برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مهندسی شیمی

ورود به اتاق فکر
 • دکتری شیمی

  سلام خسته نباشید
  کارشناسی و کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی دارم برای دکتری می تونم از رشته های مجموعه شیمی شرکت کنم؟

 • دارو سازی

  سلام. ممکنه در خصوص گرایش دارو سازی بگید که اولا بازار کارش چطوره دوما برای خوندن این گرایش لازمه تو چه درسایی قوی تر باشیم. ممنونم

 • راهنمای جهت شرکت در کنکور

  سلام
  بنده لیسانس مهندس مکانیک از دانشگاه علمی کاربردی را دارم میخوام از رشته مهندسی شیمی توی ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنم. وقت کم دارم شاغلم و متاهل بنابه اقتضای شغلم باید ادامه تحصیل بدم . چه دروسی را مطالعه کنم که قبول بشم
  ؟

 • انتخاب رشته

  سلام کارشناسی شیمی کاربردی ام میخوام ببینم برای ارشد میشه مهندسی نفت خوند؟و با چ رتبه ای دانشکده نفت ابادان میشه قبول شد؟

 • قبولی در شبانه مهندسی شیمی

  سلام.من رتبم۳۷۰۰شده میخاستم بدونم میشه شبانه مهندسی شیمی قبول شم؟گرایش فرقی نداره.لطفا راهنماییم کنید

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسي شيمي

تعداد بازدید 68217 دفعه

معرفی گرایش های مهندسی شیمی به همراه آنالیز آن ها

ثبت نام برای دریافت برنامه ریزی

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی:

دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی عموماً­­ شامل ۳۳ واحد درسی در چهار نیم‌سال تحصیلی است كه از این تعداد ۶ یا ۸ واحد آن به پروژه كارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد (بسته به نظری یا عملی بودن پروژه). معمولا 3 ترم اول به گذراندن دروس تئوری و سمینار اختصاص یافته و بین 1 تا 2 ترم صرف فعاليت هاي پژوهشي پایان نامه می شود. این دوره گرایش‌های متنوعی را شامل می‌شود كه هر گرایش دروس تخصصی مربوط به خود را دارد. به طور متوسط ۱۵ واحد از دروس كارشناسی ارشد مهندسی شیمی به دروس تخصصی اختصاص دارد و سایر واحدها مربوط به دروسی است كه بین تعدادی از گرایش‌ها مشترك (سطوح پیشرفته دروس کارشناسی) می‌باشد. در ادامه به طور مختصر با تعدای از گرایش‌های دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی آشنا می‌شویم.

طراحی فرآیندهای صنعت نفت: 

این گرایش تقریباً کلیه گرایش‌های مهندسی شیمی را پوشش می‌دهد. فرآیند یعنی‌ عملكرد یا روش‌ و طریقی‌ كه‌ بتوان‌ به‌ یاری‌ آن‌ ماده‌ای‌ را از حالتی‌ به‌ حالت‌ دیگر تغییر شكل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ یعنی‌ فردی‌ كه‌ روش‌ این‌ تغییر و تحول‌ را طراحی‌ كند. در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا می‌شوند و همچنین كار كردن با نرم‌افزارهای طراحی مهندسی شیمی را فرا می‌گیرند. یك‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، واكنش‌های‌ خاصی‌ را از شیمیست‌ها می‌گیرد و با توجه‌ به‌ شرایط‌ محیطی‌، اقتصادی‌ و ... بهترین‌ روش‌ تولید مواد شیمیایی‌ و خالص‌سازی‌ آنها را پیدا كرده‌ و پیاده‌ می‌كند.

صنایع غذایی:

دانش تبدیل مواد غذایی به محصولات غذایی مغذی‌تر و با طعم بهتر. طراحی‌ دستگاه‌هایی‌ كه‌ فرآیند خشك‌ كردن‌ را انجام‌ می‌دهند و همچنین طراحی‌ دستگاه‌های‌ استریلیزه‌، پاستوریزه‌ و منجمدكننده‌ برعهده‌ متخصصین‌ همین‌ رشته‌ است.

بیوتکنولوژی:

(زيست فناوري) عبارت است از كاربرد علوم مختلف در استفاده مستقيم يا غيرمستقيم از موجودات زنده، قسمتي از بدن و يا فرآورده‌هاي آن‌ها در اشكال طبيعي يا تغييريافته. اساس درس‌های تخصصي اين رشته بر پايه علوم زيستي است. اين گرايش جز گرايش‌هاي جديد در مهندسي شيمي است به همين دليل علاقه‌مندان زيادي دارد. به‌طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستكاري ژنتيكي آن‌ها در سطح مولكولي، در حوزه بيوتكنولوژي قرار می‌گيرد.

پلیمر:

دانش تبدیل پلیمرهای خام (PVC,PP,PE) به پلیمرهای صنعتی (لاستیک، چسب، رنگ و ...). شیمی فیزیك پلیمرها، رئولوژی پلیمرها، خواص مكانیكی و شكل‌دهی مواد پلیمری و همچنین مكانیك كامپوزیت‌ها به صورت تخصصی در گرایش پلیمر تدریس می‌گردند. دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ نهایتاً در یکی‌ از زمینه‌های‌ پلیمر مثل‌ فرایند شکل‌دهی‌ پلیمر یا طراحی‌ واحدهای‌ صنعتی‌ تولید پلیمر تبحر پیدا می‌کنند.

 

مشاوره های تلفنی و حضوری

 

صنایع گاز:

دانش تبدیل گاز طبیعی به گاز قابل مصرف (شامل عملیات استخراج، پالایش، انتقال و ...).

ترموسینیتیك و كاتالیست:

این گرایش عمدتاً به دو شاخه‌ی : ۱) ترمودینامیک ۲)سینتیک و کاتالیست، تقسیم می‌شود.

شاخه‌ی اول بیشتر به مفاهیم ترمودینامیکی همچون روابط کار، انرژی، فشار حجم، گرا و … خصوصاً در محلول‌ها به صورت کاربردی، که در حیطه مهندسی شیمی است می‌پردازد.

شاخه‌ی دوم متمرکز به سه بحث عمده در زمینه‌ی کاتالیست‌هاست:

۱) سینتیک واکنش‌های کاتالیستی و طراحی راکتورهای مربوطه

۲) اصول و روش‌های ساخت کاتالیست‌ها

۳) تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کاتالیست‌ها

پدیده‌های انتقال و فرآیندهای جداسازی:

دروس مربوط به پدیده­های انتقال، آشنایی با انواع فرآیندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیه‌سازی و مدل‌سازی فرآیندها از جمله مباحثی است كه به صورت تخصصی در این گرایش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد

 

مدلسازی، شبیه‌سازی و كنترل:

آشنایی با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرآیندها موضوع اصلی این گرایش می‌باشد. كنترل مدرن و بهینه، كنترل دیجیتالی، كنترل غیر خطی و كاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش می‌باشند.

محیط زیست:

مسائل محیط زیستی صنایع از موضوعاتی است كه اخیراً مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از آنجا كه صنایع مربوط به مهندسی شیمی از جمله صنایعی هستند كه تأثیر فراوانی در محیط زیست دارند لذا گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی (که در چند سال اخیر وارد این رشته شده) اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی‌هوازی و كنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند كه در این گرایش به صورت تخصصی آموزش داده می‌شوند.

پتروشیمی:

دانش تبدیل شاخه­ای از فرآورده­های نفتی به فرآورده­ های غیرنفتی (پلیمرهای خام و محصولات پتروشیمی). وظیفه‌ مهندس‌ پتروشیمی،‌ طراحی‌ دستگاه‌ها و فرآیند تولید مواد مختلف‌ از جمله‌ کودهای‌ شیمیایی‌، شوینده‌ها، فرآورده‌های‌ پلیمری‌ (مواد اولیه‌ پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها و الیاف‌ مصنوعی‌) و مواد شیمیایی‌ (اسیدها، حلال‌ها) از نفت‌ و برش‌های‌ نفتی‌ است‌.

نانوفناوری:

اگر از دیدگاه مهندسی شیمی و شیمی به فناوری نانو نگریسته شود می‌توان گفت رشته نانوشیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به کار می‌رود، به عبارت دیگر در زمینه‌های مختلفی از جمله سوخت، پلیمر، رنگ، ساخت‌وساز، پوشاک، دارو، غذا و به‌طورکلی هرآن‌چه که به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می‌شود، می‌توان از مزایای این فناوری بهره جست.

صنایع شیمیایی معدنی:

دانش تبدیل مواد شیمیایی استخراج شده از معدن به محصولات شیمیایی معدنی (گچ، سیمان، کاشی، اسیدها و بازها، گازهای صنعتی و ...). فارغ­ التحصیلان این گرایش در زمینه آن دسته از صنايع شيميايی که با مواد اوليه­ ی معدنی سر و کار دارند تربیت می­ شوند. کارخانجات و صنايع تحت پوشش اين گروه طيف وسيعی از کارخانجات توليدی شامل کارخانجات اسيدهای معدنی ، سيمان ، کاشی و سراميک ، توليد و کاربرد مواد نانو و غشاها ... و همچنين برخی کارخانجات فرآوری مواد کانی و فلزی را در بر می­ گيرد.

طراحی فرآیند پرطرفدارترین گرایش مهندسی شیمی است: طبق نظر سنجی های انجام شده در جامعه آماری 200 نفری مهندسی شیمی، گرایش طراحی فرایند با 37 درصد، در صدر پرطرفدارترین گرایش های مهندسی شیمی می باشد.

اطلاعات کلی سیلابس برای گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی با توجه به سیلابس وزارت فرهنگ و آموزش عالی ، دروس اصلی مهندسی شیمی را در سطح پیشرفته فرا می­گیرند که در جدول زیر لیست شده است.

سينتيك و طرح راكتور پيشرفته

ترموديناميك مهندسي شيمي پيشرفته

محاسبات عددي پيشرفته

مكانيك سيالات پيشرفته

انتقال حرارت پيشرفته

انتقال جرم پيشرفته

دروس اختیاری ارائه شده مربوط به هر گرایش نیز در هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد در اختیار دانشجویان محترم قرار داده می شود.

 

مشاوره های تلفنی و حضوری

 

وضعیت ادامه تحصیل (در داخل کشور و خارج از کشور)

دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در دوران تحصیل عموما به جنبه‌های نظری و بیشتر پژوهشی می پردازند و علاوه بر افزایش مراتب علمی، توانایی خود را از طریق تحقیق و پژوهش در یک مورد تخصصی تر (بر پاپه گرایش انتخاب شده)، ارتقا می دهند.

در خصوص کلیه گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی می توان گفت امکان ادامه تحصیل در داخل و خارج کشور در مقطع دکترا وجود دارد. البته پذیرش خارج کشور در برخی گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی مانند بیوتکنولوژی، مهندسی محیط زیست، نانو، پلیمر نسبت به سایر گرایش ها بیشتر است. چرا که به علت جدید بودن این گرایش ها، امکان کار بر موضوعات پژوهشی و تحقیقاتی بیشتری وجود دارد. در حالیکه گرایش های طراحی فرآیند، فرآیند های جداسازی در داخل کشور بسیار مورد توجه بوده و پروژه های تحقیقاتی زیادی برای آنها تعریف شده است. در نهایت داوطلب بهتر است علاقه خود را در الویت انتخاب گرایش قرار دهد.

 

 

ثبت نام برای دریافت برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  کیانوش کریمی پور‏ - ۱۵م آبان ماه۹۴ نظر داد

  خیلی اطلاعات خوبیه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  خوشحالیم که استفاده کردید.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - ۲۶م دی ماه۹۴ نظر داد

  پس گرایش دارو سازی کو؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م دی ماه۹۴ نظر داد

  در زمینه این گرایش چه اطلاعاتی رو نیاز دارید؟

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - ۷م بهمن ماه۹۴ نظر داد

  گرایش hse مهندسی شیمی و لحاظ نکردین اطلاعات راجع به این گرایش بسیار سطحی و کم است اگر چیزی میدانید خواهشا جهت مظالعه بنوییسید
  متشکرم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  سلام. ممنون بله حتما

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - ۹م بهمن ماه۹۴ نظر داد

  سلام. ممکنه در خصوص گرایش دارو سازی بگید که اولا بازار کارش چطوره دوما برای خوندن این گرایش لازمه تو چه درسایی قوی تر باشیم. ممنونم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۰م بهمن ماه۹۴ نظر داد

  بازار کار خوبی داره ولی پذیرشش خیلی پایین و محدوده. علاوه بر دورس تخصصی مهندسی شیمی باید در دروس تئوریک شیمی آلی هم قوی باشید.

 • تصویر فرد

  sara‏ - ۱۶م بهمن ماه۹۴ نظر داد

  آره. داروسازی خیلی سخته قبول شدنش. باید جز رتبه های برتر کنکور باشی. اما همیشه گفتم و میگم خواستن توانستن است. کافیه اراده و هدف مشخص داشته باشی و البته توکل. بقیه اش حله.

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۲م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  موفق باشید.

 • تصویر فرد

  احمد شایسته‏ - ۷م اسفند ماه۹۴ نظر داد

  سلام،قبول شدن گرایش داروسازی رتبه چند میخواد.؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۸م اسفند ماه۹۴ نظر داد

  اصولا این گرایش تعداد پذیرش بالایی نداره و با توجه به انتخاب سایر زیر گرایشهای مهندسی شیمی تا رتبه ای زیر 50 یا حتی بعضی مواقع زیر 100 نیز قبول شده اند.

 • تصویر فرد

  حسين‏ - ۲۵م اسفند ماه۹۴ نظر داد

  سلام_ آماري يه ماه قبل منتشر شد كه60ميليارد دلارطي بيست سال مواد باارزش همراه با نفت بدون آنكه جداسازي صورت بكيره بربادرفته_براي جداسازي برش هاي نفتي بايد محيط زيست خوند يا جداسازي؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۴ نظر داد

  سلام.
  اصولا یه همچین کاری، کار یک تیم خواهد بود. ولی در حیطه مهندسی شیمی بیشتر مربوط به جداسازی میشه.

 • تصویر فرد

  aida‏ - ۱۱م اردیبهشت ماه۹۵ نظر داد

  متاسفانه مهندسی داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی حذف شده.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۸م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  بله.

 • تصویر فرد

  سویل ‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۵ نظر داد

  من رتبه ی امسالم2334اومده بااین حساب که اخرین رتبه ی مجاز برای روزانه3206میباشد آیا امیدی هست که من روزانه قبول بشم؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا از طریق دو لینک زیر برای انتخاب رشته و احتمال قبولی استفاده بفرمایید:
  نرم افزار انتخاب رشته: final.3gaam.com
  مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته: shop.3gaam.com که وارد فروشگاه 3گام میشید. در بخش بالای سایت از نوار ابزار جستجو، انتخاب رشته رو سرچ کنید و صفحه مربوط به خرید مشاوره حضوری و تلفنی باز میشه.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  کیومرث‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۵ نظر داد

  سلام
  درمورد بیوتکنولوژی بفرمایید که تا چه رتبه ای میشه تهران قبول شد و اینکه ایندش تو ایران چطوره؟
  باتشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۵ نظر داد

  متاسفانه درباره این رشته اطلاعات چندان دقیقی در دست نداریم.

 • تصویر فرد

  مرجان‏ - ۱م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام بارتبه3100ایامیتونم روزانه یاشبانه قبول بشم؟کجابزنم؟چه رشته ای؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۴م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. برای شمی فیزیک شانس بالایی در وزانه شهرستانها دارید.

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - ۱م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام عذر میخوام برای ادامه تحصیل و پیشرفت علمی و اقتصادی بین گرایش صنایع غذایی و پلیمر و نانو کدوم بهتره؟ ممنون اکر پاسخگو باشید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۴م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. پلیمر

 • تصویر فرد

  Hamed‏ - ۴م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام خدا قوت
  سوالم اینه که این امکان وجود داره که یک سال در دانشگاهی مثل امیر کبیر بصورت مجازی تحصیل کرد و سال بعد کنکور دادو روزانه قبول شم و درسایی ک خوندمو تطبیق بدم؟
  راه بهتری یا مشابهی اگه هست ممنون می شم راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۵م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. امکان تطبیق وجود نداره.

 • تصویر فرد

  ياسمين‏ - ۲۲م تیر ماه۹۵ نظر داد

  من مى خوام بدونم اگه كارشناسى شيمى كاربردى خونده باشى ارشد مى شه شاخه هاى مهندسى شيمى انتخاب كنى؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۳م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. بله میتونید.

 • تصویر فرد

  پویا شیخی‏ - ۲۳م تیر ماه۹۵ نظر داد

  رشته ای که بازار کارش در چند سال اینده ممکنه خوب باشه چیه؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۴م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  سلام. تو مهندسی شیمی شاید کاتالیست بتونه روند رو به رشدی داشته باشه.

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - ۲۸م تیر ماه۹۵ نظر داد

  داداش سوال بالایی رو جواب بده لطفا
  دمت گرم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۸م تیر ماه۹۵ نظر داد

  سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید. اونجا به جوابهای خیلی بهتری می رسید.

 • تصویر فرد

  محمد رضا‏ - ۲۰م مرداد ماه۹۵ نظر داد

  سلام من دانشجو مهندسی نفت دانشگاه شریف هستم. مدتی است به این شک افتاده ام که به مهندسی شیمی همین دانشگاه تغییر رشته بدهم. اگه ممکن است راهنمایی کنید.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۴م مرداد ماه۹۵ نظر داد

  سلام. علیرغم گستردگی بازار کار مهندسی شیمی به خاطر تخصصی و منحصر بفرد بودن رشته مهندسی نفت همون نفت رو ادامه بدید.

 • تصویر فرد

  محمد‏ - ۳۱م مرداد ماه۹۵ نظر داد

  از مهندسی شیمی میشود به مهندسی نفت رفت

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - ۱م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام بله

 • تصویر فرد

  کوثر ‏ - ۱۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  هسته ای جزو گرایش های کهندسی شیمی هستش؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۰م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  بله.

 • تصویر فرد

  مرتضوی ‏ - ۲۰م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  با سلام
  من رشته صنایع شیمیایی خوندم برای کارشناسی میتونم صنایع غذایی رو ادامه بدهم یا خیر ؟

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۲۱م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. برای وزارت علوم بله مشکلی ندارید.

 • تصویر فرد

  نوید‏ - ۱م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید از لحاظ اقتصادی کدوم گرایش ؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۴م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  صالحي‏ - ۲م مهر ماه۹۵ نظر داد

  با سلام
  مي خواستم بدونم از شيمي كاربردي ميتوان در كارشناسي ارشد به علوم آزمايشگاهي رفت؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۴م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. می تونید برید بیوشیمی بالینی بخونید که یکی از زیر گرایشهای علوم آزمایشگاهی در مقطع ارشد هست. باید کنکور وزارت بهداشت رو در مقطع ارشد شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  Parisa Soltani‏ - ۵م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید من کاردانی پتروشیمی دارم الان برای کارشناسی بین رشته ی hse و صنایع شیمیایی موندم. با توجه به اینکه hse زیر گروه مدیریت و صنایع شیمیایی زیر گروه فنی مهندسی هست . اگه hse رو انتخاب کنم. میتونم ارشد دارو سازی بخونم یا نه ؟!!! ممنون میشم راهنمایی ام کنید .

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۸م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. مشکلی از نظر ازمون ارشد با هر دو گرایش ندارید.

 • تصویر فرد

  hadis‏ - ۲۵م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید من کارشناسی رشته مهندسی شیمی خوندم و واسه ارشد نمیدونم چ رشته ای بخونم لطفا راهنمایی کنید مرسی

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۷م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا به اتاق فکر مراجعه کنید.

 • تصویر فرد

  f‏ - ۳۰م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید مطالبتون خوب بود

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲م آبان ماه۹۵ نظر داد

  موفق باشید.

 • تصویر فرد

  Sana‏ - ۳م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشين
  من كارشناسي رشته مهندسي شيمي بودم ؛ميشه راهنمايي كنيد كه ارشد چه رشته ي برم كه بازاركارش خوبه باشه ممنون ميشم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۱م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام. تو اتاق فکر سوالتون رو مطرح کنید.

 • تصویر فرد

  نوید 77‏ - ۹م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام. من الان ترم اول مهندسی شیمی هستم. خودم به شدت علاقه دارم به این رشته.بعد قبولی من همه الان سعی میکنن منصرفم کنن. میگن خیلی رشته بدیه و حیف کردی که مکانیک ورنداشتی.میخواستم بدونم نظر شما چیه در موردش؟؟؟ تغییر رشته بدم برم مکانیک؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۱م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام. نه تغییر رشته ندید.

 • تصویر فرد

  mohamad‏ - ۱۹م آبان ماه۹۵ نظر داد

  از اطلاعات خیلی مچکرم...

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۹م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  زنده باشید.

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - ۵م آذر ماه۹۵ نظر داد

  سلام من ترم سه مهندسی شیمی صنعتی اصفهان هستم.میخواستم راجب ادامه تحصیل در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در امریکا جویا بشم.در مقطع کارشناسی ارشد منظورمه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا به اتاق فکر گروه مراجعه کنید.

 • تصویر فرد

  856‏ - ۱۹م آذر ماه۹۵ نظر داد

  سلام می خواستم بدونم گرایش محیط زیست دانشگاه شریف تا چه رتبه ای پذیرش داره؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا سوالتون رو در اتاق فکر مطرح کنید. با تشکر

 • تصویر فرد

  asadi‏ - ۴م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام دانشجوی کارشناسی صنایع شیمی هستم میخوام برای ارشد در رشته مجموعه شیمی شرکت کنم به نظر شما در رشته مهندسی شیمی گرایش داروسازی که رشته شناور هست شرکت کنم یا نه؟(مهندسی داروسازی رشته کارآمدی هست یا خیر؟)

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. بله اون رو هم شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  neda‏ - ۲۰م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام. من الان ترم 6 مهندسی شیمی هستم و این ترم درسمو تموم میکنم. توروخدا شما دیگه جواب منو بدین.
  بین گرایش های طراحی فرآیند ، پلیمر، نانو ، پتروشیمی و داروسازی، کدوم بهترن واسه ادامه تحصیل تو مقطع ارشد؟
  فقط خواهشا همینجا جواب بدید. تو تالار گفتگو کسی جواب نمیده.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. فرآیند و پلیمر.

 • تصویر فرد

  یاسمین‏ - ۱۸م بهمن ماه۹۵ نظر داد

  سلام آیا با داشتن ارشد بیوشیمی می توان مجدد در ارشد گراشهای مهندسی شیمی شرکت کرد و می توان موفق بود با وجود نداشتن لیسانس مهندسی شیمی؟در کدام گرایش بهتر است؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. بله می تونید شرکت کنید و لی موفقیتتون بستگی به تلاشتون داره.

 • تصویر فرد

  نیما‏ - ۲۷م بهمن ماه۹۵ نظر داد

  با سلام.
  گرایش شیمی کاتالیست ها زیر مجموعه کدوم رشته است؟ شیمی کاربردی و محض یا مهندسی شیمی؟ از شیمی محض هم میشه رفت به این رشته؟ کدوم دانشگاه ها این گرایش رو دارند؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. مربوط به رشته ارشد مجموعه شیمی هست. بله با محض هم میشه رفت. درباهر پذیرشش هم به این لینک برید:
  http://3gaam.com/field/content/1100/%D8%B8%D8%B1%D9%81%D9%8A%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%83%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87-%D8%B4%D9%8A%D9%85%DB%8C

 • تصویر فرد

  Abbas Pa‏ - ۷م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید، ببخشید من میخاستم یک سوال بپرسم که آیا من در کارشناسی ارشد
  رشته شیمی بیشتر شانس قبولی دارم یا در رشته برق، در دانشگاه های سراسری چه روزانه و چه شبانه ؟یکم دو به شک شدم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. پذیرش برق بیشتر از مهندسی شیمیه ولی خب بستگی داره که شما درسهای کدوم مهندسی رو بیشتر پاس کرده باشید

 • تصویر فرد

  تینا‏ - ۱۱م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام من میخام ارشد داروسازی بخونم باید رتبم چند باشه؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. لطفا سوالتونو تو اتاق فکر مطرح کنید.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  حسین‏ - ۱۴م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  گرایش مهندسی پزشکی رو لحاظ نکردید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۳۰م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. به زودی تکمیلش می کنیم.

 • تصویر فرد

  مانا‏ - ۲۵م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  سلام خسته نباشید
  بین گرایش های فرآیند و جداسازی و کاتالیست و پلیمر و محیط زیست و بیوتکنولوژی از لحاظ بازار کار برای خانم ها ترتیبش رو میشه بگین کدوم بهتره؟

 • تصویر فرد

  Reza‏ - ۲۱م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. خدا خیرتون بده واقعا عالی هست اطلاعات...من یک سوال دارم خواهشا جواب بدید خواستم بدونم بین گرایش های فرآیند و جداسازی و کاتالیست به ترتیب برای بازار کار و سطح گرایش کدام یک اولویت دارند.ممنون میشم جواب دهید.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. فرآیند و جداسازی و کاتالیست به ترتیب

 • تصویر فرد

  رسول ‏ - ۲۱م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام ببخشید .تو دفترچه انتخاب رشته96 گرایش مهندسی شیمی جدیداومده آیا گرایش بهتری است نسبت به گرایش های فرایند, جداسازی و کاتالیست ؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. گرایش عمومی هست و بهتره در گرایشها جنبه تخصصی رو بیشتر در نظر بگیرید.

 • تصویر فرد

  محمدرضا ‏ - ۲۲م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  با سلام
  من کنکورمو گرایش HSE امتحان دادم و الان میبینم توی دفترچه اصلا توی گرایش های مهندسی شیمی HSE نداره و همش محیط زیسته. لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم HSE بخونم و توی کدوم دانشگاه این گرایش هست. من رتبم 734 هست و اخرین رتبه ی مجاز 1471 هست البته توی غیر روزانه مجاز شدم. چکار کنم چطور این گرایش رو پیدا کنم . دانشگاهش مهم نیست . فقط بتونم HSE قبول شم کافیه. بنظر شما شانس قبولی دارم?

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. رشته HSE یک رشته جدا شده و رفته جزء رشته های شناور

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - ۲۵م تیر ماه۹۶ نظر داد

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  من ترم دو کارشناسی شیمی کاربردی هستم و امکان تغییر رشته به مهندسی شیمی رو دارم.میخواستم بدونم پیشنهاد شما چیه؟
  خیلی سردرگمم متاسفانه چون رشتم ریاضی بود اولشم از نتایج انتخاب رشته خیلی حس خوبی نداشتم!
  از طرفی شیمی کاربردی به عنوان رشته ی علوم واسه اپلای بهتره و اینک واسه ارشد میشه جزو 10درصدی که بدون کنکور میرن ارشد شد.
  به عنوان کسی که بخواد قدم در رشته مهندسی شیمی بذاره پیشنهادتون چیه؟
  مرسی

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - ۲۵م تیر ماه۹۶ نظر داد

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  من دانشجوی ترم دو کارشناسی رشته ی شیمی کاربردی هستم و امکان تغییر رشته به مهندسی شیمی واسم هست میخواستم بدونم نظر شما چیه؟
  اخه وقتی نتایج انتخاب رشته اومد خعلی حس خوبی نداشتم!و الان واقعا سردرگمم.
  از طرفی رشته شیمی به عنوان رشته ی علوم واسه اپلا بهتره و امکانش واسه اینک جزو اون ده درصدی که وارد ارشد میشن بدون کنکور هست.
  به عنوان کسی که میخواد پا تو رشته مهندسی شیمی بذاره به شدت به کمک و پیشنهاداتون نیاز دارم.
  سپاس فراوان

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - ۲۹م تیر ماه۹۶ نظر داد

  دوست عزیز بنده هم عاشق شیمی بوده و هستم.درسته این رشته وضعیت ادامه تحصیل ش خوبه و حتی گرفتن فاند و بورسیه واسش اسونتره.اما این رشته دیگه بازار کار خوبی
  در دنیا نداره.یه سر به فروم های خارجی بزنی
  میفهمی.من خیلی عاشق شیمی بودم بیش از انکه هرکس باشه .درسته این رشته لذت بخشه.اما چه فایده اهرش بازار کار خوبی نداره.
  عزیز حرف من رو باور نداری خودت ب فروم های خارجی آمریکا سر بزن.ا اصلا برو فروم های اپلای ایرانی سر بزن و وضعیت کار رو بپرس.
  به نظر من که عاشق شیمی بوده و هستم شیمی نخون.دلکندن از این رشته واسم سخت بود.
  جوری که هرروز بهش فکر میکردم.اما عتقلانه تصمیم بگیر

 • تصویر فرد

  mah.sa‏ - ۵م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام دوست گرامی.ممنون از اینکه تجربیاتتونو با من در اشتراک گذاشتین و اطلاعاتتونو دادین بهم.مرسی مرسی:))

 • تصویر فرد

  آرین‏ - ۱۶م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام
  کدوم گرایش ارشد مهندسی شیمی مربوط به خوردگی فلزات میشه؟!

 • تصویر فرد

  علیرضا‏ - ۱۷م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  با سلام یکی از بهترین زیر شاخه های رشته مهندسی شیمی میخواستم ببینم (مهندسی شیمی .نفت) هست ؟

 • تصویر فرد

  maryam‏ - ۱۹م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام میشه از مهندسی شیمی ارشدو بیوشیمی بالینی بخونی؟

 • تصویر فرد

  صبا‏ - ۲۵م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام..ایا داروسازی از گرایش های مهندسی شیمی حذف شده؟؟

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - ۲۶م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم بهترین گرایش مهندسی شیمی در مقطع ارشد کدام هست از نظر شما و اینکه رتبه های برتر کنکور کدام گرایش را انتخاب میکنند سوال دیگه هم اینکه آیا در مقطع ارشد امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی (بدون گرایش)هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - ۲۸م مرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام طراحی فرآیند
  بله رشته مهندسی شیمی در ارشد وجود دارد

 • تصویر فرد

  kamran‏ - ۱۳م مهر ماه۹۶ نظر داد

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی شمی خوندم میتونم ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم گرایش طراحی فرایند میخوام بخونم

 • تصویر فرد

  بارانا‏ - ۱۹م مهر ماه۹۶ نظر داد

  سلام من مارشناسی یکی از رشته ها علوم پزشکیم ولی میخواستم مهندسی ارشد شرکت کنم واسه محیط زیست یا اب . به تظرتون میتونم از پس درساش بربیام .
  ببخشید ایمیلم قدیمی شده

 • تصویر فرد

  رضا‏ - ۲۲م مهر ماه۹۶ نظر داد

  سلام، من کارشناسی مهندسی صنایع دارم میتونم تو کنکور ارشد مهندسی شیمی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  علی‏ - ۶م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام
  بنده کارشناسی مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت دارم و میخواستم برای ارشد تغییر رشته بدم چون مهندسی نفت برای اپلای جایگاه خوبی نداره و نمیشه روش حساب کرد و میخوام برای ارشد مهندسی شیمی حالا گرایشی که برای اپلای بهتر هست رو بخونم مثل محیط زیست و بعد برای اپلای اقدام کنم
  نظر شما رومیخواستم بدونم.
  ایا اینکار درسته؟
  انگار گفتین که زیاد بازار خوبی نداره شیمی

 • تصویر فرد

  davood‏ - ۱۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام .ببخشید من ترم 3کاردانی صنایع شیمایی دانشکده انقلاب اسلامی تهران هستم .میخواستم بپرسم ایا میشه در کارشناسی ارشد گرایش شیمی
  الی و یا تجزیه و یا ...غیره رو ادامه داد..و اگر کارشناسی یکی از گرایش های نامبرده شده را گرفتم اگه بشه برای تدریس کردن در مدارس و دانشگاه ها مشکلی پیش میاد برام؟؟

 • تصویر فرد

  محمد‏ - ۱۷م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام خسته نباشید
  گرایش طراحی فرآیند فقط مختص فرآیندهای نفتیه؟

 • تصویر فرد

  فاطمه نوتاش‏ - ۲۱م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام
  پس رشته مهندسی انرژی در مجموعه مهندسی شیمی کجاست؟
  من یه مقدار اطلاعات میخوام در این زمینه

 • تصویر فرد

  سبحان‏ - ۲۸م آذر ماه۹۶ نظر داد

  سلام ,ببخشید میخواستم بدونم رشته مهندسی صنایع غذایی از گرایش های رشته مهندسی صنایع هس یا نه؟

 • تصویر فرد

  ali‏ - ۵م بهمن ماه۹۶ نظر داد

  سلام رشته من مهندسی صنایع شیمیایی است میشه برا کنکور ارشد داروسازی بخونم

 • تصویر فرد

  سروش‏ - ۶م بهمن ماه۹۶ نظر داد

  سلام هیچ راهی برا رفتن از رشته شیمی ب رشته ها ی مهندسی شیمی در ارشد وجود نداره؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - ۱۹م بهمن ماه۹۶ نظر داد

  سلام میتونید در هنگام ثبت نام مهندسی شیمی انتخاب کنید 
  و مشکل خاصی برای تغییر رشته آزمون ارشد وجود ندارد

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد