گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی برق

ورود به اتاق فکر
 • برنامه ریزی

  من قبلا یک برنامه ریزی خوب برای خودم داشتم اما متاسفانه یک هفته سرماخوردم و چون اون یک هفته درس نخواندم و همش خواب بودم باعث شد که عقب بیفتم و ناامید بشم تاجایی که دیگه نتوانستم درس بخوانم اون هم ازاسترس زیاد و هم اکنون هم درهمین حال به سرمیبرم .واقعا نمیتونم دیگه به حالت قبلیم برسم

 • الکترو رو چظور بخونم؟

  تورو خدا یکی به من بگه این الکترو تو کله من نمیره چطوری بخوانمش

 • کمبود وقت برای خوندن منابع

  من نمی رسم همه منابع رو بخونم چکار کنم؟؟؟؟؟

 • مشاوره انتخاب رشته

  با سلام و عرض ادب
  واقعا ممنون از زحماتتون
  رتبه تخمین رتبه بنده حدود 150-200 است
  به نظر شما توی انتخاب رشته کدوم گرایشارو به ترتیب بزنم(سیستم، الک قدرت و ماشین، مهندسی سیستم های انرژی) ؟
  بازار کار مهمتره و تقریبا تو به همه گرایشای قدرت علاقه نسبی دارم
  دانشگاه رو ملاک قرار بدم یا رشترو ؟

 • کار همراه درس

  سلام دوستان
  رشته من برق هستش و برای ارشد 96 تلاش میکنم. میخواستم نظرتون رو راجع به این موضوع بدونم که میشه در کنار درس خوندن کار هم کرد؟ آیا کسی این تجربه رو داشته و نتیجه خوب گرفته باشه؟
  ممنون

تعداد سوالات از هر درس آزمون کارشناسی ارشد برق (91 تا 97)

تعداد بازدید 16557 دفعه

تعداد سوالات آزمون کارشناسی ارشد برق از هر درس از آزمون کارشناسی ارشد برق سال 91 تا 97، تحلیل و بودجه بندی درس به درس و آزمون به آزمون کارشناسی ارشد

یکی از اصلی ترین و پر تکرار ترین سوالاتی که ذهن داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد برق را همیشه مشغول خودش می کند این است که در هر درس توزیع سوالات کنکور بین فصول مختلف چگونه بوده است و هر فصل از کتاب چند سوال در کنکور سال های اخیر داشته. ما در دپارتمان کارشناسی ارشد برق موسسه 3گام تصمیم گرفتیم به صورت کامل به این پرسش پاسخ بدهیم .

در زیر به صورت درس به درس در ابتدا در یک جدول، سهم هر بخش از درس مورد نظر در کنکور پنج سال اخیر آورده شده است و سپس در ادامه یک سری نکات در مورد آن درس بیان شده است.

حتما قبل از خواندن ادامه متن به نکات زیر توجه کامل کنید .

 

کانال تلگرام کارشناسی ارشد برق به تازگی راه اندازی شده است که می توانید با عضویت در آن به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب درسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

 در این جدول ها سعی شده که سرفصل ها منطبق بر جزوات و کتاب های پرطرفدار و موجود در بازار برای کارشناسی ارشد برق باشد و اگر از فصل هایی در کنکور سوالی مطرح نشده است، در جدول ذکر نشده و این به این معنی است که آن فصل از نظر طراحان سوالات کنکور از اهمیت کمتری برخوردار بوده است هرچند ممکن است در کنکور امسال از آن فصول سوالاتی مطرح بشود. فلذا اگر وقت کافی برای مطالعه همه سرفصل را دارید، توصیه می شود همه فصول را مطالعه بفرمایید ولی اگر به هر دلیلی تمایلی یه مطاعه تمام سرفصل ها ندارید، این جدول ها کمک خوبی برای تشخیص اهمیت فصول از نظر طراحان تست های کنکور ارشد هست و می توانید بر اساس اهمیت فصول، بخشی از سر فصل ها در برنامه مطالعاتی خود قرار دهد.

حتما توجه داشته باشید که در فصل بندی که براساس آن جدول ها تشکیل شده اند یا بر اساس سر فصل های مصوب وزارت علوم می باشند و یا بر اساس یکی از کتاب های پر طرفدار کنکوری می باشند بنابراین در بعضی از دروس ممکن است فصل بندی با منبع مورد مطالعه شما متفاوت باشد .

تمامی کلماتی از قبیل سخت و آسان که در این متن به کار برده شده اند همگی نسبی بوده و در مقایسه با بقیه ی دروس می باشد و وقتی می گوییم یک درس سخت است این سختی می تواند شامل دو وجه زیر باشد:

1- خواندن خود درس سخت و زمان بر می باشد.

2- تست های یک درس سخت و زمان بر می باشد.

برخی از سوالات به نحوی بوده اند که مجموعه ای از چند فصل کتاب را شامل می شده اند در این حالت، یا سوال در فصلی که بیشترین تاثیر را بر حل گذاشته قرار داده شده است و یا بین فصول مختلف تقسیم شده است.

بزرگترین کمکی که مشاوران کارشناسی ارشد برق 3گام می توانند به شما کنند این است که با توجه به شرایط شما، تعیین کنند که روی چه درسی و چه سرفصلهایی برای آزمون کارشناسی ارشد برق زمانبندی داشته باشید. در نظر داشته باشید که لزوما دانستن سرفصلهای مهم و بودجه بندی و تحلیلی آزمونهای ارشد برق چند سال اخیر به شما کمکی در گرفتن نتیجه نیم کنند و فقط راهنمایی هستند تا شما بهترین تصمیم را برای شیوه برنامه ریزی خود بگیرید. مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد 3گام، بهترین پیشنهادات و برنامه ها را برای شما انجام خواهد داد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

در بخشهای زیر می توانید تحلیل و بودجه بندی و تعداد سوالات از هر درس کارشناسی ارشد برق را درس به درس از سال 91 تا 97 مشاهده نمایید.

 

بودجه بندی و تعداد سوالات دروس ریاضیات درآزمون کارشناسی ارشد برق:

يكي از درس هاي ساده كه بسياري از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برق در نگاه اول با توجه به حجم بالاي آن نگران مي شوند درس رياضيات است.رياضيات از سه بخش رياضي مهندسي، معادلات ديفرانسيل و آمار تشكيل شده است. شايد به نظر برسد خواندن 3 كتاب حجيم ارزش ندارد اما با نگاهي دقيق تر متوجه مي شويم بسیاری از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برق درصد بالايي در اين درس دارند، علت چيست؟ به دليل اينكه رياضيات در همه رشته ها و گرايش ها در كنكور سراسري حضور دارد. همه سوالات آن مشخص شده پس اگر داوطلبي بر سوالات رياضي كه در همه رشته ها آمده است مسلط شود مسلما درصد بالايي از اين درس كسب مي كند.

ادامه مطلب

 

 

کانال تلگرام کارشناسی ارشد برق به تازگی راه اندازی شده است که می توانید با عضویت در آن به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب درسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس مدارهای منطقی و سیستم های دیجیتال درآزمون کارشناسی ارشد برق:

یکی از درسهایی که بیشتر مرتبط با رشته کامپیوتر است و به دلیل بین رشته ای بودن بین کامپیوتر و برق، وارد کارشناسی ارشد برق نیز شده است. سوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد برق، همراه با درس الکترونیک می باشد.

ادامه مطلب

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس الکترومغناطیس درآزمون کارشناسی ارشد برق:

به درس دشوار آزمون ارشد مهندسي برق رسيديم.اكثريت داوطلبان يا با ترس زياد سراغ اين درس مي روند يا به كل اين درس را حذف مي كنند.اين درس از دو قسمت الكتريسيته و مغناطيس تشكيل شده است كه به نحوي دوگان همديگر بوده و تقريبا از هر قسمت به طور مساوي سوال مي آيد. در صورتیکه درس مغناطيس جزء دروس ساده آزمون گروه برق طراحی شود، كساني كه از آن غفلت كرده باشند، به نوعي متضرر می شوند.

ادامه مطلب

 

اساسی ترین رمز موفقیت، برنامه ریزی همراه با منابع مناسب است. بدون داشتن برنامه ریزی، تمام تلاش شما بی نتیجه خواهد ماند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس سیستمهای قدرت (تحلیل سیستمهای انرژی) درآزمون کارشناسی ارشد برق:

سوالات این درس همراه با سوالات درس ماشینهای الکتریکی در آزمون کارشناسی ارشد برق مطرح می شود و در نظر داشته باشید که مهم ترین درس برای گرایش قدرت به حساب می آید. بيشتر سرفصل هاي امتحاني درس تحلیل سیستم­های انرژی از درس بررسي سيستم هاي قدرت دانشگاه مي­باشد كه كليه دانشجويان حتي غير قدرتي در دانشگاه آن را گذرانده اند در نتيجه داوطلباني كه قصد تغيير گرايش به قدرت را دارند نگران آن نباشند. با توجه به سادگي اين درس جاي نگراني براي داوطلبن کارشناسی ارشد برق نمي باشد.شايد تنها ايراد در اين درس کم بودن سوالات كنكوري آن باشد.

ادامه مطلب

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس کنترل درآزمون کارشناسی ارشد برق:

اين درس در ابتدا كه در كنكور کارشناسی ارشد برق قرار گرفت  تا 6 الی 7 سال قبل سوالات ساده اي طراحي مي شد، اما رفته رفته سوالات آن به صورت مفهومي درآمد و شخصي در اين درس موفق است كه كتاب رفرنس را به خوبي ياد گرفته باشد و از نظر مفاهيم مشكلي نداشته باشد.

ادامه مطلب

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس ماشین های الکتریکی درآزمون کارشناسی ارشد برق:

سوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد برق همراه با درس تحلیل سیستمهای انرژی یا همان بررسی سیستمهای قدرت مطرح می شود. ماشين هاي الكتريكي به طور كلي به 5 فصل اصلي تقسيم مي­شود: مدارهاي مغناطيسي ،تبديلات الكترومكانيكي، ماشين هاي DC، ترنسفورماتورها و ماشين هاي القايي. به طور كلي فصل دشوار در اين درس ماشين هاي DC يا همان جريان مستقيم ميباشد كه تا حدودي بايد مفاهيم آن كامل برايتان جا بيافتد و بعد سراغ تست برويد.از سال 84 كه آوردن ماشين حساب سر جلسه كنكور ممنوع شد سوالات اين درس رو به سادگي رفت.

ادامه مطلب

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس تجزیه و تحلیل سیستمها و سیگنالها درآزمون کارشناسی ارشد برق:

اين درس از جزء دروسی در کارشناسی ارشد برق به حساب مي آيد كه بحث رياضيات در آن زياد به چشم مي ­خورد. بيشتر داوطلبان گرايش مخابرات در اين درس راحت تر هستند چون كلا رياضياتشون قوي تر هست. مباحث اين درس نسبت به الكترونيك از نظر حجمي كمتر است ولي خوب از نظر مفهمومي کمی بيشتر نیازمند كار و تلاش است.

ادامه مطلب

 

یک مشاور متخصص که تمام زیر و بالای کنکور کارشناسی ارشد برق را می شناسد باعث می شود تا موفقیت و کسب رتبه توسط شما قطعی و تضمین شود.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس الکترونیک درآزمون کارشناسی ارشد برق:

درس الکترونیک از کنکور سال 96 همراه با درس سیستم دیجیتال شده است که از مجموع 15 سوال ارائه شده در آزمون 9 سوال به درس الکترونیک 1و2 و 6 سوال به درس دیجیتال اختصاص یافته است. این درس به عنوان یکی از درس­های  پر حجم مطرح است که دانشجوها معمولا با این درس مشكل دارند. البته معمولا کسانی كه پایه مدار قوي دارند برای الكترونيك مشكلي ندارن و درصدهاي خوبي در اين درس مي زنند. بخش های اصلی درس الکترونیک عبارت اند از تقویت کننده­ های عملیاتی، فیدبک، تقویت کننده ­های تفاضلی، تنظیم کننده ولتاژ، منابع جریان و پاسخ فرکانسی که البته از هر دو نوع ترانزیستورهای BJT و FET همراه با دیود سوال مطرح می­ گردد. سیستم­های دیجیتال نیز تقریبا دارای سر فصل­هایی بسیار نزدیک به مدارهای منطقی می­ باشد.

ادامه مطلب

 

بودجه بندی و تعداد سوالات درس مدارهای الکتریکی درآزمون کارشناسی ارشد برق:

اين درس كه شامل 15 تست ميباشد به صورت تقريبي 45 دقيقه زمان دارد به عبارتي هر تست 3 دقيقه. از 15 تست اين درس به طور معمول 7 سوال از سرفصل هاي مدار 1 و 8 سوال از مدار 2 سوال مي آيد. درس مدارهاي الكتريكي نياز به تمرين حل كردن زياد دارد تا دستتان راه بيافتد. مسائل آن را به روش هاي مختلف مي توان حل كرد ولي بايد بدانيد از كجا شروع كنيد و به كجا برسيد.

ادامه مطلب

 

کانال تلگرام کارشناسی ارشد برق به تازگی راه اندازی شده است که می توانید با عضویت در آن به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب درسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های مجموعه مهندسی برق

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد