معرفی آزمون آیلتس IELTS + سوالات آزمون آیلتس

در این مطلب اطلاعاتی را درباره آزمون آیلتس در اختیارتان قرار می دهیم. این اطلاعات شامل معرفی آزمون آیلتس، مراحل آزمون آیلتس، شرایط نمره دهی آزمون آیلتس، مهارت های مورد سنجش در آزمون آیلتس، و ... است.

آشنایی با آزمون آیلتس
آشنایی با آزمون آیلتس

 

آشنایی با آزمون آیلتس IELTS

آیلتس خلاصه عبارت International English Language Testing System  است و آزمون آیلتس سنجش مهارت های افراد در 4 بخش مهارت گفتاری Speaking، مهارت شنیداری Listening,، مهارت نوشتاری Writing، و مهارت خواندن Reading, است .

در ایران چندین مرکز برگزاری آزمون آیلتس وجود دارد و هر هفته آزمون آیلتس در دو بخش آکادمیک (academic) و جنرال (general) برگزار می شود. اگر مشتاق ادامه تحصیل در خارج از کشور و یا ادامه ی کار در رشته هایی خاص مانند علوم پزشکی هستید، باید در بخش آیلتس آکادمیک شرکت کرده و اگر به دنبال مهاجرت و اشتغال در خارج از ایران هستید، باید در بخش آیلتس جنرال شرکت کنید.

 

 

معرفی آزمون آیلتس IELTS - تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

تفاوت اصلی بخش آکادمیک و جنرال آیلتس در مهارت رایتینگ (Writing) و یا همان نوشتن و همچنین بخش Reading و یا همان خواندن است. در بخش رایتینگ (Writing) آکادمیک در در تَسک اول (task) شما باید یک جدول، چارت و یا نمودار را توضیح دهید. درحالیکه در بخش رایتینگ (Writing) جنرال در تَسک یک شما باید یک نامه در مورد شرایطی خاص بنویسید.

همچنین متون موجود در بخش ریدینگ (Reading) آکادمیک از مجلات و مقالات تخصصی گرفته شده ولی متون موجود در بخش ریدینگ (Reading) جنرال عمومی تر و تقریبا ساده تر هستند.

بخش اسپیکینگ (Speaking) و لیسنینگ (Listening) آیلتس آکادمیک و جنرال تفاوتی با یکدیگر ندارند.

امکان دارد روز امتحان مهارت اسپیکینگ (Speaking) با مهارت های لیسنینگ (Listening)، ریدینگ (Reading) ،و (Writing) رایتینگ متفاوت باشد. یعنی شما لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ را در یک روز و اسپیکینگ را در روزی دیگر امتحان دهید.

 

معرفی آزمون آیلتس IELTS - شرایط نمره دهی آزمون آیلتس

مدت زمان کل امتحان آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس بین 0 تا 9 است و هر چه نمره شما رو به بالا باشد نشان از تسلط شما در آن مهارت است. هر کدام از مهارت های آزمون آیلتس نمره ای جداگانه دارند و در آخر میانگین تمامی 4 مهارت گرفته شده و  شما محاسبه خواهد شد. کسب نمرات اعشاری رند مانند 6.5 نیز امکان پذیر است.

اکثر داوطلبان این آزمون خواهان نمره ای بین 6 تا 7.5 هستند. چرا که اکثر دانشگاه ها این نمرات را معتبر و قابل قبول می دانند و یا اگر متقاضی مهاجرت به خارج از کشور هستند، برای کسب امتیاز بالاتر نیاز به نمرات این چنینی خواهند داشت.

 

معرفی آزمون آیلتس IELTS - مهارت های 4گانه آزمون آیلتس

در ادامه معرفی آزمون آیلتس، مهارت های 4گانه آزمون آیلتس شامل مهارت گفتاری Speaking، مهارت شنیداری Listening,، مهارت نوشتاری Writing، و مهارت خواندن Reading, بررسی می شود.

 

مهارت های 4گانه آزمون آیلتس IELTS - مهارت اول (Speaking):

در این بخش از آزمون آیلتس، مهارت گفتاری شما تست می شود و امکان دارد روز برگزاری این امتحان با بقیه ی بخش ها متفاوت باشد.

مدت زمان بخش اسپیکینگ آیلتس 10 الی 15 دقیقه است و دارای 3 بخش است:

در وهله ی اول بخش اسپیکینگ شما خود را به طور کوتاه معرفی کرده و سوالاتی عمومی درباره ی محل زندگی، کار، تحصیل، علایق و یا سایر موضوعات عمومی را پاسخ می دهید.

در بخش دوم اسپیکینگ (Speaking) آزمون آیلتس شما یک کارت دارای چند سوال در مورد یک موضوع خاص از ممتحن تحویل می گیرید که یک دقیقه برای فکر کردن و نوشتن ایده هایتان زمان دارید و بعد باید برای دو دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید.

در بخش سوم اسپیکینگ آیلتس، ممتحن سوالاتی مفهومی از موضوع بخش قبل از شما خواهد پرسید و شما باید پاسخ متناسب بدهید.

در این بخش ممتحن تلفظ، انسجام، دایره واژگان، روان و سلیس بودن گفتار، توانایی بیان و سازماندهی نظرات، توانایی تحلیل و استدلال موضوع شما را ارزیابی می کند که تمامی این موضوعات نیاز به توجه ویژه و آمادگی از قبل را دارند.

 

مهارت های 4گانه آزمون آیلتس IELTS -  مهارت دوم (Listening):

در این بخش از آزمون آیلتس، مهارت شنیداری شما تست می شود و اولین بخش از قسمت امتحانات کتبی است.

در این بخش شما 30 دقیقه برای پاسخگویی به 40 سوال زمان دارید. همچنین 10 دقیقه نیز برای انتقال پاسخ هایتان به برگه پاسخ نامه زمان دارید. 

در بخش مهارت لیسنینگ مهارت هایی ازجمله درک نکات اصلی و جزییات اطلاعات، درک نظر و افکار افراد و درک هدف صحبت ها ارزیابی می شود.

 

مهارت های 4گانه آزمون آیلتس IELTS -  مهارت سوم (Reading):

در بخش ریدینگ آزمون آیلتس، مهارت خواندن شما تست می شود و دومین بخش از قسمت امتحانات کتبی است.

در بخش ریدینگ برای خواندن 3 متن با موضوعات عمومی و تخصصی و پاسخ دادن به 40 سوالشما 60 دقیقه وقت خواهید داشت.

در این بخش مهارت هایی ازجمله تندخوانی، تشخیص موضوع اصلی یا نظر نویسنده، درک جزییات ارزیابی می شود.

 

مهارت های 4گانه آزمون آیلتس IELTS -  مهارت چهارم (Writing):

در بخش رایتینگ آزمون آیلتس مهارت نوشتن شما تست می شود و آخرین بخش از قسمت امتحانات کتبی است.

شما برای نوشتن 2 متن 60 دقیقه وقت خواهید داشت. متن اول و یا تسک اول در رایتینگ (Writing) آکادمیک شامل توضیح یک نوعی از نمودار و یا جدول است ولی تسک اول رایتینگ (Writing) جنرال شامل نوشتن یک نامه رسمی، نیمه رسمی و یا غیر رسمی است. در این قسمت شما باید حداقل 150 کلمه در متن تان استفاده کنید.

تسک دوم رایتینگ (Writing) جنرال و آکادمیک مشترک و یکسان است و شما باید حداقل 250 کلمه در مورد موضوعی خاص بنویسید.

در این بخش مهارت های نامه نگاری و پیروی از اصول نامه نگاری، ارزیابی مهارت هایی ازجمله انسجام، نکات گرامری، انتخاب کلمات، سازماندهی اطلاعات، ساختار متن و پاراگراف و غیره ارزیابی می شود.

 

همچنین شما می توانید بهترین منابع آزمون آیلتس را در سایت 3گام بخوانید.

سوالات متداول:

بهترین منابع آزمون آیلتس چیست؟

افراد متناسب با شرایط خود از منابع مختلفی استفاده می کنند. بعضی از آن ها از مشاوره کمک می گیرند و ب کمک او بهترین منابع را انتخاب می کنند. اما برخی دیگر از منابع خودخوان ازمون ایلتس استفاده می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازمون ایلتس به سایت 3گام مراجعه کنید.

تاریخ برگزاری آزمون آیلتس چه زمانی است؟

در ایران چندین مرکز برگزاری آزمون آیلتس وجود دارد و هر هفته آزمون آیلتس در دو بخش آکادمیک (academic) و جنرال (general) برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون آیلتس به معرفی آزمون آیلتس در سایت 3گام مراجعه کنید.

نمره قابل قبول در آزمون آیلتس چند است؟

اکثر داوطلبان این آزمون خواهان نمره ای بین 6 تا 7.5 هستند. چرا که اکثر دانشگاه ها این نمرات را معتبر و قابل قبول می دانند و یا اگر متقاضی مهاجرت به خارج از کشور هستند، برای کسب امتیاز بالاتر نیاز به نمرات این چنینی خواهند داشت.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

جستجو و انتخاب مدرس و مشاور در IELTS