به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ دکتر سید محمود کاشفی‌ پور معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان نمود: پذیرش بدون آزمون دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری در این دانشگاه تا 20 اردیبهشت‌ میسر می باشد و متقاضیان تا این تاریخ مدارک لازم را به دانشگاه ارسال نمایند.

پذیرش بدون آزمون در مقاطع ارشد و دکتری از طریق آئین‌نامه استعدادهای درخشان امکان‌پذیر می باشد، دانشگاه می‌تواند در مقطع کارشناسی‌ارشد معادل 10 درصد و در مقطع دکتری 20 درصد از ظرفیت ورودی، دانشجو پذیرش نماید.

دکتر سیدمحمود کاشفی‌پور در این خصوص گفت: داشتن حداقل معدل کل 16 در دوره کارشناسی و 17 در دوره کارشناسی‌ارشد، کسب حداقل 60 امتیار در سوابق آموزشی و پژوهشی، کسب حداقل نمره 50 از آزمون زبان MCHE یا معادل آن در سایر آزمون‌ها و همچنین نداشتن سابقه دانش‌آموختگی بیش از دو سال در کارشناسی‌ارشد از مهم‌ترین شرایط پذیرش می باشد.

دانشجویان باید پس از گذراندن هفت نیم‌سال و حداقل 115 واحد درسی، از لحاظ معدل جزو 10 درصد اول دانشجویان هم‌ رشته و هم‌ ورودی خود باشند؛ همچنین دوران دانش‌آموختگی متقاضی نباید بیش از هشت نیم‌ سال باشد.

 پذیرش این افراد بلافاصله پس از دانش‌آموختگی و در رشته‌های تحصیلی مرتبط ممکن خواهد بود؛ در ضمن نیازی نیست این افراد چه در مقطع کارشناسی ارشد و چه در مقطع دکتری، الزاماً عضو دفتر استعدادهای درخشان باشند.

دکتر سید محمود کاشفی‌ پور افزود: ظرفیت پذیرش امسال در دوره دکتری 280 نفر در 52 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد حدود 1200 نفر در حدود 120 رشته می باشد.

وی گفت: داوطلبان در هر دو مقطع تا 20 اردیبهشت‌ماه مهلت دارند مدارک کامل خود را که در سایت دانشگاه درج شده است، به دفتر حفظ و هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه شهید چمران ارسال نمایند.

زمان اعلام نتایج اولیه مقطع کارشناسی ارشد اوایل تیرماه از طریق سایت دانشگاه می باشد. دانشجویان دکتری دارای امتیازات لازم در ارزیابی اولیه جهت انجام مصاحبه دعوت و نتایج پذیرش اواخر تیرماه از طریق سایت دانشگاه اعلام می شود.

پذیرش با آزمون دوره دکتری امسال تغییر کوچکی داشته است. هر ساله سازمان سنجش یک آزمون تخصصی از داوطلبان گرفته و سپس توسط دانشگاه یک مصاحبه علمی از آن‌ها به‌عمل می‌آمد؛ پس از آن دانشجویان دارای امتیاز بالاتر پذیرش می‌شدند اما امسال آزمون سازمان سنجش تغییراتی داشته و از حالت تخصصی کامل درآمده است. لذا دانشگاه‌ها خود یک آزمون تخصصی برگزار می‌کنند، سپس متقاضیان مصاحبه و درجه‌بندی می‌شوند و پذیرش می شوند.

همین الان می توانید ثبت نام کنید