گزیده ای از اتاق فکر مجموعه آمار

ورود به اتاق فکر
 • منابع

  منبع تست مناسبی غیر از کتاب کنکور سالهای اخیر وجود داره؟ مثلا کتابهای پوران پژوهش که درس و تست هست.
  توی سایت خوندم سالهای اخیر مباحثی از رگرسیون حذف شده. در مورد اونا اطلاع دارید؟

 • آمار زیستی

  بازار کار گرایشای آمار چطورن؟ آمار زیستی با توجه به اینکه زیر مجموعه وزارت بهداشت هست. بهتر نیست؟
  برای هر کدوم از دروس چندتا کتاب معرفی شده؛ حجمش خیلی زیاد میشه! همه اینا باید خونده بشه؟ حتما مطالب همپوشانی داره. امکان داره بگید کدومش جامعتر و بهتره؟

 • رتبه

  سلام دوستان عزیز----من فقط دروس اختصاصی رو خوندم برای اخد رتبه زیر 200 تقریبا چند درصد باید بزنم

 • سطح دشواری ارشد 95

  من بعداز چند سااال دوباره خوندم و امتحان دادم ولی به نظر من خیلی سخت بود.خیلییییی. حالا دوست دارم بدونم میتونم امیدی داشته باشم یا نه.دوست دارم نظر بقیه رو بدونم.

 • کجا قبول میشم؟

  من با درصدهای
  تخصصی19درصد
  پایه 3.7درصد
  زبان 24درصد چه رتبه ای میارم ؟
  کجا قبول میشم؟

تحلیل آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 93 آمار و کاربردها

تعداد بازدید 4231 دفعه

آزمون 1393 یک آزمون بسیار ساده نسبت به سالهای قبل، آزمونی که تعداد سؤالات آن با سال گذشته یکسان است ولی از لحاظ محتوایی، ساده و بسیار خوش‌به‌حال دوستان شده است

پیشگفتار مشاور

همان طور که میدانید در سال 1393 در کنکور کارشناسی ارشد آمار یک تحول عظیم رخ داد، تغییر منابع و سؤالات آزمونی. در ابتدا از شما اجازه می‌خواهم یک تحلیل بسیار خودمانی و ساده را خدمتتان ارائه دهم تا جان کلام ادا شود. آزمون 1393 یک آزمون بسیار ساده نسبت به سالهای قبل، آزمونی که تعداد سؤالات آن با سال گذشته یکسان است ولی از لحاظ محتوایی، ساده و بسیار خوش‌به‌حال دوستان شده است

درس زبان عمومی و تخصصی در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

اکثر دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد آمار، قید سؤالات زبان را زده‌اند ولی باور کنید با مطالعه 504 و Essential و زبان تخصصی آمار (کتاب پیام نور) به راحتی می‌توانستید به 40 درصد از سؤالات این آزمون پاسخ مثبت دهید.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

درس رياضيات عمومي در آزمون کارشناسی ارشد آمار

در آزمون کارشناسی ارشد آمار، در مجموع 9 تست در درس ریاضیات عمومی داده شده كه 4 تا از آنها مربوط به رياضي عمومي (1) و 5 تا مربوط به رياضي عمومي (2) بودند. اين نسبت هميشه طي سال‌هاي پيش رعايت شده است. يعني 40 درصد رياضي يك و 60 درصد رياضي دو محتواي مسائل را تشكيل مي‌دهند. اگر داوطلبي توانسته باشد در مجموع، بین 15 تا 20 درصد تست‌هاي رياضيات عمومي (1و 2) را پاسخ دهد (درصورتی که سایر دروس وضعیت خوبی داشته باشند)؛ به قبولي در دوره‌هاي روزانه و دانشگاه‌های خوب بسيار نزديك شده است. نكته جالب كه در آزمون کارشناسی ارشد سال 93 (بهمن 92) به چشم مي‌خورد اين بود كه به علت كم شدن تعداد تست‌ها برخي مباحث هميشگي شامل: اكسترمم‌هاي مقيد، انتگرال روي منحني، قضيه گرين و استوكس، و حدهاي مجموع و ريماني در آزمون کارشناسی ارشد 93 (بهمن 92) جايي نداشتند. 

درس مباني علوم رياضي در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

درس مباني علوم رياضي كه یک درس 3واحدي از دوره كارشناسي رشته آمار و کاربردها است، پيش از اين هم سهم كوچكي از تست‌هاي آزمون ورودي كارشناسي ارشد را به صورت غير رسمي در اختيار داشت. در واقع معمولاً يك يا دو تست از درس‌هاي رياضيات عمومي و آناليز (1) به موضوعات مباني رياضيات اختصاص داشتند. اما در آزمون كارشناسي ارشد سراسري سال 93 (بهمن 92) اين درس به صورت رسمي وارد آزمون شد، 6 تست را به خود اختصاص داد و مي‌توان گفت همه اين تست‌ها در سطح ساده و متوسط رده‌بندي مي‌شوند. پس اصلاً نگران نباشید و نترسید. این درس را در حد متوسط پاسخگو باشید و دیگر دروس با اهمیت را خوب پاسخ دهید. همه چیز برای رتبه 1 شدن هم روبه راه است. 

درس مبانی ماتریس ها و جبر خطی در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

درسی که به تازگی به کنکور کارشناسی ارشد آمار راه یافت، درسی که اغلب دانشجویان تمایل و علاقه چندانی به آن نشان ندادند، درس جبر خطي و مباني ماتريس‌ها شامل موضوعاتي است كه مهم‌ترين مطالب آن عبارتند از: دستگاه‌هاي معادلات خطي، ماتريس و دترمينان، فضاهاي برداري، تبديلات خطي، پايه و بعد، رتبه و پوچي و مقادير ويژه. در آزمون کارشناسی ارشد سال 93 (بهمن 92) 6 تست از اين درس طرح شد كه در سطح متوسط و سخت قرار داشت و باید دانشجو تسلط كافي بر مفاهيم پايه این درس را داشته باشد. اگر داوطلبي توانسته باشد حداقل به 1 از 6 تست پاسخ صحيح بدهد (درصورتی که دیگر دروس در وضعیت خوبی باشند) در رقابت با ساير دانشجويان هنوز داراي شانس است.  

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

درس مباني آناليز ریاضی در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

از جاییکه درس آناليز رياضي در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان آمارریاضی حائز اهمیت است، طراحان را بر آن داشت كه تعداد تست‌هاي اين درس را به 12 تست ارتقا دهند تا بتوانند تمام مباحث مهم را پوشش دهند. ويژگي مهم تست‌هاي آزمون کارشناسی ارشد آمار در اين درس، تازگي و خلاقانه بودن آنهاست. به ويژه در تست‌هاي شماره 53، 56 و 61 يك قالب نو براي موضوعات تكراري سال‌هاي قبل انتخاب شده بود و سؤالات، ضمن ساده بودن بسيار مفهومي و عميق بودند.  فضاهاي متريك؛ مفاهيم باز و بسته بودن؛ پيوستگي؛ رابطه توابع پيوسته با مجموعه‌هاي همبند و فشرده عمده مواردي بودند كه تست های آناليز (1) را در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93 تشكيل مي‌دادند. هر داوطلبي كه حداقل 20 درصد از تست‌ها را پاسخ داده باشد، درصد قابل قبولي از اين درس كسب كرده است.

درس آناليز عددي در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

بازهم درسی که به تازگی به کنکور کارشناسی ارشد آمار راه یافت و اغلب دانشجویان تمایل و علاقه چندانی به آن نشان ندادند، اما سطح دشواري تست‌ها متوسط بود و اگر دانشجویی مطالب مهم را دوره میکرد به 2 تست از 6 تست حتماً پاسخ داده و جایگاه بسیار خوبی را کسب میکرد.

درس مبانی احتمال در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

به نظر بنده احتمال یکی از دروس شیرین و انعطاف پذیر رشته آمار است و در کنکور کارشناسی ارشد جایگاه ویژه ای دارد. تعداد سؤالاتي كه در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال 92 ساده‌تر از سال 93 بوده‌اند بيشتر است، به علاوه درس روشهاي آماري یا مبانی احتمال در آزمون کارشناسی ارشد آمار، از دروسي است كه اغلب دانشجويان در آن قوي هستند اما از آنجا که بسیاری از سرفصل های این درس در سال جاری حذف شده و همچنین طرح 5 سؤال در سال 93 در آزمون مقابل 14 سؤال در سال 92، خود دليلي است مبني بر ساده‌تر بودن آمار كاربردي آزمون کارشناسی ارشد سال 92 نسبت به آزمون سال 93 (بهمن 92). تعداد سؤالات حفظي در آزمون کارشناسی ارشد سال 93 کاهش يافته و تعداد سؤالات محاسباتي 5 سؤال بوده است.   

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

درس احتمال در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

اغلب سؤالاتي که از مبحث احتمال در آزمون کارشناسی ارشد آمار طراحي مي‌شود، متأسفانه منجر به كسب امتياز منفي مي‌شود. بنابراين تعداد سؤالات آن فرق چنداني در سادگي آزمون ندارد. اما با توجه به تحليل‌هاي جدول سطح سختي احتمال و كاربرد آن در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال 93 (بهمن 92) بالاتر از 92 است. به خصوص اينكه توزيع‌ها و توابعي كه در آزمون سال 92 آمده است اغلب براي دانشجويان آشناست. در حالي كه در آزمون سال 93 (بهمن 92) برخي توزيع‌هاي ناآشنا موجب سردرگمی دانشجویان شد. تعداد سؤالات درس احتمال از ۲۸ سؤال در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال ۹۲ به ۲۰ سؤال در آزمون سال ۹۳ كاهش داشته است. بيشترين تمركز در اين درس بر مباحث توزيع توابع از متغيرهاي تصادفي و اميد رياضي،‌ كوواريانس و ضريب همبستگي،‌ استقلال، كوشي شوارتز و همچنین توزيع‌هاي گسسته و پيوسته توأم بود. در آزمون کارشناسی ارشد آمار (92) تمامي ۲۸ سؤال محاسباتي و مفهومي ولي در سال (93)، ۲ سؤال حفظي و ۱۸ سؤال مفهومي محاسباتي وجود داشت. بيشتر تست‌ها از كتاب‌هاي نظريه آمار مود ـ مباني احتمال دكتر سعيد قهرماني و‌ احتمال شلدون راس طراحي شده بود. ۳ سؤال نيز وجود داشت كه حتي با مطالعه دقيق و كامل مباحث به راحتي قابل پاسخگويي نبودند. 

درس آمار ریاضی در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

درسی که راحت الحلقوم ولی گیج کننده است!! تعداد سؤالات این درس در آزمون‌‌هاي کارشناسی ارشد آمار سال‌هاي 92 و 93 بهمن (92) یکسان بود ولی در مجموع سؤالات 93 (بهمن 92) به نسبت آزمون‌هاي قبل بسیار ساده‌تر می باشد. به عکسآزمون کارشناسی ارشد آمار سال 92 که بسیاری از سؤالات به دقت و درک حداقل متوسط از مفاهیم احتیاج داشت، آزمون سال 93 (بهمن 92) تنها به حفظ چندین فرمول نیاز داشت. 2 سؤال بسندگی مربوط به تعریف اولیه بسندگی بود و تنها یک سؤال آن به قضیه باسو احتیاج داشت. در برآوردیابی نیز سؤالات بسیار ساده بود و تنها براي حل سؤال 100   به کمی دقت و حوصله نیاز بود.UMVUE مهمترین مبحث آمار ریاضی است که می توان سؤالات بسیار متنوعی از آن در آزمون کارشناسی ارشد طرح كرد، در حالی كه در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال 93 (بهمن 92) به عکس سال های پیش سؤال مناسبی برای این فصل نداشتیم. در مبحث فاصله اطمینان با وجود سادگی سؤالات نیاز به دقت زیادی داریم .در آزمون فرض نیز تنها فرض ساده مطرح شده بود. 

درس نمونه گیری در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

یکی از الطاف طراحان به دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد آمار، سادگی سؤالات نمونه گیری بود. در مجموع ميزان سختي سؤالات نمونه‌گيري در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال 92 بالاتر از 93 بوده، به دليل مفهومي‌تر بودن سؤالات سال 92 سطح آزمون اين سال كمي بالاتر است. از طرفی با توجه به حذف سرفصل هایی از قبیل نمونه‌گيري سيستماتيك، برآورد رگرسیونی و برآوردگرهای نسبتی و نمونه‌گیری خوشه‌ای (که بنده مخالف آن بودم و هستم)، می‌توان گفت سطح سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال ۹۳ به نسبت سال ۹۲ کاهش یافته و آسان‌تر شده است. تعداد سؤالات در سال ۹۳کمتر از سال ۹۲ بوده است، همچنین در سال (92)، 5 سؤال حفظي و ۱۰ سؤال محاسباتي و مفهومي ولي در سال (۹۳)، ۲ سؤال حفظي و ۸ سؤال مفهومي، محاسباتي وجود داشت. در آزمون سال ۹۳ (بهمن 92) هیچ سؤالی وجود نداشت كه با مطالعه دقيق منابع و مباحث به راحتي قابل پاسخگويي نباشند. 

درس رگرسیون در آزمون کارشناسی ارشد آمار 93

با توجه به اينكه درس رگرسيون معمولاً براي دانشجويان سخت‌ است، بنابراين كمتر بودن تعداد سؤالات رگرسيون در آزمون کارشناسی ارشد امار سال 93 نسبت به 92 خود نشان دهنده ساده‌تر بودن آمار كاربردي است. از طرفي سؤالات رگرسيون سال 92 مفهومي‌تر و بعضاً سخت‌تر از سال 93 است. در آزمون کارشناسی ارشد آمار سال (92) 4 سؤال حفظي و 10 سؤال محاسباتي / مفهومي ولي در سال (93) 5 سؤال حفظي و 5 سؤال محاسباتي مفهومي وجود داشت. بيشتر تست‌ها از كتاب‌هاي رگرسيون خطي كاربردي دكتر بازرگان لاري و مقدمه‌اي بر تحليل رگرسيون خطي مونتگمري طرح شده بود. هيچ سؤالي نبود كه با مطالعه دقيق و كامل مباحث نتوان به آن جواب داد.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  iman‏ - 94/10/27


  سلام. وقتتون بخیر
  چندتا سوال داشتم از خدمتتون. یکی اینکه از نظر بازار کار گرایشای آمار چطورن؟ آمار زیستی با توجه به اینکه زیر مجموعه وزارت بهداشت هست. بهتر نیست؟
  برای هر کدوم از دروس چندتا کتاب معرفی شده؛ حجمش خیلی زیاد میشه! همه اینا باید خونده بشه؟ حتما مطالب همپوشانی داره. امکان داره بگید کدومش جامعتر و بهتره؟
  منبع تست مناسبی غیر از کتاب کنکور سالهای اخیر وجود داره؟ مثلا کتابهای پوران پژوهش که درس و تست هست.
  توی سایت خوندم سالهای اخیر مباحثی از رگرسیون حذف شده. در مورد اونا اطلاع دارید؟
  ممنون میشم اگه به سوالام جواب بدید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/10/29

  سلام.
  آمار زیستی به نسبت بهتر از آمار وزارت علومه و در بین گرایشهای وزارت علوم، گرایش آمار بیمه خوبه. در مجموع بازار کار این رشته خوب نیست ولی اگر تخصصهایی مثل انالیز جامعه های آماری بزرگ رو داشته باشید قطعا بیکار نمی مونید. درباره منابع باید گفت که به نسبت مدرسان شریف بهتره از نظر جامعیت. نیازی نیست تمام منابعی که لیست شده رو بخونید. آقای دکتر اسلامی که خودش مولف چندین کتاب در این زمینه است و از اساتید این رشته است مشاور تخصصی این رشته تو 3گام هست که بعد از عضویت می تونید از ایشون راهنمایی های جامع تری رو بگیرید. درباره حذفیات رگرسیون هم به همین ترتیب باید از مشاور تخصصیتون کمک بگیرید. عضو بشید در سایت و از ایشون کمک بخواید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد