بهترین روش خواندن درس ریاضی آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی

با هر سطح تحصیلی و آمادگی که هستید، یک روش مطالعه خاص رو باید در پیش بگیرید. اینجا بهتون میگیم که با هر سطح آمادگی، چطوری باید درس ریاضی رو برای آزمون سراسری گروه ریاضی فیزیک مطالعه کنید.

بهترین روش خواندن درس ریاضی آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی

 

کسانی که پایه قوی در درس ریاضیات دارند و ریاضی رو خیلی خوب می فهمند، باید چنین روندی رو توی درس خوندن پیاده سازی کنند:

این افراد حق ندارند روی مباحث خود کتاب زمان بذارن و باید بعد از یه مرور کلی و یادآوری فرمولها و مباحث، مستقیماً تو دل تست زنی برن. این افراد باید تا جایی که می تونند سرعت عمل خودشونو تو تست زدن بالا ببرند. این کار فقط با تمرین زیاد تستها آسون میشه. پس می بینید که کنکور همچنان آسان نیست! البته بعضیا می گن که آسان است! بدون تمرین و پشتکار در حل زیاد تست و تمرین، شما به سرعت عمل بالا نمی رسید. علاوه بر این با تست زنی مکرر، رفته رفته دقت شما هم افزایش پیدا می کنه. دو فاکتور مهم در این درس دقت و سرعت عمله. کتاب های ریاضی دبیرستان روی حل تشریحی و مفهومی کار می کنند و چون نکات زیادی در این درس وجود داره، باید حتماً سراغ کتابهای تستی خوب برید که حالات تشریحی رو برای شما آسونتر بکنند و یا این که انقدر خوب حل تشریحی مسئله رو جا بندازن که شما تکنیک حل مسئله تو مغزتون جا بیفته و بعد با تمرین زیاد بتونید این تکنیک رو سریعتر پیاده سازی کنید. برای این افراد مهارت در ریاضی مثل تایپ کردن می مونه. تایپ کردن رو بلد هستند ولی این که بتونند ده انگشتی تایپ کنند و بدون نگاه کردن به کیبورد این کار رو انجام بدن براشون سخته. خب تایپیست های محترم کلی زمان به تمرین می ذارن ولی من خیلیهاشون رو دیدم که سرعت دستشون بالاست ولی هی به کیبورد نگاه می کنند و بعضیاشونم اصلاً چشم از کیبورد برنمیدارن و این دقت تایپ رو کاهش می ده. اما منظورم از این مثال چی بود؟ منظورم اینه که علاوه بر اینکه باید در حل مسئله استاد شده باشی، باید بدون فکر کردن به راه حل و جنگیدن با سؤال، جواب رو پیدا کنی. یعنی مغزت رو عادت بدی که محاسبات کمتری رو روی کاغذ انجام بده و به جواب برسه. اگر زیاد تست کار کرده باشید، بعضی از مراحل توی ذهنتون ملکه شده و می تونید اون مراحل رو مستقیماً تو مغزتون نگه دارید و ادامه رو روی کاغذ بیارید و به جواب برسید.

برای این افراد در برنامه ریزی 3گام برای درس ریاضیات، خیلی حرفه ای برخورد شده. این افراد برای تقویت مهارت ریاضیات خود دائماً در حال تکرار تست زنی خواهند بود.

 

نحوه مطالعه درس ریاضی رشته ریاضی آزمون سراسری

در اینجا نمونه ای از برنامه ریزی به سبک 3گام رو می بینید که داوطلب در حال تمرین مکرر تست زنی بحث مشتق در درس حسابانه.

 
کسانی که پایه ریاضی دبیرستانشون بد نبوده و تو امتحانات نمره خوبی می گرفتند ولی ...

خودشون هم می دونند که این نمره های خوب به خاطر این بوده که سؤالات از روی کتاب بوده و اونا کتاب رو خوب خوندند. توجه کنید که گفتم کتاب رو خوب خوندند، نگفتم کتاب رو خوب فهمیدن. تفاوت این افراد با دسته اول تو همینه: خوب خوندن و خوب فهمیدن. این افراد باید اول برن و کتاب رو بخونن و این بار باید واقعاً بفهمن. برای این فهمیدن هم چند تا روش وجود داره. یکیش اینه که یک کتاب کمک آموزشی خوب پیدا کنند و از روی اون مباحث رو بخونند تا بفهمند و یا این که از کسی که این کاره است کمک بگیرند. مثلاً معلم، آشنا و حتی ویدیوهای آموزشی. البته نه ویدیوهایی که کلک تست زنی آموزش میدن، بلکه ریاضی رو تشریحی درس می دن. اصولاً این افراد باید از سال سوم این فرآیند رو شروع کنند ولی اگه نکردند باید یه مقدار سرعتشون رو تو فهم ریاضیات ببرند بالا. بعد از این که فهمیدند باید کلی مثال و تمرین حل کنند. هنوز وقت تست زدن مهارتی نرسیده. بعد از حل مثالها و تمرینات زیاد و افزایش مهارت در درک ریاضیات، نوبت به تست زنی های مکرر می رسه. با این تست زنی ها سرعت عمل و دقتشون افزایش پیدا می کنه.

تو برنامه ریزی 3گام برای این افراد بحث مفهومی و تمرینی و تست حل کردن پشت سر هم به اجرا در میاد تا به طور کامل مشکلشون حل بشه.

 

نحوه تست زنی درس ریاضی رشته ریاضی آزمون سراسری
در اینجا نمونه ای از برنامه ریزی 3گام برای داوطلبانی که ریاضی رو فقط خوندند و نفهمیدند آورده شده و در این قسمت داوطلب داره بحث تابع رو جوری می خونه که تا عمر داره از یادش نره.

 

افرادی که کلاً تو درس ریاضی ضعیف هستند

یا باید یه معلم خوب گیر بیارن یا اینکه از دو سال قبل به فکر این قضیه باشند. چون وقتی که خوندن جدی در سال آخر برای کنکور شروع میشه، فرصت کافی برای این مرحله مفهومی وجود نداره. البته یک راه میانبر اینه که یه دور درسو بخونند و برن سراغ تستها. انقدرتست بزنند تا یا تستها حفظشون بشه و یا این که تو دل تست زنی درس رو به تدریج یاد بگیرند و بعد از هر مرحله تست زنی برگردند و مجدد تشریح مسائل رو به صورت مفهومی از داخل درسنامه کتابها نگاه کنند.

 

همین الان می توانید ثبت نام کنید

 

مطالب مرتبط:

بهترین روش خواندن درس فیزیک آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی

 بهترین روش خواندن درس شیمی آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی

بهترین روش خواندن درس هندسه آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی

سایر بخش های کنکور سراسری ریاضی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  maede‏ - 96/8/11

  سلام
  رشته من امسال کنکور تجربی دادم
  می خوام سال 97 کنکور ریاضی بدم
  هندسه 1روهم واسه ی کنکور نخوندم و کمی هم از آمار رو
  الان توقع داشتم تو رشته ی ریاضی هم با ریاضی1 ریاضی2 ریاضی3 و ریاضی پیش دانشگاهی روبه رو بشم
  اما کلی اسم متنوع(دیفرانسیل,تحلیلی و...)دیدم.
  ممنون می شم اگه راهنماییم کنید که ترتیب این دروس چطوره و از کجا باید شروع کنم؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

نرم افزار تخمین رتبه و انتخاب رشته کنکور دی ماه