه

  بسیار روش جالبی دارید کاش زودتر باهاتون آشنا شده بودم الان دیر شده دو ماهه دیگه ارشد سراسریه
  ولی بازم از برنامه تون استفاده میکنم
  ممنون

 • غيره

  سلام
  با اين درصدها در رشته ارشد مديريت اجرايي كجا قبول ميشم؟؟
  زبان ٣
  استعداد تحصيلي ٣١
  دانش مسائل روز ١٨
  تئوري ٣٦
  زبان فارسي ٣٠

 • غیره

  سلام با رتبه1439 مدیریت اجرایی احتمال قبولی پیامنور تهران هست؟

 • پردیس

  سلام خسته نباشید
  من میتونم برا امسال مدیریت اجرایی در دانشگاه پردیس بخونم یا نه باید از طریق آزمون باشه ؟ امسال ارشد یه رشته دیگه ای امتحان دادم.

  ممنون

راهنمای مطالعه کنکور ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)

تعداد بازدید 5882 دفعه

اگر قصد ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار را دارید، حتما راهنمای کنکور ارشد MBA را مطالعه نمایید.

راهنمای مطالعه کنکور ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)

راهنمای مطالعه کنکور ارشد MBA

 

در این بخش راهنمای مطالعه کنکور ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) توسط دپارتمان مشاوران ارشد MBA موسسه 3گام آماده شده است تا به سوالات شما داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، پاسخ داده شود.

سوالاتی که ذهن اکثر داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) را دارند مشغول کرده است به شرح زیر می باشد:

 1. به دلیل تغییر رشته ، آیا می توانم در آزمون ارشد MBA قبول شوم؟
 2. می توانم دروس ریاضی یا استعداد تحصیلی ((GMAT که جزئی از واحدهای دوره کارشناسی من نبوده است را تا روز آزمون مطالعه کنم؟
 3. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد MBA برای من مناسب است یا نه؟

در مورد این سوالات و سوالات دیگری که ذهن شما را برای ادامه تحصیل در ارشد MBA درگیر کرده است می توانید با مشاوره تخصصی این رشته مشورت نمایید.

همچنین داوطلبان کنکور ارشد MBA98 که نیاز به برنامه ای دقیق همراه با مرور های منظم و معرفی منابع مناسب دارند، می توانند در سیستم ما ثبت نام کنند و بعد از دریافت یک جلسه مشاور رایگان، برای انتخاب طرح های مشاوره و برنامه ریزی تصمیم بگیرند. برای دریافت یک جلسه مشاوره رایگان حتما شماره تماس خود را در سیستم ثبت نمایید.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

معمولا هر ساله بسیاری از دانشجویان رشته های دیگر، تحت تاثیر شرایط نامناسب رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود اعم از بازار کار، امکان گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور، محیط دانشگاهی و ...) تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد MBA را دارند. این موضوع به هیچ وجه عجیب نیست. واقعیت اولی که باید در نظر داشته باشید این است که تقریبا در هیچ جای دنیا دوره کارشناسی مدیریت کسب و کار وجود ندارد و تمام دانشجویان این رشته از رشته های دیگر می آیند؛ بنابراین اگر از رشته ای دیگر می خواهید به مدیریت کسب و کار تغییر رشته دهید، احتمالا از کسی جا نمانده اید. این موضوع مخصوصا برای دانشجویان رشته های مهندسی صادق است.

 

کاربرد رشته مدیریت کسب و کار (MBA)

برای پاسخ دادن به سوالات اول و اطلاع از کاربرد رشته مدیریت کسب و کار (MBA)، بدون توجه به رشته تحصیلی شما، اجازه دهید کاربرد رشته مدیریت کسب و کار را بررسی کنیم. در دانشگاه صنعتی شریف، برای معرفی این رشته آمده است: "احساس نیاز مبرم سازمان های مختلف كشور به افرادی كه علاوه بر دانش كاربردی خود در رشته های فنی مهندسی و رشته های تجربی، نیاز به فراگیری دانش مدیریت دارند و خلايی كه توسط مدیران رده بالا و رده های میانی حس می شد، انگیزه اصلی برای ایجاد رشته MBA در این دانشگاه گردید."

اما این جملات چه معنی دارند؟ بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و تجربی، علاقه زیادی به ایجاد کسب و کار دارند، اما زمانی که موفق به ایجاد آن می شوند دانش و توانایی لازم برای کنترل و هدایت آن را ندارند. این رشته ایجاد شده تا چنین افرادی بتوانند در کنار دانش تخصصی خود مباحث مدیریتی را هم پیگیری کرده و در ایجاد کسب و کار موفق شوند. علاوه بر این که، معمولا در شرکت های مختلف با ارتقا رتبه میزان وظایف تخصصی کاهش پیدا کرده و وظایف مدیریتی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. رشته مدیریت کسب و کار به بسیاری کمک می کند تا در صورت ارتقا رتبه، توان لازم برای انجام وظایف مدیریتی را داشته باشند.

کاربرد رشته مدیریت کسب و کار به اینجا ختم نمی شود. شرکت ها و سازمان های مختلف در هر سطحی، به منظور سهولت در انجام امور، نیازمند اقدامات مدیریتی هستند. اموری از قبیل تحقیقات بازار، جمع آوری داده ها و اطلاعات از منابع مختلف و ... معمولا فارغ التحصیلان رشته مدیریت کسب و کار این اقدامات را در شرکت ها بر عهده می گیرند.

ماهیت رشته مدیریت کسب و کار (MBA) مشخص می کند که این رشته لزوما مناسب تمام دانشجویان رشته های مهندسی نیست و محدود به این رشته ها هم نیست.

 

کانال تلگرام کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار

 

رشته مدیریت کسب و کار برای چه افرادی مناسب است؟

اگر یکی از شرایط زیر را دارید، احتمالا رشته مدیریت کسب و کار مناسب شما است:

 • ایده یا کسب و کاری دارید و می خواهید آن را ارتقا داده و به سودآوری برسانید.
 • در رشته خود کار می کنید و به ارتقا رتبه امید دارید.
 • به فعالیت های تخصصی مدیریت کسب و کار (بازاریابی، مدیریت منابع انسانی و ...) علاقه دارید.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

تغییر رشته به مدیریت کسب و کار با توجه به تحلیل آزمون ارشد MBA

در این قسمت قصد داریم با توجه به سوالات ابتدای متن، تغییر رشته به مدیرت کسب و کار را با توجه به آزمون ارشد MBA تحلیل نماییم.

آزمون ارشد مدیریت کسب و کار شامل سه درس است:

 • استعداد و آمادگی تحصیلی (جیمت)
 • ریاضی
 • زبان انگلیسی

از بین دروس بالا، جیمت در هیچ یک از دانشگاه های کشور تدریس نمی شود، و همه داوطلبان در عدم آشنایی با آن شبیه هم هستند.

زبان انگلیسی هم چنین وضعیتی دارد، با این تفاوت که تقریبا تمام داوطلبان با آن آشنا هستند. در آزمون ارشد مدیریت کسب و کار، زبان انگلیسی عمومی مد نظر است، بنابراین نیازی به دانش زبان تخصصی نیست.

تنها تفاوت بین داوطلبان، در درس ریاضی است. دانشجویان رشته های مهندسی با درس ریاضی (که در دانشگاه با عنوان ریاضی عمومی 1 و 2 تدریس می شود) آشنا هستند و بقیه داوطلبان با آن آشنایی چندانی ندارند.

فرایند مطالعه ریاضی برای افرادی که با آن آشنایی ندارند، سخت اما امکان پذیر است. مباحث اولیه ریاضی 1 و 2 پایه ای برای مباحث بعدی هستند، بنابراین این افراد باید مباحث اولیه را کامل مطالعه کرده و سعی کنند بر آن مسلط شوند. این دو درس تقریبا در تمام رشته های مهندسی در دانشگاه های کشور در طول دو ترم تدریس می شود، بنابراین حضور در کلاس این دروس در دانشگاه ها می تواند به یادگیری کمک شایانی نماید.

بنابراین حتی اگر در رشته های غیر مهندسی تحصیل کرده اید، می توانید با تلاش مضاعف و یادگیری ریاضی در آزمون ارشد MBA موفق باشید.

به یاد داشته باشید که بقیه داوطلبان مزیت زیادی نسبت به شما ندارند و شرایط شما با آنها تا حد زیادی مطابقت دارد. پس اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته را دارید حتما برای انتخاب منابع مناسب، اطلاع از نکات مطالعه و تست زنی همراه با پیگیری های منظم مشاور تخصصی این رشته، در سیستم مشاوره و برنامه زیری ما از طریق لینک زیر ثبت نام نمایید. همچنین با عضویت در کانال کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار می توانید از مفیدترین و نایاب ترین نکات مشاوره و برنامه ریزی کنکور ارشد 98 بهره مند شوید.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

سایر بخش های مجموعه مدیریت کسب و کار

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  مريم‏ - 98/4/21

  سلام ببخشيد براي انتخاب رشته اي كه ميخوايم كنكور ارشد بديم، mba جزو كدوم يك از گروه هاي مديريت بازرگاني صنعتي دولتي فناوري اطلاعات و ... هست؟ هيچكدوم از اينها در دفترچه كنكور در قسمت گرايش هاشون mba نوشته نشده.. ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 • تصویر فرد

  مریم عبادی‏ - 98/6/11

  سلام وقتتون بخیر
  mba در دفترچه انتخاب رشته زیرمجموعه ی مدیریت کسب و کار هستش.

 • تصویر فرد

  بهرام فکری‏ - 97/7/21

  سلام وقت خوش
  از مطالب مفید آن اگاهی پیدا کردم .
  سپاس

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد