دانش آموختگان علوم پزشکی
بررسی افزایش پذیرش دانشجوی پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ در نشست مشترک میان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور و معاونت آموزشی وزارت علوم موضوع افزایش جذب و پذیرش دانشجوی پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی بررسی گردید.

در نشست فوق، درخصوص چگونگی افزایش جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از جمله سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، بحث و تبادل‌ نظر انجام شد.

معاون آموزشی وزارت علوم مجتبی شریعتی نیاسر بیان نمود: درخصوص افزایش جذب دانشجویان پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی ، سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران یک سرمایه گرانبها برای نظام و انقلاب اسلامی است و از کانون‌های مورد توجه در مجامع بین‌المللی به شمار می آید.

با توجه به نگاه ویژه‌ای که وزارت علوم به این سازمان دارد، انتظار می‌رود در تمام حوزه‌های علمی و فناوری کشور نیز درصدر قرار گیرد.

وی افزود: در سطح کشور رشد قابل توجهی در حوزه پژوهش و تحقیقات ایجاد گردیده ولی همواره یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های مهم این وزارت‌خانه، ارتباط اندک فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی و ظرفیت اشتغال و ضرورت توجه به ماموریت‌گرایی مراکز آموزشی می باشد.

وی با اشاره به اینکه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باید الگوی شاخص نظام در عرصه پژوهش و تحقیقات باشد، بیان نمود: این مرکز یکی از افتخارات کشور و آموزش عالی است و کمک می کنیم تا در مسیر گام‌های تحقیقاتی این سازمان قدم برداریم.

در زمینه موضوعاتی چون ایجاد ساختارهای جدید برای ورود به حوزه‌های بین‌رشته‌ای و تقویت این زمینه افزود ؛ همیاری و کمک هرچه بیشتر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی باید به صورت جدی‌ تر و معنادارتری شکل گیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به تصویب طرح آمایش آموزش عالی در سال گذشته بیان نمود: حدود ۱۱ ماه به طول انجامید تا این طرح با چندین ویرایش مورد تصویب قرار گیرد که یکی از بندهای این طرح ثبت ماموریت‌ گرایی می باشد.

دستگاه آموزش عالی کشور به هیچ وجه مخالفتی ندارد که امر تحقیق با نیروی جوان و دانشجو انجام شود اما واقعیت این است که این نیروهای جذب شده چطور مورد استفاده قرار گیرند.

توجه به آمارهای ثبت‌ اختراع، اشتغال دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به اعضای هیات علمی و توجه به ماموریت‌های و سیاست‌های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از جمله شاخص‌های جدید جذب دانشجویان پژوهش محور می باشد.

وی به ایجاد و بکارگیری دوره پست دکتری در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بر تولید دانش فنی به معنای واقعی‌ و وسیع‌تر در این سازمان اشاره و تاکید نمود.

همین الان می توانید ثبت نام کنید