به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از مهر؛ ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۵ گروه پزشکی از اول بهمن ماه آغاز می شود و تا ۱۱ بهمن ادامه دارد. برای اولین بار داوطلبان امکان انتخاب دو رشته متفاوت را در آزمون دارند.

ثبت نام آزمون، ارسال مدارک و دریافت کد رهگیری به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می شود و متقاضیان می توانند از اول بهمن با مراجعه به سایت sanjeshp.ir نسبت به ثبت نام اقدام نماینند.

متقاضیان باید کلیه مدارک مورد نیاز را بر حسب مورد، بطور کامل و خوانا و صحیح ارسال نمایند. در صورتیکه ناقص، ناخوانا، نادرست بودن، مسئولیت عواقب بعدی به عهده داوطلب می باشد.

ارسال مدارک به صورت اینترنتی

مدارک مورد نیاز مانند مدرک تحصیلی، مدرک نشان دهنده وضعیت طرح نیروی انسانی، مدرک نشان دهنده سابقه کار، مدرک نظام وظیفه و ... متعاقباً پس از قبولی، توسط دانشگاه پذیرنده اخذ می گردد، تاکید می شود از اعلام و ارسال هرگونه اطلاعات غیرمرتبط و غیر واقعی خودداری گردد.

پس از پذیرش در آزمون در صورت هرگونه مغایرت با ضوابط اعلام شده، قبولی داوطلب لغو و از ادامه تحصیل جلوگیری و طبق ضوابط با متخلف برخورد می شود.

ممنوعیت شرکت پذیرفته شدگان سال ۹۴ در این آزمون

آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۵ در کلیه رشته ها به صورت یک مرحله ای برگزار می گردد و کسانی که در آزمون سال ۹۴ وزارت بهداشت شرکت نمودند و پس از پذیرفته شدن در دانشگاهها و مراکزی که تحصیل در آنها رایگان بوده، ثبت نام نکرده و یا انصراف دادند، به دلیل محرومیت یک ساله حق شرکت در این آزمون را نخواهند داشت.

درصورت محرز شدن عدم رعایت این امر، داوطلب متخلف محسوب شده و به هئیت بدوی رسیدگی تخلفات آزمونها معرفی خواهد شد.

طبق مصوبات، پذیرفته شدگان سال ۹۴ مراکز پذیرنده با شهریه درصورت عدم ثبت نام یا انصراف، حق شرکت در آزمون ۹۵ را دارند. به عبارتی مشمول محرومیت یکساله نبوده و مجاز به شرکت در این آزمون می باشند.

امکان انتخاب دو رشته برای اولین بار

در این آزمون شرایطی فراهم گردیده که داوطلب می تواند باتوجه به مدرک کارشناسی و یا بالاتر در دو رشته امتحانی شرکت نماید. درجدول مربوطه در دفترچه ثبت نام رشته های امتحانی در قالب چهار گروه مشخص گردید.

هر داوطلب می تواند فقط یک رشته یا مجموعه (از هر یک از چهار گروه و حداکثر دو رشته) یا دو مجموعه و یا یک مجموعه و یک رشته (از دو گروه متفاوت) را ثبت نام کرده و در آزمون شرکت کند. داوطلب نمی تواند از یک گروه دو رشته را انتخاب نماید.

برخی از رشته ها که دارای آزمون های یکسانی می باشند، در آزمون سال ۹۴ تجمیع و به صورت یک مجموعه امتحانی درآمده اند که فقط یک دفترچه سؤال برای این مجموعه صادر گردید.

سال جاری نیز به همین منوال می باشد. داوطلب با انتخاب یکی از این مجموعه ها می تواند در رشته های مشخص شده در آن مجموعه در صورتیکه حائز شرایط شرکت در رشته مورد نظر از آن مجموعه باشد، شرکت کند و شانس خود را در همه رشته های آن مجموعه امتحان نمایند.

الزام ارائه سابقه کار بالینی برای داوطلبان چند رشته پرستاری

داوطلبان شرکت در رشته های امتحانی تکنولوژی گردش خون، پرستاری مراقبت های ویژه، پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان و پرستاری اورژانس دقت نمایند سابقه ۲ سال کار بالینی با مدرک کارشناسی در بخشهای بالینی و بیمارستانی الزامی می باشد.

هرگونه کسری خدمت بالینی از مدت ۲ سال اعلام شده قابل پذیرش نخواهد بود. اگر این سابقه در بخشهای بالینی بیمارستان خصوصی و یا مربوط به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در بیمارستان باشد، قابل قبول است.

متقاضیان واجد شرایط استفاده از آیین نامه استعداد درخشان دقت کنند با توجه به لزوم سابقه خدمتی فوق الذکر (مطابق ضوابط اعلام شده) بلافاصله پس از فراغت از تحصیل واجد شرایط انتخاب این رشته ها می باشند.

تذکر مهم: سوابق خدمت در مراکز غیربالینی،یا با مدرک کاردانی و یا پست کاردانی مورد تایید نیست. واجدین شرایط باید تا تاریخ اعلام شده حداقل ۲سال سابقه کار بالینی را داشته باشند .

اعلام میزان هزینه ثبت نام برای شرکت در آزمون

هزینه ثبت نام برای هر گروه امتحانی مبلغ ۳۰۰ هزار ريال (۳۰ هزار تومان) است . داوطلب باید با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی و ورود به پیوند الکترونیکی آزمونهای مرکز سنجش آموزش پزشکی هزینه ثبت نام را به صورت الکترونیکی پرداخت کند.

وجه پرداختی به هیچ عنوان قابل استرداد نیست. داوطلبی که متقاضی شرکت در دو گروه امتحانی است باید دو بار مبلغ مذکور را تحت عناوین ۱-پرداخت هزینه-رشته اول از یک گروه ۲-پرداخت هزینه-رشته دوم از یکی از سه گروه باقیمانده پرداخت کند.

برگزاری آزمون در ۷۶ رشته و ۳۰ شهر

آزمون ۷۶ رشته ها در شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، ایلام، بوشهر، بندرعباس، بیرجند، تبریز، تهران، خرم آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سمنان، سنندج، شیراز، شهرکرد، قزوین، قم،  کاشان، کرمانشاه، کرمان، گرگان، مشهد، همدان، یاسوج و یزد برگزار می شود.

داوطلبان باید در ردیف محل امتحان فرم ثبت نام یکی از شهرها را بعنوان محل حوزه امتحانی جهت شرکت در آزمون انتخاب کنند. محل آزمون مجزا از دانشگاه محل تحصیل است و هیچ ارتباطی به محل تحصیل ندارد. داوطلبان دقت کنند پس از اتمام مرحله ثبت نام و ویرایش، به هیچ عنوان محل حوزه امتحانی تغییر نخواهد کرد.

پس از برگزاری آزمون طبق زمان اعلام شده پیش از انتخاب رشته محل تحصیل، به منظور آگاهی داوطلب از وضعیت علمی خود کارنامه اولیه حائز نمره کتبی، در اختیار داوطلب قرار می گیرد. براساس نمره اکتسابی درصورت کسب حدنصاب لازم، به اندازه چند برابر ظرفیت پذیرش تعدادی از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته محل تحصیل خواهند شد.

داوطلبان مجاز باید در زمان مقرر تعیین شده نسبت به انتخاب رشته محل تحصیل خود اقدام کنند. عدم انتخاب رشته محل در مهلت تعیین شده به منزله انصراف از این مرحله بوده و متعاقباً برای این افراد که مجاز به انتخاب شده و عمل نکرده و یا بنا به دلایلی از این مرحله جا مانده اند، اقدامی میسر نیست.

داوطلب به هنگام انتخاب رشته محل تحصیل درصورت کسب نمره حدنصاب، مجاز است کلیه دانشگاهها و مراکز پذیرنده دانشجو در آن رشته را به ترتیب علاقه، شرایط فردی و اولویت انتخاب کند و در اولین رشته محلی که نمره قبولی را کسب کرده پذیرفته می شود.

آزمون کارشناسی ارشد سال 95 گروه پزشکی در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۵ در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار خواهد شد.