بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی

بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به آن ها پرداخته شده است. این عوامل شامل پیش زمبنه داوطلب، وضعیت فعلی داوطلب، زمان آزاد برای مطالعه و هدف قبولی است که به تفکیک بررسی شده اند.

 

بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی

 

 

بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی

بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بیشترین سوالاتی که داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی 98 از تیم مشاوره و برنامه ریزی 3گام می پرسند این است که برای کنکور ارشد از کی باید شروع کرد و نحوه مطالعه برای  کنکور ارشد روانشناسی  چگونه باید باشد تا موفق به کسب رتبه تک رقمی شویم؟

جواب دادن به این سوال که از کی برای کنکور ارشد 98 شروع کنم؟ مثل این است که فردی از شما بپرسد اگر من بخواهم از تهران به شیراز بروم می رسم یا خیر؟ مطمئنا جوابی که شما به دوستتان می دهید این است که بستگی دارد! بستگی دارد که کی حرکت کنی، با چه وسیله ای، آیا توقف بین راهی داری یا نه و هزاران مساله دیگر که می تواند در زمان و کیفیت مسیر ما موثر باشد. اما برای این که ببینیم آیا داوطلب در زمان باقی مانده به کنکور می رسد یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب مشاوره تخصصی ارشد روانشناسی 3گام به بررسی برخی از این موارد می پردازیم.

 

برای دریافت اطلاعات جامع در مورد زمان مناسب برای شروع مطالعه کنکور ارشد روانشناسی می توانید با دپارتمان مشاوران تخصصی ارشد روانشناسی 3گام از طریق لینک ثبت نام در ارتباط باشید.همچنین برای آگاهی از طراحی و بودجه بندی سوالات مطلب بودجه بندی و تحلیل سوالات کنکور ارشد روانشناسی را در سایت 3گام مطالعه کنید.

 

 

اگر سوال برای کنکور ارشد از کی باید شروع کرد؟ ذهن شما را هم درگیر کرده است، می توانید همه شرایط خود را با مشاوران تخصصی ارشد روانشناسی 3گام در میان بگذارید. مشاوران ما بر اساس توان شما، ساعت مطالعه و تمام عوامل موثر در این زمینه، راهنماییتان می کنند.

 

 

پیش زمینه داوطلب

 اولین مساله ای که باید برای تشخیص بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی در نظر داشت، این است که شما در رشته روانشناسی در چه سطحی هستید. آیا یک داوطلب تغییر رشته ای هستید که تا الان هیچ کتابی مطالعه نکرده اید؟ آیا رشته شما در کارشناسی مرتبط بوده اما به دلیل اینکه زمان زیادی از فارغ التحصیلی تان گذشته است مباحث را فراموش کرده اید؟ یا اینکه سال گذشته درستان تمام شده و هنوز در فضای درس و دانشگاه هستید؟ بسته به اینکه پیش زمینه شما چه باشد و چقدر در این رشته مطالعه کرده باشید، زمان شروع مطالعه شما می تواند متفاوت باشد.

 

وضعیت فعلی داوطلب

مساله دیگری که بهترین زمان برای شروع کنکور ارشد را تعیین می کند، این است که به عنوان داوطلب، چقدر قبولی در کنکور برای شما مهم است یا به عبارت دیگر آیا کنکور و قبولی ارشد برای شما دغدغه اصلی است یا نه؟ فرض کنید خانمی یک فرزند 1ساله دارد، به نظر شما اولویت این فرد کدام یک از موارد است: مطالعه برای کنکور یا رسیدگی به فرزندش؟ یا پسری که پس از فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس وارد بازار کار شده و نمی تواند شغل خود را رها کند. برای این فرد شغلش در اولویت است یا مطالعه برای کنکور؟ بنابراین بهتر است داوطلب شرایط خانوادگی، شغلی و .. را ابتدا در نظر بگیرد و اولویت های زندگی اش را مشخص کند و در صورتی برای کنکور ارشد مطالعه را آغاز کند که قبول شدن در کنکور ارشد روانشناسی برایش اولویت اول باشد.

 

زمان آزاد برای مطالعه

مساله بعدی که باید در تعیین بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی به آن توجه کرد، این است که شما چقدر زمان آزاد برای مطالعه دارید؟ آیا دانشجو هستید و نیمی از روز را سر کلاس هستید؟ شاغل هستید و نصف روز سر کار هستید یا  زمان شما کاملا آزاد است؟

 

هدف قبولی

 فاکتور بعدی که در پاسخ به سوال از کی برای کنکور ارشد 98 شروع کنیم، باید در نظر داشت، این است که قصد قبولی در چه دانشگاهی دارید؟ فقط دانشگاه های سراسری تهران مدنظر شماست یا سطح دانشگاه خیلی برایتان اولویت ندارد؟ مسلما کسی که هدفش دانشگاه سراسری و رتبه زیر 100 است، به نسبت کسی که سطح دانشگاه برایش مهم نیست باید زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهد.

در نظر گرفتن ترکیب عوامل فوق تعیین کننده پاسخی است که به داوطلب می دهیم. برای درک بهتر موضوع بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید داوطلبی ترم آخر رشته مهندسی کامپیوتر است و 20 واحد درس دارد، در نتیجه در طول روز بیشتر از 4ساعت زمان آزاد برای مطالعه ندارد. تا الان هیچکدام از کتاب های اصلی رشته روانشناسی را مطالعه نکرده و هیچ اطلاعاتی نسبت به این رشته ندارد و قصد قبولی در دانشگاه های تهران را دارد. چنین داوطلبی برای رسیدن به هدفش یا باید زمان مطالعه خود را بالاتر ببرد یا اینکه هدف خود را کمی پایین تر انتخاب کند و در غیر این صورت یک برنامه بلند مدت برای کنکور 99 داشته باشد. اما اگر داوطلبی دانشجوی ترم آخر روانشناسی در یکی از دانشگاه های سطح بالا باشد، حتی با روزانه 5 ساعت مطالعه نیز (در صورتی که پیش زمینه خوبی نسبت به این رشته داشته باشد) شانس قبولی در دانشگاه های تهران را دارد.

شاید الان متوجه شده باشید که به سادگی نمی توان به سوال بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور ارشد روانشناسی جواب داد. مجموعه عواملی که در بالا مختصرا به آن اشاره شد در نوع برنامه ریزی و مطالعه داوطلب و انتخاب زمان شروع مطالعه حائز اهمیت است. پس وقت را از دست ندهید و با ثبت نام در سیستم مشاوره و برنامه ریزی 3گام زیر نظر مشاوره با تجربه و رتبه برتر این رشته با برنامه دقیق و منظم درس بخوانید.

 

سایر بخش های مجموعه روانشناسی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  فرشته بابايي‏ - 01/8/22

  سلام من ارشد نانو شیمی دارم علاقم ب روانشناسی در حد خود یونگه برام مهم نیست دولتی یا ازاد ارشد بالینی میخوام بخونم واسه ادامه تحصیل خارج از کشور امسال میتونم جایی قبول بشم ؟ نظرتون چیه ؟

 • تصویر فرد

  زهرا حسینی‏ - 01/7/27

  سلام. وقت بخیر
  برای رشته ی ارشد مشاوره روزی چند ساعت و چند ماه باید خوند که دانشگاه دولتی اصفهان قبول شم؟
  تغییر رشته ای هستم و یکسال پشت کنکور موندم
  پارسال حدودا ۶ ماه روزی ۳ یا ۴ ساعت خوندم رتبم ۵۰۰ شد

 • تصویر فرد

  زهرا حسینی‏ - 01/7/26

  سلام. من تغییر رشته ای هستم. برای رشته ی مشاوره پارسال کنکور دادمبا روزی ۴ ساعت خواندن توی ۶ ماه رتبه ام ۵۰۰ شد . امسال دوباره می‌خوام برای کنکور ۱۴۰۲بخونم.
  میخواستم ببینم توی ۵ ماه میتونم دانشگاه دولتی اصفهان قبول شم؟ اگه میتونم روزانه مطالعه ام چقدر باید باشه؟

 • تصویر فرد

  دیبا‏ - 01/3/19

  سلام من فوق دیپلم گرافیک دارم و میخوام برای لیسانس روانشناسی بالینی بخونم
  میخوام تاریخ کنکور بدونم و اینکه برای کنکور چه کتابی باید بخونم

 • تصویر فرد

  مریم سیفی‏ - 00/11/20

  سلام من ترم دوم روانشناسی کارشناسی پیام نور هستم میخواستم بدونم از کی و با چه کتابایی برای ارشد بالینی تبریز شروع کنم به خوندن

 • تصویر فرد

  Aylar‏ - 00/9/28

  سلام وقت بخیر،من ترم سه کارشناسی علوم تربیتیم(دانشگاه پیامنور)،میتونم از الان برای ارشد بخونم؟

 • تصویر فرد

  محدثه‏ - 00/9/7

  سلام وقتتون بخیر
  من رشته کارشناسیم غیرمرتبطه،توی ۵ماه میتونم برای ارشد روانشناسی تربیتی اماده بشم و تهران قبول شم سراسری؟؟

 • تصویر فرد

  نفس‏ - 00/6/4

  سلام من دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم.و کنکور ارشدبرای من اولویت دارد و اینکه سطح دانشگاه هم برای من مهم است.به طور متوسط برای کسی مثل من ازچه زمانی شروع کنم بهتراست؟؟

 • تصویر فرد

  فائزه جنگ دوست‏ - 99/2/15

  سلام من دانسجوی ترم 4شیمی پیام نور هستم می خواستم بپرسم که کی باید شروع به خوندن واسه ارشد کنم تا تجزیه فردوسی قبولشم؟؟

 • تصویر فرد

  Marjan‏ - 98/12/28

  با سلام‌من‌ترم 4 روانشناسی پیام‌نور هستم میخاستم‌ببینم از چه زمانی به طور جدی باید واسه قبولی در مقطع ارشد و در دانشگاه اصفهان‌یا تهران‌شروع کنم به خوندن؟

 • تصویر فرد

  Mohammadreza‏ - 98/11/11

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من دانشجوی ترم 2 رشته کارشناسی شیمی دانشگاه علوم تحقیقات تهران هستم و در نظر دارم علاوه بر تعداد واحد های بالایی که برای اتمام سریعتر بر میدارم کنکور ارشد خود را هم با رتبه عالی به جهت رسیدن به شیمی الی شریف یا شیمی دارویی علوم پزشکی تهران انشا الله به سرانجام برسونم.....خواستم راهنمایی بگیرم بهترین برنامه چی هست برای شرایط من.....سپاسگزارم از وقتی که برای خوندن نظرم گزاشتید

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 98/11/12

  سلام خدمت شما
  سوالتون رو در مطلب مربط به رشته خودتون یا تو اتاق فکر مربوط به رشته مطرح کنید که مشاور تخصصی همون رشته پاسخش رو بهتون بده
  همینطور می تونید با ثبت نام توی سایت از یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان استفاده کنید
  ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان 

 • تصویر فرد

  امامی‏ - 98/10/3

  سلام خسته نباشید .من کتابهای مدرسان شریف سال ۹۳ رو دارم .میتونم از اینا نتیجه بگیرم ؟روانشناسی بالینی مدنظرم هست .اگه امکانش هست کدام کتابها تغییر داره بفرمایید؟

 • تصویر فرد

  دلارام‏ - 98/9/19

  سلام، وقت بخیر،، من تغییر رشته ای هستم و میخام ارشد روانشناسی تربیتی شرکت کنم، با توجه به اینکه خانه دار هستم و در روز نهایتا ۵ ساعت فرصت مطالعه دارم میتونم ب قبولی در دانشگاه زاهدان روزانه امیدوار باشم یا نه

 • تصویر فرد

  Zare‏ - 98/8/11

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم ۵ روان شناسی دانشگاه ازاد هستم از الان میخوام برنامه ریزی کنم برای خوندن ارشد چه کتابهایی رو باید برای ارشد بالینی بخونم ؟

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 98/8/27

  باسلام
  میتونید به دو لینک زیر مراجعه کنید:
  https://3gaam.com/field/content/1643/
  https://3gaam.com/field/content/1208/

 • تصویر فرد

  Faeze22‏ - 98/7/17

  سلام من ترم 5 کارشناسی بازرگانی هستم برای تک رقمی شدن از چه زمانی باید شروع کنم ایا رو کتاب های رفرنس از الان سرمایه گذاری کنم یا منابع تستی فقط بخونم

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 98/7/20

  باسلام
  اگر ارشد روانشناسی میخواید شرکت کنید، میتونید از الان شروع به مطالعه کتاب های رفرنس کنید.

 • تصویر فرد

  محمدی‏ - 98/6/29

  سلام وقت بخیر من ترم۷ پیام نور روانشناسیم و این ترم۱۴واحد دارم ک تموم کنم. تابستون ۲ جلد هالجینو خوندم و کتاب کودکان استثنائی میلانی فر‌ و الانم فصل۱۴ فیرس هستم و لورا فصل دومم و گنجی اخرای فصل ۱ زبانم دارم میخونم اما حدودا ۲۰ صفحه. روزی ۱ ساعت میخونمش. البته برای هرکدوم ازینا نیاز به مرور دارم حتما. بنظر شما روزی چند صفحه یا چندساعت وقت بذارم که حتما بالینی دولتی روزانه قبول بشم.؟امکانش هست یا عقبم؟

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 98/7/15

  باسلام
  حداقل 5 الی 6 ساعت مطالعه روزانه رو باید داشته باشید (ساعت مطالعه بستگی به سطح داوطلب و سرعت مطالعه فرد هم داره). البته غیر از ساعت مطالعه، فاکتورهای دیگری هم در موفقیت تاثیرگذاره :-)
  موفق باشید

 • تصویر فرد

  بهناز‏ - 98/4/17

  در ضمن منابع من مدرسان شریف سال ۹۲است ایا کتابها برای سال 99تغییر کرده و منابعم باید به روز باشه

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 98/5/6

  سلام. بعضی درسها مثل روانشناسی مرضی تغییر کرده

 • تصویر فرد

  بهناز ‏ - 98/4/17

  سلام من تغییر رشته ای هستم برای کنکور ۹۹ روزی چند ساعت لازمه که بخونم برای پذیرش در دانشگاه فردوسی ارشد بالینی

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 98/5/6

  سلام. ساعت مطالعه فرد به فرد باتوجه به سرعت مطالعه داوطلب تفاوت داره. به طور میانگین حداقل روزانه 6 ساعت رو باید بذارید. 

 • تصویر فرد

  احمد سعدابادی‏ - 97/10/19

  سلام. شهریه دانشگاه ازاد رشته روانشناسی تربیتی چقدر در میاد؟

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 97/11/2

  سلام
  شهریه دانشگاه آزاد بین 2500 تا 3500 هست. باتوجه به تعداد واحدهای هر ترم ممکنه کمی بالاتر یا پایین تر باشه. 

 • تصویر فرد

  الهام‏ - 97/10/11

  سلام من تغییر رشته ای هستم و میخوام تازه شروع کنم ۶ سال قبل فارغ اتحصیل شدم الان به نظرتون توی این سه ماه میتونم دانشگاه سراسری قبول بشم و زبانمم صفره. خانه دارم و یه دختر ۳ ساله دارم.

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 97/11/2

  سلام
  باتوجه به شرایط فعلی و تغییر رشته دادن شانس کمی برای سراسری 98 دارید. بهتون پیشنهاد میکنیم از الان برای کنکور 99 سرمایه گذاری کنید. 
  موفق باشید

 • تصویر فرد

  nina nassiryan‏ - 97/10/11

  سلام
  من تغییر رشته ایی هستم
  وقت آزاد برای مطالعه روزانه10ساعت رو دارم.آیا شانس قبولی در دانشگاه خوب رو دارم؟

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 97/11/2

  سلام
  بستگی به پیش زمینه خودتون داره، مطالعه سنگینی خواهید داشت ولی برای سراسری های غیر تهران شانس بیشتری دارید. 

 • تصویر فرد

  فرزانه عباسی‏ - 97/9/10

  باسلام من رشته روانشناسی هستم برای روانشناسی بالینی چه منابع اصلی کتاب درس نه تست موسسه ها را باید بخوانم و با چه رتبه و آوردن چه درصدی در هردرس میتوانم در رشته روانشناسی بالینی دانشگاه سراسری اهوازقبول شوم

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 97/10/10

  سلام
  انتخاب کتاب بستگی به سطح شما و مطالعات قبلی شما داره. برای دانشگاه اهواز حدود رتبه باید زیر 190 باشه و میانگین دروس 45 تا 48 درصد. 

 • تصویر فرد

  mahsa‏ - 97/7/23

  با سلام
  من تغیر رشته ای هستم و می خواستم ببینم که به نظر شما میتونم برای ارشد روانشناسی عمومی توی 6 ماه باقی مونده خودم رو آماده کنم ؟منابع ام هم کتابای مدرسان شریفه ؟اوضاع زبان انگلیسیمم خوبه ...به نظرتون میتونم سراسری قبول بشم و اگه اره با روزی چند ساعت خوندن ؟
  ممنون ..خسته نباشید

 • تصویر فرد

  فرخنده فکور معنوی‏ - 97/8/27

  سلام. وقت بخیر
  مطالعه فشرده ای خواهید داشت اما اگر با برنامه پیش برید میتونید به تسلط برسید. برای داوطلبی با شرایط شما حداقل 7 ساعت مطالعه روزانه باید باشه. 

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت