گزیده ای از اتاق فکر بیوشیمی بالینی

ورود به اتاق فکر
 • منابع شیمی آلی

  سلام
  برای شیمی آلی چه کتابی بهتره؟
  که هم حجم خیلی زیادی نداشته باشه و هم پرکاربرد باشه

 • برنامه ریزی

  سلام من دانشجوی ترم سوم شیمی هستم وارشدمو بیوشیمی بالینی قصددارم شرکت کنم.راهنمایی میخوام که چه زمانی وباچه برنامه ای مطالعه رو برای ارشد شروع کنم چون این رشته خواهان زیادی داره و به نظرم قبول شدنش دشواره
  ممنون میشم دقیق توضیح بدید چیکار کنم

 • ودروس ارشد

  سلام
  کسی ک رشتش شیمیه بعد بخواد وارد رشته بیوشیمی بالینی بشه همون 32 واحدو پاس میکنه یا باید دروس جبرانی رو علاوه بر این 32واحد پاس کنه؟

 • منابع

  1-نحوه خوندن زیست سلولی مولکولی لودیش رو توضیح می دین ؟
  2-جایی وجود داره ک بتونم بودجه بندی سوالات رو ببینم ؟برای مثال بگه ک مثلا از فصل 1 لودیش سال 93 2 سوال سال 94 1 سوال و... آمده

 • منابع و سرفصل های مورد مطالعه

  سلام
  خسته نباشید.
  من کارشناسی شیمی کاربردی دارم و قصد دارم ارشد بیوشیمی بالینی کنکور بدم.
  اما متاسفانه اطلاعات دقیقی در مورد سرفصل های منابع ندارم. یکی از کارشناسان لطف کردن و منابع زیست مولکولی رو گفتند.
  اگر که امکانش هست درصورت اطلاع، سرفصل های همه منابع گفته بشه تا وقت ما برای خوندن مطالب غیر مرتبط تلف نشه.
  ممنون از لطفتون.

مقایسه بازار کار کارشناسی ارشد گرایشهای علوم آزمایشگاهی (بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی، هماتولوژی و ...)

تعداد بازدید 41957 دفعه

یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان آزمون ارشد گروههای علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت، انتخاب گرایش به تناسب بازار کار، سهولت در قبولی و تعداد پذیرش می باشد. در اینجا سعی داریم کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی، کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ژنتیک پزشکی، کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، انگل شناسی، باکتری شناسی، قارج شناسی و ویورس شناسی را در پارامترهای مختلف مکقایسه و بررسی کنیم.

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 1 : شامل کارشناسی ارشد رشته های(بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی، ژنتیک انسانی )

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 2 : شامل کارشناسی ارشد رشته های (ایمنی شناسی، هماتولوژی و بانک خون )

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 3 : شامل کارشناسی ارشد رشته های (باکتری شناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی )

 

چه گرایش و رشته ای را برای ادامه تحصیل در آزمون ارشد علوم آزمایشگاهی انتخاب کنم؟اینکه چه رشته ای انتخاب شود، جنبه های مشاوره ای بسیار زیادی دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می شود. اگر تصمیم جدی برای این کار دارید و می خواهید از مشاوره های دپارتمان تخصصی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت اختصاصی و ویژه استفاده کنید، باید در پنل مشاوره و برنامه ریزی 3گام عضو شوید.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر بازار کار:

به ترتیب کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی و ایمنی شناسی  درمیان رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی پرتقاضاترین رشته ها هستند زیرا این سه رشته پایه و بیس اصلی آزمایشگاه را تشکیل میدهند، زیرا این رشته ها تشخیصی هستند و کار اصلی آن ها بر روی نمونه ی بیمار است و در اصطلاح بالینی تر هستند .

کارشناسی ارشد رشته های بیوتکنولوژی پزشکی و ژنتیک رشته های جدید و در حال رشدی هستند که بیشتر جنبه ی تحقیقاتی و پژوهشی دارند و از آنجایی که در کشور ما کمتر به مسائل پژوهشی و تحقیقاتی بها داده میشود این رشته های با ارزش از نظر بازار کار، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند ولی در مورد رشته ی ژنتیک انسانی این امتیاز وجود دارد که  داوطلبان بعد از فارغ الاتحصیلی از مقطع دکتری این رشته امکان تاسیس آزمایشگاه ژنتیک و همچنین کار به عنوان مسئول فنی در آزمایشگاه های ژنتیک را دارند .

از میان رشته های گروه علوم آزمایشگاهی 3 ، باکتری شناسی بهترین گزینه است چون آزمایش های باکتری شناسی جزو آزمایشات روتین به حساب می آیند و هر آزمایشگاهی در هر سطحی که باشد حتما  نیاز به یک میکروبیولوژیست دارد.

در نگاه کلی تمام رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی بسیار حیاتی و با ارزش هستند و هرکدام در جای خود مهم و مورد نیاز جامعه می باشند و مقایسه آنها با هم چندان کار اصولی و درستی نیست. تمام این رشته ها مکمل و در عرض هم هستند که نیاز جامعه را برای تشخیص بهتر بیماری ها مرتفع میکنند،  تضمینی وجود ندارد فردی که وارد رشته ی بیوشیمی بالینی یا هماتولوژی شده منحصرا از جایگاه شغلی و درآمد بالایی برخوردار شود و فردی که در رشته ی انگل شناسی پذیرش شده  جایگاه شغلی مناسبی نداشته باشد، پذیرش در هرکدام از این رشته ها در دانشگاه های برتر و درجه یک کشور راه را برای فارغ التحصیلان این رشته ها هموارتر میکند و موقعیت های بهتر شغلی  را پیش رویشان می گشاید که این امر با برنامه ریزی دقیق و اصولی و استفاده از مشاوران متخصص امکان پذیر است.

هر قدر با اطلاعات بیشتری، یک تصمیم را بگیرید، احتمال اشتباه و پشیانی شما در آینده از انتخابتان به صفر می رسد. یکی از روشهای به درست آوردن اطلاعات موثق و دقیق در این رابطه، استفاده از اطلاعات مشاوران و افرادیست که زیر و بم رشته های مختلف ارشد وزارت بهداشت در گروه علوم آزمایشگاهی را می شناسند. می توانید با ثبت نام در سایت از مشاوره ها یما استفاده کنید و درخواست مشاوره بدهید.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر سهولت قبولی:

از نظر سهولت قبولی می توان گفت کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی پزشکی، قارچ شناسی و ویروس شناسی به خاطر استقبال و کم طرفدار بودن، در صدر سایر رشته های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی قرار دارند. کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی، ایمنی شناسی، میکروبیولوژی و ژنتیک وضعیت سختتری برای قبولی دارند به خصوص کارشناسی ارشد هماتولوژی.

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر پذیرش:

از نظر تعداد پذیرش، وضعیت کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی از همه رشته ها بهتر است. در مجموع در بین رشته های کارشناسی ارشد علوم ازمایشگاهی (1)، بیوشیمی بالنی در صدر تعداد پذیرش قرار دارد و بعد از آن کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی و پس از آنکارشناسی ارشد ژنتیک انسانی قرار دارد. در کارشناسی ارشد گروه علوم آزمایشگاهی (2)، اوضاع پذیرش چندان خوب نیست و نه ایمنی و نه هماتولوژی شرایط ایده آل و بالایی برای پذیرش ندارند. در کل پذیرش هماتولوژی از ایمنی شناسی نیز پایین تر است و جالب اینجاست سطح تقاضا برای هماتولوژی بیشتر از سایر گروههای کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی می باشد. در گروه سوم کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی، وضعیت کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی و انگل شناسی به نسب ویروس شناسی و قارچ شناسی بهتر است. البته کارشناسی ارشد میکروب شناسی و انگل شناسی از ترافیک تقاضای بالاتری نیز برخوردار است.

در نهایت اگر بخواهیم یک دسته بندی جامع و کلی براساس عولمل مختلف ارائه دهیم می توانیم اولویت بندی زیر را برای کارشناسی ارشد رشته های ع=مختلف علوم آزمایشگاهی در نظر بگیریم:

سطح 1: کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی، کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی (میکروبیولوژی پزشکی)

سطح 2: کارشناسی ارشد انگل شناسی، کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی (پزشکی)

سطح 3: کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ویروس شناسی، کارشناسی ارشد قارچ شناسی.

 

3گام، کانال تخصصی تلگرام وزارت بهداشت نیز دارد که با کلیک بر روی لینک زیر می توانید به عضویت این کانال در آیید.

 

دریافت مشاوره رایگان

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  مهام نوین‏ - 98/8/13

  سلام خسته نباشید
  اگر من با لیسانس سلولی مولکولی ارشد هماتو یا ایمونو بخونم میتونم تو آزمایشگاه های تشخیص بالینی و... کار کنم؟؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/16

  با سلام با ارشد بیوشیمی بالینی بهتر می توانید در آزمایشگاه جذب شوید چون بیوشیمی تمام بخش ها را می تواند پوشش دهد.

 • تصویر فرد

  مهرا‏ - 98/8/6

  سلام خسته نباشید
  من لیسانس زیست سلولی و مولکولی دارم،
  میخواستم بدونم بین رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی و ژنتیک پزشکی از لحاظ قبولی و بازار کار کدومش اینده بهتری داره؟ و شانس قبولی توی کدوم رشته بیشتره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/9

  سلام بیوتک بازارکار خوبی در ایران نداره اما ژنتیک پزشکی بازار کار بهتری داره نسبت به بیوتک.قبولی ژنتیک پزشکی سخت تر هست چون هم ظرفیت کمتری دارد هم تعداد متقاضی بیشتری دارد و رقابت سخت تر هست.

 • تصویر فرد

  بهاره‏ - 98/8/5

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی هستم برای ارشد بین رشته های ژنتیک و ایمونولوژی کدوم از لحاظ بازار کار بهترن؟تو مقطع دکتری چطور؟و اینکه امکان تاسیس کلینیک الرژی و اسم برای رشته ایمونولوژی هست؟مسئول فنی چطور؟ممنون بابت پاسخگویی خوبتون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/9

  سلام بازارکار هر دو رشته آنچنان فرقی ندارد در مقطع ارشد. در مقطع دکتری هم همینطور. باتوجه به اینکه رشته کارشناسیتون علوم بوده با مصوبه جدید امکان تاسیس کلینیک نیست اما این قانون ثابت نیست و ممکن است در سال های آتی تغییر کند.

 • تصویر فرد

  Javad‏ - 98/7/26

  سلام من کارشناسی زیست سلولی مولکولی میخونم خواستم بپرسم برا ادامه تحصیل کدوم رشته بهتره؟ بین رشته های ازمایشگاهی و تغذیه موندم. و اگه رشته های علوم ازمایشگاهی بهترن کدوم یکی؟ و این که حقیقت داره که میگن ب خاطر اعتراض یچه های ازمایشگاه احتمالا اجازه ندن که کارشناسی های وزارت علوم ارشد وزارت بهداشت شرکت کنن؟
  وسوال اخرم اینه که اگه کارشناسی سلولی مولکولی باشه و ارشد و دکترا یکی از رشته های بهداشت بازار کار وجود داره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  سلام رشته های علوم آزمایشگاهی وضعیت بهتری نسبت به تغذیه با توجه به لیسانستون دارند چون در صورت قبولی در تغذیه امکان تاسیس مطب ندارید. اگر هدفتون اینه تا دکترا ادامه دهید بازارکار خیلی گسترده تری علوم آزمایشگاهی دارد 

 • تصویر فرد

  Hadis Abasian‏ - 98/7/25

  سلام . اگر که کارشناسی سلولی مولکولی گرایش ژنتیک خوند و واسه ارشد و دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت خوند و ۵ سال هم سابقه کار توی آزمایشگاه داشته باشم بازم نمیتونم مجوز تاسیس ازمایشگاه بگیرم ؟ اگر که نه چه بازار کاری برای این تحصیلات هست ؟ و ایا عاقلانس ک من الان تغییر رشته بدم ب علوم ازمایشگاه ؟ آیا امیدی هست که این مصوبه لغو بشه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  با سلام فعلا با توجه به مصوبه امکانش را ندارید اگر در حال تحصیل هستید و امکاتن تغییر رشته دارید به علوم آزمایشگاهی تغییر رشته دهید اما قانون ثابت نیست و ممکن است سال های آینده تغییر کند.

 • تصویر فرد

  Hadis Abasian‏ - 98/7/25

  سلام خسته نباشید . من رشته زیست سلولی مولکولی میخونم ، فقط برای اینکه بعد از گرفتن مدرک ارشد و دکتری ژنتیک پزشکی بتونم آزمایشگاه یا مطب بزنم‌ و الان فهمیدم ک طبق مصوبه جدید نمیتونم. آیا ب نظرتون تغییر رشته به علوم آزمایشگاه بدم یا بمونم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/8/2

  سلام بله با توجه به مصوبه جدید امکانش نیست اما قانون ثابت نیست و ممکن است که در سال های آتی تغییر کند. اگر امکان تغییر رشته دارید به علوم آزمایشگاهی تغییررشته دهید 

 • تصویر فرد

  سما‏ - 98/7/23

  رشته سم شناسی چطوره و ازنظر قبولی چطوره؟
  کارشناسی میکروبیولوزی خوندم ودرحال حاصر سردرگرمم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/25

  با سلام لطفا در پنل سم شناسی ثبت نام کنید و اطلاعات دقیق را از مشاور تخصصی همین رشته دریافت کنید.

 • تصویر فرد

  Ryhne‏ - 98/7/19

  سلام کارشناس میکروبیولوژی که ارشد و دکترا هماتولوژی وزارت بهداشت بگیرد بعد ۵ سال سابقه کار مهر نظام میگیرد؟


 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام قانونی که تصویب شده این هست که بعد ازشرکت در دوره تکمیلی آزمایشگاه و 5 سال کار مهر نظام تعلق می گیرد اما این قانون ثابت نیست ممکن است در سال های آینده تغییر کند. 

 • تصویر فرد

  Sheyda‏ - 98/7/16

  آیا از رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی میشود کنکور ارشد علوم ازمایشگاهی بیوشیمی بالینی شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  سلام رشته های مجاز  كارشناسی بیوشیمی؛ ویـروس شناسـی ؛ ایمنـی شناسـی پزشـكی؛ شیمی؛ علوم آزمایشگاھی؛ علوم تغذیه ؛ داروسازی؛ زیست شناسـی (كلیـــه گرایشـــھا) ؛ علـــوم داروئـــی؛ علـــوم و صـــنایع غـــذائی؛ علـــوم آزمایشــگاھی دامپزشــكی؛ بھداشــت و بازرســی گوشــت؛ بھداشــت موادغذایی هستند. در نتیجه بله می توانید.

 • تصویر فرد

  فاطمه. ج‏ - 98/7/8

  سلام
  با رشته کاردانی شیمی آزمایشگاه میشه وارد رشته های علوم آزمایشگاهش شد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام رشته های مجاز  كارشناسی بیوشیمی؛ ویـروس شناسـی ؛ ایمنـی شناسـی پزشـكی؛ شیمی؛ علوم آزمایشگاھی؛ علوم تغذیه ؛ داروسازی؛ زیست شناسـی (كلیـــه گرایشـــھا) ؛ علـــوم داروئـــی؛ علـــوم و صـــنایع غـــذائی؛ علـــوم آزمایشــگاھی دامپزشــكی؛ بھداشــت و بازرســی گوشــت؛ بھداشــت موادغذایی. شما ابتدا باید کارشناسی بگیرید و سپس برای ارشد اقدام کنید.

 • تصویر فرد

  Ali.k‏ - 98/7/2

  سلام ایا با ارشد بیوتک ودکتری ژنتیک پزشکی میشه ازمایشگاه تاسیس کرد؟کارشناسیم علوم پزشکی هست.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/4

  اگر می خواهید در دکتری ژنتیک پزشکی شرکت کنید ارشد هم ژنتیک انسانی شرکت کنید چون در مصاحبه داور ها ممکن است له علت تغییر گرایش شما را رد کنند. بله با دکتری در صورت کارشناسی علوم آز می توانید مجوز آزمایشگاه بگیرید.

 • تصویر فرد

  جعفری‏ - 98/6/27

  سلام وقتتون بخیر
  با کارشناسی شیمی آزمایشگاه میشه ارشد علوم آزمایشگاه شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/28

  سلام بله میتونید در ارشد بیوشیمی بالینی شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 98/6/13

  سلام برای رشته میکروبیولوژی چه منابعی بخونم?

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/7/20

  با سلام تمام منابع در سایت اعلام شده. در صورت نیاز می توانید در سایت ثبت نام کنید تا مشاور تخصصی رشته تان با شما تماس بگیرد.

 • تصویر فرد

  بهمن‏ - 98/6/10

  باسلام ببخشید بنده کارشناسیم علوم آزمایشگاهی دامپزشکی هست اگه ارشد و دکتری رو یکی از گرایشهای وزارت بهداشت بخونم بعدا مجوز تاسیس آزمایشگاه بهم تعلق میگیره یا خیر؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/14

  سلام اگر جز رشته های علوم پایه هستید فعلا طبق قوانین حال حاضر امکان اخذ مجوز نظام پزشکی نیست ولی فعلا در حال مذاکره هست که قانون عوض شود.

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 98/6/9

  سلام من کارشناسی ژنتیک و ارشدم رو بیوشیمی خوندم برای دکتری تصمیم دارم کنکور وزارت بهداشت رو بدم میخواستم بدونم برای مقطع دکتری مجاز به انتخاب چه رشته هایی هستم و بازار کار کدوم بهتره... پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/9

  سلام دفترچه دکتری بهداشت را از سایت سنجش پزشکی دانلود و چک کنید. دکتری بیوشیمی بالینی شانس قبولی بیشتری دارید با توجه به اینکه در مقطع ارشد بیوشیمی بودید. 

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 98/6/8

  سلام ببخشید میخاستم بدونم بین رشته های ویروس و بیوشیمی بالینی و میکروبیولوژی کدوم بازار کار بهتری داره? با کارشناسی زیست شناسی

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/9

  سلام اگر میخواهید که در آزمایشگاه مشغول به کار شوید میکروب پزشکی و بیوشیمی بالینی بازار کار بهتری دارند و قبولی در بیوشیمی بالینی راحت تر است چون ظرفیت بالاتری دارد

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 98/5/23

  سلام میشه بعد از زیست جانوری یا سلولی مولکولی رفت ژنتیک پزشکی و اگر میشه، میشه باهاش آزمایشگاه زد یا نه

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام خیر وزارت بهداشت قانونی تصویب کرده که افرادی که بیس علوم پایه دارند مهر نظام تعلق نمی گیرد و مجوز آزمایشگاه نمی گیرند.

 • تصویر فرد

  پریسا کریمی‏ - 98/5/15

  با سلام من لیسانس رادیولوژی دارم میخواستم بدونم با ارشد و دکتری ژنتیک میتونم در آزمایشگاه کار کنم یا تاسیس کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام خیر آزمایشگاه نمی توانید تاسیس کنید اما می توانید مشغول به کار شوید

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 98/4/29

  سلام من ارشد بیوتنولوژی بزشکی دارم دکترای بیوتنولوژی دارویی بهتره یا دکترای هماتولوژی

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام چون ارشدتون بیوتک هست بهتر هست که دکترای همین رشته را ادامه دهید چون در مرحله مصاحبه درصورت تغییر رشته ممکن است به مشکل بخورید.

 • تصویر فرد

  Sana‏ - 98/4/18

  سلام من کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی هستم،میخواستم بدونم برای بازار کار دکتری رو همین رشته میکروبشناسی بخونم یا ایمونولوژی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام کمی در مرحله مصاحبه دچار مشکل می شوید اگر بخواهید تغییر رشته دهید بنابراین رشته خود را ادامه دهید مطمئنا موفق تر خواهید بود.

 • تصویر فرد

  رضا رشیدے‏ - 98/4/11

  سلام بندہ با کارشناسے علوم ازمایشگاہ دامپزشکی قادر بہ شرکت ازمون ارشد ھماتو یاشیمی بالینی و یا میکروب شناسے ھستم۔ممنونم اگر پاسخ گو باشید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام بله می توانید در بیوشیمی بالینی شرکت کنید

 • تصویر فرد

  مجتبی‏ - 98/3/18

  با سلام خدمت خانم زارعی.... شما در جواب بسیاری از دوستان به این مورد اشاره کردید که اگر کارشناسی خود را در علوم آزمایشگاهی گرفته باشید می توانید بعد از اخذ دکتری آزمایشگاه بزنید. مگر این قانون لغو نشد و مثلا کسی که الان دکتری بیوشیمی بالیی می خونه ولی کارشناسی وزارت علوم بوده نمی تونه .لطفا جواب بدید نگران شدم

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/19

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
  متاسفانه طی قانون جدید تصویب شده در مجلس تنها کسانی که کارشناسی  علوم آزمایشگاهی باشند و ارشد ودکترای خود را نیز در وزارت بهداشت و در یک گرایش علوم آزمایشگاهی گذرانده باشند مهر نظام پزشکی را دریافت نموده و همراه با سایر دکترای تک رشته ای مجاز به تاسیس آزمایشگاه میباشند.

  اما طی صحبتهای انجام شده دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت قول پیگیری دادند.

 • تصویر فرد

  محدثه‏ - 97/8/16

  سلام خسته نباشید.من کارشناسی گیاهی میخونم میخواستم بدونم برای ارشد قبولی بیوشیمی بالینی راحت تره یا هماتولوژی؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  ظرفیت رشته بیوشیمی بالینی بیشتر از رشته هماتولوژی میباشد و قبولی در آن راحتتر است. 

 • تصویر فرد

  K‏ - 97/6/23

  سلام اخرین رتبه قبولی در رشته هماتو دانشگاه بین الملل چند هست با 300 میشه قبول شد؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/5

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
  برای پرسش این سوال میتوانید به بخش هماتولوژی موسسه 3گام مراجعه کنید اما با توجه به ظرفیت پایین این رشته احتمال خیلی کمی برای قبولی با این رتبه وجود دارد. 

 • تصویر فرد

  صدیقه ‏ - 97/6/23

  من لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم میخواستم ببینم به جز گرایش های رشته خودم چه رشته هایی رو میتونم آزمون ارشد بدم؟؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  میتوانید در رشته ها حشره شناسی پزشکی و مبارزه با نقلین, شیمی دارویی, سلامت و رسانه, میکروب شناسی مواد غذایی , کنترل مواد خوراکی و آشامیدنی , علوم تغذیه در بحران و حوادث غیرمترقبه , کارشناسی ارشد ترکیبات طبیعی و و دارویی و دریایی, سم شناسی, فیزیولوژی, علوم تغذیه, بهداشت و ایمنی موادغذایی , فیزیک پزشکی , سم شناسی محیط  و علوم تشریح شرکت کنید.

 • تصویر فرد

  نغمه سیدنژاد‏ - 97/6/15

  سلام .بازار کار بیوشیمی بالینی بهتره یا هماتو

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   هردو از رشته های خوب و پرکاربرد آزمایشگاهی است و قابل مقایسه نیستند.

 • تصویر فرد

  yasaman‏ - 97/5/4

  لطفابفرمایید برای قبولی ارشد هماتو از میکروبیولوژی باید از کی؟واز چه منابع وجزواتی شروع کرد؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/5

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
   میتوانید سوالات خود را از کارشناسان بخش هماتولوژی و میکروبیولوژی موسسه 3 گام بپرسید .

 • تصویر فرد

  محسن‏ - 97/4/21

  سلام خسته نباشی
  مخواستم بدون واسه کار در ازمایشگاه تشخیص طبی
  حتما باید لیسنانس علوم ازمایشگاهی داشت نمیشه با ارشد بیوشیمی بالینی بدون لیسانس علوم آزمایشگاهی (مثلا با لیسنانس شیمی کاربردی ) تو ازمایشگاه کار کرد ؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  کارشناسان علوم آزمایشگاهی دارای ارجحیت هستند. اما با توجه به لیاقت و تواناییهای خود قادر به کار در آزمایشگاه خواهید بود.

 • تصویر فرد

  فرج نژاد‏ - 97/2/28

  آیا با دکترا هماتولوژی میشود آزمایشگاه تاسیس کرد

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   اگر کارشناسی خود را در وزارت بهداشت گذرانده اید بله قادر به تاسیس آزمایشگاه همراه با دکترای سایر گرایشها مانند بیوشیمی بالینی , میکروبیولوژی , ایمونولوژی خواهید بود .

 • تصویر فرد

  فرج نژاد‏ - 97/2/28

  سلام
  با دکترا هماتولوژی میشه آزمایشگاه تاسیس کرد

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
   اگر کارشناسی شما علوم آزمایشگاهی باشد میتوانید با دکترای تک رشته ای هماتولوژی در کنار سایر دکتراها مانند بیوشیمی بالینی , ایمونولوژی , میکروبیولوژی آزمایشگاه تاسیس کنید. 

 • تصویر فرد

  لیدا‏ - 96/12/7

  سلام خسته نباشید با کارشناسی میکروبیولوژی میتونم ارشد هماتولوژی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  کلیه گرایش های رشته زیست شناسی اعم از میکروبیولوژی مجاز به شرکت در رشته هماتولوژی و سایر گرایش های علوم آزمایشگاهی هستند. 

 • تصویر فرد

  abbas‏ - 96/10/27

  سلام آیا با مدرک شیمی گرایش آفتکشها میتوان در ازمون ارشد بیوشیمی بالینی شرکت نمود؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام رشته های مجاز به ادامه تحصیل در رشته بیوشیمی بالینی شامل: زیست تمامی گرایش ها , کارشناسی بیوشیمی , علوم آزمایشگاهی , ویروس شناسی , ایمونولوژی پزشکی , شیمی, علوم تغذیه, داروسازی , علوم دارویی , علوم و صنایع غذایی , علوم آزمایشگاهی دامپزشکی , بهداشت و بازرسی گوشت و بهداشت مواد غذایی میباشد

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد