برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر بیوشیمی بالینی

ورود به اتاق فکر
 • منابع شیمی آلی

  سلام
  برای شیمی آلی چه کتابی بهتره؟
  که هم حجم خیلی زیادی نداشته باشه و هم پرکاربرد باشه

 • برنامه ریزی

  سلام من دانشجوی ترم سوم شیمی هستم وارشدمو بیوشیمی بالینی قصددارم شرکت کنم.راهنمایی میخوام که چه زمانی وباچه برنامه ای مطالعه رو برای ارشد شروع کنم چون این رشته خواهان زیادی داره و به نظرم قبول شدنش دشواره
  ممنون میشم دقیق توضیح بدید چیکار کنم

 • ودروس ارشد

  سلام
  کسی ک رشتش شیمیه بعد بخواد وارد رشته بیوشیمی بالینی بشه همون 32 واحدو پاس میکنه یا باید دروس جبرانی رو علاوه بر این 32واحد پاس کنه؟

 • منابع

  1-نحوه خوندن زیست سلولی مولکولی لودیش رو توضیح می دین ؟
  2-جایی وجود داره ک بتونم بودجه بندی سوالات رو ببینم ؟برای مثال بگه ک مثلا از فصل 1 لودیش سال 93 2 سوال سال 94 1 سوال و... آمده

 • منابع و سرفصل های مورد مطالعه

  سلام
  خسته نباشید.
  من کارشناسی شیمی کاربردی دارم و قصد دارم ارشد بیوشیمی بالینی کنکور بدم.
  اما متاسفانه اطلاعات دقیقی در مورد سرفصل های منابع ندارم. یکی از کارشناسان لطف کردن و منابع زیست مولکولی رو گفتند.
  اگر که امکانش هست درصورت اطلاع، سرفصل های همه منابع گفته بشه تا وقت ما برای خوندن مطالب غیر مرتبط تلف نشه.
  ممنون از لطفتون.

بازار کار بیوشیمی بالینی: مقایسه ارشد و دکترای بیوشیمی بالینی

تعداد بازدید 19252 دفعه

یکی از انگیزه های داوطلبان ازمون ارشد وزارت بهداشت، به دست آوردن بازار کار بهتر می باشد، به خصوص کسانی که با مدارک لیسانس غیرمرتبط و وزارت علوم تصمیم دارند وارد رشته های وزارت بهداشت شوند.

بازار کار کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی

دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی می توانند در آزمایشگاه های تشخیص طبی ، بیمارستان ها درمانگاه ها و مراکز بهداشت، آزمایشگاه های خصوصی  و در آزمایشگاه های غذا و دارو به عنوان کارشناس مسئول بخش بیوشیمی  مشغول به کار شوند و همچنین امکان کار در حوزه های پژوهشی _آموزشی را هم دارند و در این مقطع وضعیت کارشناسان ارشد بیوشیمی بالینی تفاوت چندانی با کارشناسان علوم آزمایشگاهی از نظر سطح درآمد و حوزه ی کاری ندارد و تفاوت اساسی زمانی است که افراد وارد مقطع دکتری میشوند .

فارغ التحصیلان مقطع دکتری  وزارت بهداشت میتوانند طرح خود را در قالب هیئت علمی در دانشگاه ها بگدرانند و همچنین پس از فارغ التحصیلی میتوانند در فراخوان های جذب هیئت علمی شرکت کنند، امکان کار به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه تک رشته ی بیوشیمی و یا مسئول فنی بخش بیوشیمی آزمایشگاههای چندرشته ای هم برای آنها وجود دارد.

و همچنین میتوانند در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به عنوان محقق و پژوهشگر مشغول به کار شوند که از نظر درآمد و رتبه ی کاری تفاوت خیلی زیادی بین فارغ التحصیلان ارشد و دکتری بیوشیمی بالینی وجود دارد. در مجموع باید در نظر داشته باشید که اوضاع بازار کار ارشد بیوشیمی بالینی برای فارغ التحصیلان لیسانس علوم آزمایشگاهی، شرایط را بهینه می کند و کسانی که با لیسانس های غیرمرتبط و وزارت علوم وارد رشته بیوشیمی بالینی می شوند حتی الامکان برای رقابت مفید و موثر در بازار کار بیوشیمی بالینی باید در دانشگاههای تراز اول پذیرفته شوند تا این کمبود را جبران کنند. هر چند ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کل گرفتن مدرک ارشد بیوشیمی بالینی، بسیار بهتر از گرفتن کارشناسی ارشد مرتبط با رشته لیسانس و وزارت علوم می باشد. 

در مجموع اگر نیاز به رتبه های خیلی خوب و پذیرفته شدن در دانشگاههای بسیار معتبر دارید باید برنامه ریزی بسیار دقیق، منابع متناسب با شرایط خودتان و مرورهای مکرر را داشته باشید. ما در 3گام تمامی این مشاوره ها و برنامه ریزی ها را به شما ارائه می دهیم تا متناسب با تلاشتان به ایده آل ترین نتیجه ممکنه دست یابید. 3گام برای مشاوره و برنامه ریزی های خود یک پنل هوشمند طراحی کرده است که در ابتدا باید در این پنل ثبت نام کنید.

 

گروه وزارت بهداشت 3گام، یک کانال تلگرامی تخصصی در رشته های مختلف وزارت بهداشت نیز دارد که با کلیک بر روی لینک زیر میم تواندی عضو این کانال شوید.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

دریافت مشاوره رایگان

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  مسعود‏ - 97/11/19

  ایا کنکور ازاد وسراسریش یکی است؟

 • تصویر فرد

  مسعود‏ - 97/11/19

  خوب

 • تصویر فرد

  رعنا‏ - 97/3/18

  سلام من دانشجوی ترم ۲ زیست سلولی مولکولی هستم .. از نظر شما با توجه به اینکه رشته کارشناسیم علوم آزمایشگاهی نیست ، برای ارشد ژنتیک انسانی یا بیو شیمی بالینی برام بهتره از نظر بازار کار ؟

 • تصویر فرد

  هیمن‏ - 97/2/11

  سلام ببخشید من لیسانس علوم ازمایشگاه ناپیوسته دامپزشکی گرفتم .واسه بیوشیمی بالینی وزارت بهداشت تیرماه میتونم امتحان بدم یا اردیبهشت ماه؟؟؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد