بهترین روش خواندن درس بیوشیمی آزمون ارشد وزارت بهداشت

تعداد بازدید 20460 دفعه

یکی از مهمترین نکاتی که یک داوطلب آزمون ارشد وزارت بهداشت رو می تونه به موفقیت صد در صد برسونه، اینه که قلق درس خوندن درسها یاصلی و مهم و پیچیده رو یاد بگیره و بتونه با روش منحصر بفرد خودش اونو مطالعه کنه. در اینجا سعی داریم بهترین روش خوندن بیوشیمی رو که یکی از مهم ترین درسهای اکثر رشته های ارشد وزارت بهداشته رو توضیح بدیم.

بهترین روش خواندن درس بیوشیمی آزمون ارشد وزارت بهداشت

یکمی آرامش...

آرامش بهترین راه تفکر و رسیدن به مقصد مورد نظر... چطوری باید درس بیوشیمی رو برای ارشد وزات بهداشت بخونیم؟ اصول درس خوندن و مرور بیوشیمی چیه؟ از چه میانبری استفاده کنیم که درس بیوشیمی رو صد بزنیم؟ اصلا میشه این حجم وسیع از مطالب رو طوری بخونیم که به آرامش خاطر برسیم که صد درصد موفق شدیم؟

اصول خواندن درس بیوشیمی در چهار قاعده ی اساسی خلاصه میشه: خلاصه برداری، نت برداری، تست محور خوندن، دوره و مرور مکرر

باید یه نوع تکنیک خاص رو تو درس خوندنتون استفاده کنید تا هم بتونید مفهومی بخونید و هم ارتباط بین مطالب رو کشف کنید و در نهایت بتونید همه این موضوعات مرتبط بهم رو بچسبونید. علاوه براین اصول ثابت، چیزای دیگه ای هم هستند که تو خوندن بیوشیمی خیلی میتونه به داوطلبا کمک کنه مثلا بچه هایی که از قبل با بیوشیمی آشنایی دارند نسبت به بچه هایی که هیچ پیش زمینه ای ندارند کارشون راحت تر خواهد بود، اما بچه هایی هم که هیچ پیش زمینه ای ندارند و یادشون رفته مباحث رو، اصلا نباید نگران بشن چون در ادامه براتون میگیم که چه تکنیکایی رو باید به کار ببرید برای موفقیتتون.

 

رزرو مشاوره انتخاب رشته ارشد بهداشت

 

کسانی که پایه بیوشیمی قوی دارند:

این افراد نباید به خودشون غره بشن که چون بیوشیمی رو بلدند دیگه خوندن بیوشیمی رو جدی نگیرند. اتفاقا برعکس بچه هایی که پایه بیوشیمی خوبی دارند باید برن سراغ نکات ریز و کلیدی که براشون ملموس تره و یادگیرییش راحت تره. اگه این ادما بخوان منابع رفرنس رو بخونن که خب کارشون یکم سخت تر میشه یعنی اولین اصول درس خوندن بیوشیمی که خلاصه برداری هست رو انجام بدن تو مرحله اول و بعد دیگه نباید برگردن دوباره از اول منبع رفرنس رو بخونن بلکه باید از خلاصه برداری که داشتن استفاده کنند و وقتشون رو هدر ندن. نکته مهم بعدی اینه که از همون خلاصه هایی که دارند، نت بردارند و هر وقت که زمان اضافه میارن نت هایی که برداشتن رو مرور کنند. اگه از منابعی استفاده می کنند که خلاصه تر ازمنابع رفرنس هستن باید نکات ریز و کلیدی این منابع رو در بیارن وروی این نکات مانور بدن و مرور کردن رو فراموش نکنند. اصل بعدی زدن تسته که بعد از هر قسمتی که میخونند حتما باید تست های مربوط به اون بخش رو بزنند و در اصل ماهیت تست زدن رو بشناسند. اصلی ترین و مهم ترین کاری که باید انجام بدن تو خوندن بیوشیمی مرور و مرور و مرور...شاید باورتون نشه اما یکی از رکن های اساسی تو خوندن بیوشیمی همین مرور کردن مطالبه...همه بچه ها باید بدونن که از روزی که شروع میکنند به بیوشیمی خوندن جوری برنامه ریزی کنند که به چندین بار مرور خودشون رو برسونند.

در برنامه ریزی 3گام دقیقا این چنین مدل برنامه ریزی گام به گام طراحی شده که جلو برید و سردر گم نشید. مرورهای مکرر و لایتنری در این سیستم، حتی مرور شما رو هم منظم می کنه. ویژگی منحصر به فرد برنامه ریزی موسسه 3گام اینه که در 2 فاز برنامه ریزی می کنه: فاز اول یک دور مطالعه مفهومی و تست زنی آموزشی و 3 دور مرور. فاز دوم: یک دور جمع بندی، 3 دور مرور و تست زنی می باشد.این مدل برنامه ریزی به قدری هوشمند و دقیق هست که دقیقا به شما میگه چه قدر وقت دارید تا روز آزمون درسا رو تموم کنید، مرور کنید، و به نوعی در رسیدن به مقصودتون به شما کمک شایانی خواهد کرد.

به عنوان مثال در زیر تصاویری از برنامه ریزی برای یک داوطلب قوی تو درس بیوشیمی رو می بینید که برای تست زنی، نت برداری و یادداشت نکات از کتاب گنجینه بیوشیی دکتر جعفرنژاد استفاده می کنه. چون این کتاب نکات کنکوری رو به صورت کاملا فشرده و منسجم و تست بیس جمع اوری کرده، یکی از بهترین کتابها برای این دسته از داوطلباست. تو برنامه ریزی 3گام، تقسیم و توزیع مطالب بر مبنای شرایط داوطلب تنظیم میشه و این برنامه کاملا شخصی سازی شده کمک میکنه تا داوطلب، بهترین مدیریت زمان رو برای مرورهای مکرر درس بیوشیمی داشته باشه.

 

روش خواندن و برنامه ریزی درس بیوشیمی
روش خواندن و برنامه ریزی درس بیوشیمی

 

در ضمن برنامه دوره به داوطلب داده میشه تا مطالبی که قبلا طی هفته های قبلی خونده مجددا مرور بشه تا با استفاده از این مرورها، دغدغه فراموشی مطالب قبلی مرتفع بشه. یه نمونه از برنامه دوره برای درس بیوشیمی رو می تونید تو تصویر زیر ببینید.

 

رزرو مشاوره انتخاب رشته ارشد بهداشت

 

مرور درس بیوشیمی
مرور درس بیوشیمی

 

با عضویت در پنل مشاوره و برنامه ریزی 3گام، می توانید با این نوع از برنامه ریزی دقیق، جزء به جزء و البته کاملا شخصی سازی شده بهره مد شوید و در کنار مشاوران تخصصی رشته های مختلف، مشکلات خود را برطرف کنید.

 

رزرو مشاوره انتخاب رشته ارشد بهداشت

 

کسانی هیچ پیش زمینه ای از بیوشیمی ندارند و یا بیوشیمی رو از قبل خوندن ولی یادشون رفته:

درسته که این بچه ها راه سخت تری رو در پیش دارند اما کار نشد نداره و اگه واقعا بخوان بهترین نتیجه رو میگیرن. این بچه ها اول از هر چیز باید بگردن دنبال منابعی که خلاصه تر و قابل مفهوم تر بیوشیمی رو توضیح داده چون خوندن منابع رفرنس که خیلی حجیم و وقت گیره نه تنها سر درگمشون میکنه بلکه کلی هم وقتشون رو هدر میده. بعد از اینکه یه منبع خلاصه و مفید رو پیدا کردن اولین کاری که انجام میدن اینه که هر مبحثی رو که مطالعه می کنند حتما ازش نت برداری کنند. می تونند یه دفترچه کوچک رو برای اینکار بگذارند که حتی زمانهای استراحتشون میتونند با یه نگاه کوچکی به این دفترچه انداختن مطالبی که خوندن رو تو ذهنشون یه مروری داشته باشن. درس بیوشیمی نیازمند یه تمرکز عظیم است، تمرکز داشتن یکی از مهم ترین مواردی هست که در طول درس خوندن باید بهش توجه داشت. عدم تمرکز هم باعث خستگی داوطلب و هم باعث سر درگمی می شود. دومین اصلی که باید انجام بدن تست محور خوندن مطالب هست. ابتدا یه منبع خوب تست که به همراه درسنامه هست رو تهیه می کنند وبعد که شروع می کنند به تست زدن باید ماهیت تست رو بشناسن و به صورت سوال جوابی تست ها رو بخونند، بهتره سوال های فرد رو به صورت سوال جوابی بخونند و سوالهای زوج رو برای ارزیابی خودشون به صورت جداگانه بزنند. شناختن نوع تست ها خیلی میتونه در نوع خوندن درس بیوشیمی کمک کنه، اینکه بتونید تست ها رو دسته بندی کنید یه پله جلو افتادید. مثلا بدونید که تست های جاخالی، ترکیبی، چرخه ای و ارتباطی رو که از قبل پیش زمینه ی ذهنی نسبت بهشون داشته باشید رو چطوری بزنید به راحتی.

گام اصلی و مهم در خوندن درس بیوشیمی دوره و مرور کردن چندین باره است، که میتونه شمارو برای روز آزمون به قدری آماده کنه که بدون هیچ استرسی و با اعتماد به نفس کامل سر جلسه حاضر کنه. داوطلبای عزیز باید حتما دقت کنند که برای مرور کردن نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارند که از روزی که شروع می کنند به درس خوندن حداقل باید تا روز آزمون 4 بار همه مطالب رو مرور کرده باشند. نکاتی که درس بیوشیمی هست واقعا نیاز به مرور چندین باره داره بدون مرور شما نمیتونید از پس این آزمون بربیاید اما مرور کردن مثل یه معجزه ذهن شما رو به قدری یاری میکنه که بهترین درصد رو تو کنکور بزنید.

تو برنامه ریزی 3گام دقیقا بچه ها با توجه به نوع برنامه ریزی و عملکردی که داشته اند طوری هدفمند عمل می کنند که چندین بار مرور رو در برنامه درسیشون به همراه تست زنی آموزشی  و مرور خواهند داشت. اون چیزی که یه داوطلب میتونه باهاش بهترین نتیجه رو بگیره یه برنامه کامل و هوشمنده که تا روز آزمون بتونه باهاش ادامه بده و یه انگیزه خیلی خوبی براش باشه تا با اعتماد بنفس کامل و بدون استرس سر جلسه آزمون حاضر بشه.

با هبهر گیری از مشاوره های موسسه 3گام و همینطور برنامه ریزیهای هدفمند، مسیر رسیدن خودتون به موفقیت رو در کنار کوتاهتر کردن، گارانتی نیز می کنید.

3گام، کانال تخصصی تلگرام وزارت بهداشت نیز دارد که با کلیک بر روی لینک زیر می توانید به عضویت این کانال در آیید.

 

رزرو مشاوره انتخاب رشته ارشد بهداشت

سایر بخش های بیوشیمی بالینی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 99/10/4

  سلام روزتون به خیر باشه. برای زیست سلولی و مولکولی بهترین منبع رو میشه بهم معرفی کنید که هم پوشش داده باشه مطالب رو، هم خلاصه باشه؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/10/6

  سلام منابع به صورت کامل در سایت معرفی شده اند هم خلاصه های لودیش انتشارات مختلف هست و هم کتاب های کنکوری نگارش شده بر طبق لودیش 2016

 • تصویر فرد

  سیما نصر‏ - 99/9/8

  سلام خسته نباشید من کارشناسی زیست شناسی هستم و میخوام خودم رو برای ارشد هماتولوژی اماده کنم. میخواستم بدونم بهترین منبع برای تست بیوشیمی چه کتابی هست که در حین خوندن در کارشناسی تست هارو هم بزنم؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/10

  سلام کتاب تست های بیوشیمی زیاد هست که در سایت معرفی شدند ترجیحا کتابی تهیه کنید  که دارای تست های وزارت بهداشت ارشد و دکتراش باشه و کتاب های دارای تست تالیفی و وزارت علوم نباشن

 • تصویر فرد

  مهسا جعفری‏ - 99/8/29

  سلام، وقتتون بخیر
  من لیسانس شیمی دارویی دارم، میخواستم از آذر شروع کنم برای ارشد بیوشیمی بالینی بخونم. پایه زبان و بیوشیمیم خیلی ضعیفه، با روزی چند ساعت مطالعه میتونم قبول بشم؟ اصلا امکان قبولیم هست؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/2

  سلام بله با تلاش و پشتکار میتونید. از 5 ساعت شروع کنید و هر ماه ساعت مطالعه اتونو زیاد کنین. حتما اول منابع درست انتخاب کنید و بعد برنامه ریزی و درنهایت شروع کنید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/9/2

  سلام بله با تلاش و پشتکار میتونید. از 5 ساعت شروع کنید و هر ماه ساعت مطالعه اتونو زیاد کنین. حتما اول منابع درست انتخاب کنید و بعد برنامه ریزی و درنهایت شروع کنید

 • تصویر فرد

  شیوا‏ - 99/8/28

  سلام من رشته م شیمی کاربردی هس و میخام کنکور ارشد بیوشیمی بالینی شرکت کنم . منبع خوب و مفید برای زیست شناسی و بیو شیمی میخاستم از الان تهیه کنم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/8/29

  سلام در بخش منابع بیوشیمی بالینی تمام منابع دروس ذکر شده. در صورت نیاز به مشاوره هم میتونید در سایت ثبت نام کنید تا مشاور باهاتون تماس بگیرن جلسه اول رایگان هست

 • تصویر فرد

  Nasim‏ - 99/7/3

  سلام
  وقت بخیر
  برای درس بیوشیمی کنکور ارشد بیوتکنولوژی پزشکی
  در کنار کتاب تست گنجینه دکتر جعفرنژاد ،بیوشیمی برای کنکور دکتر پاسالار بهتره یا ضروریات دکتر محمدی یا کتاب بیوشیمی پزشکی دو جلدی دکتر محمدی ؟
  به غیر از این کتابا چه کتابی رو پیشنهاد میکنید ؟
  پیشاپیش از توجه و راهنماییتون نهایت تشکر و قدردانی رو دارم.

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام برای اینکه از پایه بیوشیمی رو شروع کنید کتاب دو جلدی رضا محمدی خیلی خوب هست در کنار گنجینه کنکور بیوشیمی بالینی رو کامل پوشش میده

 • تصویر فرد

  بنفشه خواجه‏ - 99/6/28

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون،بنده از نظر پایه بیوشیمی بسیار ضعیف هستم به همین خاطر میخام چند فصل در تکرار بیوشیمی برای آزمون کارشناسی ارشد بخونم ،اگر ممکن فصول پر تکرار معرفی کنید

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/7/10

  سلام قسمت متابولیسم های بیوشیمی بیش از 80 درصد سوالات رو تشکیل میدن اگر قسمت متابولیسم رو مسلط باشید میتونید حداقل 60 بزنید اما طبق اینکه طراحا قابل پیش بینی نیستن نمیتوان 100 درصد مطمئن بود که طبق بودجه بندی بخونید. از الان که وقتتون زیاد هست توصیه میکنم تمام فصول رو بخونید

 • تصویر فرد

  جانبی‏ - 99/5/24

  سلام لطفاً منبع مناسب برای کتاب بیوشیمی معرفی کنید ممنون

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام تو سایت معرفی منابع رو چک کنید منابع خوبی معرفی کردیم. البته رفرنس های اصلی بیوشیمی مثل هارپر، استرایر، دولین و لنینجر  رو بذارید کنار چون به درد کنکور نمیخورن

 • تصویر فرد

  راضیه رسولی‏ - 99/2/6

  سلام من برای کنکور ارشد کتاب بیوشیمی پزشکی دکتر محمدی رو گرفتم که دو جلد هست این کتاب مفیده یا خیر؟چون خیلی حجیمه باید تمام مطالبش خونده بشه؟ممنون میشم پاسخ بدین

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/30

  سلام بله کتاب عالی ای هست و پوشش دهی خوبی برای ارشد داره این کتاب رو کامل بخونید در کنار مرور مطالبش و تست های سال های قبل

 • تصویر فرد

  زهرا اربابی‏ - 98/12/21

  سلام . من کارشناسی صنایع غذایی دارم و میخوام برای ارشد بیوشیمی بالینی بخونم ، بنظرتون میشه با یه برنامه ۴ماهه فشرده تو ازمون قبول شم؟؟ یا نیاز به حداقل ۱سال زمان داره؟

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 99/5/16

  سلام بستگی به سطحتون داره که زبانتون خوب باشه یا اینکه درسایی مثل بیوشیمی و زیست رو باهاشون آشنایی داشتید یا نه. اگر که با این دروس ناآشنا نیستید امکانش هست

 • تصویر فرد

  Sanaz Hatam‏ - 98/10/11

  سلام وقتتون بخیر
  عذر میخوام شما واسه مطالعه زیست سلولی مولکولی چه روشی رو پیشنهاد میکنید؟
  با توجه به اینکه حجم درس زیاد و مطالب به شدت سنگینه و شاید خیلیا پیش زمینه ای از این درس نداشته باشن

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/10/12

  سلام برای مطالعه این درس ابتدا تندخوانی کنید سپس در مرور های دیگر به نکات و اسم ها دقت بیشتری کنید در این درس هر چقدر تعداد مرورتون بالاتر بره نکات بیشتری در ذهنتون جای میگیره

 • تصویر فرد

  qds‏ - 98/4/5

  ن تازه دانشگاهم تمام شده و میخوام شانس خودم رو محک بزنم و برای بیوشیمی بالینی شرکت کنم یه راهنمایی میخوام ازتون زیست و بیو رو چیکار کنم؟به نظرتون امسال شانسی دارم؟البته از بیوشیمی و شیمی و زبان یه مقداری هم پیش زمینه دارم

 • تصویر فرد

  ریحانه تائبی‏ - 98/6/2

  سلام از هر زمانی که شروع کنید دیر نیست انشالا از مهر شروع کنید تا سال بعد مطمئنا اگر تلاش داشته باشید موفق می شوید 

 • تصویر فرد

  فهیم یزدان‏ - 98/3/7

  سلام و خسته نباشید
  برا ی کنکور ارشد من بیوشیمی ضریب 1 داره ،
  یبار خوندمش هیچی یادم نمیاد ،
  وچون حجمش زیاده وقت زیادی برای مرور ندارم.
  پیشنهادتون چیه؟؟؟؟
  پیشاپیش ممنون ازپاسخگویی و راهنماییتون

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/19

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام
  با سلام 
  میتوانید یک منبع مختصر مثل بیوشیمی برای کنکور انتشارات خسروی را مطالعه کنید. اما پیشنهاد من به شما مرور از طریق تست زدن میباشد. ابتدا اگر خلاصه نویسی کرده اید آنها را مطالعه کرده و سپس تستهای کتاب گنجینه را همراه با پاسخ های تشریحی به طور کامل بررسی کنید.

 • تصویر فرد

  زبیده تنها‏ - 97/7/8

  مطالب تون خوبه ممنون

 • تصویر فرد

  طیبه زارعی‏ - 98/3/2

  زارعی مشاور تخصصی بیوشیمی بالینی موسسه 3گام 
   با سلام
  هدف ما کمک به موفقیت شماست. 

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc