اصلاح طرح بومی گزینی کنکور سراسری 

اصلاح طرح بومی گزینی کنکور سراسری 
اصلاح طرح بومی گزینی کنکور سراسری 

گزینش بومی در کنکور سراسری 97 به صورت استانی، ناحیه ای، قطبی و گزینش کشوری بدون بومی گزینی می باشد. این طرح به دلیل تحصیل دانشجو در محل زندگی والدین می باشد تا سختی ها رفت و آمد و موارد دیگر دوران دانشجویی را کم کند؛ اما برخی معایب هم در این طرح وجود دارد چرا که در انتخاب ظرفیت‌ های بومی، تعداد بیشتری از دانشجویان داوطلب منطقه در دانشگاه‌ های منطقه می‌ ماند. کاهش مبادلات فرهنگی یکی دیگر از انتقادات وارد شده به این طرح است و دانشجویان در عین حال می‌توانند در شهرهای دیگر دوستان و فضای جدید تجربه کنند. شاید اگر دانشجو به شهر دیگری برود بتواند از گروه آموزشی بهتری برای تحصیل استفاده کند و با طرح فعلی بومی گزینی این شانس از او گرفته می‌ شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به مزایا و معایب طرح بومی گزینی کنکور سراسری، وزیر علوم از دانشگاه‌ ها و کسانی که این بحث را مطرح کردند، خواسته اند تا مزایا و معایب فرایند بومی گزینی را ارائه دهند تا بر اساس آن طرحی آماده کنند و برای اصلاح به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نمایند. 

پاسخ به اعتراضات کنکور سراسری 98

وزیر علوم در مورد اعتراضات داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور ۹۸ گفت: داوطلبان ورود به دانشگاه‌ ها مطمئن شوند که نمرات شان تعادل دارد و متناسب با تحصیلات آنها است. سازمان سنجش آموزش کشور برای طراحی سوال، مخازن سوال دارد و در سال‌های متمادی سوال‌های مختلف از منابع نظام جدید و قدیم طراحی شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: معمولاً انتخاب سوال برای هر آزمون به صورت تصادفی از این منابع سوال صورت می‌ گیرد و اشخاص سوال را برای قرار گرفتن در دفترچه آزمون انتخاب نمی‌ کنند بلکه سیستم نرم افزاری این انتخاب را انجام می‌ دهد و به صورت تصادفی، سوالات دروس مربوطه برای نظام قدیم و جدید در دفترچه سوالات در نظر گرفته می‌ شود. 

وزیر علوم تاکید کرد: اگر داوطلبان کنکور تک نظام هم باشند باز هم این سوالات برای همه آنها طراحی و استفاده می‌شود. اینکه گروهی بگویند سوالات ما سخت‌ تر از گروه دیگر بوده است قابل اثبات نیست و ادعا است. زیر سوال بردن نتایج آزمون به این بزرگی غیر از اینکه تضعیف روحیه افراد را به دنبال دارد، شبهه در ذهن جوانان و احساس بی عدالتی ایجاد می‌ کند. دانشگاه‌ ها بر اساس همین آزمون دانشجویان خود را انتخاب می‌ کنند، سال تحصیلی شروع می‌ شود و پذیرفته شدگان به کلاس‌های درس می‌روند.

تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور سراسری

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی، اجازه می‌ دهد در مرحله اول دانشجویانی که فرزند اعضای هیئت علمی هستند، هر جا قبول شده‌ اند در دانشگاه‌ های محل خدمت والدین بروند.

فرزندان هیئت علمی سهمیه کنکور ندارند

وزیر علوم در مورد سهمیه فرزندان هیئت علمی در کنکور گفت: فرزندان اعضای هیئت علمی هیچ سهمیه‌ای در کنکور ندارند و انتقالی برای بسیاری از دانشجویان غیر فرزند هیئت علمی به خصوص دانشجویان دختر هم وجود دارد. وزیر علوم افزود: تغییر رشته هم در صورتی انجام می‌شود که به محل زندگی والدین منتقل شوند و ضریبی برای آنها اعمال می‌ کنند. ر اسن رشته ها می توانند داشته اشند.