گزیده ای از اتاق فکر زیست شناسی سلولی مولکولی

ورود به اتاق فکر
 • tol tahsil zist sloli

  با سلام و خسته نباشید .
  چندتا سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم جواب بدین
  1.طول دوره ی کارشناسی زیست شناسی سلولی و مولکولی چند سال طول میکشه؟
  2.آیا میشه با مدرک کارشناسی زیست شناسی سلولی و مولکولی در کنکور ارشد فیزیولوژی پزشکی شرکت کرد؟
  3.برای تدریس کردن در دانشگاه ها در رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی چه مدرکی لازم است؟

 • انتخاب رشته

  سلام وقتتون بخير باشه ، من دانشجوي زيست شناسي سلولي گرايش بيوشيمي هستم ميخواستم بدونم براي ارشد ميتونم جدا از رشته هاي بالا قبول بشم ؟

 • قبولی

  سلام .خسته نباشید رتبه های من برای ارشد سلولی23 زیست17میکروب و ژنتیک12بیوشیمی20 ویروس و زبان10 هست می خواستم ببینم احتمال قبولی برای سلولی شبانه هست اخه وقتی 300صندلی بیش تر جا نیست برای چی مینویسن تا1700روزانه مجاز ترو خدا یه ذره کارنامه بیس تر بزارین .دانسگاه غیر انتفاعی چی علم و فرهنگ می تونم قبول شم؟

 • زیست

  سلام من امسال سلولی مولکولی41 بیوشیمی30 زبان30 زیست شناسی35 ویروس ایمنی40 و بقیه صفر زدم آیا احتمال قبولی تو روزانه هست؟؟ اگه هست بگید کدوم دانشگاه میتونم قبول شم؟ با توجه به محدودیت مکانی من میتونم دانشگاه شهید مدنی تبریز یا اردبیل قبول شم؟

 • آزمون

  سلام. اگر من میکرب رو 20 درصد و زیست رو 10 درصد زده باشم بقیه دروس با میانگین 3 درصد آیا احتمال قبولی من در یکی از رشته های زیست هست؟ کجا و چه رشته ای؟ با تشکر.

آینده شغلی و بازار کار گرایش های ارشد زیست سلولی و مولکولی

تعداد بازدید 47036 دفعه

برای موفقیت در بازار کار گرایش های ارشد زیست سلولی و مولکولی، علاوه بر شرایط عمومی و مشترک، علاقه مندی به کارهای آزمایشگاهی ضروری است.

آینده شغلی و بازار کار گرایش های رشته زیست سلولی و مولکولی

 

آینده شغلی گرایش های رشته زیست سلولی و مولکولی

 

 برای موفقیت در گرایش‌ های‌ کارشناسی ارشد زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌، علاوه بر شرایط عمومی و مشترک همه رشته ها، علاقه مندی به‌ کارهای‌ آزمایشگاهی‌ ضروری است؛ چرا که عمده وقت متخصص این رشته در آزمایشگاه‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ سپری می شود و علاوه بر آن ماهیت بسیاری از فعالیت های معمول او نظیر استخراج‌ RNA از یک‌ بافت نیازمند صرف زمان طولانی است. مشاوران دپارتمان ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی 3گام ، در این مطلب به شرح آینده شغلی و بازار کار گرایش های رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند، پردا خته اند.

برای ارتباط با مشاور تخصصی این رشته و دریافت یک جلسه مشاوره رایگان به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش ژنتیک 

افرادی که علاقمند به تحقیق و شناخت ژنوم موجودات مختلف، روشهای انتقال ژنها به نسل بعد، فراوانی و شیوع جهش های بیماریزا در جمعیت انسانی بوده و خواهان توسعه روشهای مهندسی ژنتیک در زمینه تولید و بهینه سازی محصولات مختلف زیستی می باشند. 

فارغ التحصیلان این رشته بعنوان مربی در موسسات آموزش عالی و یا بعنوان کارشناس ارشد در وزارتخانه ها و موسسات پژوهشی تولیدی و خدماتی از جمله کشاورزی، نفت، سرم سازی و مراکز تحقیقاتی بهداشتی، پزشکی، دارویی، صنایع غذایی فعالیت نمایند.

اغلب فارغ التحصیلان رشته ژنتیک به دنبال اشتغال در آزمایشگاههای ژنتیک می باشند که شاید با محدودیت مواجه باشد ولی در سایر زمینه ها بخصوص مراکز آموزشی  و شرکت های دانش بنیان نیاز بالایی به این گرایش وجود دارد.

فارغ التحصیلان رشته ژنتیک در بخش پزشکی می توانند در آزمایشگاههای ژنتیک دولتی یا خصوصی و در بخش مهندسی ژنتیک در شرکت های دانش بنیان، شرکت های داروسازی و سایر مراکزی که در زمینه تولید پروتئین های نوترکیب و سایر فرآورده های زیستی فعالیت می کنند مشغول به کار شوند.

شاید در شرایط کنونی بازار کار این رشته چندان گسترده نیست ولی با توجه به پیشرفت های زیاد علم ژنتیک شاید در بسیاری از زمینه های علمی، آموزشی و پژوهشی  نیاز به متخصصان ژنتیک گریزناپذیر باشد.

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش میکروبیولوژی

افرادی که علاقمند به تحقیق و شناسایی ویژگیها، عملکرد و بیماریزایی میکروارگانیسم ها مختلف و کاربرد قابلیت های خاص زیستی میکروارگانیسم ها در زمینه پزشکی، غذایی و صنعتی می باشند می توانند در این گرایش تحصیل کنند.

فارغ التحصیلان این رشته بعنوان مربی در موسسات آموزش عالی و یا بعنوان کارشناس ارشد در وزارتخانه ها و موسسات پژوهشی تولیدی و خدماتی از جمله کشاورزی، نفت، سرم سازی و مراکز تحقیقاتی بهداشتی، پزشکی، دارویی، صنایع غذایی فعالیت نمایند.

علیرغم سایر گرایش ها بازار کار میکروبیولوژی بسیار گسترده می باشد و فردی که دارای مهارت کافی در زمینه فعالیت های آزمایشگاهی موردنیاز باشد می تواند به راحتی در مراکز مختلف مشغول به کار شود.

بازار کار رشته میکروبیولوژی را در سه  بخش پزشکی، غذایی و صنعتی می توان در نظر گرفت که در بخش پزشکی در آزمایشگاههای پژوهشی و تشخیص طبی، در بخش صنایع غذایی در کارخانجات صنایع غذایی در زمینه کنترل کیفی مواد غذایی و خوراکی و در بخش صنعت در مراکز تصفیه آب و فاضلاب و پالایشگاه نفت و مراکز کشاورزی مشغول شوند میکروبیولوژی یکی از گرایش های پایه می باشد که با توسعه مراکز علمی و صنعتی نیاز به فارغ التحصیلان این گرایش نیز افزایش خواهد یافت.

 

عضویت در کانال کارشناسی ارشد 98

 

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش بیوشیمی

افرادی که علاقمند به شناخت و تحقیق در مورد ساز و کارهای شیمیایی سلول، بررسی فعالیت آنزیم های زیستی تحت شرایط محیطی مختلف یا افرادی با بیماریهای خاص، استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف در ساخت یا بهبود عملکرد فرآورده های زیستی یا دارویی و بررسی تاثیر مواد شیمیایی در جهش زایی یا تغییر فعالیت سلولها می باشند.

فارغ التحصیلان این رشته بعنوان مربی در موسسات آموزش عالی و یا بعنوان کارشناس ارشد در وزارتخانه ها و موسسات پژوهشی تولیدی و خدماتی از جمله کشاورزی، نفت، سرم سازی و مراکز تحقیقاتی بهداشتی، پزشکی، دارویی، صنایع غذایی فعالیت نمایند.

بازار کار این گرایش در شرایط کنونی چندان گسترده نیست ولی با کسب مهارتهای لازم می توانند در مراکز تشخیص طبی، شرکت های داروسازی و سایر صنایع مرتبط مشغول به فعالیت شوند.

فارغ التحصیلان بیوشیمی توانمندی بالایی برای فعالیت در شرکت های داروسازی و صنایع غذایی دارند همچنین در مراکز آموزشی و پژوهشی علوم زیستی و پزشکی می توانند فعالیت کنند.

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش بیوفیزیک

فردی که علاقمند به شناخت و سنجش کمی فرایندهای زیستی و مطالعه فیزیکی ساز و کارهای حیاتی سلول زنده و کاربرد نرم افزارهای مرتبط برای محاسبات کمی و فضایی فرایندهای زیستی باشند.

بازار کلی آن شامل موارد زیر است:

 1. عهده دار شدن مسئولیت هدایت آزمایشگاه ها و کمک به امر آموزش بیوفیزیک در دانشگاهای سراسر کشور
 2. همکاری در امور پزوهشی دانشگاهها، موسسات و مراکز پژوهشی کشور
 3. آمادگی برای تحصیل در دوره دکتری در جهت تامین کادر هیات علمی موردنیاز دانشگاهها، موسسات و مراکز پژوهشی کشور
 4. بازار کار این گرایش محدود می باشد ولی فارغ التحصیلان با کسب مهارتهای لازم بخصوص آشنایی با نرم افزارهای بیوانفورماتیکی می توانند در مراکز آموزشی و پژوهشی مشغول به فعالیت شوند.

در کل فارغ التحصیلان بیوفیزیک می توانند در شرکت های داروسازی و شرکت های دانش بنیان، همچنین در مراکز آموزشی و پژوهشی علوم زیستی و پزشکی فعالیت کنند.

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش زیست فناوری میکروبی

افرادی که علاقمند به تحقیق و تولید فرآورده های زیستی از میکروارگانیسم های مختلف با استفاده از روشهای زیست فناوری می باشند.

بازار کار آن شامل:

خدمت در واحدهای آموزشی و کمک به تربیت کارشناسان متخصص زیست فناوری موردنیاز واحدهای صنعتی و پژوهشی کشور

خدمت در واحدهای پژوهشی و واحدهای تحقیق و توسعه برای گسترش مرزهای دانش

بازار کار زیست فناوری گسترده می باشد و فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در اغلب شرکتهای دارویی، آرایشی بهداشتی، صنایع غذایی و کشاورزی و نفت مشغول به فعالیت شوند علاوه برآن بدلیل نوپا بودن زیست فناوری در حوزه آموزش نیز نیاز بالایی به متخصصین این رشته وجود دارد.

رشته زیست فناوری کاملا کاربردی می باشد و در صنایع مختلف گسترش یافته است بنابراین فارغ التحصیلان رشته زیست فناوری می توانند در حوزه های مرتبط با زیست فناوری در صنعت داروسازی، کشاورزی، نفت و غذا مشغول به فعالیت شوند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش زیست فناوری دریا

افرادی که علاقمند به شناسایی ویژگیهای منحصر بفرد موجودات آبزی و استفاده از ان در تولید فرآورده های زیستی، دارویی و صنعتی از طریق تکنیک های زیست فناوری باشند.

بازار کار تعریف شده برای آن شامل:

بصورت مربی در مراکز آموزشی و پژوهشگر موسسات تحقیقاتی

راه اندازی پروژه های تحقیقاتی و مراکز تولید محصولات زیست فناوری

همانند سایر گرایش های زیست فناوری بازار کار گسترده ای در صنایع مختلف دارد و در اغلب شرکت های زیست فناوری می توانند جذب کار شوند.

با توجه به توسعه زیست فناوری و ناشناخته بودن بسیاری از قابلیت های موجودات آبزی متخصصین این گرایش با تحقیق و تولید فرآورده های زیستی جدید در شرکت های دانش بنیان و صنایع دارویی، آرایشی بهداشتی، غذایی و نفت می توانند مشغول به فعالیت شود.

بازار کار ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی: گرایش زیست فناوری صنعت و محیط زیست

افرادی که علاقمند به تحقیق و شناسایی ویژگیهای خاص موجودات زنده برای حفاظت از محیط زیست (مثل استفاده از قابلیت بعضی میکروبها در تصفیه پساب های صنعتی) و تولید فرآورده های زیستی با کاربرد صنعتی با استفاده از روشهای زیست فناوری می باشند.

در واقع هدف آن: تربیت نیروی انسانی متخصص موردنیاز صنایع مختلف و محیط زیست در توسعه و طراحی واحدهای صنعتی و مباحث مهندسی درگیر در آن و ساخت تجهیزات مورداستفاده در زیست فناوری

بازار کار زیست فناوری صنعت در حال گسترش می باشد و فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در اغلب شرکتهای دارویی، آرایشی بهداشتی، صنایع غذایی و کشاورزی و نفت مشغول به فعالیت شوند علاوه برآن بدلیل نوپا بودن زیست فناوری در حوزه آموزش نیز نیاز بالایی به متخصصین این رشته وجود دارد.

با توجه به گسترش علم زیست فناوری و تاسیس شرکت های زیست فناوری برای تولید فرآورده های زیستی و دارویی نیاز به متخصصین زیست فناوری در حال افزایش می باشد.

 

عضویت در کانال کارشناسی ارشد 98

سایر بخش های زیست شناسی سلولی مولکولی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 99/2/2

   کدوم مراکز تحقیقاتی کار هس الان همه چی با پارتیه پارتی نباشه کار کجاست من فارغ التحصیل بیوشیمی ارشدم کو کار؟

 • تصویر فرد

  آسمان‏ - 98/7/5

  سلام. به نظرتان مترجمی زبان بهتره یا میکروبیولوژی؟
  باتشکر

 • تصویر فرد

  هاجرجعفرنژاد‏ - 98/7/3

  باعرض سلام وخسته نباشید دخترم هم رشته زیست سلولی ومولکولی قبول شده وهم زیست فناوری(بیوتکنولوژی)میخواستم ببینم کدوم رشته ازنطرآینده شغلی بهتره

 • تصویر فرد

  زینب‏ - 98/6/31

  سلام من در پروسه نتایج انتخاب رشته هستم و این رشته رو اوردم،میخواستم بدونم ایا رشته بازارکار مناسب داره یا خیر؟چون من هدف اصلیم پرستاری بوده و نشده

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 98/5/18

  سلام من دانشجوی ترم 3 این رشته هستم و واقعا از این همه اطلاعاتی که برای اینده شغلی در تخصص ها گفتید تشکر می کنم

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc