معرفی کارشناسی ارشد علوم و تکنولوژی بذر

این رشته به مطالعه ماهیت بذر و فرآیندهایی برای بالا بردن توانایی آن برای مقابله در برابر شرایط نامساعد محیطی و فراوری و نگهداری و تولید آن می پردازد.

معرفی گرایش مهندسی کشاورزی- علوم و تکنولوژی بذر

این رشته به مطالعه ماهیت بذر و فرآیندهایی برای بالا بردن توانایی آن برای مقابله در برابر شرایط نامساعد محیطی و فراوری و نگهداری و تولید آن می پردازد. برای نمونه با افزودن ماده شیمیایی خاص به بذر چغندرقند ، در زمان جوانه زنی می توان در برابر شوری آن را مقاوم کرد.

 

 

علوم و تکنولوژی بذر

درسنامه کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی

طول دوره کارشناسی ارشد رشته زراعت و اصلاح نباتات بطور متوسط دو سال و حداکثر سه سال می­باشد. هر سال تحصیلی شامل دو نیمسال است و در هر نیمسال 16 هفته کامل آموزشی وجود دارد.

تعداد واحدهای درسی ارشد مهندسی کشاورزی علوم و تکنولوژی بذر 32 واحد است که شامل 19 واحد دروس اصلی (اصول تولید و فرآوری بذر-فیزیولوژی و متابولیسم بذر-سلامت بذر-اصول اکولوژی بذر-جنین زایی بذر و تمایز بافت ها-ژنتیک و بیوتکنولوژی بذر-روشهای آزمایشگاهی در بیولوژی بذر- سمینار) و 6 واحد اختیاری و 7 واحد پایان نامه می باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی- علوم و تکنولوژی بذر

داوطلبان خواهان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم و تکنولوژی بذر باید فارغ التحصیل دوره کارشناسی یکی از رشته های زراعت و اصلاح نباتات، باغبانی و مرتعداری باشند. سالانه ظرفیت پذیرش رشته علوم و تکنولوژی بذر در مقطع ارشد بیشتر شده و اکثر دانشگاه ها زمینه را برای ادامه تحصیل این رشته فراهم آورده اند. و از آنجایی که بذر مهم ترین ساختار تکثیر گیاهان می باشد اکثر کشورها به گسترش آکادمیک آن پرداخته اند.

 

 

وضعیت اشتغال رشته علوم و تکنولوژی بذر 

فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی علوم و تکنولوژی بذر می توانند: 

 •     در موسسات تحقیقاتی سراسر کشور،
 •     با توجه به توان علمی خود به عنوان مدرس  در دانشگاه ها و موسسات  آموزش عالی،
 •     موسسات بیوتکنولوژی ،
 •     موسسات کنترل و گواهی بذر،
 •     وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های تابعه،
 •     مراکز خدمات کشاورزی
 •     و شرکت های  کشت و صنعت و...

مشغول به کار شوند.

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  فرزانه‏ - 96/6/23

  سلام من رشته ام مهندسی شیمی می تونم ارشد این رشته رو بخونم؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم رزمگاه‏ - 96/9/21

  با سلام، امکان تغییر رشته وجود دارد. لطفا در صورت تمایل برای دریافت مشاوره رایگان در سایت 3گام ثبت نام و یا از طرحهای مشاوره ای موسسه 3 گام جهت دریافت اطلاعات مرتبط با تغییر رشته استفاده فرمایید.

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 95/2/28

  با عرض سلام و خسته نباشید من امسال کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردم و زراعت 52 درصد کنترل و گواهی بذر 33 درصد - اکولوژی 28 درصد و فیزیولوژی 33/33 درصد زدم به نظرتون از رشته علوم و تکنولوژی بذر قبول میشم.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/2/28

  سلام.
  لطفا این سوال رو در اتاق فکر مطرح کنید تا اساتید مشاور خودشون جواب دقیق رو بهتون بدن.
  ممنون

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت