مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق

تعداد بازدید 6807 دفعه

اشکان گیوه کی فارغ التحصیل دانشگاه تهران و رتبه 61 کنکور ارشد برق و علیرضا بمانی رتبه 63 ارشد برق، مشاوران تخصصی 3گام در رشته ارشد برق می باشند.

 

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

عضویت در صفحه اینستاگرام 3گام

مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق - اشکان گیوه کی 

اشکان گیوه کی، مشاور تخصصی دپارتمان کارشناسی ارشد مهندسی برق 3گام، دانش آموخته کارشناسی مهندسی برق گرایش کنترل دانشگاه تهران و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش بایو الکتریک دانشگاه تهران هستم.

پس از اتمام دوره دبیرستان و با شرکت در کنکور سراسری، رتبه 138 کنکور ریاضی و رتبه 140 کنکور زبان را کسب کردم و در رشته مهندسی برق دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شدم. به دلیل علاقه به دروس مرتبط با کنترل، دوره کارشناسی خود را در این گرایش ادامه داده و فارغ التحصیل شدم.

پس از پایان مقطع کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کردم. به دلیل شرایط خاص کرونایی موجود، امکان شرکت در آزمون های آزمایشی به صورت حضوری را از دست دادم.

 همچنین وضعیت کرونایی موجود در کشور، باعث تعویق چندباره تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد در آن سال شد که سبب شد بسیاری از داوطلبان در برنامه ریزی خود دچار مشکل شده یا با بی انگیزگی و سرگردانی در دوران مطالعه خود مواجه شوند. اما در این شرایط من سعی کردم با یک برنامه ریزی مناسب، مانع اثرگذاری منفی این اتفاقات در دوران آمادگی خود برای کنکور شوم و حتی آن ها را به یک عامل مثبت برای بهبود نتیجه کنکور خود تبدیل کنم.

درنهایت و در یک هفته منتهی به کنکور کارشناسی ارشد سعی کردم با شبیه سازی دقیق شرایط برگزاری کنکور، اثر شرکت نکردن در آزمون های آزمایشی را خنثی کرده و خود را هر چه بهتر برای شرکت در آزمون اصلی آماده کنم و در پایان موفق به کسب رتبه 35 کنکور کارشناسی ارشد در گرایش کنترل و رتبه 61 در گرایش مهندسی پزشکی شدم.

علی رغم علاقه خود به گرایش کنترل و امکان پذیرش روزانه در این گرایش در دانشگاه ‌هایی همچون صنعتی شریف، خواجه نصیر و پذیرش شبانه در دانشگاه تهران، پس از بررسی زمینه های کاری موجود در دانشگاه های مختلف، تحقیق درباره اساتید، مشورت با جمعی از دانشجویان یا دانش آموخته های گرایش های بایو الکتریک و کنترل دانشگاه‌ های برتر و همچنین در نظر گرفتن تمایلات و شرایط شخصی، تصمیم به ادامه تحصیل در رشته بایوالکتریک و در دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد گرفتم.

داشتن شناخت نسبی مناسب و واقع بینانه از خود برای انجام تصمیم گیری های مناسب در طی دوره مطالعه از جمله تعیین مدت زمان مطلوب برای درس خواندن، تعیین دروس بهینه برای کسب رتبه مناسب، انتخاب منابع مفید برای مطالعه، نحوه یادداشت برداری از مطالب و ... از عوامل موثر در راه کسب رتبه مناسب در آزمون کنکور کارشناسی ارشد است.

همچنین بسیاری از داوطلبان بدون برنامه ریزی مناسب اقدام به مطالعه برای قبولی در کنکور ارشد میکنند که احتمالا پس از مدتی دچار بی انگیزگی می شوند. از طرفی برخی داوطلبان نیز با یک برنامه بسیار سنگین شروع به مطالعه برای آزمون می کنند که اغلب این افراد هم پس از گذشت مدتی، به دلیل فرسایشی شدن مطالعه،  دچار خستگی مفرط شده و از درس زده می شوند و در مواردی حتی مطالعه برای کنکور را به کلی کنار میگذارند. از این رو معتقدم به عنوان یکی از مهمترین عوامل در کسب رتبه مناسب در کنکور کارشناسی ارشد میتوان به داشتن یک برنامه ریزی متعادل و به دور از افراط و تفریط اشاره کرد.

به همین دلیل سعی خواهیم کرد که ابتدا به شناخت مناسبی از شما برسیم و سپس با ارائه یک برنامه چندمرحله ای بهینه و شخصی سازی شده و متعادل برای شما، در مسیر آمادگی هر چه بهتر برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد شما را همراهی کنیم. 

معرفی ارشد مهندسی برق

مصاحبه با رتبه های برتر ارشد مهندسی برق

برنامه و روش 3گام در کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

مشاور تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق - علیرضا بمانی

علیرضا بمانی هستم و توانسته‌ام در کنکور کارشناسی ارشد سال 99 در رشته مهندسی برق رتبه 63 و در کنکور مهندسی پزشکی وزارت بهداشت در همان سال ، رتبه 17 را کسب کنم. هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بایوالکتریک) دانشگاه تهران هستم. همچنین ، دوران کارشناسی را در دانشگاه سراسری زنجان گذراندم و به عنوان شاگرد اول گرایش کنترل فارغ التحصیل شدم.

دلیلی که رشته مهندسی پزشکی را برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد انتخاب کردم وجود مباحث ، حوزه‌های کاری و دروس جذابی نظیر پردازش تصویر دیجیتال ، پردازش سیگنال ، علوم اعصاب(Neuroscience) ، علوم شناختی (Cognitive Science) و ... در این گرایش بود. همچنین دوست داشتم از فضای مهندسی محض فاصله بگیرم و کمی نگاه  و بینش بین رشته‌ای به موضوعات داشته باشم و به همین دلیل ، همیشه گرایش مهندسی پزشکی برای من از جذابیت بیشتری نسبت به سایر گرایش‌های مهندسی برق برخوردار بود .

معادلات دیفرانسیل ، آمار و احتمال مهندسی ، سیگنال ها و سیستم ها  و کنترل خطی دروسی هستند که بیشترین تسلط و علاقه را به آنها دارم و بیشترین وقت را برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ،به این دروس اختصاص دادم و توانستم به درصد 100  در کنکور ارشد  وزارت بهداشت در درس کنترل خطی برسم . همچنین سابقه تدریس به دانشجویان دیگر برای موفقیت در امتحانات پایان ترم در دروس ذکر شده را  نیز ، دارا می‌باشم.

مهندسی برق از جمله رشته های پرطرفدار در بین رشته‌های مهندسی می‌باشد و به همین خاطر ، تعداد داوطلبین شرکت کننده در آزمون‌های ارشد و دکتری در این رشته به نسبت سایر رشته‌های مهندسی زیاد است و قبول شدن در گرایش مد نظر و دانشگاه خوب ، کار دشواری است .

یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق ، تعداد بالای دروس در این آزمون است. اما آیا لازم است برای موفقیت در آزمون تمامی این دروس را جزو دروس انتخابی خود برای پاسخ دادن به آن‌ها قرار دهیم ؟ خیر.

 ضریب دروس عمومی که شامل درس‌‌های مدارهای الکتریکی، زبان خارجه و  ریاضیات می‌شوند برای همه‌ی گرایش‌ها یکسان است اما ضریب دروس تخصصی مطرح شده در این آزمون برای گرایش‌های مختلف متفاوت می‌باشد ، برای همین باید با توجه به گرایشی که به آن علاقه‌مند هستید ، دروس مد نظر را انتخاب کنید. برای مثال برای خود من که به دنبال قبولی در گرایش مهندسی پزشکی بودم ، دروس سیگنال‌ها و سیستم ها و کنترل خطی بیشترین ضریب را داشتند و وقت زیادی را به این دو درس اختصاص دادم.

خوب حالا که گرایش مد نظر را با توجه به علایق خود انتخاب کردید ،مشکل دیگری وجود دارد که حتما با آن مواجه خواهید شد.!!

وجود منابع زیاد و بسیار گوناگون باعث سردرگمی بسیاری از داوطلبان این رشته می‌شود و یکی از اصلی‌ترین مشکلات آن‌ها ، پیدا کردن بهترین منابع و کتاب‌ها برای دروس مختلف با توجه به تنوع بسیار بالا در بازار می‌باشد.

منبع خوب ، یکی از المان‌های مهم و اساسی در راه رساندن شما به هدفتان می‌باشد و اصلاً و ابداً نباید با آن مثل یک موضوع پیش پا افتاده برخورد کنید . همچنین این گونه نیست که تمامی افراد بتوانند از یک منبع خاص استفاده کنند ،  چون سطح علمی افراد مختلف با هم متفاوت است و کتاب‌های موجود در بازار نیز ، دارای سطوح متفاوتی می‌باشند و هر فردی باید کتاب متناسب با سطح علمی خودش را انتخاب کند .

 برای مثال ، اگر دوستی داشته باشید که از نظر سطح علمی ضعیف‌تر از شماست و از کتاب و منبع A برای درس مدارهای الکتریکی استفاده کرده باشد و نتیجه قابل قبولی هم کسب کرده باشد ، شما نیز صرفاً با استفاده از آن منبع، نتیجه دلخواهتان را بدست نخواهید آورد. چون ممکن است منبعدرسنامه‌ای بسیار عریض و طویل داشته و در این بخش بسیار قوی عمل کرده باشد و تمامی موضوعات و مباحث درسی را از پایه پوشش داده باشد، اما در بخش تست ، تنوع زیادی را به خود اختصاص نداده باشد و فقط به کنکورهای سراسری چند سال اخیر  پرداخته باشد. در نتیجه ، شمایی که پایه خوبی در این درس دارید و به دنبال تست‌های بیشتر و متنوع‌تر هستید با مطالعه کتاب A فقط وقت خود را هدر داده‌اید و ضرر کرده‌اید . در صورتی که منبع B هم که نقطه قوت آن  در بخش تست بوده و تست‌های بیشتری را با روش‌های گوناگون حل کرده است نیز ،در بازار موجود بوده و شما از آن غافل بودید. پس باید در انتخاب منبع درست و مناسب ، نهایت دقت عمل را به خرج دهید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید ، با هدف درس‌خواندن و برنامه‌ریزی درست می‌باشد . در واقع شما باید برای درس‌خواندن خود استراتژی داشته باشید و باید بدانید چه درسی را در چه زمانی مطالعه کنید تا  نسبت به آن درس و حتی سایر دروس دلسرد و نا‌امید نشوید و بیشترین راندمان را برای یادگیری آن درس کسب کنید . دقت داشته باشید که هرگز با زیاد خواندن به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید ، بلکه با درست خواندن به این مهم دست خواهید یافت. همچنین باید بدانید که در سال‌های اخیر بیشتر چه مباحثی مورد توجه طراحان سوال قرار گرفته است و برای آن مباحث برنامه‌ریزی کنید و اصلا این طور فکر نکنید که اگر در کنکور سال قبل از مبحث خاصی سوال طرح شده است ، پس دیگر امسال از آن مبحث سوال نخواهیم داشت و آن را کنار بگذارید. برایتان مثالی می‌زنم تا نکته‌ای که به آن اشاره کردم را بهتر متوجه شوید. 5 سوال از 15 سوال ریاضیات کنکور ارشد برق در سال‌های اخیر مربوط به درس معادلات دیفرانسیل می‌باشد . در سال 97 یکی از سوال‌های درس معادلات دیفرانسیل مربوط به عامل انتگرال‌ساز از مبحث معادلات مرتبه اول بود . جالب است بدانید که در سال 98 نیز از عامل انتگرال‌ساز سؤال طرح شده بود . همچنین در سال 98 یکی از سؤالات معادلات دیفرانسیل مربوط به مسیر‌های قائم و متعامد بود که در کنکور سال 99 نیز از مسیر‌های متعامد سوال داشتیم ، چه بسا ممکن است در کنکور 1400 نیز از مسیر‌های متعامد سؤالی مطرح شود.

مشکل دیگری که اغلب افراد با آن مواجه هستند و باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید ، مدیریت زمان و مدیریت استرس می‌باشد . همه‌ی داوطلبان در جلسه‌ی کنکور دچار استرس می‌شوند و کسی که نتواند بر استرسش غلبه کند و آن را مدیریت کند ، ضرر بزرگی کرده است. همچنین باید کاملا زمان خودتان را تحت نظر داشته باشید و آن را مدیریت کنید .  تا سال 95 کنکور ارشد برق شامل 2 دفترچه‌ی دروس عمومی(زبان خارجه ، ریاضیات و مدارهای الکتریکی) و تخصصی بود اما از سال 96 به بعد  فقط یک دفترچه با 270 دقیقه وقت برای پاسخگویی به داوطلبین داده می‌شود . با این کار آزادی عمل بیشتری به داوطلبین ارائه شده است اما باید بتوانید وقتتان را مدیریت کنید و  در زمان مقرر به سؤالات مورد نظر پاسخ دهید.

چالش‌ها و مشکلات بسیار دیگری نیز در این راه وجود دارد که قطعاً با آن‌ها مواجه خواهید شد اما من سعی کردم به اصلی‌ترین و بزرگترین آن‌ها در بالا اشاره کنم و با توجه به‌ کمتر شدن ظرفیت دانشگا‌ه‌های خوب کشور در سال‌های اخیر و افزایش داوطلبین ، برای موفقیت در کنکور باید بتوانید با این مشکلات مقابله کنید تا نتیجه مطلوبتان را کسب کنید.

من نیز این مسیر سخت را پشت سر گذاشته‌ام و با همین مشکلات مواجه شده و دست و پنجه نرم کرده‌ام و توانسته‌ام با آزمون و خطا ، بهترین راهکار را برای مقابله با آن‌ها پیدا کنم و می‌توانم شما را در این مسیر پرفراز و نشیب همراهی کنم  و تجربیات خودم را  در اختیار شما دوستان عزیز قراردهم تا به امید خدا اتفاق بزرگی را رقم بزنیم .

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

 

 

سایر بخش های مجموعه مهندسی برق

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc