به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ یکی از مهمترین ماموریت‌های وزارت آموزش و پرورش در سال جاری استقرار پایه دهم و به دنبال آن هدایت تحصیلی دانش‌آموزان است؛ امر خطیری که امسال از پایه دهم به نهم منتقل شد و بناست سرنوشت و آینده شغلی دانش آموزان را رقم بزند.

در این میان آموزش و پرورش شهر تهران برای نخستین بار دست به تهیه و توزیع دفترچه‌ راهنمای تعیین رشته و شاخه‌های تحصیلی برای مناطق 19 گانه زده است تا بتواند به دانش آموز و والدینش در انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب مدرسه مناسب در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط کمک کند.

از ابتدای هفته جاری دفترچه‌های راهنمای هدایت تحصیلی در انتهای پایه نهم و ثبت‌نام در پایه دهم در سال تحصیلی 95-96 ویژه دبیرستان‌ها و هنرستان‌های فنی و کارودانش دولتی و هیئت امنایی تهران منتشر و در مدارس توزیع شد و فایل الکترونیکی آن بر روی پایگاه اینترنتی آموزش و پرورش شهر تهران قرار گرفته است.

ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش بیان نمود: مدیران مدارس دوره اول متوسطه در زمان مقرر با برنامه‌ریزی مناسب نسبت به توجیه کامل دانش‌ آموزان و خانواده‌ ها طبق محتوای این دفترچه راهنما اقدام می‌ نمایند تا ثبت نام فارغ التحصیلان پایه نهم در تابستان امسال با زمان‌بندی مقرر و شرایط مطلوب انجام گیرد.

مفاد این دفترچه راهنما ویژه مدارس دولتی عادی و هیئت‌امنایی می باشد و ثبت‌نام در مدارس خاص تابع ضوابط و مقررات ویژه می باشد. ثبت‌ نام در مدارس دولتی عادی و هیئت امنایی رایگان و پرداخت هرگونه هزینه در این مدارس مشروط به کلاس‌های فوق برنامه می باشد که پس از شروع سال تحصیلی تعیین و ابلاغ می‌ گردد، البته شرکت در این کلاس‌ها اختیاری می باشد.

در فرآیند انتخاب رشته تحصیلی علاوه بر استعداد دانش‌آموزان امکانات اجرایی آموزش و پرورش و اولویت‌های نیاز جامعه تاثیرگذار می باشد لذا چنانچه تعداد افراد واجد شرایط اولیه (سوابق تحصیلی و بررسی‌های مشاوره‌ای) بیش از امکانات و ظرفیت دبیرستان‌ها و هنرستان‌های دولتی و هیئت امنایی باشد، داوطلبان هر رشته براساس امتیاز کسب شده در هدایت تحصیلی انتخاب می شوند.

انتخاب رشته دانش‌آموزان برای ورود به مدارس دولتی و هیئت امنایی سایر مناطق طبق حدنصاب امتیاز مقرر در منطقه مقصد انجام می گیرد. دانش‌آموزان پایه نهم برای ثبت‌نام در مدارس دولتی عادی و هیئت امنایی باید تا 31 اردیبهشت 95 برگ تقاضای ثبت‌نام را از دفتر مدرسه محل تحصیل خود دریافت و پس از تکمیل به مدیر مدرسه تحویل دهند.

چنانچه دانش‌آموزان به دلیل عدم ظرفیت موفق به ثبت‌نام در انتخاب اول خود نشوند باید طبق اولویت‌های بعدی خود که از سوی ستاد ثبت‌نام منطقه تعیین می‌شود اقدام نمایند. رسیدگی به هرگونه درخواست یا اعتراض در امر انتخاب رشته تحصیلی و مدرسه محل ثبت‌نام در پایه دهم و عملکرد مدارس براساس مفاد دفترچه راهنما توسط ستادهای ثبت‌نام منطقه انجام می گیرد.

در فرآیند هدایت تحصیلی به دانش آموزان کمک می‌شود تا بر اساس استعدادها، توانمندی‌ها ،علایق و ویژگی‌های شخصیتی اولویت‌های ادامه تحصیلشان را در شاخه‌ ها و رشته‌ های مختلف تعیین نمایند.

در این میان سوابق تحصیلی و بررسی‌های مشاوره‌ای مدنظر می باشد که نظر والدین، نظر دانش آموز، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای، نظرسنجی از معلمان دوره‌های تحصیلی و نظر نهایی مشاور دارای نمره و امتیاز مشخص می باشد. با توجه به ظرفیت پذیرش مدارس در شاخه یا رشته‌های تحصیلی هر منطقه، کف امتیاز نهایی برای هررشته توسط منطقه تعیین و ملاک پذیرش دانش آموز می باشد.

همچنین در صورت انتقال دانش آموزان به سایر مناطق، وجود ظرفیت و کسب کف امتیاز منطقه مقصد، ملاک پذیرش در شاخه یا رشته تحصیلی در مدارس می باشد.