تمیل ظرفیت دانشگاه آزاد قانونی است
تمیل ظرفیت دانشگاه آزاد قانونی است

 

دانشگاه آزاد : فرآیند تکمیل ظرفیت مانند سال های قبل قانونی است

روابط عمومی دانشگاه آزاد در واکنش به اطلاعیه ای که شورای سنجش و پذیرش روز چهارشنبه سوم مهر ماه روی سایت سنجش منتشر کرده بود اعلام کرد که فرآیند تکمیل ظرفیت مانند سال های قبل قانونی است. همچنین اداره کل روابط عمومی در جهت روشن شدن موضوع در ذهن افکار عمومی اطلاعیه ای در مورد قانونی بودن این تکمیل ظرفیت منتشر کرده است. متن اطلاعیه دانشگاه آزاد در مورد قانونی بودن تکمیل ظرفیت این دانشگاه را در ادامه مطالعه می فرمایید.

"مسئله تکمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی امری عادی، لازم و سنواتی در ثبت‌­نام داوطلبان است و بدون این فرآیند، ظرفیت اختصاص‌ یافته به داوطلبان برای رشته‌­های با آزمون و پرمتقاضی - که فقط ۵ درصد از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل می‌دهد - تکمیل نمی­‌شود.

جای تعجب دارد که دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش که از لحاظ فنی بر این امر واقف است، به یکباره پس از تأیید کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر جدا بودن امر سنجش از پذیرش در ‌کنکور کارشناسی، چنین اطلاعیه‌­ای در خارج از اختیار و یا حتی مصوبات تکمیلی شورا صادر کرده است.

به اطلاع متقاضیان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 1398 می‌رساند که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه در گروه آزمایشی علوم تجربی با بیش از نیم میلیون داوطلب، در مرحله اول اعلام نتایج مطابق با سنوات گذشته تکمیل نشد. از این رو فرصت انتخاب رشته مجدد در فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای ایجاد فرصت بیشتر برای خیل عظیم متقاضیان تحصیل در رشته‌­هایی است که همه­‌ساله صدها هزار نفر داوطلب به منظور کسب پذیرش در آن‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های علوم پزشکی و غیرپزشکی ارائه شده در این مرحله در چارچوب ظرفیت های اعلام­ شده از سوی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و عدم تکمیل این ظرفیت ها فرصت ادامه تحصیل در این رشته ها را در سال جاری از متقاضیان سلب خواهد کرد.

از آنجا که مطابق تبصره 2 ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 92/6/10 مجلس شورای اسلامی، صرفاً مسئولیت سنجش داوطلبان به سازمان سنجش آموزش کشور سپرده شده، لذا فرآیند پذیرش دانشجو در آزمون سراسری در حیطه اختیارات دانشگاه آزاد اسلامی بوده و این دانشگاه خود را مجاز به تکمیل ظرفیت طی این فرآیند می‌داند.

ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های سازمان سنجش آموزش کشور در مورد مطالبات سایر زیرنظام‌های آموزش‌ عالی از آن سازمان محترم و از آنجا که شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً در رشته‌های با آزمون است، دغدغه­‌ای برای سایر زیرنظام‌ها ایجاد نمی­ کند. با توجه به اینکه این فرآیند پاسخگوی نیاز داوطلبان است و حقی از کسی سلب نکرده و داوطلبان در انتخاب محل تحصیل خود اختیار کامل دارند، اقدام دانشگاه تنها در راستای ایجاد فرصت‌های بهتر و بیشتر برای ادامه تحصیل داوطلبان است، لذا دانشگاه آزاد اسلامی فرآیند تکمیل ظرفیت را در زمان مقرر انجام خواهد داد.

از این رو دانشگاه آزاد اسلامی از داوطلبان عزیز می‌خواهد بدون توجه به حواشی ایجاد شده برای این فرآیند، در سامانه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی هرگونه بحث فنی پیرامون فرآیند تکمیل ظرفیت را در شورای سنجش و پذیرش دانشجو (در چارچوب اختیارات آن شورای محترم) و همچنین نظارت و شفافیت کامل در مورد عملکرد دانشگاه در سال جاری جهت ارائه به آن شورا را دارد.

در پایان، دانشگاه آزاد اسلامی ضمن توصیه به داوطلبان در استفاده از فرصت تکمیل ظرفیت، از سازمان سنجش آموزش کشور می­ خواهد مباحث کارشناسی، حقوقی و تفسیر‌های مختلف را به سطح جامعه تعمیم ندهد و اعلام می­‌شود که با توجه به قانون­مداری دانشگاه آزاد اسلامی و حمایت وزرای محترم علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سال کاری خوبی در خلق همکاری فی‌ مابین در جهت خدمت به ملت عزیز ایران به وجود آید.

ماجرای غیر قانونی بودن تکمیل ظرفیت در اطلاعیه سازمان سنجش 

متن کامل اطلاعیه شوارای سنجش و پذیرش در مورد تکمیل ظرفیت غیر قانونی دانشگاه آزاد برای کنکور 98 به شرح زیر است: 

"​ به اطلاع كليه داوطلبان آزمون سراسري سال 1398 مي ­رساند دانشگاه آزاد اسلامي بدون اخذ مجوز از شوراي سنجش و پذيرش دانشجو از روز دوم مهرماه سال جاري شروع به انتخاب رشته با عنوان تكميل ظرفيت كرده است. دبيرخانه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو ضمن اعلام مغايرت تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي با مصوبه جلسه دهم شوراي مذكور اعلام مي­نمايد كه انتخاب رشته و پذيرش دانشجو تحت عنوان تكميل ظرفيت بدون اخذ مجوز از شوراي مذكور فاقد وجاهت قانوني بوده و پذيرش اين داوطلبان مورد تاييد نمي ­باشد."

همچنین می توانید خبر کامل را در لینک زیر مشاهده کنید.

تکمیل ظرفیت غیر قانونی دانشگاه آزاد برای کنکور 98