گزیده ای از اتاق فکر نانوتکنولوژی پزشکی

ورود به اتاق فکر

معرفی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

تعداد بازدید 12982 دفعه

نانوتکنولوژی پزشکی یکی از رشته های جدید ارشد وزارت بهداشت می باشد و از انجا که همه بچه های مهندسی کشاورزی بدون در نظر گرفتن نوع رشته و چند رشته از فنی و مهندسی نیز می توانند در آزمون آن شرکت کنند، رشته جذابتری می شود.

معرفی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی از رشته های پر طرفدار در حیطه پزشکی می باشد و جهت تولید مواد اولیه پزشکی در ابعاد نانو که یک میلیاردم متراست و اتمها را درکنارهم میگذارد، کار می کند که جهان حیرت انگیزی را پیش روی دانشمندان قرار داده است و در تاریخ بشریت نظیری برای آن نمی‌توان یافت. پیشرفتهای پر شتابی که در  ارشد نانوتکنولوژی به وقوع می پیوندد پیام های مهمی را با خود به همراه می آورد. مهمترین نکته در مورد موقعیت کنونی ارشد نانوتکنولوژی این است که دانشمندان به این توانایی رسیده اند که در تراز تک اتمها به بهره گیری از آنها بپردازند. ارشد نانوبیوتکنولوژی به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی قرن 21 شناخته شده است که امکان تعامل با سیستمهای زنده را در مقیاس مولکولی فراهم می‌آورد.آنچه که تفاوت بین ارشد رشته بیوتکنولوژی و ارشد  نانوتکنولوژی را نشان می دهد این است که بیوتکنولوژی به نانوتکنولوژی مدل ارائه می‌دهد، در حالی که نانوتکنولوژی با در اختیار گذاشتن ابزار برای بیوتکنولوژی آن را برای رسیدن به اهدافش یاری می‌رساند. امید هست که در آینده‌ای نه چندان دور با استفاده از نانوتکنولوژی فارغ التحصیلان ارشد این رشته،  امور داخلی هر سلول را تحت کنترل خود درآورند. هم اکنون گامهای بلندی در ارشد این رشته برداشته شده و به عنوان نمونه فارغ التحصیلان نانوتکنولوژی می‌توانند فعالیت پروتئینها و مولکول DNA را در درون سلول کنترل کنند. به این ترتیب کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی به محققان این امکان را می‌دهد تا اطلاعات خود را درباره سلولها یعنی اصلی‌ترین بخش سازنده بدن جانداران به بهترین وجه کامل سازند.

این رشته در دنیا یک رشته بسیار جذاب و نوین است و ورود علم نانو به عرصه پزشکی، یکی از اصلی ترین دغدغه های متخصصان علم نانو و پزشکی است. پیشرفتهای اخیر در این عرصه باعث شده است تا بسیاری از علاقه مندان به حوزه پزشکی و مهندسی به این رشته ورود کنند. در ایران این رشته جنبه کاربردی ندارد ولی یک رشته جذاب برای تحقیقات می باشد و با گرفتن مدرک دکترا در آن، شما جزء پیشگامان این علم خواهید شد. از طرفی شرایط برای پذیرش تحصیلی برای خارج از ایران نیز برای این رشته بسیار ایده آل است. اگر به دنبال مرزهای جدید علمی و تحقیقات هستید و استعداد خوبی در تحلیل مسئله و علوم مهندسی دارید، رشته نانوتکنولوژی پزشکی می تواند پاسخگوی نیاز شما برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد باشد. نکته مه در باره این ارشد نانوتکنولوژی پزشکی این است که دانش دوران لیسانس شما بسیار برای این رشته به کارتان خواهد امد به خصوص اگر درک صحیحی از دانش دوران لیسانس خود داشته باشید. دیدگاه درست شما در دوران لیسانس با تلفیق دانش پژوهشی که در ارشد نانوتکنولوژی پزشکی به دست می آورید می تواند بهترین راهکار برای بیشترین بهره برداری ار مطالعه ارشد نانوتکنولوژی پزشکی باشد.

به دلیل طیف گسترده رشته هایی که در این رشته می توانند شرکت کنند، زیاد است و با توجه به شناخته شده تر شدن این رشته، به تدریج نرخ قبولی در آن بسیار سخت خواهد شد. 

بسیاری از کسانی که در آزمون ارشد وزارت بهداشت در ارشد رشته نانوتکنولوژی پزشکی موفق بوده اند به وضوح عامل موفقیت خود را در برنامه ریزی مشخص، تعداد مرورهای بالا و استفاده از منابع خوب و البته پشتکار و تلاش خود و استفاده از راهنماییهای خوب کسانی که در سالهای گذشته رتبه های خوب به دست اورده اند عنوان کرده اند. موسسه 3گام با داشتن مشاوران مجرب و یک سیستم بسیار خاص در امر برنامه ریزی می تواند عوامل اصلی موفقیت رتبه های برتر را برای شما پیاده سازی کند. برای ورود به پنل مشاوره و برنامه ریزی می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  علی آبادی ‏ - 98/9/16

  سلام
  با کارشناسی مهندسی صنایع میشه برای ارشد نانو تکنولوژی ثبت نام کرد ؟
  مرسی

 • تصویر فرد

  سارا کاشانی‏ - 98/9/6

  سلام من مدرکم کارشناسی صنایع غذاییه الان میخوام بدونم بازار کار ارشد میکروب مواد غذایی بهتره یا نانو تکنولوژی پزشکی کدوم بهتره ازین نظر؟

 • تصویر فرد

  Forough‏ - 98/7/23

  سلام.میشه لطفا کمکم کنید با کارشناسی زیست کدوم گرایشهاش بهتره برای ارشد؟

 • تصویر فرد

  دریا‏ - 98/2/28

  باسلام و خداقوت.
  میخواستم بدونم زمان دریافت کارت ورود به جلسه میشه یک رشته ی دیگه انتخاب کرد؟

 • تصویر فرد

  فرانک فرهمند‏ - 98/5/15

  سلام. ممنون . وقت بخیر. خیر باید موقع ثبت نام کنکور دوم و یا شناور رو انتخاب کرد.

 • تصویر فرد

  مرضیه‏ - 97/11/22

  سلام آیا با کارشناسی تغذیه میتونم ارشد نانوتکنولوژی پزشکی ثبت نام کنم؟؟

  مچکرم

 • تصویر فرد

  فرانک فرهمند‏ - 98/5/15

  سلام. وقت بخیر. بله

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد