گزیده ای از اتاق فکر مجموعه علوم اقتصادی

ورود به اتاق فکر
 • اقتصاد

  سلام من آمار خوندم و هم اکنون هم کارمند بانک هستم به نظر شما واسه ادامه تحصیل مدیریت مالی بهتره یا اقتصاد

 • مطالعه منابع

  سلام. خسته نباشید
  میخواستم بدونم طبق برنامه ریزی شما، برای یک دور کامل کردن دروس اقتصاد،تقریبا چقدر زمان لازمه؟
  یعنی تقریبا با روزی چقدر خوندن، و در طی چند ماه درسا یک دور کامل میشه؟
  ممنون

 • موقعیت شغلی

  سلام
  من دوره کارشناسی شهید بهشتی ریاضی محض خوندم و حالا برای ارشد قصد خوندن اقتصاد دارم و ثبت نام هم کردم اما ناغافل به دلم شک افتاده نکنه اصلا موقعیت شغلی خوبی نداشته باشه این رشته... می خواستم از شما بپرسم کدوم گرایش اقتصاد موقعیت شغلی رفاهی بهتری داره ، ممنون

 • پذیرش

  سلام با رتبه 603 میشه شبانه یکی از دانشگاه های برند تهان قبول د در رشته علوم اقتصادی یا توسعه اقتصادی؟

 • پذیرش

  با سهمیه شاهد رتبه ام 20 شده.در کدام دانشگاه های تهران روزانه احتمال قبولی دارم؟

نکاتی پیرامون آزمون کارشناسی ارشد اقتصاد

تعداد بازدید 4567 دفعه

انتخاب منابع در هر درس به شدت در نتیجه حاصله از کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد تأثیرگذار است ونکته حائز اهمیت این است که هر درس به طور جداگانه سبک منبع و سبک مطالعه خود را می طلبد.

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد علوم اقتصادی

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

 

در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد همانطور که بیان شد مواد امتحانی عبارتند از: زبان، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، ریاضی، آمار و دروس تخصصی شامل: تجارت بین الملل، مالیه، پول و بانکداری، بخش عمومی و اقتصاد اسلامی.

در این زمینه باید گفت که اقتصاد خرد و کلان با توجه به ضریب 4 و نقش مبنایی در آزمون کارشناسی ارشد رشته اقتصاد از اهمیت بیشتری نسبت به باقی مواد امتحانی ذکر شده برخوردارند. برعکس درس زبان با توجه به ضریب 1 و ضعف اکثر داوطلبین در این حوزه می تواند در پایین ترین درجه اهمیت قرار گیرد. دروس تخصصی نیز با توجه به دربرگرفتن 5 درس و ضریب 3 از شرایط ویژه ای برخوردار است. دروس ریاضی و آمار نیز در مرز اهمیت متوسط جای می گیرند. اما نکته حائز اهمیت این است که هر داوطلب با توجه به هدف خود و بازه رتبه ای مورد نظرش می تواند متفاوت عمل کند و تجویز یک نسخه عمومی برای همگان کمتر می تواند راهگشا باشد. اما در کل ترتیب اهمیتی که بیان شد برای اکثر داوطلبین صدق می کند. بعلاوه درسی به مانند آمار در کنکور دارای ضریب یکسان با درس ریاضی است، اما به سبب تجربه اثبات شده است که تأثیرگذاری بیشتری در تراز حاصله از کنکور دارد.

در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد، دست یابی به میانگین حدود 50 درصد تقریباً ( البته با توجه به سطح کنکور هرسال) کسب رتبه زیر 100 را تضمین می کند که می تواند موقعیت خوبی برای انتخاب دانشگاههای برتر را فراهم کند. البته هر شخص با توجه به پیشینه علمی خود و با توجه به زمانی که برای کنکور اختصاص می دهد باید نتیجه ای براساس واقعیت متصور باشد.

انتخاب منابع در هر درس به شدت در نتیجه حاصله از کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد تأثیرگذار است ونکته حائز اهمیت این است که هر درس به طور جداگانه سبک منبع و سبک مطالعه خود را می طلبد. فرم سؤالات درسی مانند اقتصاد کلان در کنکور اغلب مفهومی بوده وعلم داوطلب را مورد سنجش قرار می دهد. در نتیجه در این درس قطعاً خواندن کتاب های کنکوری نتیجه بخش نیست و الزام به مطالعه منابع اصلی برای حصول نتیجه مطلوب کاملاً حس می شود. اما درسهای دیگری مانند ریاضی و آمار در کنکورهای سالهای پیش اغلب درسهایی تمرین محور هستند و با تمرین و تکرار و حل سؤال های بیشتر می توان به نتایج مطلوبی دست پیدا کرد.

 

 کانال مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد اقتصاد

 

عضویت در صفحه اینستاگرام موسسه 3گام

سایر بخش های مجموعه علوم اقتصادی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  محبوبه‏ - 98/7/21

  بابت مطالب مفیدتون سپاس

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc