برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مجموعه علوم تربیتی

ورود به اتاق فکر
 • انتخاب رشته

  من فارغ التحصیل سال82از دانشگاه آزاد رشته مهندسی شیمی هستم الان می خوام ارشد مشاوره شرکت کنم لطف کنید در مورد منابع منو راهنمایی کنید میخوام ارشد آزاد قبول بشم مشاوره شغلی آزاد قوچان راهنمایی کنید
  ممنونم

 • انتخاب رشته

  برای دانشگاه پیام نور فراگیر کسی که کارمند آموزش پرورش است چه رشته ی مناسب میباشد؟

 • تشکر

  من دانشجوی انصرافی زبان از دانشگاه رجایی در مقطع ارشد هستم.امسال یک ماه خوندم.زبان را95.فنون30وباقی را5تا10%زدم.رتبه یک مشاوره را میخام.معلم هستم
  دارم از سایتتون برنامه میگیرم
  ممنونم و امیدوارم تا آخر موفقیتم همراهم باشید

 • قبولی

  سلام و خسته نباشید
  میشه لطف کنید بگین با این رتبه قبول میشم به برنامه ریزی ذرسی یا نه
  روانشناسی تربیتی -40
  روش و فنون تدریس 40
  فلسفه 35
  مدریت اموزشی 40
  مقدمات برنامه ریزی درسی 38

 • انتخاب رشته

  سلام و خسته نباشید
  میشه لطف کنید بگین با این رتبه برنامه ریزی درسی
  دانشگاه روزانه تهران یا اصفهان و شیراز قبول میشم یا نه
  روانشناسی تربیتی -50
  روش و فنون تدریس 53.3
  فلسفه 15
  مدریت اموزشی35
  مقدمات برنامه ریزی درسی 66.5
  زبان 2.2

گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه علوم تربيتی1

تعداد بازدید 27514 دفعه

در این نوشتار گرایشهای مختلف رشته علوم تربیتی 1 و ظرفیت پذیرش هر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد به تفکیک نوبت پذیرش مورد بررسی قرار گرفته اند.

معرفی گرایش‏های کارشناسی ارشد مجموعه علوم تربیتی1:

گرایش های علوم تربیتی

1.برنامه ریزی آموزشی

تعریف: هدف این گرایش از یک سو فراهم ساختن فرصت‌های یادگیری هر چه بیشتر برای گروه‌های واجب‌التعلیم و علاقه‌مند به یادگیری و از سوی دیگر تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز توسعه اقتصادی کشورها است. در کل برنامه‌ریزی آموزشی، مدیریت بر فعالیت‌های یاددهی و یادگیری به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار یادگیرنده و ارزیابی میزان تحقق این تغییرات است.فارغ‌التحصیل این گرایش به راحتی می‌تواند علاوه بر پیش‌بینی‌های آموزشی یک کشور، مراحل برنامه‌ریزی آموزشی و مدیریت بر اجرای آن را ترسیم کند و با روش‌های بهتر آموزشی، راهنما و مشاور خوبی برای یادگیرندگان باشد.

بازارکار گرایش برنامه ریزی آموزشی: امروزه آموزش با همه جنبه‌های زندگی ما ارتباط تنگاتنگ دارد و هر اندازه که جامعه ما پیچیده‌تر شود، آموزش و پرورش نقش مهم‌تری در حل مسائل آتی و رشد انسان‌ها پیدا می‌کند. به همین دلیل موقعیت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان این گرایش وجود دارد. چون کشور ما، یکی از کشورهای در حال رشد و توسعه است و بدون بهره‌گیری از شاخه‌های مختلف آموزشی، نمی‌تواند توسعه همه جانبه داشته باشد. در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب آموزش و پرورش می‌شوند. تعدادی نیز در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت وبرنامه‌ریزی و برنامه‌وبودجه فعالیت می‌کنند. گفتنی است که فارغ‌التحصیلان برنامه‌ریزی آموزشی مجوز تأسیس آموزشکده‌های درسی را دارند و در صورت داشتن سرمایه لازم،‌ می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

مقطع دکترا در گرایش برنامه ریزی آموزشی: در حال حاضر در ایران تنها دانشگاه پیام نور در دوره دکترا دارای این گرایش می‏باشد.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش برنامه ریزی آموزشی): مبانی برنامه‌ریزی آموزشی برنامه‌ریزی درسی مدارس، نوشته الف لوی و ترجمه دکتر فریده مشایخ، انتشارات مدرسه.

2.برنامه ریزی درسی

تعریف: هدف از ايجاد دوره کارشناسي ارشد برنامه‌ريزي درسي عبارت است از: تقويت قدرت تفکر انتقادي دانشجويان جهت بررسي و تجزيه و تحليل برنامه‌هاي آموزشي و درسي مدارس کشور و تربيت افرادي که قادر باشند بررسي تطبيقي روي برنامه‌ها، طرح‌ها و الگوهاي متداول و پيشرفته‌اي که در ساير کشورها با موفقيت طراحي و اجرا شده را انجام داده و پيشنهادات لازم را در جهت تطبيق اين طرح‌ها و برنامه‌ها با توجه به خصوصيات آموزشي، عقيدتي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي افراد جامعه امروز کشور باشند، ارائه دهند. (عيناً با گرايش برنامه‌ريزي آموزشي از نظر دروس و ضرايب يكي می‏باشد)

بازارکار گرایش برنامه ریزی درسی: مشاوره برنامه‌ريزي درسي براي داوطلبان كنكور و همچنين دانش‌آموزان و دانشجويان تمام مقاطع، از تخصص‌هاي این گرايش‌ مي‌باشد كه مدارس، دبيرستان‌ها و آموزشگاه‌هاي خصوصي پذيرايي اين افراد مي‌باشند. علاوه بر آن فارغ‌التحصیلان این گرایش می‏توانند جذب آموزش و پرورش و برخی سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت وبرنامه‌ریزی و تالیف کتب درسی شوند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش برنامه ریزی درسی): مبانی برنامه‌ریزی آموزشی برنامه‌ریزی درسی مدارس، نوشته الف لوی و ترجمه دکتر فریده مشایخ، انتشارات مدرسه.

3.مدیریت آموزشی

تعریف: هدف‌ اين‌ گرايش‌ تربيت‌ نيروي‌ انساني‌ متعهد و كاردان‌ در زمينه‌ مديريت‌ آموزشي‌ در سطوح‌ مختلف‌ آموزشي‌ در كشور و برآوردن‌ نيازهاي‌ آموزشي‌ وزارتخانه‌ها و مراكز و مؤسسات‌ آموزشي‌ و دانشگاه‌ها بر اساس‌ ارزش‌هاي‌ اسلامي‌ و اصول‌ مديريت‌ است‌. يك‌ مدير آموزشي‌ بايد از ويژگي‌هاي‌ مختلفي‌ همانند قدرت‌ برنامه‌ريزي‌، روابط‌ انساني‌ خوب‌ و درك‌ و اجراي‌ اصول‌ صحيح‌ مديريت‌ آموزشي‌ برخوردار باشد تا بتواند در رابطه‌ با مسائل‌ و مشكلات‌ آموزشي‌ حوزه‌ فعاليت‌ خود قدرت‌ تشخيص‌ و تصميم‌گيري‌ داشته‌ باشد. فارغ‌التحصيلان اين رشته بايد از قدرت برنامه‌ريزي و روابط انساني خوبي برخوردار باشند تا بتوانند شكست و مسائل آموزشي را به خوبي تشخيص داده و در حل مشكل آن راهكارهاي مناسب را ارائه دهند. هدف از اين گرايش به وجود آوردن فارغ‌التحصيلان متعهد براي تمام سطوح مختلف آموزشي مي‌باشد.

بازارکار گرایش مدیریت آموزشی: فارغ‌التحصيلان اين گرایش که پرطرفدارترین گرایش در رشته علوم تربیتی1 می‏باشند در درجه اول جذب آموزش و پرورش مي‌شوند، برخي سازمان‌هاي دولتي مانند سازمان بهزيستي، وزارت بهداشت از جمله مكان‌هاي فعاليت فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها مي‌باشند. فارغ‌التحصيلان اين گرایش در صورت برخورداري از سرمايه لازم مي‌توانند مجوز تاسيس مهدكودك و آمادگي را اخذ كرده و بعنوان مدیر آموزشی زمينه فعاليت كنند. علاوه بر این فارغ‌التحصيلان اين رشته در هریک از سازمانهای دولتی و خصوصی می‏توانند در بخش آموزش منابع انسانی فعالیت کنند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش مدیریت آموزشی): مبانی نظری و اصول مدیریت آموزشی، نوشته علاقه بند انتشارات روان.

4.تکنولوژی آموزشی

تعریف: برخلاف تصور عموم مردم صرفاً در ابزار و وسايل خلاصه نمي‌شود بلكه ديدي تازه به يادگيري مي‌باشد كه با استفاده از نظرات و اصول روانشناسانه بهترين نوع و روش استفاده را از وسايل آموزشي در جهت يادگيري بهتربازگو مي‌كند.

بازارکار گرایش تکنولوژی آموزشی:  فلسفه اصلی این رشته، استفاده از توانایی فارغ‌التحصیلان آن در آموزش و پرورش و سپس صدا و سیما است. اما در عمل می‌بینیم که به دلیل تفکر غلط حاکم بر محیط‌های فوق، تکنولوژیست‌های آموزشی به سختی جذب این مراکز می‌شوند. البته برخی از فارغ‌التحصیلان این رشته جذب مدارس غیرانتفاعی شده‌اند و با ارائه طرح‌های آموزشی برای دوره‌ها و درس‌های مختلف، کارآیی مدرسه را بسیار ارتقاء داده‌اند.عده‌ای از فارغ‌التحصیلان نیز جذب وزارت ارشاد یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌شوند و بالاخره برخی از فارغ‌التحصیلان با توجه به توانایی‌هایی که در طی تحصیل کسب کرده‌اند، جذب بازار کار آزاد می‌شوند و به عکاسی آموزشی یا تولید فیلم‌های آموزشی می‌پردازند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش تکنولوژی آموزشی): مبانی نظری تکنولوژی آموزشی، نوشته هاشم فردانش انتشارات بشری.

5.تحقیقات آموزشی

تعریف: فارغ‌التحصيلان اين رشته با استفاده از روش تدريس و الگوهاي مختلف در ملل گوناگون بهترين سبك و الگو را در جهت بهبود نظام آموزشي كشور تدوين مي‌كنند.

بازارکار گرایش تحقیقات آموزشی: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب آموزش و پرورش می‌شوند. تعدادی نیز در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی و پژوهشکده‏های حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند.

مقطع دکترا گرایش تحقیقات آموزشی: در حال حاضر دکترای این گرایش در ایران وجود ندارد و فارغ التحصیلان این گرایش اغلب در گرایش‏های سنجش و اندازه گیری، برنامه ریزی درسی ، مدیریت آموزشی و یا آموزش عالی ادامه تحصیل می‏دهند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش تحقیقات آموزشی): اندازه گیری و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، نوشته علی اکبر سیف انتشارات ویرایش.

6.آموزش بزرگسالان

تعریف: همانطور كه از نام اين رشته پيداست ضرورت داشتن علم و دانش را در زندگي انسان مشخص مي‌كند. به طوري كه تمامي افراد بازمانده از تحصيل، کارمندان سازمان‏های مختلف و يا علاقه‌مندان به تحصيل بتوانند يادگيري را ادامه دهند و يا بنيان‌گذار جامعه‌اي در حال يادگيري باشند.

بازارکار گرایش آموزش بزرگسالان: فارغ‌التحصيلان اين رشته علاوه بر  آموزش وپرورش می‏توانند در هر یک از سازمانهای دولتی و خصوصی ‏ در بخش آموزش منابع انسانی فعالیت کنند.

ظرفیت دانشگاه آزاد در گرایش آموزش بزرگسالان: در حال حاضر در دانشگاه آزاد این گرایش وجود ندارد.

مقطع دکترا: در حال حاضر دکترای این گرایش در ایران وجود ندارد و فارغ التحصیلان این گرایش اغلب در گرایش‏های آموزش عالی، برنامه ریزی درسی و یا مدیریت آموزشی ادامه تحصیل می‏دهند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش آموزش بزرگسالان): آموزش بزرگسالان، نوشته زهرا صباغیان انتشارات دانشگاه شهید بهشتی.

7.تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش

تعریف: فلسفه آموزش و پرورش يكي از دانش‌هاي ميان رشته‌اي است كه با دو قلمرو فلسفه و آموزش و پرورش در ارتباط است و تحصيل در آن نيز مستلزم اطلاع قبلي از مباني و مباحث فلسفه از يك سو و دانستن مباني دانش آموزش و پرورش از سوي ديگر است در ايران تا آغاز دهه 1340، اين رشته، دانش مستقلي تلقي نمي‌شد ولي از اين دوره به بعد رفته رفته كتاب‌هايي هر چند متعدد ترجمه و تاليف شد. از يك سو فلسفه آموزش و پرورش عبارت است از آشنايي با نظريات تربيتي موجود در مكتب‌هاي اصلي و بزرگ فلسفي و از سويي ديگر تربيت انسان را بايد هدف و مقصدي باشد كه جوامع را بر آن مي‌دارد تا به طرح و سازمان بخشيدن آموزش و پرورش برآيند. به هر كدام از دو سوي امر بنگريم، فلسفه آموزش و پرورش را بايد «حكمت تربيت» بناميم و مقصود از آن راهگشايي خردمندانه در عمل تربيتي است.

بازارکار گرایش تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب آموزش و پرورش می‌شوند. تعدادی نیز در پژوهشکده‏های حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش): اصول و فلسفه تعلیم و تربیت، نوشته علی شریعتمداری انتشارات امیرکبیر.

8.مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش عالی

تعریف: مديريت و برنامه‌ريزي آموزش عالي علاوه بر ايجاد دانش به نحوه استفاده از آن دانش و اطلاعات اهميت بسياري مي‌دهد. استفاده از تكنولوژي جديد و پيشرفته براي انتقال دانش از جمله كارايي‌هاي اين رشته مي‌باشد براي مثال دانشگاه مجازي يكي از دستاوردهاي اين رشته مي باشد.

بازارکار گرایش مديريت و برنامه‌ريزي آموزش عالي: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی می‌شوند. تعدادی نیز در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارتخانه‏ها فعالیت می‌کنند.

کتاب مرجع (جهت آشنایی با گرایش مديريت و برنامه‌ريزي آموزش عالي): رویکردها و چشم اندازهای نو در آموزش عالی، نوشته محمد یمنی دوزی سرخابی، انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم.

 

ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مجموعه علوم تربیتی 1

در جدول زیر می توانید ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مجموعه علوم تربیتی 1 را به تفکیک گرایشها و نوبت پذیرش، بر اساس دفترچه انتخاب رشته 94 ملاحظه فرمایید:

گرایش/ نوبت پذیرش روزانه نوبت دوم پيام نور غيرانتفاعي پرديس خودگردان مجازي پيام نور مجازي دولتي مجموع ظرفیت در گرایش
علوم تربيتي - برنامه ريزي آموزشي 38 23 69 0 0 0 0 130
علوم تربيتي - برنامه ريزي درسي 166 70 115 20 23 0 0 394
تاريخ و فلسفه آموزش و پرورش گرايش تعليم و تربيت اسلامي 132 49 138 0 0 160 0 479
مديريت آموزشي 205 65 92 0 79 0 120 561
آموزش و بهسازي منابع انساني 27 9 23 120 16 0 0 195
آموزش بزرگسالان 7 0 0 0 0 0 40 47
تحقيقات آموزشي 46 28 46 0 5 0 40 165
تكنولوژي آموزشي 54 21 0 0 0 0 0 75
مديريت و برنامه ريزي آموزش عالي 20 1 0 20 0 0 0 41
مجموع ظرفیت در هر نوبت 695 266 483 160 123 160 200  

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  زهره‏ - ۱۷م فروردین ماه۹۵ نظر داد

  عالی عالی بود

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - ۲۶م مهر ماه۹۵ نظر داد

  با سلام
  لیسانس مدیریت بازرگانی برا ارشد میتونه هرکدوم از این گرایش هارو انتخاب کنه؟
  بنظر شما بین مدیریت آموزشی و برنامه ریزی آموزشی کدوم بهتره یا کدوم بیشتر تو حوزه تدریسه یا کدوم بازار کار خوبی داره؟
  ممنون از راهنماییتون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۷م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. مدیریت آموزشی

 • تصویر فرد

  سلام خدمت دوست عزیز، بنده رشته علوم تربیتی میخونم و دانشجو دانشگاه فرهنگیان هستم ، واسه ارشد چه رشته ای واسه ادامه تحصیل بهتر هست و واسه آموزش و پرورش پیشرفت بهتری رو واسه بنده داره؟؟ ‏ - ۳م آبان ماه۹۵ نظر داد

  بسیار عالی

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱۱م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام. برنامه ریزی درسی و یا تکنولوژ یآموزشی

 • تصویر فرد

  روشنا‏ - ۱۹م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام لیسانس مدیریت دارم میخوام ارشد روانشناسی تربیتی شرکت کنم.میشه راهماییم کنین میخوام بدونم آینده شغلیش چیه و اینکه میشه استاد دانشگاه شد؟(حالا مثلا تو دانشگاه پیام نور) و اینکه آیا من که ارشدم میشه غیر مرتبط آیا برای بازار کار محدودیتی برام داره مثلا برای مجوز مهدکودک یا کارای دیگه؟باسپاس از شما

 • تصویر فرد

  سارا محمدی‏ - ۲۳م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام بنده کارشناسی فیزیک کاربردی دارم دوست دارم ارشدمدیریت آموزشی شرکت کنم نظرتون چیه موفقیت درش هست؟

 • تصویر فرد

  hadi heydarian‏ - ۲۵م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام علیکم

  امسال می خوام ارشد علوم تربیتی شرکت کنم باتوجه به اینکه فارغ التحصیل کارشناسی علوم تربیتی گرایش مدیریت وبرنامه ریزی اموزش ودرسی دانشگاه پیام نور هستم و فعلا هم در مدارس حامی پایه ششم تدریس می کنم
  بنظر شما کدام رشته ی کارشناسی ارشد علوم تربیتی را شرکت کنم
  که در آینده ی شغلی ام تاثیرگذاری بهتری داشته باشد
  رشته ی برنامه ریزی درسی ارشد شرکت کنم یا مدیریت اموزشی؟

 • تصویر فرد

  حسین‏ - ۲۹م آبان ماه۹۵ نظر داد

  سلام خسته نباشید...در آزمون ارشد سراسری برای تحقیقات آموزشی در دفترچه باید به کدام دروس پاسخ داده شود؟

 • تصویر فرد

  afsoon‏ - ۶م آذر ماه۹۵ نظر داد

  با سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم امسال فارغ التحصیل میشم میخوام تربیت بدنی گرایش مدیریت بخونم واسه ارشد به نظرتون کار خوبی میکنم یانه باتشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. گرایش و رشته بسیار خوبیه.

 • تصویر فرد

  MOSI‏ - ۳م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام من لیسیانس علوم تربتی دارم دقیقا نمیدونم چه رشته یی تو کارشناسی ارشد برم که خوب باشه سریع به پول برسم اگه رشته معرفی کنید ممنونم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. مشاوره خانواده یا روانشناسی بالینی.

 • تصویر فرد

  نادیا‏ - ۱۴م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام من لیسانس ادبیات از دانشگاه پیام نور دارم حالا میخوام واسه ارشد علوم تربیتی بخونم ب نطرشما کدام گرایش رو بزنم ک اینده شغلی داشته باشه و جذب اموزش پرورش بشم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. برنامه ریزی درسی و یا مدیریت آموزشی.

 • تصویر فرد

  شهلا‏ - ۱۷م بهمن ماه۹۵ نظر داد

  سلام.بنده کارشناسی اموزش ابتدایی ازدانشگاه فرهنگیان بامعدل الف درکل دانشگاه هستموبالای۱۹/۵ ومشغول تدریس میباشم برای ارشدبه نظرشمابین علوم تربیتی (چه گرایشی)ومشاوره وروانشناسی کدام بهتره بخونم واینکه دوست دارم هم دانشگاه تدریس کنم وهم مدیریامعاون مدرسه بشم؟باتشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. مشاوره مدرسه و روانشناسی تربیتی خوبه براتون و در علوم تربیتی مدیریت آموزشی ایده آله براتون.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد