معرفی ارشد مجموعه ریاضی + ظرفیت و گرایشهای ارشد ریاضی

معرفی ارشد مجموعه ریاضی که به تعبیری به مادر علوم معروف است، ضروری می باشد. در این مطلب اطلاعاتی درباره بازار کار ارشد ریاضی، حوزه ها و گرایش های ارشد ریاضی، ادامه تحصیل و ... ارائه می دهیم.

معرفی کارشناسی ارشد مجموعه ریاضی
معرفی کارشناسی ارشد مجموعه ریاضی

 

 

معرفی ارشد ریاضی

معمولاً در هر زمینه موضوعی را تحت عنوان مادر معرفی می ­کنند. از رشته ریاضی نیز به عنوان مادر سایر علوم یاد می ­شود. به اذعان اکثر دانشمندان و محققان، کمتر رشته یا شاخه ­ای از علم است که ریاضی در آن کاربردی ندارد.

هر یک از رشته ­های متعدد علمی و شاخه ­های گوناگون معارف بشری، سهمی را برای پاسخ به پرسش ­های گوناگون آدمی و رفع نیازهای مادی و معنوی او قائلند یا این انتظار از آن­ها در بین مردم وجود دارد. علم ریاضیات چه در زمینه معنوی و چه در زمینه مادی توسعه ­ای شگرف داشته و روز به روز به گستردگی آن افزوده می­ شود.

این توسعه و پیشرفت ریاضیات سبب پیشرفت سایر علوم گردیده است به نحوی که سایه علم ریاضیات به وضوح دیده می ­شود. بر همین اساس ریاضی خوانان در رشته ریاضیات و کاربردها تعدادی مباحث مختلف از علم ریاضیات را در دوره­ لیسانس فرا می ­گیرند و در ادامه در مقطع کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری به صورت تخصصی گرایش و زمینه ­ای خاص را پیش می­ گیرند. اما سؤالی که مطرح می­شود این است که آیا این علم اشباع شده است؟

 

 

معرفی ارشد ریاضی - گرایش های ارشد ریاضی

رشته ریاضیات و کاربردها دارای چندین گرایش و زیرگرایش است که این زیرگرایش ­ها هر کدام داخل یک گرایش است و بر اساس شش شاخه اصلی دسته ­بندی می ­شوند. این شش گرایش عبارتند از:

 • ریاضی محض
 • ریاضی کاربردی
 • آموزش ریاضی
 • ریاضی مالی
 • محاسبات نرم
 • رمز

شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق درباره هریک از گرایش های ارشد ریاضی مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه ریاضی را در سایت 3گام بخوانید.

 

 

معرفی ارشد ریاضی - ظرفیت پذیرش ارشد ریاضی

 

برای مشاهده ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد مجموعه ریاضی به صورت جداول تفکیکی، استان به استان و دانشگاه به دانشگاه سال 98 به لینک زیر مراجعه فرمایید. می توانید با کلیک بر روی نام دانشگاه، استان، نوع دوره، گرایش و هر پارامتر دیگر، لیستها را فیلتر کنید تا اطلاعات را با جزئیات دقیق تر بررسی نمایید.

بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد ریاضی سال 98

 

 

 

معرفی ارشد ریاضی - بازار کار ارشد ریاضی

رشته ریاضیات و کاربردها رشته ­ای مادر برای سایر علوم است و می ­تواند در بسیاری از زمینه ­ها مورد استفاده قرار گیرد. بازار کار برای فارغ ­التحصیلان رشته ریاضیات و کاربردها وابسته به گرایش آنان است. ریاضی کاربردی از جمله گرایش های پرطرفدار ریاضیات و کاربردهاست که به نسبت بازار کاری بهتری را دارا می­ باشد. گرایش ریاضی مالی و رمزنگاری نیز می­ تواند بخش عمده ­ای از بازار این رشته را شامل شود. گرایش ریاضی محض معمولاً جنبه دانشگاهی داشته و معمولاً بازاری مناسب در جامعه برای این گرایش وجود ندارد. بهترین منابع کنکور ارشد مجموعه ریاضی به داوطلبان این رشته کمک خواهد کرد تا بتوانند در گرایش مورد علاقه خود قبول شوند.

 

 

 

معرفی ارشد ریاضی - وضعیت ادامه تحصیل رشته ریاضیات و کاربردها (در داخل و خارج)

اکثر دانشگاه ­های ایران مقطع ارشد و دکتری رشته ریاضیات و کاربردها را دارا می ­باشند. اما گرایش ­های مختلف رشته ریاضیات و کاربردها در هر دانشگاهی وجود ندارد. تنها تعداد معدودی از دانشگاه­های دولتی تمامی گرایش­ ها را دارا می­باشند. اما موضوعی که داوطلب باید بداند این است که باید آگاهانه و بر اساس زیرگرایش مورد علاقه دانشگاه مقصد را انتخاب نماید.

رشته ریاضیات و کاربردها نیز همانند بسیاری از رشته ­های علوم پایه در کشورهای توسعه یاقته از بهای بیشتری برخوردار است. لذا فارغ­ التحصیلان رشته ریاضیات و کاربردها در مقطع ارشد با داشتن مدرک زبان معتبر به راحتی می ­توانند در دانشگاه ­های معتبر برای مقطع دکتری پذیرش بگیرند.

 

 

 

 

 

سوالات متداول:

گرایشهای کارشناسی ارشد ریاضی کدام است؟

رشته ریاضیات و کاربردها دارای چندین گرایش و زیرگرایش است که این زیرگرایش­ها هر کدام داخل یک گرایش است و بر اساس شش شاخه اصلی دسته ­بندی می­شوند. این شش گرایش عبارتند از:

 • ریاضی محض
 • ریاضی کاربردی
 • آموزش ریاضی
 • ریاضی مالی
 • محاسبات نرم
 • رمز

شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق درباره هریک از گرایش های ارشد ریاضی مطلب گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه ریاضی را در سایت 3گام بخوانید.

منابع ارشد کنکور ارشد ریاضی چیست؟

شما می توانید بهترین منابع و سرفصل های کنکور ارشد ریاضی را در سایت 3گام بخوانید.

چگونه می توانم به نمونه کارنامه ارشد ریاضی دسترسی داشته باشم؟

یکی از مواردی که داوطلبان کنکور ارشد ریاضی همیشه پیگیر آن بوده اند و با مشاوران در میان گذاشته اند، نمونه کارنامه ارشد ریاضی است. به همین علت موسسه 3گام مجموعه ای از کارنامه های ارشد ریاضی را در سایت 3گام تحت عنوان نمونه کارنامه، رتبه ها، درصدها و قبولیهای ارشد ریاضی 98 در اختیار داوطلبان کنکور ارشد ریاضی قرار داده اند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در رشته ریاضی و کاربردها