کارشناسی ارشد رشته اقتصاد: معرفی و بازار کار

بازار کار رشته اقتصاد به نحویست که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برای آن بسیار ارزشمند می باشد. بسیاری از افراد به خاطر بازار کار بد در رشته خودشان رو به رشته اقتصاد می آورند و برای ورد به بازار کار رشته اقتصاد، می بایست این تغییر رشته را از مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد انجام دهند.

اقتصاد
کارشناسی ارشد اقتصاد

 

کارشناسی ارشد رشته اقتصاد: معرفی و بازار کار

بازار کار رشته اقتصاد به نحوی است که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برای آن بسیار ارزشمند می باشد. بسیاری از افراد به خاطر بازار کار بد در رشته خودشان رو به رشته اقتصاد می آورند و برای ورود به بازار کار رشته اقتصاد، می بایست این تغییر رشته را از مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد انجام دهند. 

در بازار کار رشته اقتصاد، کارشناسان ارشد اقتصاد به عنوان مدیران و راهبران سیستم های اقتصادی، نقش مؤثری در نحوه سیاست گذاری های کشور ایفا کرده و به حل  و فصل مسائل موجود در این حوزه ها می پردازند. بعلاوه این متخصصان با به دست آوردن توانایی هایی اعم از تجزیه و تحلیل روابط متغیرهای اقتصادی یاری رسان بسیاری از تصمیم گیری ها در حوزه اقتصادی هستند. 
از دیگر سو با توجه به اهداف کشورمان در زمینه اقتصادی از جمله رشد و توسعه اقتصادی، تخصیص مطلوب منابع، اشتغال زایی و ... لزوم توجه به مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد بیش از پیش برجسته می شود

 

کارشناسی ارشد رشته اقتصاد - تعداد سوالات و ضریب سوالات کنکور ارشد اقتصاد

آزمون ارشد رشته اقتصاد  نیز هم‌ زمان با خیلی از رشته های دیگر در اردیبهشت‌ ماه هرسال برگزار می شود. مفاد امتحانی این رشته در 6 دسته سوال طبقه بندی می شود:

دسته سوالات

ضریب درس

تعداد سوالات

اقتصاد کلان

4

25

اقتصاد خرد

4

25

دروس تخصصی*

3

25

ریاضیات

2

25

آمار

2

20

زبان

1

30

مجموع

16

150

*دروس تخصصی  کنکور ارشد اقتصاد شامل تجارت بین الملل، مالیه بین الملل، پول و بانکداری، بخش عمومی، اقتصاد اسلامی می شود.

هر ساله معمولاً بین 4500 – 5000  نفر، 210 دقیقه در سراسر کشور در آزمون ارشد اقتصاد به رقابت می پردازند و بطور میانگین موسسات آموزش عالی اعم از روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور و غیر انتفاعی از بین رقابت کنندگان حدود 2000 نفر را در گرایشات مختلف اقتصاد به عنوان دانشجوی خود جذب می کنند.

مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد، درس ریاضیات و اقتصاد خرد و کلان می باشد. داوطلبان کارشناسی ارشد اقتصاد باید توجه داشته باشند که همانگونه رشته اقتصاد علم تخصیص منابع و بهینه سازی استفاده از منابع می باشد برای قبولی در کارشناسی ارشد آن نیز باید چنین دیدگاهی داشته باشند. منابع مناسبی را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایند و از طرفی برنامه ای جامع و کامل برای استفاده درست از این منابع داشته باشند. مشاوره و برنامه ریزی 3گام با تیم مشاوران تخصصی در گروه اقتصاد تمام این امکانات را برای شما فراهم می کند تا با دسترسی به منابع مناسب با شرایط خودتان و همچنین برنامه ریزی دقیق، شانس قبولی شما با توجه به تواناییهایتان چنیدن برابر شود. آگاهی از منابع متناسب موجود در بازار با توجه به شرایط شما در تخصص مشاوران 3گام می باشد.

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 

 

کارشناسی ارشد رشته اقتصاد - گرایشهای ارشد رشته اقتصاد

کارشناسی ارشد اقتصاد به چندین گرایش دسته بندی می شود. برای مطالعه گرایشهای کارشناسی ارشد اقتصاد به لینک زیر مراجعه کنید.

گرایشهای کارشناسی ارشد اقتصاد

 

کارشناسی ارشد رشته اقتصاد - بازار کار ارشد رشته اقتصاد

بازار کار رشته اقتصاد شامل: متصدی بانک، کارشناس گمرک، مدیر مالی، تحلیلگر مالی، کارشناس امور مالیاتی، استاد دانشگاه، پژوهشگر، مدیر فروش، کارشناس/مدیر بازاریابی، کارشناس بیمه، کارشناس/مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار، وزارت خانه ها و...  است. برای اطلاعات بیشتر درباره بازار کار کارشناسی ارشد رشته اقتصاد روی لینک زیر بزنید.

بازار کار کارشناسی ارشد رشته اقتصاد

 

کارشناسی ارشد رشته اقتصاد - ظرفیت پذیرش ارشد اقتصاد 

همچنین در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد اقتصاد را به تفکیک گرایش و نوبت پذیرش بر اساس دفترچه انتخاب رشته 1400 ملاحظه فرمایید:

ظرفیت پذیرش کلی کارشناسی ارشداقتصاد سال 1400

 

 

 کارشناسی ارشد رشته اقتصاد - طول دوره و چارت درسی ارشد اقتصاد

طول دوره کارشناسی ارشد رشته اقتصاد دو سال و حداکثر سه سال است و دانشجویان کارشناسی ارشد اقتصاد می بایست در طول دوره تحصیل خود 32 واحد درسی را بگذرانند. 26 واحد دوره ارشد رشته اقتصاد به دروس اصلی، تخصصی و اختیاری اختصاص می یابد و 6 واحدآن مربوط به پایان نامه است. اگر می خواهید به طور کامل از چارت درسی ارشد رشته اقتصاد مطلع شوید، مطلب سیلابس درسی در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد را بخوانید.

 

سوالات متداول:

ظرفیت پذیرش ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه های کشور چقدر است؟

همچنین در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد اقتصاد را به تفکیک گرایش و نوبت پذیرش بر اساس دفترچه انتخاب رشته 98 ملاحظه فرمایید:

ظرفیت پذیرش کلی کارشناسی ارشداقتصاد سال 98

بهترین منابع کنکور ارشد اقتصاد چیست؟

منابع مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد، یکی از حیاتی ترین رموز موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد می باشد. با مراجعه به مطلب بهترین منابع کنکور ارشد اقتصاد 1400 از بهترین و کامل ترین منابع ارشد اقتصاد متناسب با شرایط و هدف خود مطلع شوید.

ریاضیات و آمار من ضعیف است، چطور در کنکور ارشد اقتصاد درصد بالایی از آمار و ریاضی را بزنم؟

یکی از دروس کنکور ارشد اقتصاد، دروس ریاضیات و آمار است و داوطلبان کنکور ارشد اقتصاد می توانند با دسترسی به درصد بالا در کنکور ارشد، رتبه خود را تغییر دهند. یکی از راه های تقویت ریاضیات و آمار خود، کلاس های آنلاین ریاضیات و آمار است.

سایر بخش های مجموعه علوم اقتصادی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  محمد رضایی‏ - 97/1/19

  لیسانس اقتصاد بازرگانی دارم
  سال ۸۶ فارغ‌التحصیل شدم
  هرجا میرفتم برای کار بهم میگفتن رشتت به درد ما نمیخوره باید بری بانک کار کنی
  الان راننده تاکسی هستم
  اگه برق و کامپیوتر و مکانیک و حقوق و ... خونده بودم الان وضعیت بهتری داشتم
  حتی بعنوان حسابدار هم قبولت ندارن
  کلا رشته ی خیلی مزخرفیه ، بازار کار نداره

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/12/6

  تو مملکت ما تنها چیزی که اهمیت نداره درس هستش
  من خودم ارشد اقتصاد دارم و مدت 1سال بیکارم
  تنها شغلی که بهم پیشنهاد شده ویزیتوری هستش که با مدرک دیپلم هم میتونید اینکارو انجام بدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت