گزیده ای از اتاق فکر فیزیک پزشکی

ورود به اتاق فکر

معرفی کارشناسی ارشد رشته فیزیک پزشکی

تعداد بازدید 9098 دفعه

همان گونه که از عنوان این رشته می توان فهمید این رشته محل تلاقی دو علم  جذاب و پرکاربرد فیزیک و پزشکی است

معرفی ارشد فیزیک پزشکی
معرفی ارشد فیزیک پزشکی

 

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

همان گونه که از عنوان این رشته می توان فهمید این رشته محل تلاقی دو علم  جذاب و پرکاربرد فیزیک و پزشکی است، گرچه موادی که در کنکور فیزیک پزشکی مطرح می شود بیشتر رنگ و بوی فیزیک دارد و در این بین فقط درسهای فیزیولوژی و تشریح مرتبط با پزشکی اند که دارای ضرایب کمی می باشند. اما از طرف دیگر وزارت بهداشت سعی کرده است که این خلا را در دروس  دوره کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی پر کند.

بر خلاف اکثر رشته های موجود در کارشناسی ارشد، تعداد معدودی از رشته ها هستند که می توانند در کنکور ارشد فیزیک پزشکی شرکت کنند، رشته هایی همچون کارشناسی رشته فیزیک، بیوفیزیک، فیزیک مهندسی، پرتودرمانی، رادیولوژی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی، مهندسی پزشکی، علوم آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی گرایش پرتوپزشکی و راکتور، تکنولوژی پزشکی هسته ای.

برای آشنایی با ارشد فیزیک پزشکی می توان گفت که محتوای این رشته ترکیبی از علوم پرتودرمانی، محافظت از پرتو، پرتوشناسی تشخیصی (و زیرشاخه‌های آن همانند سی تی اسکن، ام آر آی و غیره) و پزشکی هسته‌ای می باشد.

 

شاخه بندی فیزیک پزشکی

فیزیک پزشکی امروزه گستره قابل توجهی از علوم و فناوری‌ های متفاوتی را پوشش می دهد و دربرگیرنده موضوعات و مباحث متعددی از رادیوبیولوژی گرفته تا پردازش سیگنال می باشد. لذا دشوار بتوان مرزهای معین و مشخصی را برای آن تعریف کرد. اما غالبا ارشد فیزیک پزشکی را می توان به چهار دسته متفاوت کلاسه بندی کرد.

 

تصویر برداری تشخیصی

تصویربرداری پزشکی  :(Diagnostic Imaging)در این شاخه از فیزیک پزشکی، با کاربردهایی همچون سی تی اسکن، ام آر آی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی)، سونوگرافی، ماموگرافی، فلوروسکوپی، و رادیوگرافی معمولی میتوان سر و کار داشت. طراحی و ضمانت کارکرد صحیح (accreditation) و کنترل کیفیت (Quality Control) اینگونه دستگاهها بر عهده ی فیزیکدانهای پزشکی می‌باشد.

 

 فیزیک بهداشت

فیزیک بهداشت :(Health Physics) در این شاخه از فیزیک پزشکی بر روی مباحثی تمرکز می‌شود که سر و کار با محاسبات کنترل کیفیت (Quality Control) و بویژه دوزیمتری و شرایط محافظت از پرتوهای یونیزان (Radiation Protection) در محیط‌های متفاوت دارد. طراحی سیستمهای حفاظتی در بخش‌های رادیوتراپی و پرتوافکن در بیمارستان‌ها، وضع قوانین و پروتکل‌های کار با رادیوایزوتوپ‌های گوناگون و ضایعات هسته‌ای در سطح کشوری، و حتی مسئولیت ضمانت سیستم‌های پوششی (Shielding calculations) و حفاظتی راکتورهای هسته‌ای از وظایف متخصصین فیزیک بهداشت می باشد.

 

رادیوتراپی

رادیوتراپی (Radiation Therapy): در پزشکی معضلات زیادی (بطور مثال بسیاری از سرطان‌ها) را می‌توان نام برد که توسط پرتوزایی (گاما، الکترون، پروتون، و نوترون) معالجه و یا حتی مداوا می‌شوند. مسئولیت عملکرد و تضمین کارکرد (Quality Control and Accreditation) اینگونه سیستم‌ها بر عهده متخصص رادیو تراپی است. در فرم نوین، متخصصین این رشته اغلب بر روی و یا با دستگاههای پرتوزایی نظیر چاقوی گاما، سایبر نایف، پروتون درمانی، لیناک، و یا توموتراپی مطالعه و سر و کار دارند.

در نهایت می توان گفت با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و پیچیده تر شدن دستگاه های مورد استفاده در علم پزشکی، و هم چنین نیاز رو به رشد جامعه پزشکی به علم فیزیک، دانش دستگاه ها و استفاده از توانایی های طبیعت در دستگاه های مورد استفاده، این رشته با گذشت زمان به خوبی جای خود را در کشور باز خواهد کرد.

 

درخواست مشاوره رایگان تلفنی

 

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  الهام روح اله پور‏ - 98/5/20

  سلام خسته نباشید میشه با رتبه ی کل ۹۷ و رتبه منطقه ای ۱۷ رشته فیزیک پزشکی قبول شد؟

 • تصویر فرد

  آذین‏ - 98/4/21

  سلام من مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریکم ینی نمیتونم شرکت کنم؟ قوانین تغییر کرده؟ من تا سال پیش نگا میکردم میتونستم با گرایش خودم شرکت کنم اخه!

 • تصویر فرد

  زهرا ‏ - 96/6/11

  با سلام
  بنده فارق التحصیل مهندسی پزشکی هستم برای ادامه تحصیل تا مقطع دکترا رشته انفورماتیک پزشکی بهتر است یا فیزیک پزشکی برای هیئت علمی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس .

 • تصویر فرد

  nima‏ - 96/5/12

  میشه با رتبه 200 مازاد فیزیک پزشکی قبول شد؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc