بهترین گرایش ­ارشد مهندسی مکانیک برای اپلای

بهترین گرایش ارشد مهندسی مکانیک برای مهاجرت تحصیلی و اپلای در مقطع دکتری در این مطلب معرفی شده است.

بهترین گرایش ­ارشد مهندسی مکانیک برای اپلای

همیشه برای داشتن بهترین انتخاب بین گزینه­ های موجود علاق­تون رو در نظر بگیرید. در هر زمینه ­ای چه تحصیلی چه کاری و... اگر به دنبال علاق­تون رفته باشید قطعا خلاقیت و پشتکار خواهید داشت. داشتن همین دو فاکتور برای موفقیت در هر زمینه ­ای لازم و کافی می­ باشد. لذا مطالبی که در ادامه مطرح می ­شود صرفا برای داوطلبان مکانیکی هست که قصد مهاجرت تحصیلی و اپلای دارند اما برای تحصیل در مقطع ارشد علاقمند به یک گرایش خاص نیستند و بین چندین گرایش دو به شک هستند.

این داوطلبان باید دو پارامتر زیر را در نظر داشته باشند:

1- بازار کار گرایش مورد نظر در داخل کشور؟

2- ظرفیت گرایش مورد نظر برای اپلای و ادامه تحصیل در خارج کشور؟

رشته مهندسی مکانیک در کارشناسی ارشد دارای گرایش های اصلی زیر است:

ساخت و تولید- طراحی کاربردی – تبدیل انرژی- مهندسی پزشکی(بیومکانیک)- سیستم محرکه خودرو-سیستم های دینامیکی خودرو- سازه و بدنه خودرو- مکاترونیک، که هر کدام از این گرایش­ ها در لینک زیر به صورت مفصل توضیح داده شده اند:

معرفی گرایش های ارشد مهندسی مکانیک

در گرایش­های مذبور فقط سه گرایش اول یعنی ساخت و تولید(البته از آنجایی که کار در محیط­های کارگاهی و عملیاتی با روحیه­ی بانوان زیاد سازگاری ندارد گرایش ساخت و تولید برای بانوان می ­تواند با چالش همراه باشد)، طراحی کاربردی و تبدیل انرژی به نسبت سایر گرایش­ ها دارای بازار کار بسیار مناسب­تری در داخل کشور هستند، همچنین از ظرفیت مناسب­تری برای اپلای دارا می­باشند. سایر گرایش­ها دارای بازارکار محدودی در داخل کشور هستند. برای مثال هنگامی که داوطلب گرایش های مربوط به خودرو را مطالعه کرده باشد در داخل کشور فقط می­تواند در صنعت خودرو­سازی مشغول به کار شود. اما داوطلبی که طراحی کاربردی خوانده باشد می تواند وارد هر صنعتی از جمله خودروسازی شود. همچنین این گرایش­ها دارای ظرفیت محدودی برای اپلای هستند. برای مثال داوطلبی که در زمینه گرایش­های مربوط به خودرو در حال تحصیل می­باشد احتمالا موضوع پایان ­نامه­ ای از قبیل بهینه سازی موتور­های احتراق داخلی دارد در صورتی که در خارج از کشور این موضوعات جذابیتی ندارد، و خودرو الکتریکی روی  بورس است.

بهترین گرایش ارشد مهندسی مکانیک برای اپلای - انتخاب موضوع مناسب پایان ­نامه

در قدم بعد، پس از ورود به هر کدام از گرایش ­های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی و ساخت تولید، فارغ از نوع گرایش، معدل و نمره زبان چیزی که می­تواند خیلی به فرآیند اپلای شما کمک کند موضوع پایان ­نامه شما می­ باشد. به طور کلی موضوعات داغ و جذاب دنیا در زمینه مهندسی مکانیک عبارتند از: مباحث مربوط به ماشین لرنینگ، بایو مکانیک، بهینه سازی انرژی و انرژی تجدید پذیر است. داوطلب فارغ از گرایشی که انتخاب کرده اگر موضوع پایان­ نامه خود را درزمینه­ های معرفی شده انجام دهد. می­تواند از شانس بسیار بالایی برای گرفتن پذیرش برخودار باشد.( برای مثال داوطلب گرایش تبدیل انرژی  که می­خواهد در زمینه بایو مکانیک فعالیت کند. می­تواند موضوع پایان­ نامه خود را بررسی سیال غیر نیوتنی در میکروکانال­ها انتخاب کند)  

برای مقطع ارشد اپلای کنم بهتر یا دکتری؟

به طور کلی می­توان گفت مطالب مطرح شده در بالا برای متقاضیان دکتری صادق می­باشد. به این دلیل که گرفتن پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد کار سختی نیست، یعنی از دانشجو کارشناسی توقع مقاله یا موضوع پایان نامه خاص و جابجا کردن مرز­های علم و... ندارند و فقط معدل و نمره زبان دانشجو رو ملاک قرار می­دهند، اما باید در نظر داشت که گرفتن فول فاند برای مقطع ارشد کار راحتی نیست(کشور ایتالیا با داشتن بورسیه استانی خوراک اپلای برای کارشناسی ارشد می­باشد😊) در حالی که برای مقطع دکتری خیلی راحت تر فول فاند میدن ولی قطعا توقعات قطعا بالاتر هست.

در کل می­توان گفت انتخاب اپلای برای مقطع ارشد یا خواندن ارشد در کشور و اپلای برای مقطع دکتری بسته به شرایط هر داوطلب می­تواند متفاوت باشد.

سایر بخش های مجموعه مهندسی مکانیک

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

از تجربه دانشجوهایی که مهاجرت کردن استفاده کن