افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی به دستور وزیر بهداشت
افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی به دستور وزیر بهداشت

 

افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی به دستور وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در نامه ای به معاونت آموزشی خود از لزوم پیگیری برای اصلاح پذیرش دانشجویان رشته های علوم پزشکی تاکید کرد. در این نامه ایشان با اشاره به درخواست دانشجویان نخبه که به نحوه پذیرش گله مند بودند و به دلیل ظرفیت کم با وجود رتبه های خوب نتوانستند به دانشگاه در مقاطع تکمیلی راه پیدا کنند به لزوم افزایش ظرفیت ها به تعداد سهمیه های در نظر گرفته شده موجود تاکید کردند.این به این معنی است که تعداد ظرفیت دانشجویان دارای سهمیه جداگانه لحاظ خواهد شد و به کل ظرفیت موجود اضافه می شود که در مجموع باعث افزایش ظرفیت برای دانشجویان سهمیه آزاد می شود. می توانید متن نامه وزیر بهداشت در مورد افزایش ظرفیت ها را در پایین مشاهده کنید.

متن نامه وزیر بهداشت در مورد سهمیه ها و افزایش ظرفیت

در متن نامه وزیر بهداشت به معاونت آموزشی خود در رابطه با لزوم افزایش ظرفیت ها آمده است:

"در روزهای اخیر متأسفانه گرفتار بیماری سخت و نهایتا مصیبت از دست دادن مادر بودم با گلایه و شکوائیه‌ های کثیری از جوانان نخبه کشور که در آزمون‌ های تحصیلات تکمیلی علی رغم کسب رتبه‌ های ممتاز رد شده بودند مواجه شدم. متأسفانه تعداد قابل توجهی از این دانشجویان متعلق به خانواده‌هایی هستند که بدون استفاده از کلاس‌ های پرهزینه‌ آنچنانی و صرفا با تکیه بر هوش و استعداد ذاتی و با تلاش بی‌وقفه شبانه‌ روزی به رتبه‌ های برتر دست یافته بودند.برای این جانب شکل‌ گیری هرگونه نگاه خارج از منزلت، به عزیزانی که خود و خانواده‌ هایشان از جان و چشم و دست و پا برای حفظ عزت و سرافرازی و دفاع از مرزهای این سرزمین گذاشته‌اند و یقینا تمام نسل‌های امروز و فردای این سرزمین مدیون جانفشانی این افراد هستند بسیار ناگوار است. همان گونه که سرخوردگی جوانان نخبه و دلبسته وطن که به عشق ادامه تحصیلی و مبدل شدن به سرمایه‌های ارزشمند انسانی در راستای خود کفایی ملی شبانه‌ روز تلاش کرده‌اند.

لذا ضروری است به نحو مقتضی و در اسرع وقت به گونه‌ای عمل شود که معادل سهمیه منظور شده و با نظارت دقیق و رعایت اولویت رتبه‌های برتر از میان نخبگانی که در بین شرکت‌ کنندگان آزاد وجود دارند، به ظرفیت‌ های موجود دانشگاه‌های علوم پزشکی اضافه شود.
این اقدام اگر چه سخت و مقداری زمان‌ بر است اما پاسخی منصفانه به جوانان رشید، نخبه و پرتلاش کشور است که صدایشان را شنیدیم و برای رشد، ماندگاری و خدمتشان در این سرزمین از هر گونه کوششی دریغ نخواهیم کرد. از سوی دیگر از حریم خانواده معزز شهدا و ایثارگران که همواره مدیون رشادت‌های آنها هستیم پاسداری می‌ کنیم تا دیگران بدانند که این عزیزان جای کسی را تنگ نکردند.
ضروری است با رایزنی‌ های مستمر در راستای اصلاح قوانین و مقررات مربوطه جهت رفع شبهات و حفظ کیفیت آموزش عالی به خصوص آموزش علوم پزشکی که تأثیر مستقیم بر حیات و سلامت مردم دارد برای سال‌های آتی تلاش کنیم. بی‌تردید استمرار وضع موجود علاوه بر گسست‌های اجتماعی تأثیرات نامطلوبی بر کیفیت و مهارت دانش‌آموختگان علوم پزشکی کشور خواهد گذاشت که در آینده تاوانش را مردم نیازمند خدمات پزشکی خواهند پرداخت."