گزیده ای از اتاق فکر زیست شناسی جانوری

ورود به اتاق فکر
 • منابع ارشد

  با عرض سلام
  من در حال حاضر محصل رشته ی علوم تربیتی دارن
  م ولی میخوام ارشد فیزیولوژی بخونم خواستم به دلیل این که تا دو سال دیگه نمیخوام شرکت کنم لیست منابع کتابو میخواستم چون که هر سایتی فقط در چند منبع اتفاق نظر دارند

 • گرایش ارشد

  بهترین رشته از لحاظ بازار کار واسه ارشد زیست چ رشته ایه؟

 • گرایش ارشد -289

  سلام. من مهندسی کشاورزی با گرایش باغبانی خوانده ام و قصد دارم برای ارشد در رشته ی فیزیولوژی جانوری شرکت کنم. می خواستم بدونم با توجه به رشته ی کارشناسی من امکان شرکت در این گرایش ارشد هست یا نه ؟ ضمنا اگر امکانش هست قصد تهیه جزواتش رو دارم لطفا راهنمایی کنید.

 • انتخاب گرایش در مقطع ارشد

  عرض سلام و ادب
  بنده دانشجوی کارشناسی زیست شناسی عمومی (ترم آخر) دانشگاه پیام نور هستم.
  در انتخاب گرایش ارشد مردد هستم و اصلا احتمال قبولی خودم را نمی دانم.

 • قبولی روزانه

  سلام . با رتبه 86 مجموعه زیست جانوری آیا امکان قبولی روزانه تهران و کرج وجود داره ؟ سلولی تکوینی

اطلاعات دفترچه آزمون کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم جانوری

تعداد بازدید 3773 دفعه

دفترچه سؤالات آزمون کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم جانوری به همراه پاسخنامه به شما داده می شود، 180 دقیقه زمان دارید تا تنها به 160 سؤال پاسخ دهید و این یعنی اینکه اگر برای هر سؤال یک دقیقه در نظر بگیریم، 20 دقیقه اش اضافه است.

روز آزمون کارشناسی ارشد که دفترچه سؤالات مجموعه زیست شناسی- علوم جانوری به همراه پاسخنامه به شما داده می شود، 180 دقیقه زمان دارید تا تنها به 160 سؤال پاسخ دهید و این یعنی اینکه اگر برای هر سؤال یک دقیقه در نظر بگیریم، 20 دقیقه اش اضافه است که آنرا هم میگذاریم برای سؤالاتی که به زمان بیشتری برای فکر کردن نیاز دارند.

ترتیب سؤالات به این شکل است: 30 سؤال برای زبان عمومی و تخصصی – 40 سؤال برای مجموعه زیست شناسی (که شامل سؤالات گیاهی، جانوری، میکروبی، سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوشیمی، بیوفیزیک و اکولوژی و تکامل است) – 30 سؤال از فیزیولوژی جانوری، 30 سؤال مربوط به جانورشناسی و 30 سؤال هم برای تکوین جانوری (بافت شناسی و جنین شناسی) مطرح شده است ولی اصلاً مهم نیست که از کجا شروع کنید. منظورم این است که هیچ الزامی وجود ندارد که حتماً به ترتیب به سؤالات پاسخ دهید. شما مختار هستید که هرطور مایل بودید به سؤالات جواب دهید. ولی حواستان باشد که شماره سؤال در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد و پاسخنامه یکسان باشد. یعنی فرضاً اگر از سؤالات بخش فیزیولوژی شروع میکنید، سؤال اول شماره 71 است و شما باید در پاسخنامه شماره 71 را بیابید و گزینه مورد نظر را رنگ کنید. در حالت کلی باید حواستان جمع باشد و نگذارید استرس و یا عوامل بیرونی بر شما تسلط یابند. چرا که در این صورت احتمال دارد که مواردی که گفته شد و بسیار ساده و غیرممکن به نظر می رسند را انجام دهید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

چگونه به سؤالات آزمون کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسی- علوم جانوری پاسخ دهیم؟

دوستان عزیز! ما گاهی آنقدر وقت نداریم که همه چیز را خودمان تجربه کنیم و از آنها درس بگیریم. باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم و در زندگی خویش بکار بگیریم. کنکور ورودی دانشگاه ها و کنکور کارشناسی ارشد که شما در پیش رو دارید یکی از این مواردی است که اگر شما از تجربیات دیگران استفاده کرده و در روز آزمون، قبل و بعد از آن بکارگیرید، مطمئناً نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت. مسائلی که در اینجا مطرح میشود همگی از تجربیات خود ماست که در اختیار شما میگذاریم و امیدواریم که با بهره گرفتن از آنها به بهترین نتیجه دست یابید. بهترین روش را در اینجا برایتان میگویم. مطمئن باشید که با این روش بهترین نتیجه را خواهید گرفت:

ابتدا یک نفس عمیق میکشید و هر آنچه که با آن آرام میگیرید را در نظر می آورید و به خدا توکل کرده و به سؤالات پاسخ میدهید. از هر بخشی که فکر میکنید تسلط بیشتری دارید آغاز کنید. به عنوان مثال اگر به فیزیولوژی تسلط بیشتری دارید، اول به سؤالات آن بخش در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد جواب دهید و سپس به سراغ سؤالات بخشی بروید که نسبت به فیزیولوژی در رتبه دوم تسلط شما قرار دارد و همینطور تا آخر ادامه دهید.

فرض میکنیم شما داوطلبی هستید که به نظر خودتان فیزیولوژی را بهتر از دروس دیگر بلد هستید و در نتیجه در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد اول به سراغ بخش فیزیولوژی رفته اید و با خواندن اولین سؤال فشارتان افت میکند. میبینید که سؤال سخت است و شما اصلاً یادتان نمی آید که جواب چی بود یا حتی امکان دارد که سردرگم شده و احساس کنید که اصلاً این مطلب را تا بحال ندیده اید. این موارد بسیار رایج هستند، هم ممکن است که آن سؤال واقعاً سخت باشد و هم اینکه شما به علت استرسی که دارید و کاملاً هم طبیعی است، اینطور به نظرتان بیاید. در هر دو صورت خونسردی خود را حفظ کنید و نفس عمیق بکشید و دور شماره آن سؤال به نظر عجیب، یک دایره بکشید و به سؤال بعدی بپردازید. چرا گفتیم دور سؤال را دایره بکشید؟ به این علت که اگر در انتها وقتی باقی ماند، به سراغ سؤالاتی که علامت گذاشته ایم برویم و با دقت بیشتری خوانده و بیشتر فکر کنیم، بلکه جواب را یافتیم. چه بسا افرادی که در دور دوم با دیدن آن سؤال، نه تنها جواب را به درستی انتخاب نموده اند بلکه تعجب هم کرده اند که چطور بار اول سؤال را متوجه نشده اند!! همانطور که گفتم این حالات بسیار رایج و طبیعی هستند. در نتیجه اگر چنین حالتی برای شما هم اتفاق افتاد اصلاً نگران نشوید. اگر در دور دوم هم دیدید که نمیتوانید به سؤال مورد نظر پاسخ دهید، بدانید که سؤال سخت بوده و نه تنها برای شما و برای همه داوطلبان سخت می باشد و در این حالت هم نگرانی به خود راه ندهید.

در هر حال، روش فوق، فوق العاده است. یادتان نرود که حفظ آرامش در هر آزمونی حرف اول را میزند. اگر آرام باشید مطمئناً نتیجه مطلوب تری خواهید دید. در ضمن آزمون کارشناسی ارشد نمره منفی دارد. لذا از انتخاب گزینه های شانسی جداً خودداری کنید چرا که اگر به سؤالی جواب ندهید بسیار بهتر از آن است که جواب انتخابی شما غلط باشد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

نحوه سؤالات آزمون کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسی- علوم جانوری

در مورد نحوه سؤالات دفترچه آزمون کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسی باید بگویم که سؤالات زبان انگلیسی برای سطوح متوسط و متوسط به بالا مطرح می شوند ولی اگر شما از این سطح پایین تر هم باشید، میتوانید به 20 و یا 30 درصد سؤالات پاسخ دهید. مخصوصاً اینکه متن های داده شده هم به احتمال بسیار زیاد تخصصی هستند و اکثر واژه ها برایتان آشنا خواهد بود. در اینجا باید یک نکته را درنظر داشته باشید که اصلاً لازم نیست که معانی تمام لغات را بدانید. همین که مفهوم را درک کنید کفایت می کند. در قسمت مجموعه زیست شناسی برای هر عنوان که در بالا ذکر شد، تقریباً پنج سؤال می آید که در کل چهل سؤال از کلیه مباحث زیست شناسی است و دانش مختصر شما در تمامی زمینه ها کفایت میکند. چرا که سطح سؤالات بالا نیست و شما اگر از طول تحصیل دوره کارشناسی چیزهایی یادتان مانده باشد، بس است تا به نیمی از سؤالات بتوانید به راحتی جواب دهید. سؤالات فیزیولوژی جانوری اکثراً از کتاب فیزیولوژی گایتون مطرح می گردد که فیزیولوژی پزشکی است و شما با تسلط کامل به این کتاب به بیش از 85 درصد سؤالات جواب خواهید داد.

درصد باقی مانده را هم میتوانید با مطالعه کتاب های فیزیولوژی جانوری از جمله مبانی فیزیولوژی جانوری مویز و شولت پاسخ دهید. چنانچه زمان کافی برای مطالعه تمامی این کتب را ندارید، جای هیچ نگرانی نیست چرا که فیزیولوژی گایتون جوابگو است. برای جانورشناسی نیز قسمت های مربوط به بی مهرگان اگر بیشتر از بخش مهره داران دارای سؤال در دفترچه سؤالات کنکور کارشناسی ارشد زیست شناسی جانوری نباشد، کمتر نیست. لذا هر دو جلد کتاب هیکمن را خوب بخوانید تا سر جلسه آزمون جواب دادن به سؤالات این بخش برایتان مانند آب خوردن باشد. و در نهایت سؤال های تکوین جانوری که شامل دو بخش بافت شناسی و جنین شناسی می باشد: سؤالات این قسمت از کتاب های جان کوئیرا برای بافت شناسی و زیست شناسی تکوینی گیلبرت و نیز جنین شناسی پریور برای جنین شناسی مطرح میگردند. دکتر مشایخی کتاب بسیار خوبی که می توان گفت تلفیق بسیار جامعی از این دو کتاب (گیلبرت و پریور) می باشد به تألیف درآورده اند که حجم بسیار معقولی دارد و این کتاب را برایتان پیشنهاد می کنیم.

و در انتها همانطور که خود شما نیز آگاه هستید، تأثیر تمرین تست زنی قبل از آزمون را نمی توان در جواب دهی به تست های آزمون کارشناسی ارشد زیست شناسی نادیده گرفت. چرا که هم نحوه طرح شدن سؤالات دستتان می آید و هم اینکه چگونگی یافتن جواب درست توسط خودتان را یاد میگیرید و در نتیجه سرعتتان بالا رفته و مطمئناً اعتماد به نفستان بیشتر می شود. تکرار معجزه می کند. بویژه در خصوص مباحث زیست شناسی که حفظی و فرار هستند، هرچه بیشتر مرور کنید مطالب بهتر ملکه ذهن زیبایتان خواهند شد و این مهم با مرور و البته تست زدن محقق می شود.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  سمانه‏ - 96/7/19

  سلام من کارشناسی مهندسی منابع طبیعی هستم مجاز به شرکت در ارشد زیست شناسی هستم؟

 • تصویر فرد

  خانم دکتر میرفیض اللهی‏ - 96/9/7

  با سلام بله می تونید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc