مقایسه بازار کار کارشناسی ارشد گرایش های علوم آزمایشگاهی (بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی، هماتولوژی و ...)

تعداد بازدید 77211 دفعه

مقایسه بازار کار کارشناسی ارشد گرایش های علوم آزمایشگاهی (بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی، هماتولوژی و ...) در اینجا آمده است. یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان کنکور ارشد گروه های علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت، انتخاب گرایش به تناسب بازار کار، سهولت در قبولی و تعداد پذیرش می باشد. در اینجا سعی داریم کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی، کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ژنتیک پزشکی و... را در پارامترهای مختلف مقایسه و بررسی کنیم.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرامی ارشد وزارت بهداشت

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی

یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان کنکور ارشد گروه های علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت، انتخاب گرایش به تناسب بازار کار، سهولت در قبولی و تعداد پذیرش می باشد. در اینجا سعی داریم کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی، کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ژنتیک پزشکی، کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، انگل شناسی، باکتری شناسی، قارج شناسی و ویورس شناسی را در پارامترهای مختلف مقایسه و بررسی کنیم.

در ادامه به مقایسه این گرایش ها می پردازیم:

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 1: شامل کارشناسی ارشد رشته های(بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی، ژنتیک انسانی)

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 2: شامل کارشناسی ارشد رشته های (ایمنی شناسی، هماتولوژی و بانک خون)

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 3: شامل کارشناسی ارشد رشته های (باکتری شناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی)

 

چه گرایش و رشته ای را برای ادامه تحصیل در کنکور ارشد علوم آزمایشگاهی انتخاب کنم؟اینکه چه رشته ای انتخاب شود، جنبه های مشاوره ای بسیار زیادی دارد که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می شود. خواندن مطالب زیر هم در سایت 3گام می تواند در راهنمایی و مشاوره به داوطلبان کمک کند:

معرفی کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی

رشته های مجاز برای کنکور ارشد بیوشیمی بالینی​

اگر تصمیم جدی برای این کار دارید و می خواهید از مشاوره های دپارتمان تخصصی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت اختصاصی و ویژه استفاده کنید، باید در پنل مشاوره و برنامه ریزی 3گام عضو شوید.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر بازار کار:

به ترتیب کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی و ایمنی شناسی  درمیان رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی پرتقاضاترین رشته ها هستند زیرا این سه رشته پایه و بیس اصلی آزمایشگاه را تشکیل می دهند، زیرا این رشته ها تشخیصی هستند و کار اصلی آن ها بر روی نمونه ی بیمار است و در اصطلاح بالینی تر هستند .

کارشناسی ارشد رشته های بیوتکنولوژی پزشکی و ژنتیک رشته های جدید و در حال رشدی هستند که بیشتر جنبه ی تحقیقاتی و پژوهشی دارند و از آنجایی که در کشور ما کمتر به مسائل پژوهشی و تحقیقاتی بها داده می شود این رشته های با ارزش از نظر بازار کار، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند ولی در مورد رشته ی ژنتیک انسانی این امتیاز وجود دارد که داوطلبان بعد از فارغ الاتحصیلی از مقطع دکتری این رشته امکان تاسیس آزمایشگاه ژنتیک و همچنین کار به عنوان مسئول فنی در آزمایشگاه های ژنتیک را دارند .

از میان رشته های گروه علوم آزمایشگاهی 3، باکتری شناسی بهترین گزینه است چون آزمایش های باکتری شناسی جزو آزمایشات روتین به حساب می آیند و هر آزمایشگاهی در هر سطحی که باشد حتما  نیاز به یک میکروبیولوژیست دارد.

در نگاه کلی تمام رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی بسیار حیاتی و با ارزش هستند و هرکدام در جای خود مهم و مورد نیاز جامعه می باشند و مقایسه آنها با هم چندان کار اصولی و درستی نیست. تمام این رشته ها مکمل و در عرض هم هستند که نیاز جامعه را برای تشخیص بهتر بیماری ها مرتفع میکنند،  تضمینی وجود ندارد فردی که وارد رشته ی بیوشیمی بالینی یا هماتولوژی شده منحصرا از جایگاه شغلی و درآمد بالایی برخوردار شود و فردی که در رشته ی انگل شناسی پذیرش شده  جایگاه شغلی مناسبی نداشته باشد، پذیرش در هرکدام از این رشته ها در دانشگاه های برتر و درجه یک کشور راه را برای فارغ التحصیلان این رشته ها هموارتر میکند و موقعیت های بهتر شغلی  را پیش رویشان می گشاید که این امر با برنامه ریزی دقیق و اصولی و استفاده از مشاوران متخصص امکان پذیر است.

هر قدر با اطلاعات بیشتری، یک تصمیم را بگیرید، احتمال اشتباه و پشیانی شما در آینده از انتخابتان به صفر می رسد. یکی از روش های به درست آوردن اطلاعات موثق و دقیق در این رابطه، استفاده از اطلاعات مشاوران و افرادیست که زیر و بم رشته های مختلف ارشد وزارت بهداشت در گروه علوم آزمایشگاهی را می شناسند. می توانید با ثبت نام در سایت از مشاوره های ما استفاده کنید و درخواست مشاوره بدهید.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرامی ارشد وزارت بهداشت

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر سهولت قبولی:

از نظر سهولت قبولی می توان گفت کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی پزشکی، قارچ شناسی و ویروس شناسی به خاطر استقبال و کم طرفدار بودن، در صدر سایر رشته های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی قرار دارند. کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی، ایمنی شناسی، میکروبیولوژی و ژنتیک وضعیت سخت تری برای قبولی دارند به خصوص کارشناسی ارشد هماتولوژی.

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر پذیرش:

از نظر تعداد پذیرش، وضعیت کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی از همه رشته ها بهتر است. در مجموع در بین رشته های کارشناسی ارشد علوم ازمایشگاهی (1)، بیوشیمی بالنی در صدر تعداد پذیرش قرار دارد و بعد از آن کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی و پس از انگل شناسی ارشد ژنتیک انسانی قرار دارد. در کارشناسی ارشد گروه علوم آزمایشگاهی (2)، اوضاع پذیرش چندان خوب نیست و نه ایمنی و نه هماتولوژی شرایط ایده آل و بالایی برای پذیرش ندارند. در کل پذیرش هماتولوژی از ایمنی شناسی نیز پایین تر است و جالب اینجاست سطح تقاضا برای هماتولوژی بیشتر از سایر گروه های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی می باشد. در گروه سوم کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی، وضعیت کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی و انگل شناسی به نسب ویروس شناسی و قارچ شناسی بهتر است. البته کارشناسی ارشد میکروب شناسی و انگل شناسی از ترافیک تقاضای بالاتری نیز برخوردار است.

در نهایت اگر بخواهیم یک دسته بندی جامع و کلی براساس عولمل مختلف ارائه دهیم می توانیم اولویت بندی زیر را برای کارشناسی ارشد رشته های مختلف علوم آزمایشگاهی در نظر بگیریم:

سطح 1: کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی، کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی (میکروبیولوژی پزشکی)

سطح 2: کارشناسی ارشد انگل شناسی، کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی (پزشکی)

سطح 3: کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ویروس شناسی، کارشناسی ارشد قارچ شناسی.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرامی ارشد وزارت بهداشت

سایر بخش های بیوشیمی بالینی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  مهرزاد‏ - 00/6/23

  سلام من فارغ التحصیل ارشد میکروبیولوژی ام خواستم بدونم برای تحصیل درمقطع دکترای برای وزارت بهداشت بهترین رشته چیه؟ و ادامه چه رشته ای در مقطع دکتری مهر نظام پزشکی بهش تعلق میگیره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/23

  سلام فعلا فقط رشته ژنتیک پزشکی با پایه زیست شناسی و ارشد و دکتری ژنتیک مهر نظام تعلق میگیره بقیه گرایش های آزمایشگاه فقط با لیسانس علوم آزمایشگاهی مهرنظام تعلق میگیره

 • تصویر فرد

  دانیال‏ - 00/6/22

  سلام و احترام من کارشناسی ریست جانوری هستم و سوالی که دارم اینه که هماتو برای ما بهتره یا ایمنی یا ژنتیک

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/22

  سلام با توجه به اینکه گرایش زیست هستید با ژنتیک پزشکی بهتون مهر نظام تعلق میگیره اما در ایمنی و هماتو مهرنظام بهتون تعلق نمیگیره و امکان مسئول فنی شدن و تاسیس آزمایشگاه فعلا ندارید. از نظر بازار کار ارشد این سه رشته هم خیلی تفاوتی ندارن بیشتر در دکتری هست که برای داوطلبان زیست ژنتیک پزشکی ازنظر مهرنظام وضعیت بهتری داره

 • تصویر فرد

  afii‏ - 00/6/21

  سلام خسته نباشید من دامپزشکم و میخوام یکی از پی اچ دی های بیوشیمی بالینی یا هماتو رو انتخاب کنم ک در نهایت ازمایشگاه انسانی بزنم،کدوم از این ۲ رشته احتمال قبولی بالاتر هست و میشه ازمایشگاه زد باهاش؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/23

  سلام هر دو رشته گرایش آزمایشگاه هستن و مهر نظام دارن. ظرفیت هماتو نسبت به بیوشیمی پایین تر هست و به همون نسبت قبولی سخت تر هست

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/23

  البته نکته ای هم هست که داوطلبان دارای مدرک دامپزشکی هم جز داوطلبانی هستن که مهر نظام بهشون تعلق نمیگیره و چند ماه اخیر سخت گیری هایی در دادن مهر نظام پزشکی صورت گرفته است. اگر کسانی رو میشناسید که هم رشته اتون بودند و دکترای بهداشت خوندن بهتر هست ابتدا ازشون اطلاعات بگیرید از بابت مهرنظام تا بعدا به مشکل نخورید. البته مصوبات وزارت بهداشت ثابت نیست و ممکنه با توجه به اعتراضات تغییر صورت بگیرد. 

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/23

  البته نکته ای هم هست که داوطلبان دارای مدرک دامپزشکی هم جز داوطلبانی هستن که مهر نظام بهشون تعلق نمیگیره و چند ماه اخیر سخت گیری هایی در دادن مهر نظام پزشکی صورت گرفته است. اگر کسانی رو میشناسید که هم رشته اتون بودند و دکترای بهداشت خوندن بهتر هست ابتدا ازشون اطلاعات بگیرید از بابت مهرنظام تا بعدا به مشکل نخورید. البته مصوبات وزارت بهداشت ثابت نیست و ممکنه با توجه به اعتراضات تغییر صورت بگیرد. 

 • تصویر فرد

  شرکین‏ - 00/6/17

  ایمونولوژیست میتونه ازمایشگاه تاسیس کنه با دکتری

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/17

  سلام بله البته به تنهایی خیر همراه با 3 تک رشته دیگر از گرایش های علوم آزمایشگاهی

 • تصویر فرد

  گلنوش‏ - 00/6/7

  سلام وقتتون بخیر برای قبولی ارشد بین رشته های میکروب شناسی و قارچ شناسی و انگل شناسی کدوم راحت تره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/8

  سلام هر سه رشته جز مجموعه علوم آز 3 هستن مشخصا هر رشته ای از این 3 رشته که ظرفیت بالاتری داره احتمال قبولی بالاتری هم داره اما در نهایت شما در هر کدام از این رشته ها شرکت کنید در کارنامه نهایی رتبه هر 3 رشته براتون اعلام میشه

 • تصویر فرد

  ترانه‏ - 00/6/7

  ایا با لیسانس زیست شناسی دریا میشود ارشد علوم ازمایشگاهی شرکت کرد؟؟؟
  کسانی که لیسانس شون علوم پایه باشند فقط در صورتی که رشته کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی قبول بشن می تونند مهر نظام و استخدام در بیمارستان های دولتی داشته باشند؟؟؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/8

  سلام بله کلیه گرایش های زیست شناسی میتونن در بیوشیمی بالینی شرکت کنن. خیر کسانی که لیسانس علوم پایه باشن و ارشد و دکترای ژنتیک پزشکی میتونن مهر نظام بگیرن اما بقیه گرایش های علوم آزمایشگاهی با پایه علوم پایه فعلا مهر نظام بهشون تعلق نمیگیره

 • تصویر فرد

  فریده‏ - 00/6/2

  سلام وقتتون بخیر من لیسانس علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزاد هستم میخواستم بدونم اگر ارشد و دکترا ایمونو وزارت بهداشت بخونم مهر نظام به من تعلق میگیره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/3

  سلام بله بهتون تعلق میگیره اما اگر رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی باشید خیر فقط علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت باید باشید

 • تصویر فرد

  شاهین۱۱۱‏ - 00/5/26

  سلام، بنظرتون ایا رشته ویروس شناسی برای کسی کسی که کارشناسی علوم ازمایشگاهی هست و برای اپلای کردن رشته مناسبی است؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/5/30

  سلام با توجه به شرایط چند سال اخیر این رشته خیلی مطرح شده و جای پیشرفت هم داره اما با افرادی هم که ین راه را رفته اند مشورت کنید

 • تصویر فرد

  Saba a‏ - 00/5/21

  سلام
  من لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی دارم
  برای ارشد کنکور وزارت بهداشت کدوم رشته رو بخونم که هم قبولی بهتری داشته باشه ؟ و هم بازار کار خوبی داشته باشه؟

  بین رشته های ویروس شناسی ، باکتری شناسی ، میکروب پزشکی کدوم رشته بهتره ؟

  بین رشته ایمنی و هماتولوژی کدوم بهتره از نظر بازار کار و قبولی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/6/3

  سلام نسبت به رشته هایی که ذکر کردید هماتو و ایمنی بهترین رشته ها هستن اما قبولیشون نسبت به میکروب و باکتری سخت تر هست. بازارکار هماتو و ایمنی هم نسبت به زیرگروه علوم آزمایشگاهی 3 بهتر هست

 • تصویر فرد

  Mina‏ - 00/5/16

  سلام آیا با مدرک ارشد بیوتکنولوژی پزشکی میتوان در ازمایشگاه ها کار کرد؟ و اگر ممکنه میشه بفرمایید با مدرک بیوتکنولوژی پزشکی در چه زمینه های دیگه ای میشه مشغول به کار شد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/5/18

  سلام اگر منظورتون آزمایشگاه تشخیص طبی هست خیر. در آزمایشگاه های تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان و تحقیقاتی امکان استخدام هست

 • تصویر فرد

  علی فرامرزیان‏ - 00/4/30

  سلام و خسته نباشید
  من لیسانس زیست سلولی مولکولی از پیام نور دارم،میخواستم ببینم اگر ارشد ژنتیک انسانی وزارت بهداشت و دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت بخونم آیا به من مهر نظام تعلق میگیره؟؟؟و میتونم آزمایشگاه تاسیس کنم؟؟؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/5/2

  سلام بله طبق مصوبه جدید برای رشته ژنتیک پزشکی کسانی که لیسانس زیست دارن و ارشد و دکترای بهداشت مهرنظام بهشون تعلق میگیره و امکان تاسیس آزمایشگاه دارن

 • تصویر فرد

  پریسا رضایی‏ - 00/4/20

  سلام با لیسانس زیست شناسی جانوری در مقطع ارشد و دکترا رشته ژنتیک انسانی مهر نظام پزشکی به ما تعلق میگیره؟و حق تاسیس آزمایشگاه داریم؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/4/24

  سلام طبق مصوبه جدید لیسانس های زیست شناسی با ارشد و دکترای ژنتیک انسانی مهرنظام بهشون تعلق میگیره و امکان تاسیس آزمایشگاه دارن

 • تصویر فرد

  Sepehr‏ - 00/4/19

  سلام خسته نباشید ببخشید من لیسانس میکروبیولوژی دارم اگه ارشد ویروس شناسی یا ایمونولوژی وزارت بهداشت بخونم میتونم تو بیمارستان ها استخدام بشم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/4/24

  سلام فقط در بخش خصوصی امکان استخدام دارید در بیمارستان و آزمایشگاه های دولتی فقط لیسانس علوم آزمایشگاهی استخدام میشه

 • تصویر فرد

  Leila‏ - 00/3/12

  سلام وقت بخیر
  من کارشناسی زیست دارم میخوام ارشد هماتو یا بیوشیمی بخونم به ما مهر نظام تعلق نمیگیره؟ این موضوع قطعیه یا امکان تغییر مصوبه وجود داره
  یعنی فقط میتونیم برای آزمایشگاه های دیگه کار کنیم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/3/18

  سلام بله فعلا با توجه به مصوبه وزارت بهداشت مهر نظام به شما تعلق نمیگیره اما ثابت نیست ممکنه در طی اعتراضاتی که میشه تغییر کنه. بله فعلا میتونید به عنوان کارشناس آزمایشگاه استخدام بشید

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 00/3/4

  سلام وقت بخیر من لیسانس میکروبیولوژی دارم میخوام ارشد هماتولوژی وزارت بهداشت بخونم بعد فارغ التحصیلی میتونم آزمایشگاه بزنم ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/3/9

  سلام برای گرفتن مهر نظام باید تا دکترا ادامه بدید. با توجه به اینکه لیسانستون علوم آزمایشگاهی نیست چند ماه اخیر سازمان نظام پزشکی به کسانی که لیسانس علوم آزمایشگاهی ندارند حتی اگر ارشد و دکتراشون هم وزارت بهداشت باشه مهرنظام نمیدن. البته قانون ثابت نیست و در حال حاضر اعتراضاتی شده است

 • تصویر فرد

  علی.‏ - 00/2/28

  سلام وقت بخیر ،
  بنده کارشناسی علوم آزمایشگاهی هستم ،اگر ارشد و دکتری ویروس شناسی پزشکی بخوانم آیا امکان تاسیس آزمایشگاه ویروس را دارم؟ میزان درآمد آزمایشگاه ویروس چقد است؟
  همچنین امکان استخدام هیئت علمی شدن را دارم؟
  ممنون میشوم اگر پاسخ دهید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/3/4

  سلام بله مهر نظام بهتون تعلق میگیره و میتونید آزمایشگاه تاسیس کنید. بستگی به میزان بیماران و مراجعین آزمایشگاه داره. بله میتونید 

 • تصویر فرد

  هما خواجه‏ - 00/2/23

  سلام وقت بخیر
  من کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تهران هستم میخواستم برای ارشد کنکور وزارت بهداشت شرکت کنم
  رشته بیوشیمی بالینی بهتره یا ژنتیک پزشکی؟؟
  آیا میتونم با دکتری هر دوی این رشته ها آزمایشگاه تاسیس کنم؟
  آیا با دکتری ژنتیک به غیر آزمایشگاه ژنتیک آزمایشگاه تشخیص طبی هم میشه تاسیس کرد؟
  و اینکه اگه ارشد رو در ایران بخونیم و دکتری رو در یک کشور دیگه کدوم یکی از این رشته ها بهتره؟
  ممنون میشم کمکم کنید
  و ممنون از اینکه وقت میزارید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/26

  سلام ممنونم ژنتیک پزشکی در مقطع ارشد و دکترا نسبت به بیوشیمی بالینی با توجه به ظرفیت کم و قبولی سخت آن خیلی بهتر هست. با دکتری ژنتیک پزشکی فقط میتونید آزمایشگاه ژنتیک تاسیس کنید و با دکترای بیوشیمی بالینی آزمایشگاه تشخیص طبی. هر دو رشته عالی هستن ژنتیک پزشکی بهتر هست 

 • تصویر فرد

  طلا‏ - 00/2/13

  سلام. بازار کار ارشد ایمنولوژی بهتره یا بیوشیمی بالینی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/16

  سلام هر دو در ارشد بازار کار تقریبا یکسانی دارن اما چون بیوشیمی گستردگی بیشتری برای کار در آزمایشگاه داره امکان استخدام بالاتری داره ولی اگر بخواید تا دکترا ادامه بدید ایمنی بهتره

 • تصویر فرد

  مهسا ریوندی‏ - 00/2/9

  سلام. ببخشید یک سوال داشتم. آیا بازار کار رشته انگل شناسی پزشکی خوبه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/16

  سلام بستگی به مهارت شما در بخش انگل شناسی آزمایشگاه تشخیص طبی داره اگر مسلط باشید میتونید در آزمایشگاه استخدام بشید

 • تصویر فرد

  Maede‏ - 00/2/4

  سلام من کارشناسی میکروبیولوژی دارم بنظرتون برای ارشد ایمنی شناسی بهتره یا بیوتکنولوژی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/16

  سلام اگر به کار در آزمایشگاه تشخیص طبی علاقه دارید ایمنی و اگر حوزه تحقیقاتی رو ترجیح میدید بیوتکنولوژی بهتره

 • تصویر فرد

  N.v‏ - 00/2/4

  سلام وقت بخیر بالیسانس زیست سلولی برای ارشد یادکتری چه رشته هایی از بهداشت مهرنظام پزشکی تعلق میگیره??

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/16

  سلام فعلا طبق مصوبه جدید ژنتیک پزشکی با پایه زیست مهرنظام تعلق میگیره

 • تصویر فرد

  المیرا‏ - 00/1/28

  ببخشید درامد دکتری ژنتیک پزشکی حدودا چقدره؟ اگر ازمایشگاه شخصی تاسیس نکنه و فقط تو ازمایشگاه کار کنه ممنون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/2

  سلام اگر به عنوان مسئول فنی مشغول بشید بین 10 تا 15 متغیر هست بسته به خود آزمایشگاه و محل آن. اما اگ به عنوان کارشناس فنی استخدام بشید بین 3 تا 6 

 • تصویر فرد

  المیرا‏ - 00/1/28

  سلام ممنون میشم پاسخ بدید، من ارشد سلولی دارم بنظرتون دکتری ژنتیک پزشکی ارزش داره؟ یا نمیشه جایی کار کرد، اخه شنیدم آزمایشگاهای خصوصی ژنتیک نمیگیرن

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/2

  سلام با توجه به اینکه بهتون مهر نظام تعلق نمیگیره فقط میتونید به عنوان کارشناس فنی در ازمایشگاه های ژنتیک مشغول بشید که آن هم بستگی به مهارت هاتون داره. در آزمایشگاه های خصوصی تشخیص طبی بله نمیتونید استخدام بشید مگر آزمایشگاه بخش مولکولی داشته باشه

 • تصویر فرد

  زمانی‏ - 00/1/27

  سلام.من لیسانس علوم ازمایشگاهی دارم. برای ارشد بین ابمنی و هماتو کدوم رشته بازار کار بهتری داره؟ و اینک برای دکترا با کدوم یکی از این دو رشته راحت تر میتونم اپلای بکنم؟ یعنی مدرک دکترا و خارج از کشور بگیرم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/2

  سلام با توجه به شیوع ویروس و واکسن سازی در دو سال اخیر رشته ایمنی نسبت به هماتولوژی بیشتر مطرح شده اما شما هر کدوم از این دو رشته که رو که بیشتر علاقه دارید ادامه بدید و رزومه خیلی خوبی هم در ارشد جمع آوری کنید به همراه مدرک زبان و معدل خوب میتونید برای هر کشوری اقدام کنید

 • تصویر فرد

  tala‏ - 00/1/24

  رشته هماتولوژی از نظر پذیرش در خارج از کشور چه شرایطی دارد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/2/2

  سلام شرایط بسته به کشور انتخابی شما و  دانشگاه و مقطع ارشد و دکتری متفاوت هست اما حداقل شرایط مدرک زبان با نمره و معدل خوب و هم چنین داشتن مقاله isi هست

 • تصویر فرد

  مریم مصطفوی‏ - 00/1/18

  سلام خوب هستین بازارکار ژنتیک پزشکی بهتره یا بیوشیمی بالینی؟با توجه به این که کارشناسیم زیسته

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/1/19

  سلام ممنونم. با توجه به اینکه مصوبه ای اخیرا اعلام کردن که افرادی که لیسانس علوم پایه هستن و ارشد و دکترای ژنتیک پزشکی بهشون مهر نظام میدن وضعیت ژنتیک پزشکی بهتره اما قبولیش نسبت به بیوشیمی بالینی سخت تر هست و تلاش بیشتری میخواد

 • تصویر فرد

  Mobina‏ - 00/1/13

  سلام،وقت بخیر
  با لیسانس علوم آزمایشگاهی،بین بیو بالینی و ژنتیک پزشکی کدوم بازار کار بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/1/15

  سلام در ابتدا ژنتیک پزشکی بعد بیوشیمی بالینی بازارکار بهتری دارن اما در مورد قبولی ژنتیک پزشکی نسبت به بیوشیمی بالینی به مراتب سخت تر هست

 • تصویر فرد

  Mobina‏ - 99/12/30

  سلام وقت بخیر
  بین بیوبالینی و ژنتیک پزشکی کدوم یکی بازار کار بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 00/1/8

  سلام هر دو رشته های خوبی هستن اما اگر به کار در آزمایشگاه تشخیص طبی علاقه دارید بیوشیمی بالینی رو باید شرکت کنید. اگر هم لیسانستون علوم پایه هست در نظر داشته باشید که مراکز دولتی میتونید کار کنید اما با ژنتیک پزشکی و لیسانس علوم پایه  تصویب شده که مهر نظام میشه گرفت 

 • تصویر فرد

  مهدیه‏ - 99/12/26

  سلام من کارشناسی میکروبیولوژی دارم . اگر ارشد و دکترا وزارت بهداشت بخونم مهر نظام میتونم بگیرم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/28

  سلام فعلا با مصوبه در حال حاضر امکان گرفتن مهر نظام برای رشته های شاخه علوم آزمایشگاهی لغو شده و فقط ژنتیک پزشکی مهر نظام بهش تعلق میگیره اما اعتراضاتی شده و امکان تغییر قانون هست

 • تصویر فرد

  رامین طهماسبی‏ - 99/12/24

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم بین رشته های ارشد ایمونولوژی و ژنتیک انسانی کدومش تحقیقاتی تر هست و بیشتر جنبه تحقیقاتی داره تا بالینی؟؟؟؟
  اگر بخوام از کارشناسی علوم آزمایشگاهی به این رشته ها برم
  در مورد اپلای کردن پس از ارشد و برای گذروندن دوره دکتری خارج از کشور کدوم گرایش بهتر هستش؟؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/28

  سلام هر دو رشته تحقیقاتی هستن اما با توجه به شیوع ویروس در یک سال اخیر ایمونولوژی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. 

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/12/17

  باسلام اگه کسی کارشناسیش علوم آزمایشگاه ارشدش بیو شیمی باشه .. می‌تونه دکتری ژنتیک پزشکی شرکت کنه و آزمایشگاه ژنتیک تاسیس کنه

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/17

  با توجه به ارشد که بیوشیمی هستید خیر. هر سه مقطع باید وزارت بهداشت باشه در غیر این صورت مهر نظام تعلق نمیگیره 

 • تصویر فرد

  ستاره‏ - 99/12/11

  سلام با لیسانس علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد و دکتری میکروب از وزارت علوم میشه آزمایشگاه زد؟اخه یه جا خوندم مدرک دکتری باید میکروب پزشکی باشه از وزارت بهداشت باشه تا اجازه بدن

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/14

  سلام خیر هر سه مقطع باید وزارت بهداشت باشه تا مهر نظام تعلق بگیره

 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 99/12/11

  سلام خسته نباشید در حال حاضر بازار کار بیوشیمی بهتر هست یا ویروس؟چون یکم رشته های پایه میگن کارش خوب نیس،ممنون میشم راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/14

  سلام با توجه به اینکه آزمایشگاه های ویروس نسبت به آزمایشگاه های تشخیص طبی تعداد محدودتری هستن بازارکارش محدود تر میشه و اینکه اگر کارشناسیتون علوم پایه باشه در هر حال استخدام دولتی نمیتونید بشید و فقط در آزمایشگاه های خصوصی میتونید مشغول به کار شید

 • تصویر فرد

  الین‏ - 99/12/3

  سلام،من کارشناس بهداشت موادغذایی هستم میخاستم بدونم که ازنظر بازار کار درآینده برای ارشد تغذیه بخونم یا بهداشتو ایمنی موادغذایی؟؟ممنون وخسته نباشید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/4

  سلام ممنونم با توجه به اینکه به ارشدهای تغذیه که لیسانسشون تغذیه نیس مجوز مطب نمیدن رشته خودتون رو برای ارشد ادامه بدید بهتره

 • تصویر فرد

  Neda‏ - 99/11/30

  سلام من کارشناسی زیست دارم با توجه به قانون جدید حتی اگه ارشد وزارت بهداشت باشم جای دولتی استخدام نمیشم. با توجه به این قانون به نظر شما کدوم رشته در ارشد برای کسب درآمد و راحت تر وارد بازار کار شدن برای من مناسب تره ؟ژنتیک ،بیوشیمی بالینی ،سم شناسی یا میکروب ؟
  و اینکه ارشد آناتومی ایا بازار کاری داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/12/3

  سلام با کارشناسی زیست کلا هر گرایشی از علوم آزمایشگاهی برا ارشد باشید فرقی نداره ولی بیوشیمی بالینی برای کار در آزمایشگاهای خصوصی بهتر جذب میشید. با توجه به مصوبه جدید وزرات بهداشت برا ژنتیک که کسانی که زیست هستن میتونن مهر نظام در ژنتیک رو بگیرن میتونید ژنتیک شرکت کنید.آناتومی بازارکارش فقط تدریس و حیطه تحقیقاتی هست

 • تصویر فرد

  محمد جواد‏ - 99/11/29

  سلام خسته نباشید
  ببخشید برای مهاجرت و رفتن از ایران کدوم گرایش در خارج کشور پذیرش بهتری داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/30

  سلام ممنونم گرایش بیوشیمی و ایمنی به دلیل اینکه گستردگی بیشتری دارن و شامل مباحث سرطان و سلول های بنیادی میشن گرایش هایی هستن که به روزترن و پذیرش بهتری دارن

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 99/11/27

  سلام با ارشد ایمنی میتونم وارد آزمایشگاه شم و کار کنم؟ با توجه به اینکه در شهرستان هستم و بخش خصوصی هم کمتر هستش‌ میخوام ببینم اگر با ارشد ایمنی نمیتونم برم سرکار کلا از ادامه دادن درسم منصرف شم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/29

  سلام اگر لیسانستون غیر علوم آزمایشگاهی باشه فقط در مراکز خصوصی میتونید مشغول به کار بشید و اگر مراکز خصوصی تو شهرستانتون کم باشه به همون نسبت شانس استخدامتون هم پایین میاد

 • تصویر فرد

  زهرا پارسی‏ - 99/11/23

  سلام وقت بخیر ،در دوره طرح اختیاری ارشد هماتو یا بیوشیمی بالینی حقوق هم میدن یا مثل کارآموزی میمونه و فاقد در امد هستش؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/26

  سلام بله حقوق تعلق میگیره 

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/11/19

  وقت بخیر
  باتوجه به اینکه ایسانس وزرات علوم دارم و فقط میتوتم تو ازمایشگاه های خصوصی کار کنم،یعنی سخت میتونم مشغول به کار بشم؟؟

  و اینکه لسانسم میکروبیولوزی هست اگر ارشد میکروب شناسی وزارت بهداشت رو ادامه بدم به جز ازمایشگاها کجاها میتونم کار کنم؟
  قسمت کنترکیفی کارخونه ها و شرکت ها میتونم؟اگه اره بازار کارش چطوره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/20

  سلام استخدام در آزمایشگاه بیشتر بستگی به مهارت های شما در بخش های مختلف داره اگر مهارت کافی داشته باشید راحت تر استخدام میشید. در شرکت های دانش بنیان و تحقیقاتی میتونید کار کنید. بله اما باید به مباحث کنترل کیفی تسلط داشته باشید تا بتونید در اون بخش کار کنید که بخشی از مباحث کنترل کیفی در ارشد تدریس میشن. بستگی به این داره که چقدر در بخش کنترل کیفی تسلط داشته باشید تا استخدام بشید

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/11/18

  سلام. میدونم مهلت ثبت نام استخدامی وزارت بهداشت تمام شده انا واقعا سوالم خیلی منو سردر گم کرده
  من لیسانس کشاورزی دارم و فوق لیسانس حقوق خصوصی از دانشگاه تهران .میتواستم بدونم در دفترچه استخدامی وزارت بهداشت نوشته کارشناس حقوقی میخوان با فوق لیسانس حقوق خصوصی آیا من میتونم در این استخدامی شرکت کنم ؟
  اگه میشه آیا بعدا مشکلی به وجود نمیاد چون کارشناسیم یه چیز دیگه بوده و ارشدم حقوق خصوصی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/18

  سلام در دفترچه اگر قید شده باشه که با پایه کارشناسی حقوق و ارشد حقوق خصوصی بخوان نمیتونید شرکت کنید اما اگر در مورد پایه کارشناسی چیزی قید نشده باشه میتونید شرکت کنید

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/11/18

  سلام وقتتون بخیر،من لیسانس میکروبیولوژی وزرات علوم دارم....واسه ارشد بهتره که میکروب شناسی یعنی رشته خودمو ادامه بدم؟
  یا هماتو یا اناتومی بخونم؟.....اخه پیامارو که چک میکردم چون لیسنانسم وزرات بهداشت نیست کار تو آزمایشگاه محدود به بخش خصوصی میشه،یعنی چی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/18

  سلام بله چون لیسانستون علوم آزمایشگاهی نیست در بیمارستان و آزمایشگاه های دولتی امکان استخدام ندارید فقط آزمایشگاهای خصوصی میتونید کار کنید. هماتو و میکروب شناسی به دلیل اینکه شاخه های علوم آزمایشگاهی هستن بازارکار بهتری نسبت به آناتومی دارن. 

 • تصویر فرد

  غزاله‏ - 99/11/15

  سلام با مدرک کارشناسی زیست فناوری میتونم برای ارشد، ژنتیک انسانی یا هماتولوژی وزارت بهداشت بخونم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/16

  سلام در قسمت مدارک هر دو رشته عنوان شده زیست شناسی کلیه گرایش ها اگر رشتتون زیست شناسی هست بله میتونید شرکت کنید

 • تصویر فرد

  سحر‏ - 99/11/14

  سلام با دکتری عمومی دامپزشکی میشه ارشد ایمونولوژی شرکت کرد ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/16

  سلام خیر مدارک مورد پذیرش ارشد ایمنی: کارشــناســی ایمنی شــناســی؛ انگل شــناســی پزشــکی؛ باکتری شناسی؛ بیوشیمی؛ بیوتکنولوژی؛ زیست شناسی )بــا گرایش جــانوری؛ ســــلولیو ملکولی؛ میکروبیولوژی؛ عمومی ویــا ژنتیــک(؛ میکروبیولوژی؛ علوم آزمــایشــــگــاھی؛ فیزیولوژی ؛ویروس شناسی

 • تصویر فرد

  میترا‏ - 99/11/10

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که
  با لیسانس مامایی اگه ارشد و دکترا ژنتیک بهداشت بخونم مهر نظام پزشکی تعلق میگیره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/12

  سلام خیر مصوبه سال 97 اعلام کرده که با پایه علوم آزمایشگاهی مهر نظام تعلق میگیره 

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/11/9

  سلام
  من کارشناسی کشاورزی دارم برای ارشد میخواستم بیوشیمی بالینی بخونم اما میگن وزارت بهداشت نمیتونم ثبت نام کنم ولی میتونم بیوشیمی بالینی وزارت علوم شرکت کنم میخواستم بدون بهتر اینکه از اول کنکور بخونم یا نه؟
  بیوشیمی بالینی وزارت علوم به درد میخوره یا نه ؟
  میتونم در آزمایشگاه استخدام بشم یا مثل کشاورزی آخرم بیکاریه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/12

  سلام خیر بیوشیمی بالینی وزارت علوم گرایش دامپزشکی هست و امکان استخدام در آزمایشگاه تشخیص طبی رو ندارید . مدرک وزارت علوم تحقیقاتی هست

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/11/8

  سلام
  با ارشد سم شناسی وزارت علوم کجا میتوان کار کرد؟
  اگه تا دکتری ادامه بدم چه جاهایی میتونم کارکنم؟
  از اول کنکور شرکت کنم بهتر یا ارشد و دکتری سم شناسی بخونم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/9

  سلام بازارکار رشته های علوم پایه وزارت علوم همه تحقیقاتی هست و میتونید در شرکت های دانش بنیان مشغول بشید. رشته های ارشد وزارت بهداشت شرکت کنید بهتر هست تا اینکه بخواید دوباره برای لیسانس بخونید

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/11/8

  سلام
  رشته سم شناسی وزارت بهداشت با سم شناسی وزارت علوم چه فرقی دارند؟
  ارشد سم شناسی وزارت علوم بازار کار دارد یا نه کدام بهتر؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/11/9

  سلام رشته های وزارت بهداشت بیشتر در حیطه درمان و بالینی هستن. وزارت بهداشت به دلیل طرح اختیاری در ارشد نسبت به علوم بهتر هست

 • تصویر فرد

  سعیده حیدری‏ - 99/10/20

  سلام
  من دانشجوی علوم آزمایشگاهی از وزارت بهداشت هستم
  میخواستم برای ارشد شرکت کنم ، بین بیوشیمی بالینی و میکروب شناسی پزشکی کدوم بازار کار بهتری داره ؟
  آیا تفاوت زیادی بین بازارکار کارشناسی علوم آزمایشگاهی و ارشد گرایش هاش وجود داره ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/24

  سلام خیر در بازارکار ارشد و کارشناسی علوم آز تفاوتی وجود نداره مگر اینکه بخواید تا دکترا ادامه بدید. بیوشیمی بالینی بهتر هست و متقاضی بیشتری هم به همون نسبت داره و رقابتش بیشتره 

 • تصویر فرد

  Mhb‏ - 99/10/20

  سلام
  من دانشجوی رشته سلولی و مولکولی هستم وبرای ارشد نمیدونم چه رشته شرکت کنم.علاقه زیادی به کار در آزمایشگاه و ژنتیک دارم.چون به رشته های علوم پایه مهر نظام پزشکی تعلق نمی گیرد ،درس خوندن در رشته های وزرات بهداشت برای من آینده ای داره؟ یا این که دوباره کنکور سراسری شرکت کنم؟و این که استخدام در بخش خصوصی آسونه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/24

  سلام اگر بخواید تا ارشد ادامه بدید میتونید در آزمایشگاهای بخش خصوصی استخدام بشید اما اگر تا دکترا ادامه بدید برای هیئت علمی هم میتونید اقدام کنید. استخدام در آزمایشگاه بستگی به مهارت هاتون در بخش های مختلف آزمایشگاه داره اگر بتونید در ارشد مسلط بشید به بخش های مختلف استخدام میشید

 • تصویر فرد

  محبوبه خدادادی‏ - 99/10/13

  سلام
  من لیسانس زیست سلولی و مولکولی ام اگه ارشد و دکتری رو ژنتیک انسانی وزارت بهداشت بخونم امکان تاسیس ازمایشگاه ژنتیک رو دارم ؟؟
  یک سوال دیگ از نظر بازار کار بین ژنتیک و ایمنولوژی ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/14

  سلام با توجه به اینکه مصوبه وزارت بهداشت اعلام کرده هر سه مقطع بهداشت باشه امکانش نیست اما پیگیری ها و اعتراضاتی داوطلبان داشتند که امیدواریم نتیجه بده. هر دو رشته های تاپی هستن ژنتیک بهتر هست نسبت به ایمونولوژی

 • تصویر فرد

  محمد حسین عزیزی نژاد‏ - 99/9/20

  سلام
  من لیسانس شیمی کاربردی دولتی دارم و میخوام برای ارشد شیمی دارویی وزارت بهداشت بخونم ولی الان بین دو راهی گیر کردم و نمیدونم ارشد شیمی دارویی بخونم بهتره یا بیوشیمی بالینی
  کدوم بازار کار بهتری داره داخل وزارت بهداشت؟
  و این که هیچ امیدی به این نیست که روزی بشه من داخل شرکت داروسازی یا ازمایشگاه های بیمارستان کار کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/20

  سلام با توجه به اینکه لیسانستون علوم آزمایشگاهی نیست امکان استخدام در بخش دولتی ندارید اما با ارشد بیوشیمی بالینی میتونید در بخش خصوصی مشغول بشید. بازارکار بیوشیمی بالینی بهتر هست

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 99/9/19

  سلام و وقت بخیر
  اگر از رضته میکروبیولوژی مدرک دکترا هماتو رو از وزارت بهداشت بگیریم امکان تاسیس ازمایشگاه رو داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/20

  سلام به دلیل اینکه لیسانستون علوم آزمایشگاهی نیست طبق قانون وزارت بهداشت مهر نظام بهتون تعلق نمیگیره که بتونید برای تاسیس آزمایشگاه اقدام کنید

 • تصویر فرد

  حنا‏ - 99/9/15

  سلام خسته نباشید.من میخواستم ارشد یکی از رشته های ویروس شناسیپزشکی یا انگل شناسی پزسکی امتحان بدم.ولی از نظر بازارکار نمیدونم کدوم بهتره.میشه کمک کنید ممنون میشم.من لیسانس بیولوزی و کنترل بیماریها وزارت بهداشت رو دارم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/27

  سلام رشته انگل شناسی در آزمایشگاه تشخیص طبی خصوصی و نه دولتی بخش انگل میتونید استخدام شید اما در مورد ویروس به دلیل اینکه تعداد آزمایشگاهای ویروس محدود هست بیشتر در قسمت تحقیقاتی میتونید وارد شید 

 • تصویر فرد

  sanaz omidi‏ - 99/9/14

  سلام خسته نباشید من علوم آزمایشگاهی دام پزشکی میخونم چطور میتونم توی آزمایشگاه های انسانی کار کنم یعنی اگر ارشد و دکتری رو هم در رشته های علوم پزشکی بگیرم باز هم امکان استخدام من نیست ؟؟؟؟
  ایا امکان داره این قانون لغو بشه ؟؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/16

  سلام ممنونم. در آزمایشگاه های دولتی امکانش نیست اما در خصوصی میتونید استخدام بشید. با توجه به اعتراضاتی که بچه های پایه وزارت علوم و ارشد و دکترای بهداشت داشتن ممکنه قانون تغییر کنه اما در حال حاضر قانون همین هست

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/9/10

  با سلام و عرض خسته نباشید ، بنده کارشناس علوم ازمایشگاهی دامپزشکی میخونم ، میخواستم بدونم از لحاظ شدت سختی و پیچیدگی و همینطور قبولی در رشته های ارشد هماتولوژی وزارت بهداشت و همینطور بیو شیمی بالینی و یا بیوتکنولوژی سخت تر از کنکور سراسری هست مباحث و دروس ؟ و این که خب چون در مراکز دولتی نمیتونیم استخدام بشیم ممکنه برای بازار کار با مشکل رو به رو بشیم ؟ چون در مراکز خصوصی هیچ تعهد کاری برای سال های اینده و یا حتی روز های بعد نیست و خب حقوق آنچنان بالایی نداره با این وجود میشه امیدی داشت برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا و از لحاظ بازار کار در این مقطع تضمینی میتونه باشه ؟ عذر خواهم بابت طولانی شدن پیام ممنون میشم در حد توان راهنمایی کنید خدا خیرتون بده.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/13

  سلام نسبت به اینکه شما برای لیسانس بخواید بخونید که 100 درصد آسونتر هست و چون واحدای زیست و بیوشیمی رو در دانشگاه داشتید و پایه ای تو این دروس دارید کنکور ارشد شانس قبولیش از کارشناسی بیشتر هست. بازارکار ارشد تقریبا همان لیسسانس علوم آز توی آزمایشگاه محسوب میشید اما برای دکترا امکان گرفتن نظام تا حدودی با توجه به اینکه علوم آزمایشگاهی بودید و واحدها فرقی با علوم آز بهداشت ندارن رو دارید. و با توجه به این امکان استخدام به عنوان مسئول فنی و هم چنین هیئت علمی دانشگاه رو هم دارید

 • تصویر فرد

  محدثه‏ - 99/9/9

  سلام.بین رشته های ذکر شده کدومش بازار کارش بهتره؟با کدومش میتونیم ازمایشگاه بزنیم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/10

  سلام تمام رشته های شاخه علوم آزمایشگاهی در صورتی که لیسانستون علوم آزمایشگاهی باشه مهر نظام تعلق میگیره و امکان تاسیس آزمایشگاه دارید در غیر این صورت خیر

 • تصویر فرد

  Niloo‏ - 99/9/8

  سلام من لیسانس بیوتکنولوژی دارم و برای ارشد بین رشته بیوتک پزشکی و هماتولوژی موندم .کدوم بازار کار بهتری داره؟ و ازطرفی الان هماتو هم برم در ازمایشگاه های دولتی نمیتونم کار کنم؟؟؟ و اگه تا دکتری کدوم رشته ادامه بدم میتونم مجوز بگیرم؟؟ کدوم رشته بهتری از نظر کار و درامد؟ و اینکه قانونی که واسه مهر و مجوز چجوری تغییر میکنه یانه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/8

  سلام هماتو بازارکار بهتری داره. بله فقط خصوصی میتونید استخدام بشید. در حال حاضر فقط به کسانی که پایه علوم ازمایشگاهی دارن مهرنظام تعلق میگیره ممکنه تغییر کنه در آینده یا ممکن هم هست تغییری نکنه

 • تصویر فرد

  مهسا جعفری‏ - 99/9/4

  سلام. من لیسانس شیمی دارویی دارم از دانشگاه آزاد، میخواستم بدونم اگه رشته خودمو ادامه بدم خوبه یا بیوشیمی بالینی؟ از لحاظ بازار کار!!
  و اینکه امکانش هست که قانون عوض بشه و به اونایی که کارشناسیشون از وزارت بهداشت نیست هم مهر نظام تعلق بگیره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/8

  سلام بیوشیمی بالینی از نظر بازارکار بهتر هست. فعلا قانون هر سه مقطع بهداشت هست ممکنه در آینده تغییر کنه ممکنه هم تغییری نکنه

 • تصویر فرد

  عذرا احمدی‏ - 99/9/4

  سلام. من لیسانس شیمی دارویی دارم از دانشگاه آزاد. برای ارشد رشته خودمو ادامه بدم خوبه یا بیوشیمی بالینی؟ از لحاظ بازار کار!
  و اینکه امکانش هست که قانون عوض بشه و به اونایی که کارشناسیشون برا وزارت بهداشت نیست هم مهر نظام تعلق بگیره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/6

  بازارکار بیوشیمی بالینی بهتر هست اگر به کار آزمایشگاه علاقه دارید. در حال حاضر قانون هست که هر 3 مقطع باید وزارت بهداشت باشه تا مهر نظام تعلق بگیره

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 99/9/2

  سلام.من کارشناسی کشاورزی دارم.میخواستم ارشد و دکتری میکروبیولوژی بخون.آیا میتون در آزمایشگاه کار کنم.
  سوال دیگه اینکه امکان داره عضو هیت علمی بشم یا نه چون کارشناسیم چیز دیگه ایه

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/2

  سلام بله میتونید در آزمایشگاه های خصوصی مشغول بشید با توجه به مهارتتون. خیر برای هیئت علمی ارشد و دکترا بیشتر مدنظر هست

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 99/8/29

  سلام دبیری زیست شناسی فرهنگیان میتونه تو ارشد وزارت بهداشت مثلا میکروبیولوژی شرکت کنه؟؟ ممنون از پاسخگویی تون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/2

  سلام دفترچه ارشد 99 را در سایت سنجش پزشکی دانلود کنید و قسمت رشته های مجاز رو ببینید اگر دبیری زیست شناسی ذکر شده میتونید و اگر تنها زیست شناسی هست خیر

 • تصویر فرد

  فاطمه مرادی‏ - 99/8/26

  سلام من کارشناسی زیست گیاهی خوندم
  برای ارشد ژنتیک انسانی و بیوشیمی بالینی کدام شرط قبولی بیشتری دارد؟
  واینکه رشته ژنتیک وزارت علوم بازار کارش چطوره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/29

  بیوشیمی بالینی به دلیل ظرفیت بیشتر و رقابت کمتر نسبت به ژنتیک انسانی. بازار کار ژنتیک وزارت علوم تحقیقاتی هست و میتونید در شرکت های تحقیقاتی و دانش بنیان استخدام شید که بستگی به مهارت هایی که دارا باشید داره

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 99/8/21

  سلام من زیست سلولی مولکولی میخونم اگر در ازمون وزارت بهداشت هماتولوژی قبول بشم میتونم وارد بازار کار بشم؟و اینکه ایا مهر نظام در مقطع دکترا به من تعلق میگیره یا نه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/25

  سلام خیر چون لیسانستون وزارت بهداشت نیست مهر نظام بهتون تعلق نمیگیره. بعد ارشد میتونید در مراکز خصوصی استخدام بشید مراکز دولتی امکانش نیست چون لیسانستون علوم آزمایشگاهی نیست

 • تصویر فرد

  ساوری‏ - 99/8/21

  من کارشناسی گیاهیم،بین هماتولوژی و بیوشیمی بالینی کدوم بازار کار بهتر و شرایط مادی بهتری دارن؟؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/25

  سلام در مقطع ارشد بیوشیمی بالینی به دلیل اینکه بخش های بیشتری از آزمایشگاه رو دربرمیگیره اما در مقطع دکتری هماتولوژی به دلیل اینکه ظرفیت کمتری داره نسبت به بیوشیمی و کمتر اشباع شده

 • تصویر فرد

  رکسانا‏ - 99/8/15

  سلام وقت بخیر
  من کنکور دادم و پرستاری اوردم ولی میخوام به علوم آزمایشگاهی تغییر بدم
  منتها همه از علوم آزمایشگاهی بد میگن که کار براش نیس و درامد خوب نداره
  برو پرستاری
  میخواستم بپرسم رشته علوم آزمایشگاهی ادامه بدن به ارشد و دکتری برسن بازم کار و درامد خوب نداره؟ (با این دیدگاه که همه کسی نمیتونه ازمایشکاه بزنه و بخواد در آزمایشگاه های دیگه کار کنه)

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/15

  سلام رشته علوم آزمایشگاهی در صورتی که ارشد بگیرید باز هم کارش درحد کارشناس آزمایشگاه هس اما اگر تا دکترا ادامه بدید میتونید مهرنظام بگیرید و به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه مشغول بشید که درآمدش بالاتر از یک کارشناس آزمایشگاه هست

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 99/8/12

  سلام میخاستم بپرسم با لیسانس زیست شناسی عمومی اگه ارشد وزارت بهداشت رشته های ازمایشگاهی شرکت کنم میتونم ازمایشگاه کار کنم یا نه؟؟؟اگه بتونم چه رشته ای خوبه از نظر جذب بهتر؟؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/14

  سلام بله میتونید اما فقط در بخش خصوصی و به شرط داشتن مهارت آزمایشگاهی. بیوشیمی بالینی به دلیل اینکه چند بخش آزمایشگاه مثل هورمون و بیوشیمی را ساپورت می کند از نظر جذب بهتر هست

 • تصویر فرد

  پارسا‏ - 99/8/10

  سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی علوم آزمایشگاهی هستم میخواستم واسه ارشد شرکت کنم . میخواستم بدونم بین رشته های بیوشیمی بالینی ، ژنتیک ، هماتو کدوم یکی بازار کار بهتری داره ؟البته اگر هر کدوم تا دکتری ادامه بدیم .

  سوال دومم اینه که اگر دکتری بگیرم میتونم آزمایشگاه تاسیس کنم ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/14

  سلام بازارکار هماتو و ژنتیک به دلیل ظرفیت کمی که در دکتری دارند نسبت به بیوشیمی بالینی بهتر هست اما قبولی در این دو رشته تلاش خیلی بیشتری نسبت به بیوشیمی میخواد. بله در صورتی که هر سه مقطع وزارت بهداشت باشید مهر نظام تعلق میگیره

 • تصویر فرد

  رجبی‏ - 99/8/9

  سلام خسته نباشید
  با ارشد بیوشیمی بالینی و لیسانس وزارت علوم
  امکان کار در آزمایشگاه و بیمارستان های دولتی نیست؟!

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/10

  سلام خیر فقط لیسانس علوم آزمایشگاهی میتونه در بخش دولتی کارکنه افرادی که لیسانس غیر علوم آز هستن در بخش خصوصی میتونن مشغول بشن

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 99/8/9

  سلام ایا از میکروبیولوژی میشه ازمایشگاه زد؟
  یا باید گرایش عوض کرد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/10

  سلام در صورتی که ارشد و دکتراتون یکی از گرایش های علوم آزمایشگاهی هم باشه بازم چون لیسانستون وزارت علوم هس مهر نظام بهتون تعلق نمیگیره و بدون مهر هم امکان تاسیس نیست. 

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 99/7/15

  سلام و خسته نباشید خدمت شما من کارشناس علوم ازمایشگاهی هستم برای ارشد بین رشته تغذیه و هماتولوژی تردید دارم میخواستم سوال کنم که ایا با کارشناسی ارشد تغذیه میشه مجوز مطب گرفت؟و اینکه بنظر شما ارشد تغذیه بهتره یا هماتولوژی

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/8

  سلام خیر چون لیسانستون تغذیه نیست مجوز مطب بهتون تعلق نمی گیره. با توجه به اینکه علوم آزمایشگاهی هستید تو گرایش های علوم آزمایشگاهی موفق تر خواهید بود

 • تصویر فرد

  نگین‏ - 99/7/11

  سلام من رشته میکروبیولوزی دانشگاه ازاد می خونم می خواستم بپرسم امکانش هست ارشدمو گرایش بدم به رشته ایمنی شناسی علوم ازمایش گاهی ؟ واین که اگر ایمنی شناسی ارشد قبول بشم می تونم تا دکترا ادامه بدم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/8

  سلام بله میتونید شرکت کنید. اما اگر بخواید بعد ارشد وارد آزمایشگاه بشید فقط بخش خصوصی میتونید استخدام بشید. بله میتونید تا دکترا ادامه بدید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/11

  سلام بله میتونید ارشد ایمنی شرکت کنید و بعد از ارشد هم دکترا بگیرید فقط نیاز به تلاش و پشتکار زیادی داره با توجه به ظرفیت کم و رقابت سنگینی که در این رشته هست اما با تلاش نتیجه میگیرید

 • تصویر فرد

  آنا‏ - 99/7/11

  سلام من سال آخر دبیرستان درس میخونم و بین رشته های بیو شیمی و بیو تکنولوژی و ژنتیک سردرگمم کدوم ازین رشته ها جذابیت بیشتری دارن و هم بازار کار بهتری در ایران و خارج دارن؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/8

  سلام اگر قصد استخدام در ایران دارید رشته های ژنتیک و بیوشیمی بازارکار خوبی دارن اما اگر قصدتون خارج کشور هست رشته بیوتکنولوژی رشته ای هس که پیشرفت های زیادی در سال های اخیر داشته 

 • تصویر فرد

  فاطمه امیری‏ - 99/7/10

  سلام من لیسانس شیمی دارم واسه ارشد ؛ بیوشیمی بهتره یا سم شناسی بازار کار کدوم بهتره

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام اگر به کار آزمایشگاه علاقه دارید بیوشیمی بالینی از نظر بازار کار بهتر هست

 • تصویر فرد

  شیرین‏ - 99/7/9

  با سلام،، ببخشید بازار کار میکروب پزشکی بهتره یا بیوشیمی بالینی؟؟
  از نظر سهولت قبولی چطور؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام میکروب پزشکی رقابت کمتری داره و شانس قبولی بیشتری دارید و هر دو رشته هم کارشون در آزمایشگاه هست با توجه به علاقتون انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 99/7/8

  من کارشناسی میکروبیولوژی هستم چه رشتهای بازار کار‌خوبی‌دارن برا‌ی وزارت بهداشت بخونم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام با توجه به علاقتون رشته اتون رو انتخاب کنید چون اکثر رشته های بهداشت بازار کار خوبی دارن و میتونید در آزمایشگاه مشغول بشید. از نظر قبولی بیوشیمی بالینی با توجه به ظرفیتش شانس قبولی بالاتری داره

 • تصویر فرد

  ستاره‏ - 99/7/6

  سلام ببخشید یه سوال داشتم...آیا از علوم آزمایشگاهی میشه توی ارشد به داروسازی شرکت کرد؟
  و اینکه می فرمایید علوم تغذیه...امکان مطب زدن وجود داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام به دفترچه ارشد پزشکی امسال قسمت رشته های مجاز داروسازی مراجعه کنید. خیر با توجه به اینکه لیسانستون تغذیه نیست امکان تاسیس مطب ندارید

 • تصویر فرد

  Maral‏ - 99/7/3

  سلام . من کارشناسی علوم آزمایشگاهی هستم. میخواستم بدونم اگه برای ارشد و دکتری در دانشگاه های خارج کشور رشته هماتو بخونیم بعد میتونیم داخل کشور آزمایشگاه تاسیس کنیم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام تاجایی که اطلاع دارم رشته جداگانه ای به اسم هماتو در خارج از کشور نداریم و اینکه وزارت بهداشت بیشتر مدارک دانشگاه های علوم پزشکی ایران رو قبول داره ممکنه که از این نظر به مشکل بخورید

 • تصویر فرد

  هستی‏ - 99/6/30

  سلام،من کارشناسی بیوشیمی خوندم برای ارشد بیوتکنولوژی پزشکی بهتره یا بیوبالینی که بعدش راحت تر بشه اپلای کرد

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام با توجه به اینکه بیوشیمی خوندید بهتره همین رشته رو ادامه بدید اما با توجه به علاقتون میتونید تصمیم گیری کنید چون هر دو رشته رشته های تاپ هستن

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/11

  سلام با توجه به اینکه بیوتکنولوژی رشته نوپایی هست و در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته برای اپلای مناسب تر هست

 • تصویر فرد

  پریسا‏ - 99/6/17

  از بین رشته های مجموعه زیست شناسی کنکور وزارت علوم کدام رشته ها بازار کار خوبی داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/6/27

  سلام بازارکار تمام رشته های گرایش زیست علوم بیشتر تحقیقاتی هست و فرقی زیادی ندارند بیشتر بر اساس علاقتون تصمیم بگیرید

 • تصویر فرد

  میلاد‏ - 99/6/16

  باسلام امسال کنکورتجربی دادم قصددارم کارشناسی علوم ازمایشگاه رو انتخاب کنم اما خیلیا میگن بازارکار خوبی نداره نظرشمارادراین مورد میخوام

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/6/27

  سلام بازارکار علوم آزمایشگاهی نسبت به رشته هایی مثل پرستاری خوب نیست اما اگر بخواید تا دکترا ادامه بدید این رشته رو هم از نظر حقوق و هم بازارکار بهتر میشه

 • تصویر فرد

  حسین بهزاد‏ - 99/6/14

  سلام
  من برای ارشد نمیدونم چه رشته ای بخونم
  بیوشیمی بالینی یا ژنتیک؟؟ کدوم بهتره
  بازار کار و درامد واسم خیلی مهمه

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/6/27

  سلام بستگی به لیسانستون داره اگر علوم آزمایشگاهی هستید بیوشیمی بالینی بازارکار بهتری نسبت به ژنتیک داره اما اگر لیسانستون ژنتیک هست ژنتیک رو ادامه بدید بهتره

 • تصویر فرد

  معصومه‏ - 99/5/20

  سلام.من کارشناسی زیست سلولی مولکولی دارم میخاستم بدونم من که دوره طرح آزمایشگاه نگذروندم اگه کارشناسی هماتولوژی یا بیوشیمی بالینی بگیرم میتونم تو ارمایشگاه مشغول بشم؟آیا برای کسایی مثل من بعد از ارشد دوره کارآموزی ازمایشگاه برگزار میشه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام بله دوران ارشدتون 2 واحد کارآموزی در بیمارستان و یا مرکز بهداشت دارید و بعد از ارشد هم طرح اختیاری دارید اما طرح رو نمیتونید در جاهای دولتی بگذرونید و میتونید تنهادر دانشگاه طرح بگذرونید. اگر هم قصد استخدام دارید بعد ارشد در صورت داشتن مهارت های آزمایشگاهی میتونید در آزمایشگاه های خصوصی مشغول بشید

 • تصویر فرد

  Sara‏ - 99/5/11

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم برای ارشد بهتره رشته لیسانس خودم ک سلولی مولکولی هست رو ادامه بدم یا یکی ازرشته های ورزات بهداشت
  و قابل ذکر هستش ک من علاقه شدید ک ب کار در ازمایشگاه دارم چیکار کنم اگه ارشد گرایش رشته خودمو نخونم مشکلی پیش میاد
  ممنون میشم پاسخ بدین

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام اگر میخواید که وارد کار آزمایشگاه بشید باید ارشدتون وزارت بهداشت باشه

 • تصویر فرد

  ستوده‏ - 99/4/20

  با سلام
  من کارشناسی بیوشیمی دانشگاه آزاد رو دارم اگر ارشد و دکتری رو بیوشیمی بالینی بخونم امکان گرفتن نظام پزشکی و تاسیس کلینیک رو دارم؟
  سوال بعدیم اینه من با توجه به علاقه و استعدادم بین رشته ویروس شناسی و بیوشیمی و ایمونولوژی موندم کدام بازار کار بهتری داره
  ممنون از پاسخگوییتون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام خیر مهر نظام بهتون تعلق نمیگیره چون حتما باید علوم آزمایشگهی باشید.
  بازارکار بیوشیمی بالینی در ارشد بهتر هست از این نظر که تقریبا تمام بخش های آزمایشگاه رو ساپورت میکنه

 • تصویر فرد

  حسن‏ - 99/2/23

  با سلام.من کارشناسی تربیت بدنی دارم میخاستم ببینم میتونم ارشد بیوشیمی بالینی وازارت علوم شرکت کنم یا نه؟وزارت بهداشت ک میدونم نمیشه.وبنظرتون بازارکارش چطوره؟؟میشه تو مراکز بهداشت یا آزمایشگاهها و درمانگاهها مشغول شد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام خیر متاسفانه با ارشد بیوشیمی وزرات علوم نمیتونید در مراکز بهداشت و بیمارستان مشغول بشید فقط باید وزارت بهداشت باشید

 • تصویر فرد

  زیبا‏ - 99/1/26

  سلام من کارشناسی ژنتیک دارم .خیلی سردر گمم برای ارشد بین هماتو و ژنتیک پزشکی .میشه راهنماییم کنید کدوم بهتره ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام میتونید در سایت ثبت نام کنید تا مشاور ژنتیک و هماتو باهاتون تماس بگیرن و بیشتر راهنماییتون کنن

 • تصویر فرد

  Tu‏ - 99/1/18

  سلام. لیسانس شیمی شبانه و ارشد روزانه در وزارت علوم خوندم.
  برای ارشد در وزارت بهداشت میتونم دوباره روزانه بخونم؟ برام مهم هست که روزانه باشه.
  قطعی هست که منابع تهیه کنم و وقتم رو بزارم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام از طریق سایت سنجش پزشکی قسمت ارتباط با ما پیام بگذارید 

 • تصویر فرد

  سپیده راد‏ - 99/1/15

  سلام وقتتون بخیر..من لیسانس میکروبیولوژی هستم میخواستم بدونم برای ارشد بین میکروبیولوژی و باکتری کدوم رشته بهتره که بشه پذیرش برای خارج کشور گرفت و اینکه وزارت بهداشت شرکت کنم یا علوم؟خیلی سردرگمم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/6/27

  سلام در صورتی که قصد اپلای دارید وزارت علوم رو بهتر برای پذیرش قبول دارن تا وزارت بهداشت

 • تصویر فرد

  هستی‏ - 98/11/4

  سلام . من کارشناسی علوم آزمایشگاهی دارم اگر ارشدم رو میکروبیولوژی وزارت علوم گرایش صنعتی یا میکروب های بیماری زا بخونم و دکترامو باکتری شناسی پزشکی آیا میتونم مجوز آزمایشگاه بگیرم یا ارشدم هم باید حتما وزارت بهداشت باشه ؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/11/6

  سلام طبق مصوبه ای که تصویب کردن ارشد و دکترا و کارشناسی باید همه وزارت بهداشت باشه تا مهر نظام تعلق بگیره و امکان تاسیس داشته باشید.

 • تصویر فرد

  مهرنوش‏ - 98/10/19

  بیوشیمی بالینی در کل بهتره یا ژنتیک انسانی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/10/22

  سلام بستگی به علاقه خودتون داره اما بیوشیمی بالینی ظرفیت بهتری داره و رقابت در آن هم کمتر هست. 

 • تصویر فرد

  Milad‏ - 98/10/12

  با سلام و خسته نباشید
  من رشته ی زیست فناوری در علوم پایه وزارت علوم میخونم خواستم ببینم میتونم برای ارشد بیوشیمی بالینی را انتخاب کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/10/12

  سلام رشته های  كارشناســـی بیوشـــیمی؛ ویـــروس شناســـی؛ ایمنـــی شناسی پزشـكی؛ شـیمی؛ علـوم آزمایشـگاھی؛ علـوم تغذیــه؛ داروســازی؛ زیســت شناســی (كلیــه گرایشــھا) ؛ علوم داروئی؛ علوم و صنایع غـذائی؛ علـوم آزمایشـگاھی دامپزشـــكی؛ بھداشـــت و بازرســـی گوشـــت؛ بھداشـــت موادغذایی می توانند شرکت کنند اگر زیست شناسی هستید می توانید شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  سمانه سمانه‏ - 98/10/11

  به نظر شما اینده ی بیوبالینی بهتره یا ژنتیک انسانی؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/10/12

  سلام هر دو رشته های خوبی هستند اما بازارکار ارشد برای بیو بالینی بهتر است 

 • تصویر فرد

  مرتضی راه بین‏ - 98/9/24

  من لیسانس ازمایشگاه هستم
  میتونم ارشد شیمی یا چیز دیگه بخونم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/9/25

  سلام بله ارشد بیوشیمی بالینی میتونید شرکت کنید 

 • تصویر فرد

  بهار‏ - 98/9/19

  سلام با كارشناسي پرستاري ميشه براي ارشد هماتولوژي يا بيوشيمي باليني خوند؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/9/19

  سلام خیر متاسفانه امکانش نیست

 • تصویر فرد

  مهام نوین‏ - 98/8/13

  سلام خسته نباشید
  اگر من با لیسانس سلولی مولکولی ارشد هماتو یا ایمونو بخونم میتونم تو آزمایشگاه های تشخیص بالینی و... کار کنم؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/16

  با سلام با ارشد بیوشیمی بالینی بهتر می توانید در آزمایشگاه جذب شوید چون بیوشیمی تمام بخش ها را می تواند پوشش دهد.

 • تصویر فرد

  مهرا‏ - 98/8/6

  سلام خسته نباشید
  من لیسانس زیست سلولی و مولکولی دارم،
  میخواستم بدونم بین رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی و ژنتیک پزشکی از لحاظ قبولی و بازار کار کدومش اینده بهتری داره؟ و شانس قبولی توی کدوم رشته بیشتره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/9

  سلام بیوتک بازارکار خوبی در ایران نداره اما ژنتیک پزشکی بازار کار بهتری داره نسبت به بیوتک.قبولی ژنتیک پزشکی سخت تر هست چون هم ظرفیت کمتری دارد هم تعداد متقاضی بیشتری دارد و رقابت سخت تر هست.

 • تصویر فرد

  بهاره‏ - 98/8/5

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی هستم برای ارشد بین رشته های ژنتیک و ایمونولوژی کدوم از لحاظ بازار کار بهترن؟تو مقطع دکتری چطور؟و اینکه امکان تاسیس کلینیک الرژی و اسم برای رشته ایمونولوژی هست؟مسئول فنی چطور؟ممنون بابت پاسخگویی خوبتون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/9

  سلام بازارکار هر دو رشته آنچنان فرقی ندارد در مقطع ارشد. در مقطع دکتری هم همینطور. باتوجه به اینکه رشته کارشناسیتون علوم بوده با مصوبه جدید امکان تاسیس کلینیک نیست اما این قانون ثابت نیست و ممکن است در سال های آتی تغییر کند.

 • تصویر فرد

  Javad‏ - 98/7/26

  سلام من کارشناسی زیست سلولی مولکولی میخونم خواستم بپرسم برا ادامه تحصیل کدوم رشته بهتره؟ بین رشته های ازمایشگاهی و تغذیه موندم. و اگه رشته های علوم ازمایشگاهی بهترن کدوم یکی؟ و این که حقیقت داره که میگن ب خاطر اعتراض یچه های ازمایشگاه احتمالا اجازه ندن که کارشناسی های وزارت علوم ارشد وزارت بهداشت شرکت کنن؟
  وسوال اخرم اینه که اگه کارشناسی سلولی مولکولی باشه و ارشد و دکترا یکی از رشته های بهداشت بازار کار وجود داره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  سلام رشته های علوم آزمایشگاهی وضعیت بهتری نسبت به تغذیه با توجه به لیسانستون دارند چون در صورت قبولی در تغذیه امکان تاسیس مطب ندارید. اگر هدفتون اینه تا دکترا ادامه دهید بازارکار خیلی گسترده تری علوم آزمایشگاهی دارد 

 • تصویر فرد

  Hadis Abasian‏ - 98/7/25

  سلام . اگر که کارشناسی سلولی مولکولی گرایش ژنتیک خوند و واسه ارشد و دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت خوند و ۵ سال هم سابقه کار توی آزمایشگاه داشته باشم بازم نمیتونم مجوز تاسیس ازمایشگاه بگیرم ؟ اگر که نه چه بازار کاری برای این تحصیلات هست ؟ و ایا عاقلانس ک من الان تغییر رشته بدم ب علوم ازمایشگاه ؟ آیا امیدی هست که این مصوبه لغو بشه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  با سلام فعلا با توجه به مصوبه امکانش را ندارید اگر در حال تحصیل هستید و امکاتن تغییر رشته دارید به علوم آزمایشگاهی تغییر رشته دهید اما قانون ثابت نیست و ممکن است سال های آینده تغییر کند.

 • تصویر فرد

  Hadis Abasian‏ - 98/7/25

  سلام خسته نباشید . من رشته زیست سلولی مولکولی میخونم ، فقط برای اینکه بعد از گرفتن مدرک ارشد و دکتری ژنتیک پزشکی بتونم آزمایشگاه یا مطب بزنم‌ و الان فهمیدم ک طبق مصوبه جدید نمیتونم. آیا ب نظرتون تغییر رشته به علوم آزمایشگاه بدم یا بمونم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  سلام بله با توجه به مصوبه جدید امکانش نیست اما قانون ثابت نیست و ممکن است که در سال های آتی تغییر کند. اگر امکان تغییر رشته دارید به علوم آزمایشگاهی تغییررشته دهید 

 • تصویر فرد

  سما‏ - 98/7/23

  رشته سم شناسی چطوره و ازنظر قبولی چطوره؟
  کارشناسی میکروبیولوزی خوندم ودرحال حاصر سردرگرمم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/25

  با سلام لطفا در پنل سم شناسی ثبت نام کنید و اطلاعات دقیق را از مشاور تخصصی همین رشته دریافت کنید.

 • تصویر فرد

  Ryhne‏ - 98/7/19

  سلام کارشناس میکروبیولوژی که ارشد و دکترا هماتولوژی وزارت بهداشت بگیرد بعد ۵ سال سابقه کار مهر نظام میگیرد؟


 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام قانونی که تصویب شده این هست که بعد ازشرکت در دوره تکمیلی آزمایشگاه و 5 سال کار مهر نظام تعلق می گیرد اما این قانون ثابت نیست ممکن است در سال های آینده تغییر کند. 

 • تصویر فرد

  Sheyda‏ - 98/7/16

  آیا از رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی میشود کنکور ارشد علوم ازمایشگاهی بیوشیمی بالینی شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  سلام رشته های مجاز  كارشناسی بیوشیمی؛ ویـروس شناسـی ؛ ایمنـی شناسـی پزشـكی؛ شیمی؛ علوم آزمایشگاھی؛ علوم تغذیه ؛ داروسازی؛ زیست شناسـی (كلیـــه گرایشـــھا) ؛ علـــوم داروئـــی؛ علـــوم و صـــنایع غـــذائی؛ علـــوم آزمایشــگاھی دامپزشــكی؛ بھداشــت و بازرســی گوشــت؛ بھداشــت موادغذایی هستند. در نتیجه بله می توانید.

 • تصویر فرد

  فاطمه. ج‏ - 98/7/8

  سلام
  با رشته کاردانی شیمی آزمایشگاه میشه وارد رشته های علوم آزمایشگاهش شد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام رشته های مجاز  كارشناسی بیوشیمی؛ ویـروس شناسـی ؛ ایمنـی شناسـی پزشـكی؛ شیمی؛ علوم آزمایشگاھی؛ علوم تغذیه ؛ داروسازی؛ زیست شناسـی (كلیـــه گرایشـــھا) ؛ علـــوم داروئـــی؛ علـــوم و صـــنایع غـــذائی؛ علـــوم آزمایشــگاھی دامپزشــكی؛ بھداشــت و بازرســی گوشــت؛ بھداشــت موادغذایی. شما ابتدا باید کارشناسی بگیرید و سپس برای ارشد اقدام کنید.

 • تصویر فرد

  Ali.k‏ - 98/7/2

  سلام ایا با ارشد بیوتک ودکتری ژنتیک پزشکی میشه ازمایشگاه تاسیس کرد؟کارشناسیم علوم پزشکی هست.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/4

  اگر می خواهید در دکتری ژنتیک پزشکی شرکت کنید ارشد هم ژنتیک انسانی شرکت کنید چون در مصاحبه داور ها ممکن است له علت تغییر گرایش شما را رد کنند. بله با دکتری در صورت کارشناسی علوم آز می توانید مجوز آزمایشگاه بگیرید.

 • تصویر فرد

  جعفری‏ - 98/6/27

  سلام وقتتون بخیر
  با کارشناسی شیمی آزمایشگاه میشه ارشد علوم آزمایشگاه شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/28

  سلام بله میتونید در ارشد بیوشیمی بالینی شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 98/6/13

  سلام برای رشته میکروبیولوژی چه منابعی بخونم?

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام تمام منابع در سایت اعلام شده. در صورت نیاز می توانید در سایت ثبت نام کنید تا مشاور تخصصی رشته تان با شما تماس بگیرد.

 • تصویر فرد

  بهمن‏ - 98/6/10

  باسلام ببخشید بنده کارشناسیم علوم آزمایشگاهی دامپزشکی هست اگه ارشد و دکتری رو یکی از گرایشهای وزارت بهداشت بخونم بعدا مجوز تاسیس آزمایشگاه بهم تعلق میگیره یا خیر؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/14

  سلام اگر جز رشته های علوم پایه هستید فعلا طبق قوانین حال حاضر امکان اخذ مجوز نظام پزشکی نیست ولی فعلا در حال مذاکره هست که قانون عوض شود.

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 98/6/9

  سلام من کارشناسی ژنتیک و ارشدم رو بیوشیمی خوندم برای دکتری تصمیم دارم کنکور وزارت بهداشت رو بدم میخواستم بدونم برای مقطع دکتری مجاز به انتخاب چه رشته هایی هستم و بازار کار کدوم بهتره... پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/9

  سلام دفترچه دکتری بهداشت را از سایت سنجش پزشکی دانلود و چک کنید. دکتری بیوشیمی بالینی شانس قبولی بیشتری دارید با توجه به اینکه در مقطع ارشد بیوشیمی بودید. 

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 98/6/8

  سلام ببخشید میخاستم بدونم بین رشته های ویروس و بیوشیمی بالینی و میکروبیولوژی کدوم بازار کار بهتری داره? با کارشناسی زیست شناسی

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/9

  سلام اگر میخواهید که در آزمایشگاه مشغول به کار شوید میکروب پزشکی و بیوشیمی بالینی بازار کار بهتری دارند و قبولی در بیوشیمی بالینی راحت تر است چون ظرفیت بالاتری دارد

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 98/5/23

  سلام میشه بعد از زیست جانوری یا سلولی مولکولی رفت ژنتیک پزشکی و اگر میشه، میشه باهاش آزمایشگاه زد یا نه

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام خیر وزارت بهداشت قانونی تصویب کرده که افرادی که بیس علوم پایه دارند مهر نظام تعلق نمی گیرد و مجوز آزمایشگاه نمی گیرند.

 • تصویر فرد

  پریسا کریمی‏ - 98/5/15

  با سلام من لیسانس رادیولوژی دارم میخواستم بدونم با ارشد و دکتری ژنتیک میتونم در آزمایشگاه کار کنم یا تاسیس کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام خیر آزمایشگاه نمی توانید تاسیس کنید اما می توانید مشغول به کار شوید

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 98/4/29

  سلام من ارشد بیوتنولوژی بزشکی دارم دکترای بیوتنولوژی دارویی بهتره یا دکترای هماتولوژی

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام چون ارشدتون بیوتک هست بهتر هست که دکترای همین رشته را ادامه دهید چون در مرحله مصاحبه درصورت تغییر رشته ممکن است به مشکل بخورید.

 • تصویر فرد

  Sana‏ - 98/4/18

  سلام من کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی هستم،میخواستم بدونم برای بازار کار دکتری رو همین رشته میکروبشناسی بخونم یا ایمونولوژی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام کمی در مرحله مصاحبه دچار مشکل می شوید اگر بخواهید تغییر رشته دهید بنابراین رشته خود را ادامه دهید مطمئنا موفق تر خواهید بود.

 • تصویر فرد

  رضا رشیدے‏ - 98/4/11

  سلام بندہ با کارشناسے علوم ازمایشگاہ دامپزشکی قادر بہ شرکت ازمون ارشد ھماتو یاشیمی بالینی و یا میکروب شناسے ھستم۔ممنونم اگر پاسخ گو باشید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام بله می توانید در بیوشیمی بالینی شرکت کنید

 • تصویر فرد

  مجتبی‏ - 98/3/18

  با سلام خدمت خانم زارعی.... شما در جواب بسیاری از دوستان به این مورد اشاره کردید که اگر کارشناسی خود را در علوم آزمایشگاهی گرفته باشید می توانید بعد از اخذ دکتری آزمایشگاه بزنید. مگر این قانون لغو نشد و مثلا کسی که الان دکتری بیوشیمی بالیی می خونه ولی کارشناسی وزارت علوم بوده نمی تونه .لطفا جواب بدید نگران شدم

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/19

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
  متاسفانه طی قانون جدید تصویب شده در مجلس تنها کسانی که کارشناسی  علوم آزمایشگاهی باشند و ارشد ودکترای خود را نیز در وزارت بهداشت و در یک گرایش علوم آزمایشگاهی گذرانده باشند مهر نظام پزشکی را دریافت نموده و همراه با سایر دکترای تک رشته ای مجاز به تاسیس آزمایشگاه میباشند.

  اما طی صحبتهای انجام شده دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت قول پیگیری دادند.

 • تصویر فرد

  محدثه‏ - 97/8/16

  سلام خسته نباشید.من کارشناسی گیاهی میخونم میخواستم بدونم برای ارشد قبولی بیوشیمی بالینی راحت تره یا هماتولوژی؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  ظرفیت رشته بیوشیمی بالینی بیشتر از رشته هماتولوژی میباشد و قبولی در آن راحتتر است. 

 • تصویر فرد

  K‏ - 97/6/23

  سلام اخرین رتبه قبولی در رشته هماتو دانشگاه بین الملل چند هست با 300 میشه قبول شد؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/5

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
  برای پرسش این سوال میتوانید به بخش هماتولوژی موسسه 3گام مراجعه کنید اما با توجه به ظرفیت پایین این رشته احتمال خیلی کمی برای قبولی با این رتبه وجود دارد. 

 • تصویر فرد

  صدیقه ‏ - 97/6/23

  من لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم میخواستم ببینم به جز گرایش های رشته خودم چه رشته هایی رو میتونم آزمون ارشد بدم؟؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  میتوانید در رشته ها حشره شناسی پزشکی و مبارزه با نقلین, شیمی دارویی, سلامت و رسانه, میکروب شناسی مواد غذایی , کنترل مواد خوراکی و آشامیدنی , علوم تغذیه در بحران و حوادث غیرمترقبه , کارشناسی ارشد ترکیبات طبیعی و و دارویی و دریایی, سم شناسی, فیزیولوژی, علوم تغذیه, بهداشت و ایمنی موادغذایی , فیزیک پزشکی , سم شناسی محیط  و علوم تشریح شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  نغمه سیدنژاد‏ - 97/6/15

  سلام .بازار کار بیوشیمی بالینی بهتره یا هماتو

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   هردو از رشته های خوب و پرکاربرد آزمایشگاهی است و قابل مقایسه نیستند.

 • تصویر فرد

  yasaman‏ - 97/5/4

  لطفابفرمایید برای قبولی ارشد هماتو از میکروبیولوژی باید از کی؟واز چه منابع وجزواتی شروع کرد؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/5

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
   میتوانید سوالات خود را از کارشناسان بخش هماتولوژی و میکروبیولوژی موسسه 3 گام بپرسید .

 • تصویر فرد

  محسن‏ - 97/4/21

  سلام خسته نباشی
  مخواستم بدون واسه کار در ازمایشگاه تشخیص طبی
  حتما باید لیسنانس علوم ازمایشگاهی داشت نمیشه با ارشد بیوشیمی بالینی بدون لیسانس علوم آزمایشگاهی (مثلا با لیسنانس شیمی کاربردی ) تو ازمایشگاه کار کرد ؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  کارشناسان علوم آزمایشگاهی دارای ارجحیت هستند. اما با توجه به لیاقت و تواناییهای خود قادر به کار در آزمایشگاه خواهید بود.

 • تصویر فرد

  فرج نژاد‏ - 97/2/28

  آیا با دکترا هماتولوژی میشود آزمایشگاه تاسیس کرد

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   اگر کارشناسی خود را در وزارت بهداشت گذرانده اید بله قادر به تاسیس آزمایشگاه همراه با دکترای سایر گرایشها مانند بیوشیمی بالینی , میکروبیولوژی , ایمونولوژی خواهید بود .

 • تصویر فرد

  فرج نژاد‏ - 97/2/28

  سلام
  با دکترا هماتولوژی میشه آزمایشگاه تاسیس کرد

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   اگر کارشناسی شما علوم آزمایشگاهی باشد میتوانید با دکترای تک رشته ای هماتولوژی در کنار سایر دکتراها مانند بیوشیمی بالینی , ایمونولوژی , میکروبیولوژی آزمایشگاه تاسیس کنید. 

 • تصویر فرد

  لیدا‏ - 96/12/7

  سلام خسته نباشید با کارشناسی میکروبیولوژی میتونم ارشد هماتولوژی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  کلیه گرایش های رشته زیست شناسی اعم از میکروبیولوژی مجاز به شرکت در رشته هماتولوژی و سایر گرایش های علوم آزمایشگاهی هستند. 

 • تصویر فرد

  abbas‏ - 96/10/27

  سلام آیا با مدرک شیمی گرایش آفتکشها میتوان در ازمون ارشد بیوشیمی بالینی شرکت نمود؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام رشته های مجاز به ادامه تحصیل در رشته بیوشیمی بالینی شامل: زیست تمامی گرایش ها , کارشناسی بیوشیمی , علوم آزمایشگاهی , ویروس شناسی , ایمونولوژی پزشکی , شیمی, علوم تغذیه, داروسازی , علوم دارویی , علوم و صنایع غذایی , علوم آزمایشگاهی دامپزشکی , بهداشت و بازرسی گوشت و بهداشت مواد غذایی میباشد

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc