نحوه مطالعه دروس کنکور کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی و منابع متناسب با شرایط شما

نحوه مطالعه دروس کنکور کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی و منابع متناسب با شرایط شما در اینجا آورده شده است. روش مطالعه دروس ارشد ایمنی شناسی به تفکیک گروه های A تا F شامل: دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند، دوستانی که امکان مطالعه 4 تا 5 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند، دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 4 تا 5 ماه را دارند و... ارائه شده است.

 

نحوه مطالعه دروس کنکور ارشد رشته ایمونولوژی

نحوه مطالعه دروس کنکور کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی و منابع متناسب با شرایط شما در اینجا آورده شده است. روش مطالعه دروس ارشد ایمنی شناسی به تفکیک گروه های A تا F شامل: دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند، دوستانی که امکان مطالعه 4 تا 5 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند، دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 4 تا 5 ماه را دارند و... ارائه شده است. در ضمن برای داوطلبانی که در مورد ابعاد مختلف این رشته کمتر اطلاعات دارند توصیه می کنیم مطلب معرفی کارشناسی ارشد رشته ایمنی شناسی پزشکی (ایمونولوژی) را در سایت 3گام مطالعه کنند.

حال برای رسیدن به یک دسته بندی کلی متناسب با شرایط هر یک از شما دوستانم، لطفاً با من همراهی بفرمایید:

 

گروه A:

دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند.

در ابتدا تبریک می گویم به این گروه به علت برخورداری از این شرایط عالی و امیدوارم از این فرصت به بهترین نحو بهره مند شده و جزء رتبه های تک رقمی یا زیر 20 کنکور کارشناسی ارشد ایمونولوژی امسال شوید.

شرایط تان فوق العاده است فقط دقت کنید که مثل دو ماراتن باید تدریجی، پیوسته و با حفظ همین وضعیت تا رسیدن به نقطه نهایی پیش بروید و هر گونه توقف مساوی با یک نمره منفی و حتی فاصله گرفتن از رتبه مورد نظرتان خواهد بود. چون شما با یک رقابت فشرده و در عین حال تعداد پذیرش پایین از سوی وزارت بهداشت برای رشته ایمونولوژی مواجه هستید که مشتاقان  بسیار بسیار بالایی برای رسیدن به دانشگاه هایی مثل تهران و تربیت مدرس و ایران و ... دارد که حتی حاضرند فراتر از 10 ساعت در روز مطالعه کنند. پس حتی یک لحظه را هم از دست ندهید.

کتب و جزوات مورد توصیه من: (لطفاً به اولویت بندی ها توجه بفرمایید)

 

 

1. ایمونولوژی سلولی ملکولی ابوالعباس، ترجمه دکتر عبدالحسین کیهانی یا دکتر خلیلی یا ایمونولوژی رویت (البته بنده برای ابتدا ابوالعباس را توصیه میکنم)

2. اصول و تفسیر آزمایش های سرولوژی بالینی، دکتر پاکزاد

(در نهایت اگر فرصت کردید کتاب ایمونولوژی دکتر وجگانی را هم مطالعه بفرمایید)

1. بیوشیمی لنینجر ترجمه دکتر رضا محمدی، دو جلد یا بیوشیمی دولین

1. میکروب شناسی جاوتز دو جلد

1. زیست شناسی سلولی ملکولی لودیش

1. لغات ضروری تافل و کتاب medical terminology و کتاب امیر لزگی

از نظر من بهترین راه حل خرید دفترچه های کنکور کارشناسی ارشد ایمونولوژی ده سال گذشته و دسته بندی و پاسخ گویی مستقلانه آن از سوی خودتان است. اما اگر دوست داشتید مراجعه به این کتب تست هم خالی از لطف نخواهد بود.

 

کتاب تست:

- IQB  ایمنی شناسی و تستهای تألیفی ما طراحان دکتر خلیلی یا مؤسسات دیگر

- گنجینه جامع و طبقه بندی شده بیوشیمی، انتشارات فرهنگ، دکتر جعفر نژاد

- IQB باکتری

- تستهای سلولی ملکولی دکتر عبادی، انتشارات فرهنگ، همراه با پاسخ تشریحی یا IQB سلولی ملکولی

- IQB زبان و سؤالات تألیفی کتاب لزگی

 

گروه B:

دوستانی که امکان مطالعه 4 تا 5 ساعت در روز در بازه زمانی 8 ماه تا یک سال را دارند.

دوستان این گروه نگران نباشید، شما هم شرایط مناسبی دارید و با همین شرایط می توانید حتی گوی سبقت را از گروه اول بربایید، چون مهم بازده مطالعاتی است که ممکن است همین 4 تا 5 ساعت مطالعه شما بازدهی در حد مطالعه عزیزان گروه A داشته باشد و از سویی شما هم از بازه زمانی مطالعاتی کافی برخوردار هستید ...

 

 

کتب و جزوات مورد توصیه من:

1. جزوات مکاتبه ای ایمنی شناسی دکتر خلیلی یا مؤسسه انوار دانش دکتر بشاش یا جزوات مؤسسه سنا پزشکی (البته من مورد اول را توصیه می کنم)

1. کتاب بیوشیمی دکتر احسانی انتشارات پوران پژوهش یا جزوات مکاتبه ای مؤسسات

1. میکروب شناسی پزشکی دکتر عباس بهادر انتشارات فرهنگ یا فشرده میکروبیولوژی پزشکی دکتر محمد کریم رحیمی انتشارات آییژ

1. کتاب خلاصه زیست شناسی سلولی ملکولی لودیش ترجمه دکتر فرج الهی

1. کتاب زبان امیر لزگی

 

کتاب تست:

- IQB ایمنی شناسی

- گنجینه جامع و طبقه بندی شده بیوشیمی، انتشارات فرهنگ، دکتر جعفر نژاد

- IQB باکتری

- تستهای سلولی ملکولی دکتر عبادی انتشارات فرهنگ همراه با پاسخ تشریحی یا IQB سلولی ملکولی

- IQB زبان

 

گروه C:

دوستانی که امکان مطالعه 8 تا 10 ساعت در روز در بازه زمانی 4 تا 5 ماه را دارند.

و اما چند راهنمایی کوتاه برای عزیزان این گروه:

یکی از مهم ترین اصول در کنکور کارشناسی ارشد، اصل تکرار و مرور می باشد که ممکن است شما عزیزان در این مورد به علت بازه زمانی کوتاهی که در اختیار دارید به چالش بیافتید!

پس توصیه میکنم مشابه آنچه برای گروه B ذکر کردم مطالعه بفرمایید و با این الگو که 4 تا 5 ساعت برای مطالعه اختصاص دهید و زمان باقی مانده را برای مرور و بدین شکل احتمالاً با سطحی متناسب با سطح اطلاعاتی آنها می توانید پیش بروید ... پس نگران نباشید و شروع کنید. 

 

 

گروه D:

دوستانی که امکان مطالعه 4 تا 5 ساعت در روز در بازه زمانی 4 تا 5 ماه را دارند.

شرایط این دسته از دوستان آنچنان هم بحرانی نیست، فقط متأسفانه یک مقدار دیر به خودشان جنبیده اند!

بازهم جای نگرانی نیست، از نظر من اگر حتی سه ماه مانده به کنکور هم شروع کنید، بازهم قدرت این را دارید که رتبه بیاورید. اما واقع بینانه بگویم که نه در حد دانشگاههای تهران و تیپ A، بلکه احتمالاً برای مناطق دورتر مثل کرمانشاه و اهواز میتوانید امیدوار باشید... البته برای این سه ماه دیگر نباید به قصد فهم کامل مطالب پیش بروید، بلکه فقط باید انرژی خود را روی مباحثی بگذارید که پر تکرارتر بوده و یا حتی تعداد تست های بیش تری از آن مباحث در کنکور کارشناسی ارشد ایمونولوژی دیده شده است ...

که در این رابطه می توانید با مؤسسه سه گام ارتباط برقرار کرده و با جزئیات بیشتر بنده برایتان شرح مطالب خواهم داد.

بنابراین میتوانید همانند گروه B شروع به کار بکنید. اما با تکیه بر مطالب پرتکرار و استفاده از جزوات خلاصه مؤسسات که برای تهیه آنها هم میتوانید با مؤسسه ارتباط برقرار کنید ... مؤسسه سه گام برای کمک در تمام زمینه ها با شما همراهی خواهد کرد. هدف ما هدایت شما به بهترین نحو به سوی نقطه نهایی است.

 

گروه E:

دوستانی که امکان مطالعه 2 تا 3 ساعت در روز در بازه زمانی طولانی مدت را  دارند.

 

 

گروه F:

دوستانی که امکان مطالعه 2 تا 3 ساعت در روز در بازه زمانی کوتاه مدت را دارند.

 

گروه E و گروه F

یکی از مسائلی که قبولی در آزمون کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی را مشکل می کند، عدم پذیرش این رشته در دانشگاه آزاد می باشد و انحصار ظرفیت پذیرش آن از سوی وزارت بهداشت، آن هم در تعداد اندک!

البته حدود دو سال است که وزارت بهداشت اقدام به پذیرش در شعب بین الملل کرده که اگرچه در حد 10 تا 15 نفر می باشد، اما باز هم جای امیدواری است و البته باز هم با تکیه بر میزان بازدهی شما در کنکور است؛ چون مختص افرادی است که حداقل نمرات را کسب کرده اند و نهایتاً باید به فکر پرداخت هزینه 20 تا 30 میلیونی این شعبات باشید که از نظر من جای تأمل دارد ...!

گروه E شرایط بهتری به علت بازه زمانی طولانی مدت خود دارند.

توصیه من این است که مشابه گروه D عمل کنند اما با تکیه بالاتر بر تست های ده سال آخر کنکور کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی، یا شاید حتی بهتر باشد بگویم که در کنار خواندن مطالب پرتکرار، انرژی بالاتر و بالاتر و بالاتری برای مطالعه تست ها بگذارند و البته انرژی بالایی برای مطالعه زبان و انرژی کم تری برای مطالعه میکروب شناسی.

شاید با کمی ذکاوت توانستید بازدهی مشابه گروه (D) را بدست آورید و به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

من که با تمام وجود امیدوارم و در میان دوستانم موارد مشابه این شرایط را دیده ام و مطمئنم که همراهان سه گام از ناباورانه ترین شرایط بهترین را خواهند ساخت.

بنده با تمام قدرت همراه این دو گروه، بر حسب شرایط خاصشان هستم.

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  افسانه اسمعیلی‏ - 02/1/4

  سلام خسته نباشید
  ببخشید چه درسهایی از ایمنی مهمِ و بیشتر در کنکور ارشد سوال میاد؟؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 02/1/6

  سلام خدمت شما
  سوالتون کاملا تحلیلی هست و فقط مشاوران تخصصی و اساتید این رشته میتونن راهنماییتون کنن پیشنهاد می کنم از طریق لینک زیر یک جلسه مشاوره از طریق لینک زیر با یکی از اساتید داشته باشید تا بتونن شما رو در زمینه مباحث پر اهمیت تو کنکور ارشد ایمنی شناسی راهنمایی کنن
  رزرو مشاوره تخصصی با مشاوران و اساتید رشته ایمونولوژی

 • تصویر فرد

  ابوالفضل کیان‏ - 01/9/21

  ببخشید از طریق رشته زیست شناسی گیاهی میتونم ارشد ایمونولوژی بخونم؟

 • تصویر فرد

  سانا وطندوست‏ - 00/7/12

  سلام من ترم پنج میکروبیولوژی هستم میخوام ارشد ایمونو بخونم ولی نمیدونم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  فرزانه‏ - 00/6/24

  سلام منابعی که معرفی کردین از کجا میتونم تهیه کنم خیلی فوری

 • تصویر فرد

  علی شمسی گوشکی‏ - 99/8/14

  سلام
  با توجه به اینکه امسال کتاب IQB ایمنی هنوز چاپ نشده و احتمالا چاپ نمیشه، چه کتابی رو برای تست پیشنهاد میدین؟

 • تصویر فرد

  سوران توسلی‏ - 99/7/6

  سلام برای ایمنی کتاب ابوالعباس رو توصیه کردن اما برای من بدلیل زمان کم حجم کتاب بسیار زیاده میخواستم بپرسم کتاب دیگه ای پیشنهاد میکنید که حجم کمتری داشته باشه

 • تصویر فرد

  ابراهیم‏ - 98/8/6

  سلام وقت بخیر
  ببخشید درمورد کتاب medical terminology میخواستم بدونم ایا مطالعه همه ی فصول کتاب منظورتون بود یا بخش هایی که به ایمنولوژی مربوط هستن؟
  اگر لطف کنید میشه فصل هایی رو که مهمن و به ایمنولوژی مربوطن رو ذکر کنید

 • تصویر فرد

  سجاد‏ - 97/10/7

  با عرض سلام و خسته نباشید . من کارشناسی رشته زیست شناسی دارم . و علاقه مند در شرکت در آزمون ارشد ایمنولوژی هستم . اما از ساعت 7 صبح تا 20 در سر کار هستم . به طور خلاصه 5 ساعت می تونم مطالعه کنم . همه رفرنس ها رو که در گروه A بهش اشاره شده دارم . چند سوال دارم . اول اینکه با توجه به زمان باقیمانده من امسال کنکور بدم یا سال 99 ؟ دوم اینکه مزیت شرکت در آزمون وزارت بهداشت نسبت به وزارت علوم چیه ؟

 • تصویر فرد

  فاطمه خانی‏ - 98/3/27

  سلام و تشکر دوست عزیز. واقعیت اینه که شرایط تون یکم دشواره برای کنکور با توجه به اینکه شاغل هستید اما اگر همین 5 ساعت رو که دارید مطالعه مفید و طولانی مدت داشته باشید میتونید موفق بشید. 
  اگر تصمیم تون برای قبولی و رسیدن به ایمونولوژی جدی هست من پیشنهادم اینه کنکور امسال رو شرکت کنید حتی اگر امادگی ندارید چون باعث میشه تو شرایط امتحان قرار بگیرید.
  اما در مورد مزیت وزارت بهداشت باید بگم در کشور ما وضعیت شغلی در وزارت بهداشت بهتر از وزارت علوم هست.

 • تصویر فرد

  خانم مهسا شیرین‏ - 97/6/15

  سلام خانم منیره فتاح زاده
  خیر رشته ارشد ایمنی طرح اجباری ندارد
  بله بازار کار خیلی خوبی دارد

 • تصویر فرد

  خانم مهسا شیرین‏ - 97/6/15

  سلام خانم مونا
  میتوانید در سایت 3 گام ثبت نام کرده تا یک جلسه مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید و به تمام سوالات شما پاسخ داده خواهد شد .

 • تصویر فرد

  خانم مهسا شیرین‏ - 97/6/15

  سلام خانم کوثر
  اگر 8 ترمه کارشناسیتون تموم میشه بعد از اتمام ترم 5 شروع به مطالعه کنید
  برای اطلاعات دقیق تر درمورد زمان شروع و نحوه مطالعه و برنامه ریزی، میتوانید در سایت 3 گام ثبت نام کرده و یک جلسه مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید.

 • تصویر فرد

  خانم مهسا شیرین‏ - 97/6/15

  سلام خانم مرجان 
  به قسمت فروشگاه 3 گام مراجعه کنید 

 • تصویر فرد

  مرجان‏ - 97/3/15

  سلام خسته نباشید.شما کتاب ها وجزوات رو جدا گونه هم می فروشید ???

 • تصویر فرد

  کوثر‏ - 96/11/5

  سلام من ترم ۴زیست شناسی سلولی مولکولی هستم می‌خوام فوق رو ایمنی بخونم بنظرشما ازکی شروع کنم که بتونم بلافاصله بافارغ التحصیلی کارشناسی فوق قبول شم؟

 • تصویر فرد

  مونا‏ - 96/4/15

  سلام وقتتون بخير
  من ترم ٤ علوم آزمايشگاهي هستم ميخواستم از الان شروع كنم واسه ارشد ايمني ميشه راهنماييم كنيد چيكار كنم كه نتيجه خوبي بگيرم؟
  ممنون🙏

 • تصویر فرد

  ندا‏ - 96/2/26

  سلام ميخام ايمونو بخونم به نظرتون موسسه سنا بهتره يا خليلي؟

 • تصویر فرد

  منیره فتاح زاده‏ - 96/1/8

  سلام
  ببخشید رشته ایمونولوژی طرح دارد؟
  بازار کار ارشد ایمونولوژی تضمینی است ؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/15

  سلام. طرح اختیاری هم دارند بعضی دانشگاهها. اشتغال هیچ رشته ای تضمینی نیست.

 • تصویر فرد

  Maryam Rezae‏ - 95/8/16

  من از اذر ماه شروع کردم.برنامه ندارم مشاوره کتید لطفأ برای ایمنی سراسری

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/1/19

  سلام. با عضویت در پنل مشاوره و برنامه ریزی از بخش ثبت نام سایت، علاوه بر یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان، ده روز هم برنامه ریزی رایگان دریافت می کنید.

 • تصویر فرد

  Arezoo‏ - 95/7/30

  سلام ..خسته نباشید .ببخشید میخواستم بپرسم با خوندن کتاب بیوشیمی دکتر احسانی میشه همه ی تستهای iqb رو جواب داد یانه..ممنون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/8/2

  سلام. سوالتون رو تو اتاق فکر گروه مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 95/7/3

  سلام.من ترم ۵ علوم آزمایشگاهی هستم.قصد دارم ارشد ایمنی شرکت کنم.برای درس بیوشیمی،باکتری‌ شناسی و زیست چ منابعی رو پیشنهاد میکنید؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/7/4

  سلام. لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر گروه مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  آذین‏ - 95/5/1

  سلام...از لحاظ کار و درآمد با خوندن متن این سایت نا امید شدم...میشه دقیق تر راجع به درآمد این رشته راهنمایی کنید؟
  و اینکه من ترم 3میکروبیولوژی هستم...اصلا چقد شانس قبولی در این رشته هست؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/5/2

  سلام. لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر مطرح بفرمایید. خیلی ممنون

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 95/4/31

  سلام
  ببخشید من 9 ماه برای خوندن فرضت دارم از طرفی مهرماه کارورزی دارم چطور بخونم که بتونم ارشد ایمون قبول شم؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/5/2

  سلام. لطفا سوالتون رو تو اتاق فکر گروه ایمنی مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  نیما‏ - 95/3/26

  سلام.من همش بین ۲رشته هماتو و ایمنی شک دارم.هماتورو دوس دلرن.ولی سخته خوندنس و قبول شدنش.چی کارکنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/26

  لطفا سوالتون رو در اتاق فکر گروه ایمنی شناسی مطرح کنید تا دوستان راهنماییتون کنند.

 • تصویر فرد

  نغمه نفیسی‏ - 95/2/14

  با سلام .من 3سال هست که دارم ایمونو میخونم اما کنکور نداده م!خیلی هم جسته گریخته خوندم پارسال جزوات ایمونو خلیلی رو خوندم و یکم iqb زدم ولی بعلت کوچیک بودن بجم نتونستم شرکت کنم...امسال ابولعباس شروع کردم و نت برداری هم کردم تا دی تقریبا خوب خوندم اما باز فاصله افتاد ..تقریبا میتونم بگم ابولعباسو خوندم ..این یه هفته که هیچی..فقط شاید تست بزنم اما برای بعدش (سال آینده )چیکار کنم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/2/14

  سلام.
  بهتره که سرمایه گذاری روی زبان و ایمنی رو همزمان شروع کنید و تا تابستون ببندید. بعد بیوشیمی و زیست رو همراه با دوره ایمنی و زبان شروع کنید.
  برای راهنمایی بیشتر در این زمینه می تونید سوالاتی که مرتبط هست با سوال شما در اتاق فکر رو ببینید و سوالتون رو هم همونجا مجدد با جزئیات بیشتر مطرح کنید.

 • تصویر فرد

  Arezoo‏ - 94/11/29

  سلام..من ترم 4 علوم هستم..دوس دارم ایمونو بخونم ..ولی واقعا گیجم...احساس میکنم توان خوندن اینهمه کتاب رفرنس رو ندارم:-( چیکارکنم؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/11/29

  سلام.
  نیازی به خوندن همه رفرنس ها نیست. به عنوان مثال تو درس بیوشیمی باید اکتفا کنید به کتاب دکتر احسانی انتشارت پوران پژوهش و گنجینه سوالات بیوشیمی دکتر جعفرنژاد و همین.

 • تصویر فرد

  مژده حسین وند‏ - 94/11/7

  سلام من از آذر شروع کردم ولی بدون برنامه ریزی توسط مشاور. حس میکنم مفید نبوده و وقت کم باعث ناامیدی شده.لطفا راهنمایی کنید.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/11/7

  برای این که در این زمان باقیمانده بهترین کار رو بکنید اینه که درسهایی رو خوندید به صورت تستی شروع به مرور کنید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت