به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ دکتر علی‌محمد نظری رئیس دانشکده فنی‌حرفه‌ای امیرکبیر اراک اعلام نمود: نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند و باید آچار به دست مشغول به کار شوند و در قالب یک همکاری موثر با مهندسان در مسیر بهبود وضعیت صنعت حرکت نمایند.

وی گفت: سال 94 دانشکده فنی حرفه‌ای اراک، تا جای ممکن کمبودها را جبران نمودیم، عملکرد دانشکده نسبت به سال‌های قبل خوب بود و کسری نداشتیم، از لحاظ مالی و پرداخت حق‌التدریس اساتید نیز مشکلات بسیار کمتر بوده است. عمده ‌فعالیت‌های این دانشکده در سال 94 در حوزه عمرانی و ساخت کارگاه مکانیک سیالات بود که ساخت بنای آن تکمیل گردید.

هم اکنون نیز در حال تهیه تجهیزات جهت آماده کردن مهمانسرا می باشیم و با اتمام مرحله رنگ‌ کردن برای ایام عید به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین با کمک شهرداری و فرمانداری اراک توانستیم فضای غیرآسفالت این دانشکده را آسفالت نماییم.

همچنین گفت: با کمبود بودجه روبرو نشدیم و حتی تقریباً 90درصد شهریه‌هایی که از دانشجویان شبانه گرفته می‌شود، بر می‌گردد و علاوه بر بودجه جاری، حقوق کارمندان و اساتید را تهران پرداخت می‌کند. تقریبا به اهداف خود رسیدیم.

برگزاری بیست و یکمین سمینار وحدت صنعت و دانشگاه در سال آینده

نظری اظهار نمود: برنامه‌هایی که علیرغم در دستور کار بودن اجرایی نشدند، یکی از برنامه‌هایی که قصد اجرای آن را داشتیم برگزاری بیست و یکمین سمینار تعادل دولت و ملت و وحدت صنعت و دانشگاه در پنجم اسفندماه 94 بود که به دلیل همزمانی با ایام انتخابات به سال آینده موکول گردید.

وی ادامه داد: در مجموع از 20 نمره به عملکرد سال 94، نمره 16 می‌دهم، چراکه براساس میزان بودجه از میزان فعالیت کم نگذاشتیم و تمامی خوابگاه‌ها را تعمیر کردیم.

وی  چهار نمره کسب نشده را ناشی از اموری بیان نمود که در اختیار دانشکده نمی باشد و افزود: عدم اجرایی نشدن برخی اقدامات در حوزه اراده ما نمی باشد؛ به عنوان مثال این دانشکده با کمبود خوابگاه مواجه است و دولت اجازه ساخت آنرا به ما نمی‌دهد و اصرار دارد که با کمک خیرین خوابگاه بسازیم اما مشکل اینجاست که علیرغم تلاش‌های صورت گرفته خیر مورد نظر را پیدا نکردیم.

نظری بیان کرد: تقریباً 900 دانشجوی غیربومی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند که نیازمند خوابگاهند و این در حالی است که به دلیل کمبود خوابگاه مجبور می‌شویم یک اتاق را به 10 دانشجو بدهیم و این رقم بیش از ظرفیت آن اتاق است.

وی ادامه داد: در صورت تأمین خوابگاه مورد نیاز، دانشجویان غیربومی دیگر مجبور نخواهند شد در خارج فضای خوابگاه ساکن شوند که برخی نگرانی‌ها و صرف هزینه برای آنان را بهمراه دارد.

وی با بیان اینکه خوابگاه خصوصی برای دانشجو گران تمام می‌شود، افزود: یک خوابگاه دولتی وجود دارد که ترمی 130 نفر دانشجو و یا بیشتر را می‌پذیرد. ناگزیریم مابقی دانشجویان را به خوابگاه‌ بیرون بفرستیم که ظرفیت 80 دانشجو را دارد و خوابگاه خودمان نیز دارای ظرفیت 250 نفر است و بقیه مجبورند در خانه‌های اجاره‌ای ساکن شوند.

نظری با بیان اینکه در مجموع به 50 اتاق 10 نفره نیاز داریم، افزود: تاکنون موفق به یافتن خیری نشدیم که برای ما خوابگاه بسازد. در صورت تقبل چنین موضوعی خیر مذکور خود نیز از لحاظ مالی بهره خواهد برد و در صورت تمایل خوابگاه به نام وی ساخته می‌شود.

نظری با اشاره به اینکه مرکز فنی حرفه‌ای در شهرستان‌های اراک، ساوه و خمین دایر است، گفت: مرکز جراحی‌زاده شهرستان ساوه که جزو دانشکده فنی حرفه‌ای است، به دست یک خیر ساخته شده و همراه با تجهیزات کامل همچون خوابگاه است، متاسفانه در اراک چنین خیرینی نداریم.

وی افزود: مرکز خمین نیز بیرون از شهر و در شهابیه واقع شده که باعث استقبال کم روبرو شده است در حالی که دانشکده فنی یک دانشگاه دولتی است که تکنسین‌ها و آچار به دستان مورد نیاز کارخانه‌ها را تربیت می‌کند و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند

نظری با بیان اینکه 70 درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشکده وارد بازار کار می‌شوند، گفت: حدود 18 نفر از همین اشخاص در شرکت پتروشیمی استخدام شدند.

رئیس دانشکده فنی‌حرفه‌ای امیرکبیر اراک با بیان اینکه نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند، گفت: آنها باید آچار به دست مشغول به کار شوند و قرار نیست به دنبال کسب مدرک لیسانس و فوق لیسانس باشند؛ این افراد باید فعالیت‌های یدی همچون جوشکاری را به صورت حرفه‌ای انجام داده و در قالب یک همکاری موثر با مهندسان در مسیر بهبود وضعیت صنعت حرکت کنند.

رئیس این دانشکده در خصوص بودجه‌ها گفت: برنامه دولت افزایش 17درصدی بودجه دانشگاه فنی حرفه‌ای است. بودجه دانشگاه فنی حرفه‌ای 350 میلیارد تومان بوده است و مقرر شده امسال 17درصد افزایش یابد که با وجود 173 مرکز فنی حرفه‌ای در کشور ممکن است این رقم افزایش برای مرکز اراک تنها سه الی چهار میلیارد تومان باشد.

نظری با بیان اینکه مساحت مرکز فنی اراک علیرغم قرار گرفتن در قطب صنعتی کشور، شش هکتار می باشد، افزود: این عدد در مقایسه با مراکز استان‌های غیرصنعتی همچون مرکز فنی شیراز با 22 هکتار مساحت بسیار کمی است و علاوه بر خوابگاه‌ها کارگاه‌های ما نیز باید مجهز شوند.

وی ادامه داد: شهر ما صنعتی است و با این حال جهت ساخت یک کارگاه به حداقل دو میلیارد تومان اعتبار احتیاج پیدا می‌کنیم که البته تامین این مهم به سازمان برنامه و بودجه استان درخواست داده شده تا مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد سه رشته کارشناسی از اولویت‌های سال آینده

نظری رئیس دانشکده فنی‌حرفه‌ای امیرکبیر با اشاره به اولویت‌های سال آینده در این دانشکده بیان نمود: از جمله اولویت‌های سال 95 ساخت کارگاه است و امید است بتوانیم براساس نیازی که به کارشناس فنی هست، سه رشته کارشناسی در رشته‌های برق، معماری و مکانیک ایجاد نماییم.

نظری گفت: در مجموع 1900 دانشجو در 11 رشته کاردانی فنی در حال تحصیل در این مرکز هستند و سال بعد با افزایش سه رشته کارشناسی ظرفیت نیز افزایش پیدا می‌کند و سه یا چهار هیات علمی به مجموع اساتید اضافه خواهد شد که برای این منظور درخواست لازم ارائه شده و در دست بررسی و تایید شورای برنامه‌ریزی است.

نظری در خاتمه بیان کرد: یک فارغ‌التحصیل فوق دیپلم فنی در مجموع دو هزار ساعت آموزش در دانشکده و سه هزار ساعت نیز در هنرستان گذرانده است و می‌تواند به عنوان یک نیروی ماهر و فنی مشغول به کار شود.

همین الان می توانید ثبت نام کنید