مجوز ادامه تحصیل مجدد رایگان به داوطلبان پزشکی

سه شنبه ۹ آذر

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش بیان نمود: شکایت داوطلبان و رای دیوان ناظر بر رشته های علوم پزشکی می باشد و ما هم به عنوان سازمان سنجش موظف می باشیم که آن را اجرا نمایم و اجرا می نماییم.

آزمون
مجوز ادامه تحصیل مجدد رایگان به داوطلبان پزشکی

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش درباره آرای دیوان عدالت اداری درباره ۲ بند دفترچه کنکور بیان نمود: با این رای افرادی که یکبار از آموزش رایگان استفاده کردند، در مقطع دیگر هم می توانند در دوره روزانه شرکت کنند.

طبق رای دیوان کسانی که قبلا در دوره روزانه در مقطع لیسانس تحصیل نمودند و اکنون در رشته های دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز در دوره روزانه قبول گردیدند، مجاز می باشند در این دوره قبولی تحصیل نمایند. قبلاً اجبار بود که برای ادامه تحصیل به پردیس های شهریه ای بروند ولی اکنون این اجبار با رای دیوان از بین رفت.

دیوان عدالت اداری در واقع در رای جدید خود آرای سال های ۹۲ و ۹۴ خود را تثبیت نمود و این آرا بیشتر ناظر به رشته های علوم پزشکی می باشد. در آن آرا تاکید شد که نمی توان افراد را اجبار نمود که پس از قبولی دوباره در دوره روزانه، برای ادامه تحصیل به پردیس بروند و شهریه پرداخت کنند.

رئیس سازمان سنجش بیان نمود: در انتهای رای دیوان عدالت اداری تاکید شد که یک بار در سال ۹۲ و یک بار در سال ۹۴ آیین نامه های اجرایی مورد شکایت را ابطال نموده، در واقع در رای جدید مجددا آنها را ابطال نمود.

وی افزود: وقتی به آرای سال ۹۲ و سال ۹۴ برگردیم می بینیم که دیوان، مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت را ابطال نمود. البته موضوع تحصیل رایگان دانشگاه های وابسته به وزارت علوم نیز در همان آرای سال ۹۲ و سال ۹۴ مطرح بود که ما در سازمان سنجش برداشت خودمان را اعلام نمودیم.

وی افزود: شاکیان مربوط به رشته های پزشکی می باشند، پیش از این برخی که در دوره روزانه و در مقطع لیسانس تحصیل نمودند، مجددا اقدام به شرکت در آزمون نمودند و وقتی وارد رشته پزشکی روزانه گردیدند، وزارت بهداشت بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی به آنها اعلام نمود که باید در پردیس شهریه پرداز ادامه تحصیل نمایند. این داوطلبان نسبت به این موضوع شکایت نمودند.

داوطلبان به این دلیل که این دو تحصیل در دو مقطع جداگانه بوده شکایت نمودند. دیوان عدالت اداری نیز سال های ۹۲ و ۹۴ نسبت به این موضوع رای صادر نمود و ما نیز عینا رای دیوان را به وزارت بهداشت فرستادیم. سازمان سنجش در بحث آیین نامه ها و قوانین در ارتباط با وزارتخانه ها به صورت مستقیم سیاستگذاری نمی کند و تنها رای دیوان را ارسال می کنیم و این وزارتخانه ها هستند که باید اعلام کنند چه موضوعی در دفترچه کنکور درج گردد.

در واقع آنچه در دفترچه کنکور درج گردید با نامه های رسمی وزارت بهداشت بوده است. این موضوع امسال هم خواهد بود و رای دیوان در حکم قانون است و ما باید آن را اجرا کنیم. هم ما به عنوان سازمان سنجش و هم وزارت بهداشت این قانون را اجرا می نماییم.

آرای دیوان در این موضوع در حوزه وزارت علوم چندان مصداق ندارد. چرا که در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم دو شکل برخورد می شود. فردی که از آموزش رایگان دانشگاهها استفاده می کند یک سری تعهدات دارد یا آن تعهدات را انجام می دهد و یا پول آموزش رایگان خود را پرداخت می کند و هر مقطعی که علاقمند می باشد می تواند ادامه تحصیل دهند. اگر فرد تعهد خود را به انجام نرساند در صورت قبولی در دوره روزانه باید شهریه آن را پرداخت نماید.

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش بیان نمود: شکایت داوطلبان و رای دیوان ناظر بر رشته های علوم پزشکی می باشد و ما هم به عنوان سازمان سنجش موظف می باشیم که آن را اجرا نمایم و اجرا می نماییم.

همین الان می توانید ثبت نام کنید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  قادر‏ - 00/4/25

  سوالم من اینه
  من الان دانشجو دکتر مهندسی مواد هستم، می‌خوام کنکور تجربی بدم ، من اگر تا اسفند ماه بتونم دفاع کنم میتونم کنکور بدم یا باید حتما انصراف بدم؟
  سوال بعدی اینکه در دفترچه آزمون گفته افراد برای شرکت کردن در کنکور باید تا اسفندماه فارغ‌التحصیل یا انصراف بدن! حالا فرض کنید اینطوری باشه یعنی تا اون موقع من از دکتری دفاع کرده باشم، در صورت قبول شدن من میتونم بصورت رایگان تحصیل کنم چون من هر سه مقطع دانشگاه دولتی و رایگان خوندم آیا باز میتونم رایگان بخونم؟

 • تصویر فرد

  امیرحسین شهبازی‏ - 99/11/10

  بنده فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستم .
  میخوام کنکور مجدد بدم برای مدرک مهندسی انرژی آیا میتونم مجدد کنکور بدم و لیسانس رو در این مهندسی بگیرم؟

 • تصویر فرد

  سیما‏ - 98/8/12

  با سلام.من کارشناسی رشته مهندسی از دانشگاه شیراز دارم،میخوام برای حقوق سراسری بخونم؟میتونم دانشگاه شیراز رو انتخاب کنم ؟باید شهریه بپردازم؟

 • تصویر فرد

  صابر‏ - 97/12/8

  سلام وقت بخیر ببخشید من کارشناسی و ارشدمو روزانه تموم کردم و پایان خدمت هم دارم آیا میتونم با قبولی در رشته های ارشد وزارت بهداشت در صورت قبولی در رشته های رایگان تحصیل کنم..... در ضمن کارشناسی و ارشد بنده از دانشگاه های وزارت علوم هستش ممنونم بابت راهنمایی ؟؟؟

 • تصویر فرد

  زهره‏ - 97/12/5

  سلام
  ببخشید من مدرک کارشناسی روزانه و ارشد شبانه دارم و میخوام برای کنکور سال 1400 برنامه ریزی کنم برای قبولی در رشته ی پزشکی. ممکنه این قانون تا اون زمان ابطال بشه؟

 • تصویر فرد

  Mmm‏ - 95/9/16

  سلام توی سایت دیوان عدالت اگه یک نگاه بندازین میبینین که با شکایت خانم بهتاش موافقت نشده و اون قانون بر جای خودش باقی هست. سازمان سنجش هم هیچ اطلاعیه ای در این مورد نزده و نخواهد زد!

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 95/9/16

  سلام دوست عزیز
  رای دیوان 7آذرماه صادر شد
  https://3gaam.com/news/2711

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت