شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت را اینجا مشاهده می کنید. جدول اسامی رشته های مشمول طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت، انواع معافیت ها نظیر معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور، معافیت های در اختیار وزارت بهداشت، معافیت های خدمت نظام وظیفه (ماده 3 قانون) و شرایط و ضوابط استفاده از هر یک از آن ها در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت

بر طبق قانون طرح نیروی انسانی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، تمامی دانش آموختگان رشته های پزشکی، پیراپزشکی و سایر رشته های وابسته در طرح اجباری نیروی انسانی قرار می گیرند. بر اساس قانون فوق، کلیه فارغ التحصیلان مقاطع مختلف دیپلم و بالاتر از مراکز آموزش عالی گروه پزشکی چه در داخل و چه در خارج از کشور می بایست حداکثر طی مدت بیست و چهار ماه بعد از فراغت از تحصیل در مناطق مورد نیاز وزارت بهداشت خدمت کنند. لذا مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند تحت شرایط خاصی، برای معافیت از طرح خود اقدامات لازم را انجام دهند. لذا دقت داشته باشید که معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، صرفا ویژه دانش آموختگان رشته های دارای طرح اجباری است.

افرادی که واجد شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی بهداشت هستند می توانند درخواست خود را برای معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت با مراجعه به سامانه نیروی انسانی، ثبت نمایند. هر طرحی دارای قوانین مخصوص به خود است که قوانین طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت هم باید به اطلاع مشمولان برسد. لازم به ذکر است فارغ التحصیلان در صورتی می توانند درخواست معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت را بدهند که رشته آن ها، جزو رشته های دارای طرح اجباری باشد و اسم آن در لیست رشته های مشمول معافیت از طرح نیروی انسانی بهداشت قرار گرفته باشد.

برای این منظور، سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی بر اساس دستور العمل انتشاری خود، شرایط معافیت از خدمت رشته های پزشکی و پیراپزشکی را اعلام می کند. داوطلبان می توانند با مطالعه این شرایط متوجه شوند که مشمول کدام دسته از معافیت ها می شوند و باید برای کدام سازمان درخواست بفرستند.

در ادامه به نحوه ثبت نام و شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت را در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهیم داد. پیش نیاز آگاهی از شرایط معافیت این طرح، کسب اطلاعات در مورد رشته های مشمول طرح اجباری می باشد که لیست این رشته ها را در زیر آورده ایم. جدول زیر رشته های طرح اجباری بهداشت هستند لذا برای کسب اطلاعات از سایر رشته های طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به لینک آبی شده لیست رشته های مشمول طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت مراجعه نمایید.

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - رشته های مشمول

رشته های مشمول طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت به شرح زیر می باشند:

 

جدول اسامی رشته های مشمول طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت

پرستاری

فوریت های پزشکی

علوم آزمایشگاهی

پرستاری دندانپزشکی

دندانپزشکی

داروسازی

اتاق عمل

تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)

هوشبری

پزشکی

 

دانش آموختگان هر یک از رشته های فوق می توانند بر طبق قانون و در صورت احراز شرایط لازم، برای معافیت از طرح خود اقدام نمایند. فارغ التحصیلان رشته های ذکر شده برای آگاهی از شرایط و ضوابط معافیت از طرح می بایست انواع معافیت ها را که بر اساس شرایط به سه دسته قابل تقسیم هستند را بشناسند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت انواع معافیت ها

انواع معافیت ها از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت که بر اساس شرایط به سه دسته تقسیم می شوند به صورت زیر می باشند:

 • معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور
 • معافیت های در اختیار وزارت بهداشت
 • معافیت های خدمت نظام وظیفه

داوطلبانی که رشته تحصیلی شان در رشته های مشمول طرح اجباری قرار نمی گیرد باید در طرح خدمت نیروی انسانی شرکت کرده و ثبت نام نمایند.

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور

یکی از معافیت های طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت معافیت های در اختیار دانشگاه پزشکی کشور می باشد که این دسته از معافیت ها نیز دارای شرایط مخصوص به خود هستند که در زیر به آن ها پرداخته می شود:

 • همسر و فرزندان شهدا و مفقودین
 • آزادگان و همسر و فرزندان آن ها
 • یکی از خواهران و برادران شهید
 • تک فرزند خانواده
 • جانبازان دارای درصد جانبازی بالای 25 درصد، فرزند جانبازان بالای 50 درصد، همسر جانباز بالای 70 درصد
 • مادری که حضانت فرزندش را بر عهده دارد
 • معافیت طبق ماده 3 قانون (بر اساس نظام وظیفه آقایان)
 • فارغ التحصیلان بالای 45 سال رشته های اجباری
 • معافیت چهار ماه انتظار در صف بکارگیری

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - معافیت های در اختیار وزارت بهداشت

بخشی از شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت به معافیت های در اختیار وزارت بهداشت بر می گردد که در ادامه به توضیح این شرایط خواهیم پرداخت:

 • کسانی که گواهی معافیت از مقطع قبلی خود را دریافت کرده اند.
 • داشتن سابقه شش ماه خدمت داوطلبانه در جبهه
 • وجود بیماری های حاد در صورت موافقت شورای عالی پزشکی
 • بانوان متاهل که که فارغ التحصیل قبل از اول آذر 1380 هستند.
 • مشمولان سطح اول آیین نامه عملکرد استثنایی و استعداد درخشان
 • انجام خدمات قانونی در مقطع قبلی
 • فارغ التحصیلان مازاد بر نیاز کارشناسی ارشد و بالاتر
 • انجام خدمات مربوط به طرح پزشکی و پیراپزشکی
 • فارغ التحصیلان خارج از کشور که شهریه دوره های تکمیلی در داخل کشور را پرداخت کرده باشند.
 • فارغ التحصیلانی که جزو استعدادهای درخشان هستند شامل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه علوم تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی به جز رشته های داروسازی و نفرات اول تا سوم آزمون پیش کارورزی یا پره انترنی می باشند.

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - معافیت های خدمت نظام وظیفه (ماده 3 قانون)

فارغ التحصیلان آقای مشمول طرح در صورت گذراندن خدمت سربازی و با توجه به شرایط زیر ماعف از خدمت طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت خواهند بود:

 • گذراندن دوره خدمت سربازی پس از کاردانی در رشته های اجباری یا اختیاری به مدت 12 ماه
 • گذراندن دوره خدمت یا امریه سربازی پس از کارشناسی و بالاتر در رشته های اجباری و اختیاری به شرح موارد زیر:

 

1. افرادی که قبل از اول فروردین سال 1391 به خدمت سربازی رفته اند که دوره خدمت آن ها به صورت جدول زیر باشد:

 

جدول دوره خدمت سربازی افراد قبل از فروردین 1391

در مقطع کارشناسی 17 ماه

در دوره کارشناسی ارشد و دکتری 16 ماه

در مقطع تخصص 15 ماه

در مقطع فوق تخصص 14 ماه

 

 

2. افرادی که بعد از اول فروردین سال 1391 به خدمت سربازی رفته اند که دوره خدمت آن ها به صورت جدول زیر باشد:

 

جدول دوره خدمت سربازی افراد بعد از فروردین 1391 

                                                                                                         در مقطع کارشناسی و بالاتر 21 ماه

خدمت در مناطق جنگی (امنیتی غیر درگیر) 19 ماه

خدمت در مناطق جنگی (امنیتی درگیر) 18 ماه

 

شایان ذکر می باشد افرادی که خدمت آن ها در دوره کاردانی کمتر از 12 ماه و در مقاطع کارشناسی و بالاتر کمتر از 21 ماه باشد، باید گواهی معتبر از یگان های مربوطه در ارتباط با دلیل کسر خدمت ارائه کنند.

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - معافیت از طرح نیروی انسانی فرزندان ایثارگر

بر طبق ماده دو قانون طرح نیروی انسانی، کسانی که همسر و فرزند مفقودان جنگ، شهدا یا آزادگان هستند از خدمت طرح نیروی انسانی معاف می باشند. همچنین یک نفر از خواهر یا برادران افراد شهید و مفقودالاثر نیز می تواند برای معافیت طرح خدمت اقدام نماید. آزادگان و جانبازان 25 درصد و بالاتر هم مشمول این معافیت می باشند. علاوه بر گروه های نام برده، فرزندان جانبازان دارای درصد جانبازی 50 درصد و بالاتر نیز مشمول بهره مندی از این معافیت خواهند گردید.

 

 

اقدامات و شرایط پیش از ثبت نام معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

در راستای پرداختن به شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت، داوطلبان باید دارای پیش نیازهای جهت ثبت نام در این طرح باشند که در ادامه به توضیح این پیش نیازها خواهیم پرداخت لذا هر یک از مشمولانی که قصد دارند گواهی معافیت از طرح خود را دریافت کنند می بایست پیش از اقدام به ثبت نام، نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:

 • داوطلبان باید در قدم اول با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نمایند. آن ها می بایست از محل اداره خدمات آموزشی دانشگاه (معاونت آموزشی) محل تحصیل خود اطمینان حاصل کنند که اطلاعات مربوط به مرحله فارغ التحصیلی آن ها در سامانه آموزشی وزارت بهداشت تحت عنوان «سامانه سما» ثبت گردیده است.
 • در صورت عدم درج نمودن اطلاعات فارغ التحصیلی داوطلبان در سامانه سما، ثبت نام آن ها در سامانه مذکور برای معافیت از طرح امکان پذیر نخواهد بود.
 • وضعیت پایان خدمت نظام وظیفه و یا معافیت آقایان باید مشخص شده باشد و دارای کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی باشند. در صورت عدم صدور کارت پایان خدمت، ارائه نمودن نامه معتبر از ستاد کل نیروهای مسلح یا کارت موقت ترخیص از خدمت نیز مورد قبول واقع می شود.
 • پس از درخواست معافیت از سوی داوطلبان و صدور گواهی موقت آن ها، امکان لغو آن وجود ندارد. به عبارت دیگر اگر داوطلب تمایل به اشتغال در دانشگاه به صورت نیروی طرحی و دریافت حقوق و مزایای آن را داشته باشد، پس از معافیت از طرح چنین امکانی برای وی وجود نخواهد داشت. به همین خاطر داوطلب باید متعهد شود که درخواستی مبنی بر انصراف از معافیت ارائه نخواهد داد.

 

 

ثبت نام معافیت از طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی

داوطلبان قبل از ثبت نام در این طرح می بایست با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه کرده و از وجود نام خود در سیستم فارغ التحصیلی وزارت بهداشت اطمینان حاصل کنند. داوطلبان مرد نیز باید وضعیت پایان خدمت خود را مشخص کرده باشند. یعنی یا کارت پایان خدمت ارائه کند و یا کارت معافیت از خدمت. در ادامه به مدارک عمومی و اختصاصی مورد نیاز برای ثبت نام معافیت از طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی خواهیم پرداخت.

 

مدارک عمومی ثبت نام معافیت از طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی

مدارک عمومی لازم برای ثبت نام طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی به شرح زیر می باشند:

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس 4 * 3 تمام رخ
 • مدرک وضعیت سربازی آقایان
 • چاپ و امضا فرم ثبت نام

 

 

مدارک اختصاصی ثبت نام معافیت از طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی

مدارک اختصاصی جهت ثبت نام ثبت نام معافیت از طرح خدمات پزشکی و پیراپزشکی به شرح زیر می باشند:

 • گواهی یا نامه از بنیاد شهید و ایثارگران
 • عکس شناسنامه والدین برای تک فرزند
 • گواهی رسمی حضانت فرزند مخصوص بانوان
 • گواهی طلاق یا فوت همسر مخصوص بانوان
 • گواهی شش ماه خدمت داوطلبانه در جبهه
 • نامه رسمی از انجام خدمت در مقطع قبلی
 • گواهی استعداد درخشان از سازمان سنجش
 • ارائه معرفی نامه برندگان المپیاد کشوری

 

داوطلبان گرامی می بایست بعد از فرستادن مدارک فوق نتیجه درخواست معافیت خدمت پزشکی و پیراپزشکی را از بخش پیگیری وضعیت ثبت نام خود مشاهده کنند. در صورت رد شدن درخواست آن ها باید در طرح نیروی انسانی شرکت به عمل آورند.

 

 

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت - نحوه ثبت نام

فارغ التحصیلان و داوطلبانی که حائز شرایط لازم برای ثبت نام در معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت هستند می توانند درخواست معافیت از طرح خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت ثبت کنند. لذا پس از تکمیل تمامی صفحات ثبت نام و بارگزاری مدارک مورد نیاز، سامانه مذکور کدی را با عنوان کد رهگیری صادر می کند. داوطلبان باید این کد را برای پیگیری درخواست خود از طریق سایت tarhreg.behdash.gov.ir نزد خود داشته باشند.

داوطلبان دقت داشته باشند پس از ثبت نام باید بر طبق دستوالعمل و شرایط اختصاصی هر یک از دانشگاه ها که شرح آن ها در سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت آمده است، مدارک مورد نیاز را پست کرده و یا به صورت حضوری تحویل دهند.

 

 

سوالات متداول:

معافیت های طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت به چند دسته تقسیم می شوند؟

معافیت های طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور، معافیت های در اختیار وزارت بهداشت و معافیت های خدمت نظام وظیفه (ماده 3 قانون). شرایط استفاده از هر یک از این معافیت ها به صورت گسترده در مطلب فوق آورده شده است.

اسامی رشته های مشمول طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت کدامند؟

اسامی رشته های مشمول طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت در جدولی در مطلب بالا قرار داده شده است که رشته هایی مانند داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی، هوشبری و ... در این گروه از رشته ها قرار می گیرند.

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت شامل چه مواردی می باشد؟

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی ارشد بهداشت با توجه به نوع معافیت و رشته های مشمول بسیار متفاوت می باشد که شرح این شرایط به صورت کامل در مطلب بالا مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت